کد خبر: ۳۳۴۶۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
عبدالکریم حسین‌زاده، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی:
یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: امروز مسئله «FATF» به سمت یک تعارض سیاسی رفته است و تبدیل کردن تصمیم‌گیری در خصوص «FATF» به یک رقابت بین گروه‌ها و احزاب سیاسی کار اشتباهی است و معتقدم این امر ربطی به احزاب ندارد، این موضوع با زندگی و منافع ملی مردم و کشور در ارتباط است که همیشه هم قربانی رو‌دررویی‌هایی سیاسی می‌شود.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: امروز مسئله «FATF» به سمت یک تعارض سیاسی رفته است و تبدیل کردن تصمیم‌گیری در خصوص «FATF» به یک رقابت بین گروه‌ها و احزاب سیاسی کار اشتباهی است و معتقدم این امر ربطی به احزاب ندارد، این موضوع با زندگی و منافع ملی مردم و کشور در ارتباط است که همیشه هم قربانی رو‌دررویی‌هایی سیاسی می‌شود.

عبدالکریم حسین‌زاده درباره رفتار «FATF» و تعیین تکلیف برای لوایح چهار چهارگانه از سوی مراجع تصمیم‌گیر در کشور گفت: معتقدم امروز مسئله «FATF» به سمت یک تعارض سیاسی رفته است.

نماینده مردم اشنویه در مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: «FATF» یک پدیده دیپلماتیک است که ارتباط با کشورها و سازمان‌ها را تنظیم می‌کند اما ما آن را به سمت مبحث سیاسی برده‌ایم که این کار باعث می‌شود کشور هم در همان مسیر قرار گیرد.

وی تاکید کرد: تصور بر این است که اگر ما رفتار سیاسی و جناحی با «FATF» نداشتیم و اگر سال گذشته مشکلات را در این خصوص مرتفع می‌کردیم امروز با رفتار سیاسی کشورها رو به رو نمی‌شدیم، زیرا آن‌ها هم امروز این مطلب را به عنوان یک ابزار سیاسی در نظر گرفته‌اند و امروز بواسطه تعلل‌های ما در تصمیم‌گیری گام به گام موضوع را تبدیل به یک گروکشی کرده‌اند.

حسین‌زاده با بیان اینکه باتوجه به رفتار ما در داخل کشور برخود با «FATF» در خارج از مرزها تبدیل به یک موضوع سیاسی شده است، گفت: این رفتارها به کشور آسیب می‌زند.

وی ادامه داد: تا یکسال قبل ما می‌توانستیم از ظرفیت‌های برجام با وجود نقدهایی که به آن وارد است و منتقدان بسیاری هم دارد استفاده کنیم اما ابزار لازم را تهیه نکردیم و بسیاری از مراودات قاچاق اتفاق افتاد.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر همان بلا و رویکرد را در قبال «FATF» می‌آوردند که ما در داخل داریم انجامش می‌دهیم.

وی تاکید کرد:‌ معتقدم چندین مؤلفه در جهان سیاست را فراموش کرده‌ایم نخست آنکه تصمیم‌گیری تاریخ مصرف دارد باید به موقع و دقیق آن هم در راستای منافع ملی گرفته شود؛ اما ظاهرا ما تصمیم‌گیری‌ها را عمداً زمان‌بر می‌کنیم و به آن وجهه و شخصیت سیاسی می‌دهیم.

نماینده مردم نقده خاطرنشان کرد: تبدیل کردن تصمیم‌گیری در خصوص «FATF» به یک رقابت بین گروه‌ها و احزاب سیاسی کار اشتباهی است و معتقدم این امر ربطی به احزاب ندارد، این موضوع با زندگی و منافع ملی مردم و کشور در ارتباط است که همیشه هم قربانی رو‌دررویی‌هایی سیاسی می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه عده‌ای بیان می‌کنند پیوستن به «FATF» باعث می‌شود که ما نتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم آیا این گفته‌ها درست است یا خیر، عنوان کرد: این پیوستن ربطی به تحریم‌ها ندارد، این گفته‌ها یک بهانه‌ای است که خودمان هنگامی که بحث «FATF» را در رفتارها سیاسی،حزبی و جناحی بردیم، به وجود آوردیم.

