کد خبر: ۳۳۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با گفتارنو مطرح کرد:
مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان می‌گوید: اگر از من به عنوان یک کارشناس سوال کنند، می‌گویم حتی این داروی قاچاق هم هیچ اشکالی ندارد چرا که مصرف کننده آن افراد عادی نیستند و معتادان سراغ آن می‌روند.
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:

اگر چه واگذاری توزیع متادون به داروخانه توسط ستاد مواد مخدر و وزارت بهداشت قطعی نشده است، اما سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که در صدد توزیع این ماده توسط داروخانه‌های منتخب است. اقدامی که کارشناسان مبارزه با اعتیاد معتقدند نه تنها از نشت این داروی مخدر به بازار قاچاق کم نمی‌کند بلکه موجب ریزش معتادان از چرخه درمان می‌شود و با اضافه کردن یک دستگاه دیگر به چرخه توزیع متادون، نحوه نظارت را سخت‌تر می‌کند.

شایان ذکر است که پیشنهاد توزیع دارو‌های مخدر به داروخانه‌ها، سال گذشته از سوی سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام شد و مصوبه آن نیز در ۸ مرداد ماه به تصویب رسید.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در انتقاد نسبت به توزیع متادون در داروخانه‌ها به گفتارنو می‌گوید: در مسیری که دارو در کارخانه تولید می‌شود تا به دست بیمار می‌رسد، ۵ ایستگاه قرار دارد که هر کدام می‌تواند به نحوی دارو را وارد بازار کند. اینکه ما متادون را در داروخانه‌ها هم توزیع کنیم یک ایستگاه دیگر نیز به این چرخه اضافه کرده ایم.

حمیدرضا حسین اسماعیلی ادامه می‌دهد: بهترین راه حل این است که ما در سیستم‌های کنترلی مان این موضوع را ببینیم که چرا اساساً متادون اینقدر در بازار آزاد وجود دارد؟ آیا ما در نفت، بنزین و سایر مواد قاچاق نداریم؛ وقتی که یک تفاوت قیمتی وجود داشته باشد و یا سایر مسائل دیگر این مسئله اتفاق میفتد.

این اظهارات اسماعیلی منجر به این پرسش شد که به نظر شما تفاوت قیمت موجب مراجعات مردم به بازار آزاد متادون است! او در پاسخ می‌گوید: خیر، این جا بحث تفاوت قیمت نیست بلکه بحث کسانی هستند که امکان مصرف دارو در کلینیک‌ها را ندارند.

اسماعیلی در این رابطه تشریح می‌کند:یکسری از گروه‌ها به دلایل مختلف به کلینیک‌ها مراجعه نمی‌کنند. این گروه‌ها شامل خانم‌هایی هستند که تا به حال مصرف می‌کردند و خانواده هایشان خبر نداشتند و از ترس اینکه در این مراکز ثبت نام کنند و مشخصاتشان لو برود، وارد این چرخه نمی‌شدند. کارمندان دولت هم از ترس اینکه اخراجشان کنند مجبورند از بیرون دارو تهیه کنند. افرادی هم هستند که نظامی و یا سر باز هستند و امکان ثبت نام در این کلینیک‌ها را ندارند.

او می‌افزاید: در حقیقت تقاضای بیرون انقدر زیاد است که خود به خود آن قسمت بازار را می‌طلبد؛ ما باید مسائل این چنینی را حل کنیم تا بتوانیم جلوی بازار آزاد متادون را بگیریم.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان البته چندان مخالفتی با بازار آزاد متادون ندارد؛ به گونه‌ای که در بخشی از صحبت هایش می‌گوید: اگر از من به عنوان یک کارشناس سوال کنند می‌گویم حتی این داروی قاچاق هم هیچ اشکالی ندارد چرا که مصرف کننده آن افراد عادی نیستند و معتادان سراغ آن می‌روند.

او در ادامه می‌افزاید: ما می‌گوییم زمانی این اشکال وارد می‌شود که افراد و بچه‌ها بدون اینکه اعتیاد اشته باشند سراغ متادون می‌روند و به آن معتاد می‌شوند.

