کد خبر: ۳۳۳۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو گران بودن نسخ دارویی و پرهزینه بودن درمان در کرمان را بررسی می‌کند؛
درحالیکه مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان می‌گوید: استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی و جزء سه استان پرهزینه درمانی است، اما رییس انجمن داروسازان استان کرمان این گفته‌ها را به لحاظ علمی و آماری کاملا خام می‌داند و می‌گوید: در ابتدا باید ابعاد موضوع و پارامتر‌های مختلف بررسی و اعمال شود و ریز اقلامی که در نسخ است باهم مطابقت داده شود سپس نتیجه گیری و تحلیل کرد. مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی، اما این گفته‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: کرمان یک قطب درمانی است و سرریز بیماران دانشگاه علوم پزشکی بم، جیرفت، سیرجان، رفسنجان و کرمان به اضافه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند.
گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار: درحالیکه مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان می‌گوید: استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی و جزء سه استان پرهزینه درمانی است، اما رییس انجمن داروسازان استان کرمان این گفته‌ها را به لحاظ علمی و آماری کاملا خام می‌داند و می‌گوید: در ابتدا باید ابعاد موضوع و پارامتر‌های مختلف بررسی و اعمال شود و ریز اقلامی که در نسخ است باهم مطابقت داده شده سپس نتیجه گیری و تحلیل شود.

از سوی دیگر مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی، اما این گفته‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: کرمان یک قطب درمانی است و سرریز بیماران دانشگاه علوم پزشکی بم، جیرفت، سیرجان، رفسنجان و کرمان به اضافه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند.

 محمد حسیبی در گفت وگو با گفتارنو می‌افزاید: تعداد بیماران تالاسمی در جنوب استان بالا است، اما در این خصوص در الگو‌های کشوری مقام اول را نداریم.

بنا به آنچه مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی می‌گوید: برخی از بیماران شیمی درمانی نیز از تهران برای درمان به کرمان می‌آیند، چراکه تهیه دارو در کرمان سهل و الوصول‌تر است.

خیلی از دارو‌ها لوکس و لاکچری هستند
 
رییس انجمن داروسازان استان کرمان در گفتگو با گفتارنو، می‌گوید: اینکه مدیرکل بیمه سلامت گفته است استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی است به لحاظ علمی و آماری کاملا خام است. چرا که باید در ابتدا ابعاد موضوع و پارامتر‌های مختلف بررسی و اعمال شود و ریز اقلامی که در نسخ است باهم مطابقت داده شود سپس نتیجه گیری و تحلیل کرد.

شهرام کلانتری ادامه می‌دهد: اینکه همکاران ما در کرمان اقلامی را می‌نویسند که در تعهد سازمان‌های بیمه گر نیست به این معنی نیست که نسخ کرمان گران است.

او اضافه می‌کند: پزشکان استان‌های دیگر در نسخه‌های خود اقلامی را می‌نویسند که در تعهد سازمان بیمه گر نیست و بیمه پول آن را نمی‌دهد لذا در محاسباتشان دیده نمی‌شود.

رییس انجمن داروسازان در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه پس شما معتقدید سازمان‌های بیمه گربرخی اقلام دارویی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و بیمار هزینه‌ها را آزاد پرداخت می‌کند؟ و این عاملی برگران شدن نسخ است؟ می‌گوید: بله، خیلی از دارو‌ها لوکس و لاکچری هستند و در عین حال مورد تایید سازمان ها‌ی بیمه گر نیستند. ممکن است مثلا فردی در تهران زندگی کند و پزشک این اقلام را در نسخه بنویسد و بیمه پول ندهد و مردم آن‌ها را از جیب خود بخرند. پس وقتی بیمه پول نمی‌دهد در میانگین‌ها نیز دیده نمی‌شود.

او درپاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه آیا دارو‌های سرطانی و بیماریهای خاص جزو این نسخ گران نیستند؟ مدعی می‌شود: من به شما قول می‌دهم این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد و همکاران ما ملاحظه بضاعت مالی بیماران را خواهند کرد.
 
بیماران کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند
 
مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در خصوص این که کرمان جزو سه استان پرهزینه درمانی قرار دارد، به گفتارنو می‌گوید: کرمان یک قطب درمانی است و بیماران سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان درمان می‌شوند.

محمد حسیبی می‌افزاید: ما ۵ دانشگاه علوم پزشکی در کرمان، بم، جیرفت، سیرجان و رفسنجان داریم و سرریز بیماران این ۵ دانشگاه به اضافه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان در کرمان هستند. به علاوه بیمارانی که درمان‌های نسبتا پرهزینه‌ای دارند مانند بیماران شیمی درمانی برای درمان و تهیه دارو به کرمان می‌آیند.

