کد خبر: ۳۳۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
در ستاد مدیریت بحران مطرح شد؛
نماینده بازرسی کل استان کرمان گفت: یکی از مشکلات بخش سیل این است که از ۶ هزار کیلومتر رودخانه، تنها ۳۵۰ کیلومتر مورد مطالعه قرار گرفته و چیزی حدود ۱۰ درصد که مقدار کمی است با توجه به خشکسالی‌های استان و مناطقی که در گذشته از آن‌ها سیل جاری می‌شده متاسفانه مورد بررسی قرار نگرفته است.

در ستاد مدیریت بحران استان کرمان اعلام شد بر اساس ابلاغ ریاست قوه قضائیه گزارش علل و عوامل حادثه سیل از بعد آسیب‌شناسی در استان کرمان مورد بررسی قرار گرفته و به دستگاه‌های متولی ابلاغ شده است.

در این ستاد همچنین اعلام شد، اداره کل بازرسی استان بحث‌های مربوط به سیل را مورد بررسی قرار داده و کارگروهی با 24 اداره ابلاغ شده که اقدامات آسیب شناسی نواقص آن مورد بررسی قرار گرفته است.

تویسرکانی نماینده بازرسی کل استان کرمان اظهار داشت: گزارشی بر اساس ابلاغ از طرف رئیس قوه قضاییه اعلام شد علل و عوامل حادثه سیل مورد بررسی قرار گیرد که از بعد آسیب‌شناسی مورد بررسی قرار گرفت در نهایت گزارش به دستگاه‌های متولی ابلاغ شد و بخشی از پیشنهادها اصلاحی است.

وی عنوان کرد: در گزارشی که از طرف اداره کل بازرسی آماده و به دستگاه‌ها ابلاغ شده یک‌سری کمبودها و خللی وجود دارد که اینجا اعلام می‌کنم و در فرآیند بازرسی‌ها نقاط قوتی هم بود که با توجه به کمبود اعتبار در این بخش‌ها تنگناهایی برای دستگاه‌های اجرایی وجود دارد.

تویسرکانی افزود: یکی از مشکلات بخش سیل این است که از 6 هزار کیلومتر رودخانه، تنها 350 کیلومتر مورد مطالعه قرار گرفته و چیزی حدود 10 درصد که مقدار کمی است با توجه به خشکسالی‌های استان و مناطقی که در گذشته از آنها سیل جاری می‌شده متاسفانه مورد بررسی قرار نگرفته است.

نماینده بازرسی کل استان کرمان گفت: توسط آب منطقه‌ای در جهت ارسال نقشه‌های حریم رودخانه‌ها به شهرداری، اداره ثبت و راه و شهرسازی سایر ادارات اقدامی صورت نگرفته و با توجه به افزایش روزافزون حریم رودخانه اداره آب منطقه‌ای توجه جدی داشته باشد که این حریم را مشخص کند تا در مسیر رودخانه‌ها مسکن‌سازی صورت نگیرد به‌طور مثال در کوهپایه 400 مورد غیر قانونی ساخت و ساز در مسیر رودخانه صورت گرفته است .

وی همچنین درباره مشکلات خطوط برق در شرایط بحرانی نیز افزود: خطوط انتقال برق از بستر رودخانه‌ها عبور کرده که با مشکل جدی مواجه است بعضی از شبکه‌های برق فرسوده است که شرکت توزیع اقدامی نکرده، اما شرکت برق شمال حدود 9 هزار تیر برق نوسازی کرده با این وجود برای شرایط بحرانی اقدامات شرکت برق استان را ضعیف ارزیابی کرده‌ایم.

نادیده گرفتن مشخصات فنی و کیفی به‌دلیل نبود اعتبار

تویسرکانی همچنین درباره مشکلات ارتباطات در شرایط بحرانی اظهار کرد: در بحث ارتباطات و مخابرات متاسفانه دکل‌های مخابراتی مجهز به برق اضطراری نیستند، البته نقطه قوت این بخش این است که دکل‌های مخابراتی اکثرا در بستر رودخانه‌ها نیستند.

