کد خبر: ۳۳۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
در هفتمین جلسه شورای معادن استان مطرح شد؛
هفتمین جلسه شورای معادن استان با ۲ دستور کار تشکیل شد که اولین آن مربوط به جذب و تخصیص یک درصد از فروش شرکت های صنعتی و معدنی آلاینده بود.

گفتار نو / مرضیه قاضی‌زاده:

هفتمین جلسه شورای معادن استان با ۲ دستور کار تشکیل شد که اولین آن مربوط به جذب و تخصیص یک درصد از فروش شرکت های صنعتی و معدنی آلاینده بود.

استاندار کرمان در ابتدای این جلسه با تاکید بر اهمیت بحث اکتشافات معدنی در استان گفت: کل اکتشاف استان ۲۶ هزار کیلومتر مربع بوده است و در سال جاری نیز وزارت صمت ۲۰ هزار کیلومتر در برنامه اکتشاف دارد که نسبت به عدد ۱۸۳ هزار کیلومتری استان چندان نیست.

به گزارش گفتار نو، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در راستای صحبت های استاندار کرمان، گفت: در استان کرمان حدود ۶ هزار مجوز برای پهنه های معدنی صادر شده که از این میزان تنها دو هزار شرکت فعال هستند.

مهدی حسینی نژاد با بیان اینکه ۳۸ درصد از مجوزهای صادر شده برای شرکت های معدنی، فعال هستند گفت: هزار و ۱۵۵ محدوده معدنی آماده مزایده‌اند در کنار آن دو هزار مجوز نیز بر اساس مخالفت دستگاه‌های ذیربط بلوکه‌اند که درصد آنها به ۶۲ درصد می‌رسد.

بر اساس اظهارات حسینی‌نژاد بیشترین ذخایر معدنی استان در ۴ ماده معدنی آهن، مس، زغال سنگ و کرومیت قرار دارد و سهم ۳۸ ماده معدنی دیگر به کمتر از ۱۶ درصد می رسد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه صحبت هایش به ضرورت اخذ یک درصد از محل فروش معادن آلاینده استان تاکید کرد و گفت: در سال گذشته ۱۲.۵ میلیارد تومان از این محل جذب شده است و پیش بینی ما برای امسال ۱۰۰ میلیارد تومان است.

حسینی نژاد تاکید کرد: بنا به متن صریح قانون از این اعتبار می توان در حوزه های بهداشتی و عمرانی استفاده کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط زیست برای پروژه های تعریف شده در سال جدید در نظر گرفته نشده است، خطاب به حسینی نژاد گفت: بایستی حداقل دو ایستگاه در شهرستان هایی که تحت تاثیر معادن هستند ایجاد شود.

درخواست مرجان شاکری در این جلسه ایجاد ایستگاه های سنجش آلایندگی حداقل در شهرستان هایی همچون رفسنجان، سیرجان، شهربابک و زرند بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان نیز با اشاره به آسیب های وارد شده به قنوات استان گفت: در سال گذشته اصلا بخش کشاورزی دیده نشد و هیچ اعتباری از محل یک درصد به جهاد کشاورزی اختصاص داده نشد.
سایر سازمان ها اعم از منابع طبیعی و جهاد کشاورزی نیز خواستار اختصاص اعتبار از محل یک درصد فروش معادن شدند .

مدیر کل منابع طبیعی در این رابطه خطاب به اعضای جلسه گفت: مرجع معدن خسارت زده مشخص شود و بعد از آن ها خسارت گرفته شود.

ادامه بحث ها در خصوص تخصیص اعتبار به دستگاه ها منجر شد تا معاون هماهنگی امور عمرانی در اعتراض نسبت به بحث های صورت گرفته خطاب به اعضا بگوید: برای این ۱۰۰ میلیارد هنوز پروژه ای تعریف نشده است.

مدیر کل امور مالیاتی استان کرمان با اشاره به اخذ حداکثر نیم درصد از محل فروش معادن آینده استان کرمان در سال گذشته، اظهارداشت: سرجمع ۱۱۲.۵ میلیارد تومان از محل این قانون از معادن استان جذب شده است.

محمد سلمانی در ادامه پیشنهاد داد تا دستگاه های اجرایی پیشنهادات خود را برای مبلغ ۱۱۲.۵ میلیارد تهیه و تحویل دهند.