اسماعیلی همچنین در خصوص تأثیر متادون در کبد چرب می‌گوید: این‌ها تماماً شایعه است. او بااشاره به سابقه ۱۴ ساله مرکز ترک اعتیاد بیمارستان شهید بهشتی می‌گوید: بیمارستان شهید بهشتی  اولین مرکز در استان کرمان بوده است و از سال ۸۴ تا کنون مشغول به فعالیت است. ما در این مرکز بیمارانی داریم که متادون را با دز بالا مصرف می‌کنند، اما برگه آزمایشات آن‌ها حتی از من هم بهتر است.

او در ادامه می افزاید: استامینیوفن، آسیبش خیلی بیشتر از متادون است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توجه به مسائل رفاهی و آموزش از مهترین برنامه‌های خانه در دوره جدید/ تلاش می‌کنیم از ظرفیت مدیران ادوار خانه مطبوعات استفاده کنیم

اجازه نمی دهیم تلخی باخت روحیه تیم را پایین بیاورد/ به هیچ وجه مستحق باخت نبودیم

افشاگری خانم نماینده علیه ۷ عضو هیات رئیسه مجلس:گفتند زن باید بچه داری کند و به امورات خانه رسیدگی کند/کارمندان زن حتی نمی‌توانند در آزمون دبیری کمیسیون‌ها شرکت کنند

واریز 231 میلیون تومان به حساب نمایندگان مجلس

مهاجری: کسانی که بر سر ظریف داد زدند، می‌توانند ۲۰۰ کلمه درباره برجام بنویسند؟ /مشکل‌ برخی آقایان این است که چرا با ظریف به سفر خارجی نرفتند/میدان مذاکره با معرکه چاقوکشی تفاوت دارد

26هزار تن از برنامه خرید تضمینی گندم عقب هستیم

رشد 105درصدی کشفیات قاچاق کالا/کرمان در مبارزه با قاچاق انسان از استان های سرامد است/ مبارزه با قاچاق وظیفه شرعی است

سرانجام شهر بازی کرمان به کجا رسید؟

لری: در این دوره شورا کل ایران از ما انتظار دارد که در شأن و جایگاه سردار سلیمانی کاری انجام دهیم/چناریان: وقتی چنین موضوعات مهمی داریم، طرح موضوعاتی که حاشیه درست کند ومنابعی را در بر گیرد، درست نیست

پوستر دومین جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی در کرمان رونمایی شد

پربازدید ها

کشف 11 قلم شی عتیقه در ماهان و قلعه‌گنج

استاندار:اگر چک لیست دقیق و درستی نداشته باشیم نمی دانیم چه چیزی را کنترل می کنیم/معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان: َنمی شود بدنه چک لیست کلفت اما مجازات ها کوچک باشد /معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار: کاری که فرمالیته انجام شود، هیچ ارزشی نخواهد داشت/تا وقتی که با مدیر برخورد نشود ویا واحدی پلمب نشود،کاری نکردیم

دمای هوا در کرمان افزایش می‌یابد / کاهش دید در اثر خیزش گرد و خاک

زنجیره انتقال کرونا از جنوب به سمت شمال استان در گردش است/احتمال دارد موج دوم کرونا را در کرمان تجربه کنیم

باید ها و نبایدهای استفاده از ماسک

۱۸ میلیون ایرانی تا کنون کرونا گرفته اند/ فصل پاییز،ابتلا بیشتر می شود

عجیب‌ترین کنکور قرن امسال برگزار می‌شود/دو سناریوی برگزاری کنکور در چند روز و آزمون شبانه روی میز کمیسیون آموزش مجلس

رشد 105درصدی کشفیات قاچاق کالا/کرمان در مبارزه با قاچاق انسان از استان های سرامد است/ مبارزه با قاچاق وظیفه شرعی است

آیا پیکر حاج احمد متوسلیان پیدا شده است؟

لری: در این دوره شورا کل ایران از ما انتظار دارد که در شأن و جایگاه سردار سلیمانی کاری انجام دهیم/چناریان: وقتی چنین موضوعات مهمی داریم، طرح موضوعاتی که حاشیه درست کند ومنابعی را در بر گیرد، درست نیست

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)