کد خبر: ۳۳۳۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو گران بودن نسخ دارویی و پرهزینه بودن درمان در کرمان را بررسی می‌کند؛
درحالیکه مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان می‌گوید: استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی و جزء سه استان پرهزینه درمانی است، اما رییس انجمن داروسازان استان کرمان این گفته‌ها را به لحاظ علمی و آماری کاملا خام می‌داند و می‌گوید: در ابتدا باید ابعاد موضوع و پارامتر‌های مختلف بررسی و اعمال شود و ریز اقلامی که در نسخ است باهم مطابقت داده شود سپس نتیجه گیری و تحلیل کرد. مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی، اما این گفته‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: کرمان یک قطب درمانی است و سرریز بیماران دانشگاه علوم پزشکی بم، جیرفت، سیرجان، رفسنجان و کرمان به اضافه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند.
گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار: درحالیکه مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان می‌گوید: استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی و جزء سه استان پرهزینه درمانی است، اما رییس انجمن داروسازان استان کرمان این گفته‌ها را به لحاظ علمی و آماری کاملا خام می‌داند و می‌گوید: در ابتدا باید ابعاد موضوع و پارامتر‌های مختلف بررسی و اعمال شود و ریز اقلامی که در نسخ است باهم مطابقت داده شده سپس نتیجه گیری و تحلیل شود.

از سوی دیگر مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی، اما این گفته‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: کرمان یک قطب درمانی است و سرریز بیماران دانشگاه علوم پزشکی بم، جیرفت، سیرجان، رفسنجان و کرمان به اضافه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند.

 محمد حسیبی در گفت وگو با گفتارنو می‌افزاید: تعداد بیماران تالاسمی در جنوب استان بالا است، اما در این خصوص در الگو‌های کشوری مقام اول را نداریم.

بنا به آنچه مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی می‌گوید: برخی از بیماران شیمی درمانی نیز از تهران برای درمان به کرمان می‌آیند، چراکه تهیه دارو در کرمان سهل و الوصول‌تر است.

خیلی از دارو‌ها لوکس و لاکچری هستند
 
رییس انجمن داروسازان استان کرمان در گفتگو با گفتارنو، می‌گوید: اینکه مدیرکل بیمه سلامت گفته است استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی است به لحاظ علمی و آماری کاملا خام است. چرا که باید در ابتدا ابعاد موضوع و پارامتر‌های مختلف بررسی و اعمال شود و ریز اقلامی که در نسخ است باهم مطابقت داده شود سپس نتیجه گیری و تحلیل کرد.

شهرام کلانتری ادامه می‌دهد: اینکه همکاران ما در کرمان اقلامی را می‌نویسند که در تعهد سازمان‌های بیمه گر نیست به این معنی نیست که نسخ کرمان گران است.

او اضافه می‌کند: پزشکان استان‌های دیگر در نسخه‌های خود اقلامی را می‌نویسند که در تعهد سازمان بیمه گر نیست و بیمه پول آن را نمی‌دهد لذا در محاسباتشان دیده نمی‌شود.

رییس انجمن داروسازان در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه پس شما معتقدید سازمان‌های بیمه گربرخی اقلام دارویی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و بیمار هزینه‌ها را آزاد پرداخت می‌کند؟ و این عاملی برگران شدن نسخ است؟ می‌گوید: بله، خیلی از دارو‌ها لوکس و لاکچری هستند و در عین حال مورد تایید سازمان ها‌ی بیمه گر نیستند. ممکن است مثلا فردی در تهران زندگی کند و پزشک این اقلام را در نسخه بنویسد و بیمه پول ندهد و مردم آن‌ها را از جیب خود بخرند. پس وقتی بیمه پول نمی‌دهد در میانگین‌ها نیز دیده نمی‌شود.

او درپاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه آیا دارو‌های سرطانی و بیماریهای خاص جزو این نسخ گران نیستند؟ مدعی می‌شود: من به شما قول می‌دهم این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد و همکاران ما ملاحظه بضاعت مالی بیماران را خواهند کرد.
 