حسین‌زاده ادامه داد: وزارت نفت به اندازه کافی توانسته است اقدامات لازم را برای فروش نفت انجام دهد پس پیوستن به «FATF» ربطی به دور زدن تحریم‌ها ندارد، این کار مسیر پولشویی و فسادهای کلان را که از گذشته به وجود آمده است، می‌گیرد.

وی درباره این که آیا بهتر نیست رأی مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص «FATF» منتشر شود، گفت: ابتدا بگویم رأی‌گیری در مجمع با کاغذ صورت نمی‌گیرد با بالا بردن دست که شاید مشخص نشود چه کسی رأی داده و چه کسی نداده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: مدت‌هاست که یقه نمایندگان مجلس را برای شفافیت آرا گرفتند پس بهتر است شفاف‌سازی در همه ارکان باشد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که من خودم مخالف شفافیت آرا هستم و دلیلش هم این است که این امر تبدیل به یک ابزار علیه خود دموکراسی و آزادی شده است. گاهی اوقات یک طرحی می‌آید که امکان تقویت جامعه مدنی را به وجود می‌آورد اما نمایندگان تهدید می‌شوند که آرا را منتشر می‌کنند.

نماینده مردم اشنویه افزود: برخی دیگر هم به دلیل تائید صلاحیت و سایر امور ممکن است به همان طرح‌هایی که باعث تقویت جامعه مدنی می‌شود رأی ندهند! این که ما شفاف‌سازی را جزیره‌ای و تبدیل به ابزاری برای مچ‌گیری کنیم به هیچ عنوان درست نیست و ما راه به جایی نخواهیم برد.

وی تاکید کرد: بازهم می‌گویم اگر قرار است شفافیت آرا باشد برای همه ارکان باید باشد که من با این نوع شفاف‌سازی موافق هستم زیرا مردم باید بدانند کجا چه تصمیماتی گرفته شده است این اقدام ما را در توسعه سیاسی بسیار کمک خواهد کرد.

حسین زاده ادامه داد: در مسئله «FATF» هم رأی‌های موافق و مخالف و موضع‌گیری‌ها مشخص است پس بهتر است منتشر شود.

منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رهبر انقلاب: دولت باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهد/ توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است/نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود

ثبت80مبتلاکرونا و 12فوتی طی 24ساعت

توقیف ۹۴ دستگاه خودرو و موتورسیکلت درطرح پاکسازی تفرجگاه ها

رویکرد استان کرمان از کشاورزی در حال تبدیل شدن به صنعتی است

مجموع مبتلایان به کرونا حوزه سلامت سیرجان به 90نفر رسید

کاهش 25درصد پروانهای بهره برداری چاه آب در رفسنجان،بردسیر، ارزوییه، سیرجان، شهربابک و زرند

حقوق رسانه‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شود/ دوره‌های آموزشی، دستور کار دائمی خانه مطبوعات است

رسانه های حرفه ای از رسانه های غیر حرفه ای وافراد غیر متخص تفکیک شوند

حداقل حقوق تامین اجتماعی به 2میلیون و 750هزار تومان رسید

کشف 26 تن آرد قاچاق در بم

پربازدید ها

انتقاد نماینده مجلس از هزینه های 700هزار تومانی تست تشخیص کرونا

آقای احمدی نژاد، فشارهای اقتصادی حافظه مردم را مختل نکرده است

سیاست اسلام در تقابل با جبهه کفر تبعیت از کلام ولی فقیه است/میز مذاکره تضمین کننده امنیت نیست/تورم، فساد و گرانی اولویت های اصلی مجلس جدید باشند/ وجود نیروهای نفوذی در بدنه دستگاه ها شرایط اقتصادی را وخیم کرده است/ بی تدبیری مدیران دولت تدبیر و امید گرانی مسکن را به ارمغان آورد/بد حجابی در خانواده های مذهبی هم ورود پیدا کرده است

رسانه های حرفه ای از رسانه های غیر حرفه ای وافراد غیر متخص تفکیک شوند

رهبر انقلاب: دولت باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهد/ توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است/نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)