کد خبر: ۳۳۶۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
در هفتمین جلسه شورای معادن استان مطرح شد؛
هفتمین جلسه شورای معادن استان با ۲ دستور کار تشکیل شد که اولین آن مربوط به جذب و تخصیص یک درصد از فروش شرکت های صنعتی و معدنی آلاینده بود.

گفتار نو / مرضیه قاضی‌زاده:

هفتمین جلسه شورای معادن استان با ۲ دستور کار تشکیل شد که اولین آن مربوط به جذب و تخصیص یک درصد از فروش شرکت های صنعتی و معدنی آلاینده بود.

استاندار کرمان در ابتدای این جلسه با تاکید بر اهمیت بحث اکتشافات معدنی در استان گفت: کل اکتشاف استان ۲۶ هزار کیلومتر مربع بوده است و در سال جاری نیز وزارت صمت ۲۰ هزار کیلومتر در برنامه اکتشاف دارد که نسبت به عدد ۱۸۳ هزار کیلومتری استان چندان نیست.

به گزارش گفتار نو، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در راستای صحبت های استاندار کرمان، گفت: در استان کرمان حدود ۶ هزار مجوز برای پهنه های معدنی صادر شده که از این میزان تنها دو هزار شرکت فعال هستند.

مهدی حسینی نژاد با بیان اینکه ۳۸ درصد از مجوزهای صادر شده برای شرکت های معدنی، فعال هستند گفت: هزار و ۱۵۵ محدوده معدنی آماده مزایده‌اند در کنار آن دو هزار مجوز نیز بر اساس مخالفت دستگاه‌های ذیربط بلوکه‌اند که درصد آنها به ۶۲ درصد می‌رسد.

بر اساس اظهارات حسینی‌نژاد بیشترین ذخایر معدنی استان در ۴ ماده معدنی آهن، مس، زغال سنگ و کرومیت قرار دارد و سهم ۳۸ ماده معدنی دیگر به کمتر از ۱۶ درصد می رسد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه صحبت هایش به ضرورت اخذ یک درصد از محل فروش معادن آلاینده استان تاکید کرد و گفت: در سال گذشته ۱۲.۵ میلیارد تومان از این محل جذب شده است و پیش بینی ما برای امسال ۱۰۰ میلیارد تومان است.

حسینی نژاد تاکید کرد: بنا به متن صریح قانون از این اعتبار می توان در حوزه های بهداشتی و عمرانی استفاده کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط زیست برای پروژه های تعریف شده در سال جدید در نظر گرفته نشده است، خطاب به حسینی نژاد گفت: بایستی حداقل دو ایستگاه در شهرستان هایی که تحت تاثیر معادن هستند ایجاد شود.

درخواست مرجان شاکری در این جلسه ایجاد ایستگاه های سنجش آلایندگی حداقل در شهرستان هایی همچون رفسنجان، سیرجان، شهربابک و زرند بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان نیز با اشاره به آسیب های وارد شده به قنوات استان گفت: در سال گذشته اصلا بخش کشاورزی دیده نشد و هیچ اعتباری از محل یک درصد به جهاد کشاورزی اختصاص داده نشد.
سایر سازمان ها اعم از منابع طبیعی و جهاد کشاورزی نیز خواستار اختصاص اعتبار از محل یک درصد فروش معادن شدند .

مدیر کل منابع طبیعی در این رابطه خطاب به اعضای جلسه گفت: مرجع معدن خسارت زده مشخص شود و بعد از آن ها خسارت گرفته شود.

ادامه بحث ها در خصوص تخصیص اعتبار به دستگاه ها منجر شد تا معاون هماهنگی امور عمرانی در اعتراض نسبت به بحث های صورت گرفته خطاب به اعضا بگوید: برای این ۱۰۰ میلیارد هنوز پروژه ای تعریف نشده است.

مدیر کل امور مالیاتی استان کرمان با اشاره به اخذ حداکثر نیم درصد از محل فروش معادن آینده استان کرمان در سال گذشته، اظهارداشت: سرجمع ۱۱۲.۵ میلیارد تومان از محل این قانون از معادن استان جذب شده است.

