کد خبر: ۳۳۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
در ستاد مدیریت بحران مطرح شد؛
نماینده بازرسی کل استان کرمان گفت: یکی از مشکلات بخش سیل این است که از ۶ هزار کیلومتر رودخانه، تنها ۳۵۰ کیلومتر مورد مطالعه قرار گرفته و چیزی حدود ۱۰ درصد که مقدار کمی است با توجه به خشکسالی‌های استان و مناطقی که در گذشته از آن‌ها سیل جاری می‌شده متاسفانه مورد بررسی قرار نگرفته است.

در ستاد مدیریت بحران استان کرمان اعلام شد بر اساس ابلاغ ریاست قوه قضائیه گزارش علل و عوامل حادثه سیل از بعد آسیب‌شناسی در استان کرمان مورد بررسی قرار گرفته و به دستگاه‌های متولی ابلاغ شده است.

در این ستاد همچنین اعلام شد، اداره کل بازرسی استان بحث‌های مربوط به سیل را مورد بررسی قرار داده و کارگروهی با 24 اداره ابلاغ شده که اقدامات آسیب شناسی نواقص آن مورد بررسی قرار گرفته است.

تویسرکانی نماینده بازرسی کل استان کرمان اظهار داشت: گزارشی بر اساس ابلاغ از طرف رئیس قوه قضاییه اعلام شد علل و عوامل حادثه سیل مورد بررسی قرار گیرد که از بعد آسیب‌شناسی مورد بررسی قرار گرفت در نهایت گزارش به دستگاه‌های متولی ابلاغ شد و بخشی از پیشنهادها اصلاحی است.

وی عنوان کرد: در گزارشی که از طرف اداره کل بازرسی آماده و به دستگاه‌ها ابلاغ شده یک‌سری کمبودها و خللی وجود دارد که اینجا اعلام می‌کنم و در فرآیند بازرسی‌ها نقاط قوتی هم بود که با توجه به کمبود اعتبار در این بخش‌ها تنگناهایی برای دستگاه‌های اجرایی وجود دارد.

تویسرکانی افزود: یکی از مشکلات بخش سیل این است که از 6 هزار کیلومتر رودخانه، تنها 350 کیلومتر مورد مطالعه قرار گرفته و چیزی حدود 10 درصد که مقدار کمی است با توجه به خشکسالی‌های استان و مناطقی که در گذشته از آنها سیل جاری می‌شده متاسفانه مورد بررسی قرار نگرفته است.

نماینده بازرسی کل استان کرمان گفت: توسط آب منطقه‌ای در جهت ارسال نقشه‌های حریم رودخانه‌ها به شهرداری، اداره ثبت و راه و شهرسازی سایر ادارات اقدامی صورت نگرفته و با توجه به افزایش روزافزون حریم رودخانه اداره آب منطقه‌ای توجه جدی داشته باشد که این حریم را مشخص کند تا در مسیر رودخانه‌ها مسکن‌سازی صورت نگیرد به‌طور مثال در کوهپایه 400 مورد غیر قانونی ساخت و ساز در مسیر رودخانه صورت گرفته است .

وی همچنین درباره مشکلات خطوط برق در شرایط بحرانی نیز افزود: خطوط انتقال برق از بستر رودخانه‌ها عبور کرده که با مشکل جدی مواجه است بعضی از شبکه‌های برق فرسوده است که شرکت توزیع اقدامی نکرده، اما شرکت برق شمال حدود 9 هزار تیر برق نوسازی کرده با این وجود برای شرایط بحرانی اقدامات شرکت برق استان را ضعیف ارزیابی کرده‌ایم.

نادیده گرفتن مشخصات فنی و کیفی به‌دلیل نبود اعتبار

تویسرکانی همچنین درباره مشکلات ارتباطات در شرایط بحرانی اظهار کرد: در بحث ارتباطات و مخابرات متاسفانه دکل‌های مخابراتی مجهز به برق اضطراری نیستند، البته نقطه قوت این بخش این است که دکل‌های مخابراتی اکثرا در بستر رودخانه‌ها نیستند.

وی درباره مشکلات راه و شهرسازی هم گفت: اداره راه و شهرسازی با مشکل عدیده‌ای به‌دلیل نبود اعتبارات کافی مواجه است به‌طور مثال در بزرگراه کرمان - زرند در باند قدیمی‌تر 37 دهنه پل پیش‌بینی شده که 30 دهنه کم شده و فقط 7 دهنه پل گذاشته شده که نگران کننده است.

