کد خبر: ۳۳۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با بیان اینکه افزون بر ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی این استان با استفاده از گونه‌های جنگلی مثمر، بذرکاری و نهالکاری می شود گفت: این اقدام در آینده‌ای نزدیک به علت مثمر بودن گونه‌ها، علاوه بر ایجاد، احیا و توسعه پوشش جنگلی در زندگی دامداران و جوامع محلی نیز از نظر اقتصادی تاثیرگذار خواهد بود.

مسعود خوارزمی افزود: ۱۲ هزار میلیون ریال طی سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای عملیات بیومکانیکی به اداره جنگل اختصاص یافته که با این رقم، ۹۴۵ هکتار پروژه جنگل کاری در قالب عملیات بذرکاری و نهال کاری در اراضی مستعدی که قابلیت اجرای پروژه را داشته و قبلا اراضی جنگلی مخروبه تلقی می شدند، تعریف شده است.

وی با بیان اینکه این سطح از عملیات در حوزه های آبخیز قادرآباد، شصت فیچ، دره مرید و آسیاب جفته قرار دارند که در برخی موارد، همجوار سایر پروژه های آبخیزداری نیز هستند، افزود: این پروژه ها از سوی تشکل های مربوط به منابع طبیعی در قالب پیمانکاری با استفاده از توان جوامع محلی که چند هدف را دنبال می کنند در مرحله اجرا و یا در حال پایان است.

خوارزمی با بیان اینکه بیشتر عملیات جنگل کاری با بذور جنگلی، مانند بادام کوهی (الوک) و بنه و غیره است، گفت: با این کار در آینده ای نزدیک به علت مثمر بودن گونه های جنگلی، علاوه بر ایجاد، احیا و توسعه پوشش جنگلی در زندگی دامداران و جوامع محلی نیز اثرگذار خواهد بود و حفاظت و نگهداری از عرصه ها نیز توسط جوامع محلی انجام می شود که این امر، موفقیت بسیار بالای پروژه را در بر دارد.

وی با اشاره به اینکه این اداره، بر اساس قراردادهای منعقد شده در زمان مشخص، پروژه های خود را به پایان می رساند، افزود: فصل مناسب برای اجرای عملیات بذرکاری از نظر رعایت اصول فنی برای استان کرمان تا پایان آذر پیش بینی شده است؛ بنابراین، عملیات اجرایی بذرکاری در زمان مناسب از شهریور آغاز شده و تا پایان آذر تمام می شود و عملیات نهالکاری حداکثر تا پایان بهمن به پایان می رسد.

رییس اداره جنگل کاری و جنگل داری منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان به پراکنش نامناسب بارندگی، پایین بودن متوسط سالیانه آن و کم آبی در بیشتر نقاط استان اشاره کرد و گفت: عملیات نهال کاری در سطح های قابل توجه در مناطقی قابلیت اجرا دارد که دارای بارندگی کافی برای استقرار نهال در سال های آینده و همچنین نیاز آبی در زمان کشت باشد به این دلیل برای سطح زیاد، نمی توان اقدام به عملیات نهال کاری کرد.

وی افزود: این اداره در برخی از مناطقی که دسترسی به منابع آبی وجود دارد و عرصه ها قابلیت احیا و توسعه را داشته باشند، اقدام به اجرای عملیات نهال کاری با گونه های جنگلی بنه و بادام کوهی کرده که این موضوع در افزایش سرانه جنگل مؤثر بوده و نهایتا اقتصادی هم هست.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فیلم: موسسه خیریه مولی‌الموحدین در چه شرایطی شکل گرفت؟

تنها خواسته ما تاسیس یک تشکل دانشجوئی اسلامی است/ ما هم به گرانی بنزین انتقاد داریم اما صحیح است به رئیس جمهور و دولت توهین کنیم؟

بین ویروس HIV با ایدز، ۲۰ سال فاصله است! / یکی از موارد انتقال ویروس استفاده از سرنگ و سرسوزن مشترک است / در پنج سال اخیر ابتلای بانوان به HIV بیشتر شده است

اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است / بانک‌ها با واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان همکاری مطلوبی ندارند

بیش از ۸۰۰ هزار مترمکعب پساب در کرمان جمع‌آوری و تصفیه شد

۲۲ درصد از گلخانه‌های شمال کرمان هیدروپونیک هستند

تیم بسکتبال مس کرمان مغلوب شهرداری بندرعباس شد

امیدواریم شورای نگهبان سیاست انقباضی خودش را کمتر کند/چهره‌ها می‌گویند ما اگر بیاییم رد صلاحیتمان می‌کنند پس چرا بیاییم؟/این دوره صرفا گزینه‌های که اصلاح طلب باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند

گوجه ارزان می‌شود

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

پربازدید ها

گوجه ارزان می‌شود

تامین سرمایه در گردش، فعالیت ریگان خودرو را رونق می‌بخشد / ریگان خودرو زیان دهی نداشته است

۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

وزیر اقتصاد: افشا کنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند / هر کس با فساد مواجه شد سوت بزند/ باید فساد ریشه کن شود

۲۲ درصد از گلخانه‌های شمال کرمان هیدروپونیک هستند

اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است / بانک‌ها با واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان همکاری مطلوبی ندارند

3برابر سال گذشته ملخ داریم/ جهاد کشاورزی خودرو ندارد/از پارسال حق الزحمه و اضافه کار نیروهایمان را پرداخت نکردیم

آمار جهاد کشاورزی با بانک ها هم خوانی ندارد/ حتی یک درصد پرداختی های کل کشور را نداشتیم

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)