کد خبر: ۳۳۳۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
سیدحسین مرعشی در نشست کمیسیون اقتصادی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان مطرح کرد:
عضو شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به علت عقب ماندگی جنوب کرمان و عدم توسعه متوازن، گفت: اینکه توسعه در جیرفت اتفاق نمی افتد باید گفت که با دعوا توسعه اتفاق نمی افتد. در بم که توسعه محقق شد به این دلیل بود که هیچ دعوایی وجود نداشت.

با دعوا توسعه اتفاق نمی افتد/ نباید مسائل اقتصادی را فدای مسائل سیاسی کنیم/پروژه تراکتورسازی جیرفت در اثر اختلافات محلی رنگ باخت/ در لاستیک جیرفت هیچ نقشی ندارم

عضو شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در خصوص لاستیک‌سازی جیرفت اظهارداشت: در لاستیک جیرفت من فقط پشتیبانی می‌کنم و نقشی در این پروژه ندارم و طمعی هم نسبت به منافع جیرفت نداریم.

به گزارش گفتارنو، سیدحسین مرعشی در نشست بررسی مسائل توسعه استان کرمان در دفتر جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در پاسخ به سوالی درباره نقش خود در موسسه مولی‌الموحدین اظهارداشت: هیچ کس هیچ منفعتی از این پروژه‌‌ها نبرده است و من هم تنها با این مجموعه همراهی کردم.

او در ادامه افزود: اگر در موسسه‌ای از نوع مولی‌الموحدین بخور بخور بود؛ الان چیزی ازآن باقی نمانده بود و امروز 20 هزار شغل ایجاد نکرده بود.

مرعشی گفت: در دولت آقای احمدی‌نژاد سر همین اختلافاتی که در استان بود بحث می‌کردیم؛ برخی اصرار داشتند که موسسه مولی الموحدین را بگیرند؛ من یک روز گفتم می‌شود فارسی بگویید که شما چی می‌خواهید ما همان را عمل می‌کنیم؛ گفتند تا دیروز شما بودید و این موسسه دست شما بود؛ امروز ماییم باید دست ما باشد. 

استاندار اسبق کرمان گفت: به آنها گفتم گنجعلی‌خان که آمد مجموعه گنجعلی‌خان را ساخت بعد که ابراهیم‌خان و وکیل‌الملک که آمدند، نیامدند تابلوی مجموعه گنجعلی‌خان ر ا عوض کنند و بگویند تا دیروز شما بودی امروز مائیم. آنها هم در دوره خود هر کدام یک مجموعه جدید درست کردند.

وی در تشریح مذاکرات خود گفت: تا دیروز ما بودیم و دوستان ما این مجموعه را درست کردند امروز شمایید و 4 تا کار را شما برای استان کرمان انجام بدهید.

مرعشی افزود: اگر این دست اقدامات به هم وصل شود کرمان پیشرفت می‌کند؛ تابلو عوض کردن که راه حل نیست.

استاندار افزود: من در مولی‌الموحدین یک عضو هیئت امنا هستم و به زودی مسئولان هیئت مدیره و هیئت امنای خیریه در خصوص اقدامات آن اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

عضو شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به علت عقب ماندگی جنوب کرمان و عدم توسعه متوازن، گفت: با دعوا توسعه اتفاق نمی‌افتد؛ در بم که توسعه محقق شد به این دلیل بود که هیچ دعوایی وجود نداشت.

مرعشی خاطرنشان کرد: ما در جیرفت پروژه تراکتورسازی را داشتیم اما در اثر اختلافات محلی این پروژه رنگ باخت.

او همچنین در خصوص راهکار توسعه جنوب کرمان گفت: راه حل کشاورزی جنوب مشخص است، سازماندهی می‌خواهد باید تولیدات کشاورزی براساس سفارشات انجام شود.

سخنگوی حزب کارگزاران در خصوص عدم همراهی فعالان سیاسی در مسائل اقتصادی گفت: نباید مسائل اقتصادی را فدای مسائل سیاسی کنیم؛ ما در مسائل اقتصادی در کرمان بیشترین همراهی را داریم و اتفاقا استان کرمان به این امر مشهور شده است.

در پاسخ به گلایه یکی از حضار نسبت به انتقاد از دولت گفت: من غصه انتقاد از دولت را ندارم؛ در عرصه سیاست قرار نیست مورد هجمه قرار نگیریم باید یاد بگیریم چطور مخالفت‌ها را به موافقت تبدیل کنیم.

او در ادامه افزود: در مجلس، شوراها و دولت یکپارچگی سیاسی نیست؛ دولت روحانی خود را اصلاح طلب نمی‌داند و اکثریت مجلس هم با دولت نیست؛ اصولاً جابه جایی قدرت با رأی مردم امر پسندیده‌ای است، حتماً ما نباید برنده شویم، مسلماً اگر ضعیف عمل کنیم رأی ما ریزش می‌کند.