نماینده بازرسی کل استان کرمان افزود: مشخصات فنی و کیفی نادیده گرفته شده به‌دلیل نبود اعتبار و با حذف پل‌ها به‌جای آنها آبنما گذاشته‌اند، ادارات کل راه و شهرسازی در بحث بازدهی دقت لازم به‌عمل نیاورده‌اند و هماهنگی با آب منطقه‌ای اتخاذ نشده و به‌دلیل عدم استعلام از آب منطقه‌ای، الان شاهد این مشکل هستیم که در مسیر رودخانه‌ها زمین‌ها واگذار شده که در هنگام وقوع سیل از مناطق خطرآفرین است.

تویسرکانی درباره مشکلات منابع طبیعی در شرایط بحران افزود: منابع طبیعی در خصوص آبخیزداری با اداره آب منطقه‌‌ای هماهنگ نبوده که خسارت به پایین دست روخانه‌ها وارد می‌شود، مسکن و شهرسازی از آب منطقه‌ای برای واگذاری زمین در بستر بعضی از روخانه‌ها استعلام نگرفته یا اگر گرفته استعلام به‌صورت شفاف نبوده و الان با مشکلات زیادی در این بخش مواجه‌ایم و زمین‌هایی در بستر رودخانه‌ها به ادارات یا منازل مسکونی واگذار شده است.

وی با بیان اینکه در بررسی ما پرونده متخلفان به کمیسیون شهرداری ارسال نشده است، اظهار کرد: در بحث مشکلات پزشکی و هلال احمر به‌جز شهر کرمان سایر دانشگاه‌های استان توان برپایی امدادرسانی صحرایی (بیمارستان صحرایی) در هنگام وقوع بلایای طبیعی ندارند.

حریم رودخانه‌ها و لایروبی در داخل شهرها وظیفه شهرداری‌ها است

معاون عمرانی استاندار کرمان اظهار داشت: بخشی از موارد نیاز به تامین اعتبار دارد که از توان استان خارج است و دستگاه‌های اجرایی مربوطه از وزارتخانه‌ها پیگیری کنند ما آمادگی داریم که از استانداری با نامه‌نگاری و امضای استاندار پیگیر این مطالبات باشیم.

موسوی گفت: مدت‌هاست در کمیسیون‌ها سعی بر این است نسبت به حریم آب منطقه‌ای حساسیت نشان دهیم و طرحی که در مسیر رودخانه‌ها است در حد امکان جابه‌جا شود و یا طرح تصویب نشود، طرح‌هایی که نیاز به اصلاح روش دارد ما به ادارات ارسال کرده‌ایم که پیگیری کنند.

معاون عمرانی استانداری کرمان افزود: حریم رودخانه‌ها و لایروبی آنها در داخل شهرها وظیفه شهرداری‌ها است و فرمانداری‌ها با کمک راهداری و سایر دستگاه‌ها مسیر رودخانه‌ها و دهانه پل‌ها را لایروبی کنند.

مصون‌سازی شهر بافت از خطر سیل

حمزه‌جواران فرماندار بافت عنوان کرد: در حوزه کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها و ... در شهرستان بافت در بحث حریم بستر رودخانه، جلساتی برگزار کردیم با آب منطقه‌ای و بنیاد مسکن .. که محدودیت‌های اعتباری وجود دارد.

وی بیان داشت: بخشی از پرونده تخلفات حریم رودخانه‌ها در حوزه قضایی وجود دارد که پرونده ارسال می‌شود برای اینکه حریم رودخانه‌ها را تصرف کرده اما یکسری مشکلاتی دارد که چندین ماه طول می‌کشد و امیدواریم با همکاری با ادارات یک هم‌افزایی به‌وجود آید که کار به‌شکل بهتری پیش برود.

حمزه‌جواران افزود: مشکل آتش‌سوزی جنگل‌ها در شهرستان بافت را داریم و پیشنهاد ما این است که در یک بازه زمانی از سال در اختیار دامداران قرار بگیرد با این کار هم علوفه خشک از بین می‌رود و مانع آتش‌سوزی می‌شود و هم اینکه عشایر منطقه مواظب جنگل‌ها هستند تا آتش‌سوزی نشود.

فرماندار بافت تصریح کرد: کل شهر بافت در مسیر رودخانه‌ها و بارندگی فصلی قرار دارد، ما نزدیک 4.5 کیلومتر خاکریز و سد در سال 97 بیرون از شهر بافت با همکاری اداره راه و آب منطقه‌ای ایجاد کرده‌ایم و با این طرح کل شهرک‌ها و شهر بافت را از خطر سیل مصون کرده‌ایم.