محمد سلمانی در ادامه پیشنهاد داد تا دستگاه های اجرایی پیشنهادات خود را برای مبلغ ۱۱۲.۵ میلیارد تهیه و تحویل دهند.

نماینده علوم پزشکی نیز دیگر دستگاهی بود که مدعی سهم خواهی از این محل بود. نماینده علوم پزشکی در این جلسه از آرسنیک بالای آب در شهرستان های استان خبرداد و به صراحت گفت: میزان آرسنیک آب در بردسیر بالاتر از حد مجاز است که موجب سرطان‌زایی می شود همچنین سایر شهرستان ها نیز همچون سیرجان، بم و جیرفت نیز وضعیتی مشابه بردسیر دارند و میزان آرسنیک آب مناطق روستایی آن بالاتر از حد مجاز است.

او خاطر نشان کرد: از وزارت خانه اعلام کردند که این ها را به دادگاه بفرستند، دادگاه با وجود عدم اعتبار دستگاه فایده ای ندارد.

در پایان این جلسه مقرر شد تا دستگاه ها ظرف یک هفته پیشنهادات خود را به حوزه عمرانی ارائه دهند و تا دو هفته دیگر شورای معادن نظر خود را اعلام کند.

علی رغم این مصوبه، کماکان بحث ها در خصوص مبلغ وصول شده ادامه داشت. آن طور که مدیر کل امور مالیاتی در این جلسه اظهار داشت هنوز این ۱۱۲ میلیارد از شرکت ها اخذ نشده و بعضی از شرکت ها من جمله اسفندقه قادر به پرداخت مبلغ تعیین شده نیستند.

این اظهارات سلمانی با واکنش شدید استاندار کرمان همراه شد‌. فدایی اظهارداشت: اراده ای از دستگاه های اجرایی نیست الان دو ماه گذشته و هیچ کاری نشده است، این موضوع دارد می شود مثل نوسازی مدارس که ۲۶ میلیارد را باید دو ماهه جذب کند که عملا امکان پذیر نیست .

استاندار کرمان مدیر کل مالیاتی استان را خطاب صحبت هایش قرار داد و گفت: با مسئولیت آقای سلمانی ظرف دو هفته باید این ۱۱۲.۵ میلیارد جذب و به حساب خزانه واریز شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دو سوم تخت های بیمارستان افضلی‌پور به بیماری کرونایی اختصاص یافت

آیت‌الله مکارم شیرازی:مجلسیان جز انتقاد، هیچ راهکار عملی برای گرانی ارائه نداده اند

کرمان در وضعیت هشدار قرار گرفت

در شبانه روز گذشته 13نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند/شمار بستری شدگان به 334نفر رسید

سارق قطعات خودرو در کرمان دستگیر شد / اعتراف به ۱۸ فقره سرقت

کاهش مواجه چهره به چهره افراد در محیط‌های کاری/عدم استفاده از لوازم التحریر مشترک

دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان

تنها 10هزار تن از70هزار تن شکر مورد نیاز استان با ارز یارانه ای تامین می شود/ اختلاف قیمت کالاها در بازار، بدبینی در جامعه را گسترش می‌دهد

تایید انتقال ویروس کرونا از طریق هوا/10تا 15درصد جمعیت استان کرونا دارند

سیدجلال طباطبایی بازیگر شب‌های برره درگذشت

پربازدید ها

اختصاصی/کشاورزی قراردادی؛ نسخه نجات بخش کشاورزان

بهره مندی کسب و کارهای فاقد بیمه از تسهیلات حمایتی

تنها 10هزار تن از70هزار تن شکر مورد نیاز استان با ارز یارانه ای تامین می شود/ اختلاف قیمت کالاها در بازار، بدبینی در جامعه را گسترش می‌دهد

رویکرد استان کرمان از کشاورزی در حال تبدیل شدن به صنعتی است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)