وی درباره مشکلات راه و شهرسازی هم گفت: اداره راه و شهرسازی با مشکل عدیده‌ای به‌دلیل نبود اعتبارات کافی مواجه است به‌طور مثال در بزرگراه کرمان - زرند در باند قدیمی‌تر 37 دهنه پل پیش‌بینی شده که 30 دهنه کم شده و فقط 7 دهنه پل گذاشته شده که نگران کننده است.

نماینده بازرسی کل استان کرمان افزود: مشخصات فنی و کیفی نادیده گرفته شده به‌دلیل نبود اعتبار و با حذف پل‌ها به‌جای آنها آبنما گذاشته‌اند، ادارات کل راه و شهرسازی در بحث بازدهی دقت لازم به‌عمل نیاورده‌اند و هماهنگی با آب منطقه‌ای اتخاذ نشده و به‌دلیل عدم استعلام از آب منطقه‌ای، الان شاهد این مشکل هستیم که در مسیر رودخانه‌ها زمین‌ها واگذار شده که در هنگام وقوع سیل از مناطق خطرآفرین است.

تویسرکانی درباره مشکلات منابع طبیعی در شرایط بحران افزود: منابع طبیعی در خصوص آبخیزداری با اداره آب منطقه‌‌ای هماهنگ نبوده که خسارت به پایین دست روخانه‌ها وارد می‌شود، مسکن و شهرسازی از آب منطقه‌ای برای واگذاری زمین در بستر بعضی از روخانه‌ها استعلام نگرفته یا اگر گرفته استعلام به‌صورت شفاف نبوده و الان با مشکلات زیادی در این بخش مواجه‌ایم و زمین‌هایی در بستر رودخانه‌ها به ادارات یا منازل مسکونی واگذار شده است.

وی با بیان اینکه در بررسی ما پرونده متخلفان به کمیسیون شهرداری ارسال نشده است، اظهار کرد: در بحث مشکلات پزشکی و هلال احمر به‌جز شهر کرمان سایر دانشگاه‌های استان توان برپایی امدادرسانی صحرایی (بیمارستان صحرایی) در هنگام وقوع بلایای طبیعی ندارند.

حریم رودخانه‌ها و لایروبی در داخل شهرها وظیفه شهرداری‌ها است

معاون عمرانی استاندار کرمان اظهار داشت: بخشی از موارد نیاز به تامین اعتبار دارد که از توان استان خارج است و دستگاه‌های اجرایی مربوطه از وزارتخانه‌ها پیگیری کنند ما آمادگی داریم که از استانداری با نامه‌نگاری و امضای استاندار پیگیر این مطالبات باشیم.

موسوی گفت: مدت‌هاست در کمیسیون‌ها سعی بر این است نسبت به حریم آب منطقه‌ای حساسیت نشان دهیم و طرحی که در مسیر رودخانه‌ها است در حد امکان جابه‌جا شود و یا طرح تصویب نشود، طرح‌هایی که نیاز به اصلاح روش دارد ما به ادارات ارسال کرده‌ایم که پیگیری کنند.

معاون عمرانی استانداری کرمان افزود: حریم رودخانه‌ها و لایروبی آنها در داخل شهرها وظیفه شهرداری‌ها است و فرمانداری‌ها با کمک راهداری و سایر دستگاه‌ها مسیر رودخانه‌ها و دهانه پل‌ها را لایروبی کنند.

مصون‌سازی شهر بافت از خطر سیل

حمزه‌جواران فرماندار بافت عنوان کرد: در حوزه کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها و ... در شهرستان بافت در بحث حریم بستر رودخانه، جلساتی برگزار کردیم با آب منطقه‌ای و بنیاد مسکن .. که محدودیت‌های اعتباری وجود دارد.

وی بیان داشت: بخشی از پرونده تخلفات حریم رودخانه‌ها در حوزه قضایی وجود دارد که پرونده ارسال می‌شود برای اینکه حریم رودخانه‌ها را تصرف کرده اما یکسری مشکلاتی دارد که چندین ماه طول می‌کشد و امیدواریم با همکاری با ادارات یک هم‌افزایی به‌وجود آید که کار به‌شکل بهتری پیش برود.