نگرانی از اسکان عشایر در مسیر رودخانه‌ها

رضا فلاح مدیرعامل هلال‌احمر استان کرمان بیان داشت: در انبارهای مدیریت بحران استان یک درصد کالا موجود است و اگر اتفاقی بیفتد در همان روز اول و هفته اول کمبود امکانات منطقه تکمیل می‌شود. وی بیان کرد: هلال‌احمر هیچ آمار دقیقی از شهرستان‌ها و روستاها ندارد و فرمانداران باید اطلاعاتی از تعداد روستاها، مدارس، جاده و راه‌های ارتباطی، بیمارستان‌ها پمپ بنزین‌ها و ... در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دهند تا ما در زمان بحران بتوانیم امدادرسانی بهتری داشته باشیم.

فلاح اظهار کرد: هلال‌احمر برای جلوگیری از سوء استفاده از خدمات این سازمان خدمات الکتریکی در نظر گرفته است به این صورت که کارت هوشمند به خانواده‌ها داده می‌شود که با استفاد از آن کار مشخص می‌شود که هر خانواده‌ای چه امکاناتی را دریافت کرده است.

وی بیان داشت: بسیاری از عشایر برای اسکان، بیشتر در مسیر رودخانه‌ها هستند که بیش از دیگران در خطر قرار دارند و باید عشایر استان زودتر کوچ خود را انجام دهند.

احداث 150 منزل مسکونی رودبار در مسیر رودخانه

فرماندار رودبار گفت: در حوزه خود شهر رودبار پنج رودخانه داریم که هر ساله خسارت‌های زیادی وارد می‌کند و150 منزل مسکونی متاسفانه به‌دلیل عدم استعلام از دستگاه‌های مربوطه مجوز ساخت به آنها داده شده که در مسیر رودخانه و خطر سیل قرار دارند.

وی بیان داشت: پیشنهاد این است که بنیاد مسکن تسهیلاتی در اختیار قرار دهد تا این افراد بتوانند در جاهای دیگری مسکن بسازند و این مشکل برطرف شود.

فرماندار رودبار افزود: بیش از 100 رودخانه از ابتدا تا انتهای شهر رودبار داریم که هر ساله خساراتی به کشاورزی و مسکن شهرستان وارد می‌کنند و اگر فکری نشود ما مجددا بحران سال گذشته را خواهیم داشت.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رهبر انقلاب: دولت باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهد/ توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است/نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود

ثبت80مبتلاکرونا و 12فوتی طی 24ساعت

توقیف ۹۴ دستگاه خودرو و موتورسیکلت درطرح پاکسازی تفرجگاه ها

رویکرد استان کرمان از کشاورزی در حال تبدیل شدن به صنعتی است

مجموع مبتلایان به کرونا حوزه سلامت سیرجان به 90نفر رسید

کاهش 25درصد پروانهای بهره برداری چاه آب در رفسنجان،بردسیر، ارزوییه، سیرجان، شهربابک و زرند

حقوق رسانه‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شود/ دوره‌های آموزشی، دستور کار دائمی خانه مطبوعات است

رسانه های حرفه ای از رسانه های غیر حرفه ای وافراد غیر متخص تفکیک شوند

حداقل حقوق تامین اجتماعی به 2میلیون و 750هزار تومان رسید

کشف 26 تن آرد قاچاق در بم

پربازدید ها

80 درصد مبتلایان جدید در مراسمات عروسی و عزا حضور داشتند/با تعطیلی تالارها موافق نیستیم /تجمعات غیر مجاز را به ۱۱۰ اطلاع دهید

کشف 26 تن آرد قاچاق در بم

وجود ۱۸۹ زندانی جرائم غیرعمد در کرمان/ افزایش ورودی به زندان ها

ماسک را صرفا از داروخانه و لوازم پزشکی خریداری کنید

مرگ و میر کووید ۱۹ نسبت به آنفلوآنزا بیشتراست

کرمان غبارخیزترین استان کشور است/ هیچ نقطه بحرانی به لحاظ آلودگی صنایع در سطح استان نداریم

تعداد فوتی های کرونا دو رقمی شد، مرگ 12نفر در یک روز

بازداشت ۱۷ مورد عامل تیراندازی و قدرت‌نمایی با سلاح در عنبرآباد

هر سه روز یک بار ظرفیت تخت های بیمارستانی افزایش می یابد/با کمبود کادر درمانی مواجه ایم

رقابت بیش از ۱۱ هزار دانش‌آموز کرمانی برای ورود به مدارس نمونه دولتی

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)