نماینده علوم پزشکی نیز دیگر دستگاهی بود که مدعی سهم خواهی از این محل بود. نماینده علوم پزشکی در این جلسه از آرسنیک بالای آب در شهرستان های استان خبرداد و به صراحت گفت: میزان آرسنیک آب در بردسیر بالاتر از حد مجاز است که موجب سرطان‌زایی می شود همچنین سایر شهرستان ها نیز همچون سیرجان، بم و جیرفت نیز وضعیتی مشابه بردسیر دارند و میزان آرسنیک آب مناطق روستایی آن بالاتر از حد مجاز است.

او خاطر نشان کرد: از وزارت خانه اعلام کردند که این ها را به دادگاه بفرستند، دادگاه با وجود عدم اعتبار دستگاه فایده ای ندارد.

در پایان این جلسه مقرر شد تا دستگاه ها ظرف یک هفته پیشنهادات خود را به حوزه عمرانی ارائه دهند و تا دو هفته دیگر شورای معادن نظر خود را اعلام کند.

علی رغم این مصوبه، کماکان بحث ها در خصوص مبلغ وصول شده ادامه داشت. آن طور که مدیر کل امور مالیاتی در این جلسه اظهار داشت هنوز این ۱۱۲ میلیارد از شرکت ها اخذ نشده و بعضی از شرکت ها من جمله اسفندقه قادر به پرداخت مبلغ تعیین شده نیستند.

این اظهارات سلمانی با واکنش شدید استاندار کرمان همراه شد‌. فدایی اظهارداشت: اراده ای از دستگاه های اجرایی نیست الان دو ماه گذشته و هیچ کاری نشده است، این موضوع دارد می شود مثل نوسازی مدارس که ۲۶ میلیارد را باید دو ماهه جذب کند که عملا امکان پذیر نیست .

استاندار کرمان مدیر کل مالیاتی استان را خطاب صحبت هایش قرار داد و گفت: با مسئولیت آقای سلمانی ظرف دو هفته باید این ۱۱۲.۵ میلیارد جذب و به حساب خزانه واریز شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۶۰ بیمار تالاسمی به دلیل کمبود دارو و قصور نظام درمانی جان باختند/ کمبودهای دارویی جدی گرفته نشود، مرگ و میر افزایش می‌یابد / مسئولی که نمی‌تواند نیاز بیماران را به دولت گوشزد کند، چرا بر مسند نشسته‌؟!

نیاز بدن به ۵ ویتامین مهم در زمستان

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

کرمان برند مقاومت است/ مدرک‌گرایی، برای جامعه حقارت می‌آورد / اگر مهارت سرلوحه باشد، شاهد عزاهای عمومی در کشور نخواهیم بود

کشف ۸۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در فهرج

انتظار می‌رود امسال نسبت به سال گذشته، قدرت خرید مردم بیشتر و بهتر باشد / قیمت تمام اقلام آجیل و خشکبار ۲۰ درصد کاهش داشته است / قیمت آجیل تا عید نوروز شاید پنج تا ۱۰ درصد افزایش یابد / افزایش قیمت آجیل شب یلدا بستگی به قیمت دلار دارد

بیش از 13 هزار مهندس کشاورزی در استان کرمان بیکار هستند

سومین برد شیرین بانوان والیبالیست‌ سیرجانی در لیگ یک

موارد ابتلا به آنفلوآنزا از چهارشنبه گذشته کاهش یافته است / رعایت بهداشت فردی، شاه کلید کنترل آنفلوآنزا است / بروز موج دوم و سوم بیماری آنفلوآنزا دور از ذهن است / ۸۱ نفر به دلیل آنفلوآنزا جان باختند

سنگ نوردان کرمانی عازم هند شدند

پربازدید ها

گوجه ارزان می‌شود

تامین سرمایه در گردش، فعالیت ریگان خودرو را رونق می‌بخشد / ریگان خودرو زیان دهی نداشته است

۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

وزیر اقتصاد: افشا کنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند / هر کس با فساد مواجه شد سوت بزند/ باید فساد ریشه کن شود

۲۲ درصد از گلخانه‌های شمال کرمان هیدروپونیک هستند

اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است / بانک‌ها با واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان همکاری مطلوبی ندارند

بیش از 13 هزار مهندس کشاورزی در استان کرمان بیکار هستند

انتظار می‌رود امسال نسبت به سال گذشته، قدرت خرید مردم بیشتر و بهتر باشد / قیمت تمام اقلام آجیل و خشکبار ۲۰ درصد کاهش داشته است / قیمت آجیل تا عید نوروز شاید پنج تا ۱۰ درصد افزایش یابد / افزایش قیمت آجیل شب یلدا بستگی به قیمت دلار دارد

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)