بیماران کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند
 
مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در خصوص این که کرمان جزو سه استان پرهزینه درمانی قرار دارد، به گفتارنو می‌گوید: کرمان یک قطب درمانی است و بیماران سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند.

محمد حسیبی می‌افزاید: ما ۵ دانشگاه علوم پزشکی در کرمان، بم، جیرفت، سیرجان و رفسنجان داریم و سرریز بیماران این ۵ دانشگاه به اضافه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان هستند. به علاوه بیمارانی که درمان‌های نسبتا پرهزینه‌ای دارند مانند بیماران شیمی درمانی برای درمان و تهیه دارو به کرمان می‌آیند.

او در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه گران بودن نسخه‌ها و پرهزینه بودن درمان در کرمان با تعداد بالای بیماران خاص و سرطانی در کرمان ارتباطی دارد، می‌گوید: بیماران خاص مثل تالاسمی در جنوب استان زیاد داریم، اما در این خصوص در الگو‌های کشوری مقام اول را نداریم.

حسیبی می‌افزاید: در خصوص بیماران سرطانی نیز برخی از بیماران شیمی درمانی از تهران برای درمان به کرمان می‌آیند. چراکه تهیه دارو در کرمان سهل و الوصول‌تر است و دلیل دیگرمراجعه بیماران به کرمان برای شیمی درمانی، تخصص خاصی است که ما در زمینه شیمی درمانی داریم.

حسیبی ادامه می‌دهد: از یک سو نسخه‌های شیمی درمانی گران‌ترین نسخه‌های درمانی هستند و از سوی دیگر در دانشگاه‌های علوم پزشکی هزینه‌ها بسیار بالا است و ما به سه استان پوشش می‌دهیم.

لازم به ذکر است مدیر کل بیمه سلامت در همایش بیمه سلامت گفته بود: هر نسخه دارویی که در کرمان تجویز می‌شود ۵۳ هزار تومان هزینه دارد این در حالی است که میانگین کشور ۴۲ هزار تومان است و در این حوزه استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی است.

محمد جعفری همچنین عنوان کرده است: میانگین هزینه هر بار مراجعه برای درمان در استان کرمان ۱۶۱ هزار تومان است، اما متوسط کشور ۸۹ هزار تومان است که این مسئله کرمان را جزو سه استان پرهزینه درمانی قرار داده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده بم:اقتصاد کلاسیک بلد نیستم،در حد کوچه و بازار اقتصاد می‌دانم/پیش بینی ارزی یک پیک موتوری

پیش‌فروش ۳ محصول جدید سایپا از ساعت 14امروز

حداقل تا پنج ماه آینده افزایش قیمتی در سموم کشاورزی نداریم /موجودی سم استان کم نیست، اما احتمال احتکار آن وجود دارد

افزایش قیمت سموم کشاورزی اجتناب ناپذیر است

تنها 4هزار تن از 480هزار تن گوجه به خرید حمایتی رسید/نوش دارو پس از مرگ سهراب

علائم گوارشی در مبتلایان به کرونا رو به افزایش است/ویروس کرونای جدید از طریق مدفوع قدرت انتقال و دفع دارد

واژگونی سمند در بلوار جمهوری 4 کشته و 3 مجروح برجای گذاشت

الله‌آباد کرمان به امکانات مخابراتی رایگان مجهز شد

هشدار رسانه اصولگرا به مجلسیان: مثل احمدی نژاد در دام شعار نیفتید

فشار مالیاتی بر اقتصاد استان؛ اخذ 1000 میلیارد مالیات بیش از میزان مصوب

پربازدید ها

نادیده گرفتن توصیه‌های بهداشتی عامل اصلی افزایش ابتلا به کرونا در استان کرمان

امکان برگشت تصمیمات سختگیرانه در استان کرمان وجود دارد

واژگونی سمند در بلوار جمهوری 4 کشته و 3 مجروح برجای گذاشت

علائم گوارشی در مبتلایان به کرونا رو به افزایش است/ویروس کرونای جدید از طریق مدفوع قدرت انتقال و دفع دارد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)