کد خبر: ۳۳۷۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
شاید بارها شنیده باشید که انیشتین فقط از فلان درصد مغزش استفاده کرده و ما از مقداری بسیار کمتر از آن. اما آیا واقعا ما از مقدار کمی از توانایی‌های مغز خود استفاده می‌کنیم؟

شاید بارها شنیده باشید که انیشتین فقط از فلان درصد مغزش استفاده کرده و ما از مقداری بسیار کمتر از آن. اما آیا واقعا ما از مقدار کمی از توانایی‌های مغز خود استفاده می‌کنیم؟
دانشمندان می‌گویند که اینطور نیست و مغز ما پر مصرف‌ترین و پیچیده‌ترین بخش بدن ما است که کارهای زیادی از آن برمی‌آید، از توانایی تولید جریان الکتریسیته گرفته تا ذخیره اطلاعات تا بی‌نهایت.

در این گزارش با ۱۰ نکته جالب درباره مغز و توانایی‌های آن آشنا می‌شوید.

۱- عضوی بدون حس

با اینکه مغز پر از رگ‌های خونی و دریافت‌کننده‌های درد است اما درد در خودش را حس نمی‌کند. حتی بعضی از جراحی‌های مغز، در زمان هشیاری بیمار انجام می‌شود و بیمار هم دردی را حس نمی‌کند. زمانی که فردی سردرد می‌گیرد تصور می‌شود که ریشه این درد مغز است اما واقعیت این است که عضلات و پوستی که مغز را احاطه کرده‌اند علت سردرد هستند.

۲- پرمصرف‌ترین عضو بدن

مغز در مقایسه با دیگر اعضای بدن، زیاده‌خواه‌ترین عضو بدن و در عین حال کارآمدترین آن‌ها است. مغز حدود ۳ درصد از وزن بدن را به خود اختصاص داده است اما برای ادامه کار خود حدود ۳۰ درصد از حجم خون بدن را لازم دارد. این حجم از خون باعث می‌شود که مغز همواره سرزنده و البته سرعت واکنش‌هایش هم در بالاترین حد ممکن باشد. محققان می‌گویند که مغز در ۱۰۰۰۰/۱ ثانیه به محرک‌ها واکنش نشان می‌دهد.

۳- استفاده از مغز، حتی بیشتر از انیشتین!

بیشتر مردم باور دارند که تنها از بخش کوچکی از مغز خود استفاده می‌کنند. اما این مسئله تصوری است که به خاطر فیلم های علمی- تخیلی و گزارش‌های غیر علمی در اکثر مردم پدید آمده است. جالب است بدانید که در اکثر اوقات ما در حال استفاده از حداکثر ظرفیت مغز خود هستیم. واقعیت این است که مغز انسان دائماً در حال فعالیت است. احساس کردن، پردازش کردن، حرکت کردن و حتی خواب دیدن، همه محصول فعالیت‌های مغز است. مغز ما حتی هنگامی که ما در خواب عمیق هستیم، شدیداً در حال کار کردن است.

۴- مصرف زیاد انرژی

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که بخش زیادی ار انرژی کودکان پیش دبستانی صرف رشد مغزشان می‌شود. محققان نشان دادند زمانی که مغز کودکان در حال رشد است، رشد جسمانی کم‌تر می‌شود تا انرژی بیشتری به مغز اختصاص پیدا کند. اما در دوران بلوغ که رشد جسمی بیشتر می‌شود، مغز با سرعت کم‌تری رشد می‌کند. مغز برای اینکه کار خود را درست انجام بدهد، نیاز به تغذیه و مواد غذایی مناسبی دارد. کودکان کم سن‌وسالی که هنوز مراحل رشدشان کامل نشده و در حال یادگیری و رشد هستند نیاز بیشتری به انرژی و تغذیه خوب دارند.

۵- تغییر کار عصب‌ها

توانایی‌های مغز در طول زمان و با توجه به نیازهای ما تغییر می‌کند و خود را با شرایط جدید زندگی تطبیق می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که شبکه‌های عصبی مغز که مرتبط با دیدن هستند در افرادی که نابینا متولد می‌شوند تغییر می‌کند. عصب‌های حسی بینایی در مغز افراد نابینای مادرزاد، برای پردازش صداها، تغییر شکل می‌دهند. به همین دلیل افرادی که دچار مشکل در یکی از اندام‌های حسیشان می‌شوند اندام‌های دیگرشان قوی‌تر می‌شود تا این ناتوانی را جبران کنند.

۶- منحصربه‌فرد، مثل اثر انگشت!

تحقیقات نشان می‌دهند که شیوه کار مغز هر نفر مختص خودش بوده و با دیگران تفاوت می‌کند. محققان از الگوهای نوار مغزی متوجه شدند که مغز هر فردی الگوی عملکرد مخصوص به خودش را دارد و شاید به همین دلیل است که هر فرد با فرد دیگر از نظر شخصیت و رفتار متفاوت است. محققان از این مسئله این‌طور نتیجه گرفته‌اند که اگر فعالیت‌های مغزی هر فردی مختص به خودش است احتمالاً هر فردی الگوی مراقبت و درمان مخصوص به خودش را هم دارد.

۷- مغزی کوچک‌تر از انسان اولیه

خیلی‌ها تصور می‌کنند که مغز انسان امروزی بزرگ‌تر از مغز انسان‌های اولیه است اما مطالعات باستان‌شناسی نشان می‌دهد که مسئله کاملاً برعکس است. محققان با بررسی اسکت انسان‌های اولیه متوجه شدند که با گذشت زمان حجم مغز انسان‌ها کمتر و کمتر شده است. بعضی از دانشمندان تصور می‌کنند که دلیل این مسئله تغییر شکل بدن و کوچک‌تر شدن بدن انسان امروزی است. بدن انسان امروزی در طول ