کد خبر: ۳۳۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره

اطلاعات استان، ورود پول‌های کثیف و آلوده به انتخابات را شناسایی و اعلام کند/ تدابیر لازم جهت جلوگیری از جرائم انتخاباتی اندیشیده شود/ دادستان‌ها، خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی رسیدگی کنند/استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزد‌های انتخاباتی جرم محسوب می‌شود/دادستان مرکز استان به جرائم انتخاباتی در فضای مجازی ورود کند

یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در اجرای ماده ۶۷ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از وظایفی که بر عهده قوه قضائیه گذاشته اند، پیش بینی و انجام اقدامات پیشگیرانه در راستای جلوگیری از جرائم انتخاباتی است.

نماینده عالی دستگاه قضائی در استان کرمان گفت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و بر اساس اصول متعدد قانون اساسی، مهمترین حق شهروندان ایرانی همان حق مشارکت در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی است و تمام مردم ایران به نحوه یکسان از آن برخوردار هستند و این حق از طریق شرکت در انتخابات و دادن رای و انتخابات اصلح اعمال می‌گردد.

موحد گفت: وظیفه ذاتی قوه قضائیه براساس ۱۵۶ قانون اساسی، پشتیبانی از تمامی حقوق مردم از جمله حق مشارکت در سرنوشت سیاسی خودشان است تا بتوانند آزادانه و آگاهانه از این طریق در سرنوشت کشور مداخله نمایند و به تعبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) حفاظت از رای مردم حق الناس است و صیانت از حق الناس، وظیفه آحاد مسئولین است.

او عنوان کرد: واریز هر برگه رای در صندوق اخذ آراء از سوی مردم منجر به تقویت، افزایش مقبولیت، مشروعیت و اقتدار داخلی و بین المللی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌شود لذا حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مسئله جدی و بسیار با اهمیتی است.

این مقام ارشد قضائی در استان کرمان بیان کرد: همه مسئولان به ویژه دست اندرکاران امر برگزاری انتخابات در رده‌های مختلف اجرائی، نظارتی، انتظامی و امنیتی بایستی نقش مهم و پررنگ خود را در استقرار امنیت و برگزاری یک انتخابات سالم و پرشور ایفا کنند.

او افزود: در شرایط کنونی، کشور در مسیر تندباد‌های مختلفی از قبیل تحریم‌های ظالمانه و تهدیدات مختلف قرار دارد و برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: دست اندرکاران و کارگزاران امر انتخابات بایستی با برگزاری نشست‌های هم اندیشی و با همفکری تدابیر لازم را در جهت جلوگیری از جرائم انتخاباتی به عمل آورند تا بتوانیم یک انتخابات پر شور و با نشاط در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در این استان برگزار کنیم.

این مقام ارشد قضائی در استان کرمان بیان کرد: این ستاد در انتخابات‌های گذشته اقدامات بسیار ارزشمندی در راستای پیشگیری از جرائم انتخاباتی انجام داده است و باید از موفقیت‌ها و تجربیات ارزشمند گذشته برای هرچه باشکوه برگزار شدن انتخابات پیش رو بهره برد.

موحد گفت: طی بخش نامه‌ای از سوی ریاست قوه قضائیه، جلسات ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در سطح ملی به ریاست دادستان کل کشور و در سطح استان‌ها به ریاست رئیس کل دادگستری استان و با حضور مسئولان مرتبط با امر انتخابات تشکیل می‌شوند.

او گفت: این ستاد در سه مقطع پیش، حین و پس از برگزاری انتخابات جرائم انتخاباتی را مورد رصد قرار می‌دهد و تدابیر لازم پیشگیرانه را اتخاذ خواهد نمود و در صورت وقوع جرم با متخلفان برخورد قضائی صورت خواهد پذیرفت.

موحد نقش اصحاب رسانه را در برگزاری باشکوه انتخابات در ادوار گذشته را برجسته و مفید دانست و گفت: یکی از وظایف این ستاد اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرائم و مجازات‌های قانونی از طریق رسانه‌های جمعی با هدف ارتقاء آگاهی‌های عمومی و کاهش و پیشگیری از بروز جرائم انتخاباتی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اعلام کرد: روساء و دادستان‌های تمامی حوزه‌های قضائی استان کرمان موظف هستند شعبی از دادگاه‌ها و دادسرا‌های شهر خود را جهت رسیدگی خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی اختصاص دهند.