حمزه‌جواران افزود: مشکل آتش‌سوزی جنگل‌ها در شهرستان بافت را داریم و پیشنهاد ما این است که در یک بازه زمانی از سال در اختیار دامداران قرار بگیرد با این کار هم علوفه خشک از بین می‌رود و مانع آتش‌سوزی می‌شود و هم اینکه عشایر منطقه مواظب جنگل‌ها هستند تا آتش‌سوزی نشود.

فرماندار بافت تصریح کرد: کل شهر بافت در مسیر رودخانه‌ها و بارندگی فصلی قرار دارد، ما نزدیک 4.5 کیلومتر خاکریز و سد در سال 97 بیرون از شهر بافت با همکاری اداره راه و آب منطقه‌ای ایجاد کرده‌ایم و با این طرح کل شهرک‌ها و شهر بافت را از خطر سیل مصون کرده‌ایم.

نگرانی از اسکان عشایر در مسیر رودخانه‌ها

رضا فلاح مدیرعامل هلال‌احمر استان کرمان بیان داشت: در انبارهای مدیریت بحران استان یک درصد کالا موجود است و اگر اتفاقی بیفتد در همان روز اول و هفته اول کمبود امکانات منطقه تکمیل می‌شود. وی بیان کرد: هلال‌احمر هیچ آمار دقیقی از شهرستان‌ها و روستاها ندارد و فرمانداران باید اطلاعاتی از تعداد روستاها، مدارس، جاده و راه‌های ارتباطی، بیمارستان‌ها پمپ بنزین‌ها و ... در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دهند تا ما در زمان بحران بتوانیم امدادرسانی بهتری داشته باشیم.

فلاح اظهار کرد: هلال‌احمر برای جلوگیری از سوء استفاده از خدمات این سازمان خدمات الکتریکی در نظر گرفته است به این صورت که کارت هوشمند به خانواده‌ها داده می‌شود که با استفاد از آن کار مشخص می‌شود که هر خانواده‌ای چه امکاناتی را دریافت کرده است.

وی بیان داشت: بسیاری از عشایر برای اسکان، بیشتر در مسیر رودخانه‌ها هستند که بیش از دیگران در خطر قرار دارند و باید عشایر استان زودتر کوچ خود را انجام دهند.

احداث 150 منزل مسکونی رودبار در مسیر رودخانه

فرماندار رودبار گفت: در حوزه خود شهر رودبار پنج رودخانه داریم که هر ساله خسارت‌های زیادی وارد می‌کند و150 منزل مسکونی متاسفانه به‌دلیل عدم استعلام از دستگاه‌های مربوطه مجوز ساخت به آنها داده شده که در مسیر رودخانه و خطر سیل قرار دارند.

وی بیان داشت: پیشنهاد این است که بنیاد مسکن تسهیلاتی در اختیار قرار دهد تا این افراد بتوانند در جاهای دیگری مسکن بسازند و این مشکل برطرف شود.

فرماندار رودبار افزود: بیش از 100 رودخانه از ابتدا تا انتهای شهر رودبار داریم که هر ساله خساراتی به کشاورزی و مسکن شهرستان وارد می‌کنند و اگر فکری نشود ما مجددا بحران سال گذشته را خواهیم داشت.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان: تمامی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان همراه شوند/ شرکت آب منطقه‌ای حق آبه تالاب جازموریان را بدهد

`پیش بینی کاهش دما و یخ‌بندان معابر کرمان در آخر هفته

اهداء اعضای بدن جوان 21 ساله کرمانی به 3 بیمار نیازمند دریافت عضو

کلاهبردار کارت‌های رفاهی بازنشستگان در کرمان دستگیر شد

دستگیری سرکرده باند شرارت در جنوب کرمان

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

پیش بینی ادامه بارش‌ها در استان کرمان

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)