سخنگوی حزب کارگزاران همچنین در پاسخ به سوال دیگری اظهارداشت: در بحث مدیریت منابع مالی کشور ما با کمبود منابع مواجهیم، نرخ پس انداز ملی ۱۵ درصد است و ما پس انداز کم داریم.

مرعشی افزود: ایران کشور فقیری است و تنها منبع بزرگ ما نفت و گاز است که اگر همین را هم به جمعیت کشور تقسیم کنیم عدد بزرگی نمی‌شود. ما اگر نفت و گاز خود را به بالاترین ظرفیت برسانیم، سرانه آن برای هر ایرانی تنها 2 هزار دلار خواهد بود که نسبت به دیگر کشورها عدد بزرگی نیست.

او همچنین در خصوص پروژه‌های سدسازی گفت: سدسازی ما و ظرفیت ذخایر آب باید بر مبنای سال‌های ترسالی باشد، لذا آن کارها درست بود وتوقف آن اشتباه بود.

سخنگوی حزب کارگزاران در خصوص اجرای پروژه‌های پتروشیمی و فولاد در استان کم آبی همچون کرمان، اظهار داشت: آب آینده صنعت و شرب باید متکی به آب دریا باشد. 

او با بیان این که برپایه محاسبات صورت گرفته آوردن آب کنار معدن مس از بردن مواد اولیه کنار دریا، اقتصادی‌تر است افزود: اولین پروژه آوردن آب به کرمان در حال آماده شدن است و با اجرای این پروژه و انتقال آب از دریا به کرمان ما دیگر هیچ محدودیتی نداریم.

مرعشی همچنین در خصوص گلایه صورت گرفته از مشکلات زیست محیطی پروژه فولاد بردسیر گفت: پروژه های فولاد در استان آلوده کننده نیستند، این پروژه‌ها جزو صنایع تمیز به شمار می‌آیند؛ با این حال عوارض احتمالی  که در بردسیر اتفاق افتاده است باید بررسی شود.

او در پاسخ به پرسشی دیگر درباره هفت باغ علوی گفت: قبول ندارم که هفت باغ سودی نداشت، البته می‌توانست که قوی‌تر انجام شود اما در کل کار درستی بود.

سخنگوی حزب کارگزاران همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر توسعه دانشگاه‌ها و وجود 5 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی، گفت: مردم علاقمند بودند که هزینه تحصیل فرزندانشان را پرداخت کنند؛ اما مشکل آن جاست که برنامه‌های توسعه محقق نشد و اقتصاد کشور با نرخ 8 درصد رشد نکرد.

مرعشی خاطرنشان کرد: یک فرد ایرانی در سال 67 نصف یک ایرانی در سال 56 ثروت داشت؛ آن کسانی که در برنامه دوم ترمز دستی را کشیدند باید پاسخگو باشند.

او با بیان اینکه، توسعه دانشگاه‌ها درست بود اما رشد اقتصادی محقق نشد، افزود: اینکه این فارغ التحصیلان بیکار هستند به این دلیل است که رشد اقتصادی مطابق برنامه پیش نرفت. اگر ما از برنامه اول تاکنون مطابق برنامه رشد می‌کردیم امروز می بایست اقتصاد ما سه برابر ترکیه و عربستان باشد؛ اما امروزه اقتصاد ما نصف ترکیه و عربستان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امکان بازگشایی مهدهای کودک از خرداد ماه

تست کرونای ۳۱ نفر دیگر در استان کرمان مثبت شد

۵ الی ۷ نفر از بازیکنان گل گهر کرونا دارند

کنسرت رایگان همایون شجریان همزمان با عید سعید فطر/کنسرت به صورت آنلاین برگزار شده و 10دوربین آن را تصویر برداری می کنند

ابتلای ۱۷ دانشجوی علوم پزشکی کرمان به کرونا

کدام تحریف؟ کدام تاریخ؟

مراسم‌های عروسی در باغ‌های خصوصی برگزار می‌شود/تالار‌ها بازگشایی نشوند، تالارداران ورشکست می‌شوند

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 6 و 7

کرونا چقدر به ثروت ثروتمندان آمریکا اضافه کرد؟

جزئیات روند فروش سهام عدالت

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۹۴ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

فیلم: پیشنهاد اقتصادی مرعشی، توصیه نبوی و تحلیل انصاری و جلائی پور   ( نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

افشاگری آقاتهرانی علیه قالیباف:گفتیم شرط جلسات وفاق کاندیدا نشدن در ۱۴۰۰ است،دیگر نیامد   ( نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 4   ( نظر)

واکنش رهبر انقلاب به انتقاد صریح یک دانشجو درباره پاسخگو نبودن منصوبان رهبری و عدم شفافیت اوقاف   ( نظر)