او هشدار داد: اداره کل اطلاعات استان کرمان بایستی در زمینه عدم ورود پول‌های کثیف و آلوده به انتخابات اقدام کند و با رصد مستمر و هوشمندانه، ضمن ردیابی و شناسایی این گونه پول‌ها مراتب را به دستگاه قضائی و ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی اعلام نماید.

رئیس ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در استان کرمان هشدار داد: استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزد‌های انتخاباتی جرم محسوب می‌شود و ضرورت دارد اداره کل بازرسی، اداره کل اطلاعات و دیوان محاسبات به صورت مستمر تخلفات احتمالی در این حوزه را رصد و به این ستاد گزارش نمایند.

موحد تبلیغات زودهنگام را خلاف قانون دانست و گفت: متاسفانه تبلیغات برخی داوطلبین احتمالی در بستر فضای مجازی و حقیقی آغاز شده است و ضرورت دارد کارگروه رصد فضای مجازی ویژه انتخابات با محوریت دادستان مرکز استان کرمان هرچه سریعتر اقدامات خود را در این زمینه آغاز نماید.

او پایش و رصد مداوم و مستمر اقدامات و فعالیت‌های انتخاباتی و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه با هدف پیشگیری از جرائم انتخاباتی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و نهاد‌های عضو ستاد در جهت پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی و هماهنگی و تعامل مداوم با هیات‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات و سایر دستگاه‌ها و نهاد‌های مسئول در زمینه برگزاری هرچه بهتر انتخابات و پیشگیری از وقوع جرائم مصرح در قانون را از دیگر وظایف این ستاد دانست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فیلم: موسسه خیریه مولی‌الموحدین در چه شرایطی شکل گرفت؟

تنها خواسته ما تاسیس یک تشکل دانشجوئی اسلامی است/ ما هم به گرانی بنزین انتقاد داریم اما صحیح است به رئیس جمهور و دولت توهین کنیم؟

بین ویروس HIV با ایدز، ۲۰ سال فاصله است! / یکی از موارد انتقال ویروس استفاده از سرنگ و سرسوزن مشترک است / در پنج سال اخیر ابتلای بانوان به HIV بیشتر شده است

اولویت نخست کشور حفظ اشتغال است / بانک‌ها با واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان همکاری مطلوبی ندارند

بیش از ۸۰۰ هزار مترمکعب پساب در کرمان جمع‌آوری و تصفیه شد

۲۲ درصد از گلخانه‌های شمال کرمان هیدروپونیک هستند

تیم بسکتبال مس کرمان مغلوب شهرداری بندرعباس شد

امیدواریم شورای نگهبان سیاست انقباضی خودش را کمتر کند/چهره‌ها می‌گویند ما اگر بیاییم رد صلاحیتمان می‌کنند پس چرا بیاییم؟/این دوره صرفا گزینه‌های که اصلاح طلب باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند

گوجه ارزان می‌شود

لایحه کاهش ۱۶ نوع سهمیۀ کنکور در هیات دولت

پربازدید ها

فقط ۱۳ درصد داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم زن هستند/ فقط امیری خامکانی ثبت نام نکرد

امیدواریم شورای نگهبان سیاست انقباضی خودش را کمتر کند/چهره‌ها می‌گویند ما اگر بیاییم رد صلاحیتمان می‌کنند پس چرا بیاییم؟/این دوره صرفا گزینه‌های که اصلاح طلب باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند

با طرح‌های نخ نما مشکلات کشور حل نمی شود/ تنها راهکار عبور از مشکلات، استفاده از نخبگان و نیروی انسانی جوان است

انتخابات آزاد و سالم از مولفه‌های مهم قدرت نرم سیاسی هر کشور است / وظیفه قوه قضائیه در انتخابات، پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی است

تنها خواسته ما تاسیس یک تشکل دانشجوئی اسلامی است/ ما هم به گرانی بنزین انتقاد داریم اما صحیح است به رئیس جمهور و دولت توهین کنیم؟

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)