کد خبر: ۳۳۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با گفتارنو مطرح کرد:
مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان می‌گوید: اگر از من به عنوان یک کارشناس سوال کنند، می‌گویم حتی این داروی قاچاق هم هیچ اشکالی ندارد چرا که مصرف کننده آن افراد عادی نیستند و معتادان سراغ آن می‌روند.
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:

اگر چه واگذاری توزیع متادون به داروخانه توسط ستاد مواد مخدر و وزارت بهداشت قطعی نشده است، اما سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که در صدد توزیع این ماده توسط داروخانه‌های منتخب است. اقدامی که کارشناسان مبارزه با اعتیاد معتقدند نه تنها از نشت این داروی مخدر به بازار قاچاق کم نمی‌کند بلکه موجب ریزش معتادان از چرخه درمان می‌شود و با اضافه کردن یک دستگاه دیگر به چرخه توزیع متادون، نحوه نظارت را سخت‌تر می‌کند.

شایان ذکر است که پیشنهاد توزیع دارو‌های مخدر به داروخانه‌ها، سال گذشته از سوی سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام شد و مصوبه آن نیز در ۸ مرداد ماه به تصویب رسید.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در انتقاد نسبت به توزیع متادون در داروخانه‌ها به گفتارنو می‌گوید: در مسیری که دارو در کارخانه تولید می‌شود تا به دست بیمار می‌رسد، ۵ ایستگاه قرار دارد که هر کدام می‌تواند به نحوی دارو را وارد بازار کند. اینکه ما متادون را در داروخانه‌ها هم توزیع کنیم یک ایستگاه دیگر نیز به این چرخه اضافه کرده ایم.

حمیدرضا حسین اسماعیلی ادامه می‌دهد: بهترین راه حل این است که ما در سیستم‌های کنترلی مان این موضوع را ببینیم که چرا اساساً متادون اینقدر در بازار آزاد وجود دارد؟ آیا ما در نفت، بنزین و سایر مواد قاچاق نداریم؛ وقتی که یک تفاوت قیمتی وجود داشته باشد و یا سایر مسائل دیگر این مسئله اتفاق میفتد.

این اظهارات اسماعیلی منجر به این پرسش شد که به نظر شما تفاوت قیمت موجب مراجعات مردم به بازار آزاد متادون است! او در پاسخ می‌گوید: خیر، این جا بحث تفاوت قیمت نیست بلکه بحث کسانی هستند که امکان مصرف دارو در کلینیک‌ها را ندارند.

اسماعیلی در این رابطه تشریح می‌کند:یکسری از گروه‌ها به دلایل مختلف به کلینیک‌ها مراجعه نمی‌کنند. این گروه‌ها شامل خانم‌هایی هستند که تا به حال مصرف می‌کردند و خانواده هایشان خبر نداشتند و از ترس اینکه در این مراکز ثبت نام کنند و مشخصاتشان لو برود، وارد این چرخه نمی‌شدند. کارمندان دولت هم از ترس اینکه اخراجشان کنند مجبورند از بیرون دارو تهیه کنند. افرادی هم هستند که نظامی و یا سر باز هستند و امکان ثبت نام در این کلینیک‌ها را ندارند.

او می‌افزاید: در حقیقت تقاضای بیرون انقدر زیاد است که خود به خود آن قسمت بازار را می‌طلبد؛ ما باید مسائل این چنینی را حل کنیم تا بتوانیم جلوی بازار آزاد متادون را بگیریم.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان البته چندان مخالفتی با بازار آزاد متادون ندارد؛ به گونه‌ای که در بخشی از صحبت هایش می‌گوید: اگر از من به عنوان یک کارشناس سوال کنند می‌گویم حتی این داروی قاچاق هم هیچ اشکالی ندارد چرا که مصرف کننده آن افراد عادی نیستند و معتادان سراغ آن می‌روند.

او در ادامه می‌افزاید: ما می‌گوییم زمانی این اشکال وارد می‌شود که افراد و بچه‌ها بدون اینکه اعتیاد اشته باشند سراغ متادون می‌روند و به آن معتاد می‌شوند.

اسماعیلی همچنین در خصوص تأثیر متادون در کبد چرب می‌گوید: این‌ها تماماً شایعه است. او بااشاره به سابقه ۱۴ ساله مرکز ترک اعتیاد بیمارستان شهید بهشتی می‌گوید: بیمارستان شهید بهشتی  اولین مرکز در استان کرمان بوده است و از سال ۸۴ تا کنون مشغول به فعالیت است. ما در این مرکز بیمارانی داریم که متادون را با دز بالا مصرف می‌کنند، اما برگه آزمایشات آن‌ها حتی از من هم بهتر است.

او در ادامه می افزاید: استامینیوفن، آسیبش خیلی بیشتر از متادون است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان: تمامی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان همراه شوند/ شرکت آب منطقه‌ای حق آبه تالاب جازموریان را بدهد

`پیش بینی کاهش دما و یخ‌بندان معابر کرمان در آخر هفته

اهداء اعضای بدن جوان 21 ساله کرمانی به 3 بیمار نیازمند دریافت عضو

کلاهبردار کارت‌های رفاهی بازنشستگان در کرمان دستگیر شد

دستگیری سرکرده باند شرارت در جنوب کرمان

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

پیش بینی ادامه بارش‌ها در استان کرمان

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)