کد خبر: ۳۳۶۱۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون وزیر بهداشت :
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آمورش پزشکی گفت: کسانی که می‌خواهند فلوشیپ یا فوق تخصص داشته باشند و فوق تخصص داخلی و جراحی کودکان را بگیرند، شرط آن تخصص و داشتن بورد رشته مادر است.

محمدباقر لاریجانی در حاشیه دومین نشست مسئولان ارشد حوزه آموزش وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی در کرمان افزود: بیش از ۵۰ تا ۷۰ درصد فارغ التحصیلان باید در نیازمندی مناطق آمایشی آموزش ببینند و هم اکنون ۴۳ درصد تحصیلات تکمیلی در تهران است که این رشد در سراسر کشور در حال پیشروی بوده و این قطعا برای استان های کشور یک حرکت بسیار خوب به شمار می رود.

وی افزود: امروز سند آمایش مناسبات نیروی انسانی در ۱۰ سال آینده بین وزارت بهداشت و دبیران مناطق آمایشی کشور امضاء می شود که محصول کار چند ساله ای است که در وزارت بهداشت انجام شده و این سند براساس محاسبات نیروی انسانی در سال های آینده در رشته های مختلف و میزان نیاز ملی و انسانی تصویب شده و این توافق سهم مناطق مختلف ۱۰ گانه کشور از این نیازهای آموزشی است.

لاریجانی با اشاره به کار مهمی که در منطقه ۸ دانشگاه علوم پزشکی کرمان صورت گرفته اظهارداشت: توافق درون منطقه ای آن با توجه به محاسبات انجام شده در ۱۰ سال آینده این است که در دانشکده های مختلف و موسسات آموزشی واقع در منطقه نیروی انسانی سامان می یابد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: این یکی از اسناد بسیار مهم است که برای سال های آتی در وزارت بهداشت امروز به نهایت می رسد و کاری است که در آینده می تواند یک ریل گذاری باشد تا آموزش های پزشکی ما با ساماندهی بهتری پیش رود.

وی همچنین گفت: در کنار محاسبات نیروی انسانی برای کیفیت آموزش پزشکی نیز اقدامات بسیاری را انجام دهیم که بحث اعتبار بخشی آموزش پزشکی است که تعدادی از دستورالعمل های آن ابلاغ و مابقی نیز در هفته ی آینده ابلاغ خواهد شد.

لاریجانی بیان کرد: در شورای آموزش پزشکی تخصصی مصوبه دیگری داشتیم که صلاحیت بالینی افرادی که می خواهند در بورد شرکت کنند در مناطق آمایشی مورد بررسی قرار گرفته و بعد برای امتحان تخصصی ملی معرفی می شوند.

وی با اشاره به اینکه امتحانات تخصصی در کل کشور در امتحانات گواهینامه و دانشنامه یکسان شد افزود: براساس این مصوبه شورای آموزش پزشکی تخصصی تنها یک امتحان ملی برای بردهای تخصصی و کسی که بتواند در کشور خدمت تخصصی را انجام دهد برگزار می کند و امتحان بورد سال آینده نیز مانند قبل خواهد بود.

وی افزود: در نیازهای ملی برخی از رشته ها کاهش یا افزایش و یا به همان میزان تربیت ادامه پیدا می کنند و این ترجمان در همه کشور یک معنا دارد و آن این است که براساس نیاز ملی توسعه رشته ها برنامه ریزی شده است.

لاریجانی در ادامه درباره خدمات پزشکان ایرانی در خارج از کشور بیان کرد: اکنون حدود ۱۰ درصد از گروه های پزشکی ما برای ادامه تحصیل یا نقش آفرینی در کاری به خارج از کشور می‌روند که خیلی از آنها ممکن است ادامه تحصیل داده یا به کشور برگردند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت تصریح کرد: بستر برای استفاده از کسانی که از خارج کشور می آیند یا دانشجوی خارجی در مناطق آمایشی فراهم است ضمن اینکه در حال حاضر ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی داریم و دانشگاه ها باید به سمت افزایش این بخش بروند به ویژه جاهایی که در دانشگاه های بزرگ کشور خالی می ماند.

وی همچنین گفت: یکی از ملاک هایی که برای نیازهای ما است نیاز بیماردهی مناطق مختلف است و به گونه ای تاثیر و تاثر آن را در تعداد متخصصین و محاسبات ما به نوعی در کشور گذاشته است و تعداد بیماری که پزشک می تواند ویزیت کند و تعداد بیماردهی که دارد به نوعی تاثیرگذار در محاسبات نیروی انسانی ما بوده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: ما امروز به حول و قوه الهی صدها سایت گرفتن نیروی انسانی تخصصی را اساتید دانشگاه را در وزارت بهداشت باز کردیم و صدها استاد جدید را برای دانشگاه های علوم پزشکی امیدواریم بتوانیم در ماه های آتی در دانشگاه علوم پزشکی بگیریم.

وی کار انجام شده را در واقع نقشه راهی برای توسعه مناطق مختلف آمایشی کشور برای تربیت نیروی انسانی در حوزه علوم پزشکی دانست و گفت: این یک الگوی رفتاری بسیار خوبی است که در حوزه آموزش علوم پزشکی به دانشگاه های ما می دهد و اگر ما شرایط خاصی را داشتیم در شورای گسترش آموزش پزشکی کشور متناسب با آن شرایط ممکن است تعدیلاتی را انجام دهیم اما رونق و نقشه راه امروز نهایی می شود.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فیلم: موسسه خیریه مولی‌الموحدین در چه شرایطی شکل گرفت؟

تنها خواسته ما تاسیس یک تشکل دانشجوئی اسلامی است/ ما هم به گرانی بنزین انتقاد داریم اما صحیح است به رئیس جمهور و دولت توهین کنیم؟

بین ویروس HIV با ایدز، ۲۰ سال فاصله است! / یکی از موارد انتقال ویروس استفاده از سرنگ و سرسوزن مشترک است / در پنج سال اخیر ابتلای بانوان به HIV بیشتر شده است

اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است / بانک‌ها با واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان همکاری مطلوبی ندارند

بیش از ۸۰۰ هزار مترمکعب پساب در کرمان جمع‌آوری و تصفیه شد

۲۲ درصد از گلخانه‌های شمال کرمان هیدروپونیک هستند

تیم بسکتبال مس کرمان مغلوب شهرداری بندرعباس شد

امیدواریم شورای نگهبان سیاست انقباضی خودش را کمتر کند/چهره‌ها می‌گویند ما اگر بیاییم رد صلاحیتمان می‌کنند پس چرا بیاییم؟/این دوره صرفا گزینه‌های که اصلاح طلب باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند

گوجه ارزان می‌شود

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

پربازدید ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

كشف ۷۰ هزار نخ سیگار و ۷۰۰ میلیون ریال پوشاک قاچاق در شهرستان انار

فیلم: موسسه خیریه مولی‌الموحدین در چه شرایطی شکل گرفت؟

بیش از ۸۰۰ هزار مترمکعب پساب در کرمان جمع‌آوری و تصفیه شد

بین ویروس HIV با ایدز، ۲۰ سال فاصله است! / یکی از موارد انتقال ویروس استفاده از سرنگ و سرسوزن مشترک است / در پنج سال اخیر ابتلای بانوان به HIV بیشتر شده است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)