او در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر اینکه گران بودن نسخه‌ها و پرهزینه بودن درمان در کرمان با تعداد بالای بیماران خاص و سرطانی در کرمان ارتباطی دارد، می‌گوید: بیماران خاص مثل تالاسمی در جنوب استان زیاد داریم، اما در این خصوص در الگو‌های کشوری مقام اول را نداریم.

حسیبی می‌افزاید: در خصوص بیماران سرطانی نیز برخی از بیماران شیمی درمانی از تهران برای درمان به کرمان می‌آیند. چراکه تهیه دارو در کرمان سهل و الوصول‌تر است و دلیل دیگرمراجعه بیماران به کرمان برای شیمی درمانی، تخصص خاصی است که ما در زمینه شیمی درمانی داریم.

حسیبی ادامه می‌دهد: از یک سو نسخه‌های شیمی درمانی گران‌ترین نسخه‌های درمانی هستند و از سوی دیگر در دانشگاه‌های علوم پزشکی هزینه‌ها بسیار بالا است و ما به سه استان پوشش می‌دهیم.

لازم به ذکر است مدیر کل بیمه سلامت در همایش بیمه سلامت گفته بود: هر نسخه دارویی که در کرمان تجویز می‌شود ۵۳ هزار تومان هزینه دارد این در حالی است که میانگین کشور ۴۲ هزار تومان است و در این حوزه استان کرمان جزء ۵ استان گران نسخه‌های دارویی است.

محمد جعفری همچنین عنوان کرده است: میانگین هزینه هر بار مراجعه برای درمان در استان کرمان ۱۶۱ هزار تومان است، اما متوسط کشور ۸۹ هزار تومان است که این مسئله کرمان را جزو سه استان پرهزینه درمانی قرار داده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دبیر شورای هماهنگی بانک ها: ۹۵ درصد از گردش مالی مس و گل گهر در استان است! / استاندار کرمان: این گزارشات را قبول ندارم، وسط جلسه بایست و قرآن را به دست بگیر

اراده ای در دستگاه های اجرایی نیست / ۶۲ درصد از معادن بلوکه اند/ آرسنیک آب در بردسیر، بم، جیرفت و سیرجان بالاتر از حد مجاز است

به‌جای هدر سوزی گاز اجازه دهید این گازها به برق و GTL تبدیل شود

رهاسازی ۴۰۰۰ قطعه بچه ماهی کپور در استخرهای دو منظوره کهنوج ‌

دستگیری متکدی زن‌نما در سیرجان

ستاد پاسخگویی به درخواست های مردمی از رییس جمهوری در کرمان فعال است

ضرورت راه اندازی بخش عشایری در ریگان/ جاذبه‌های منحصر به فرد ریگان می‌تواند زمینه گردشگری را فراهم آورد

پیش بینی کاهش دما در کرمان

بیش از ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کرمان نهال‌کاری می‌شوند/ اجرای عملیات نهال کاری با گونه های جنگلی اقدامی اقتصادی است

کرمانی‌ها در فصل سرما کمتر خون می‌دهند/ استان کرمان یکی از استان‌های پرمصرف در زمینه مصرف فرآورده های خونی است

پربازدید ها

طرح ترافیکی پنج‌راه ۲۴ آذر کامل اجرا نشد / قرار نیست هرجا که تابلویی نصب شد، پلیس هم آن‌جا بایستد/ مردم باید مقررات را رعایت کنند/ سرعت‌کاه‌های بلوار امام حسن(ع) استاندارد است

پایداری هوای سرد در کرمان تا آخر هفته

در استان کرمان چالش هایی داریم که فقط با ورود دولت حل می شود/ در برخی شهرستان‌ها، آخرین قطرات منابع آبی بی کیفیت برای شرب مردم استفاده می شود

سهمیه انسولین در کرمان و یزد بازنگری می‌شود

دستگیری سارقان آنغوزه در شهربابک

زلزله ۴.۶ ریشتری چاه‌ دادخدا استان کرمان خسارتی نداشت

تولد یک نوزاد در آمبولانس

هشدار پلیس فتا استان کرمان در خصوص کلاهبرداری جدید به بهانه واریز یارانه

چاه‌دادخدا در استان کرمان لرزید

ستاد پاسخگویی به درخواست های مردمی از رییس جمهوری در کرمان فعال است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)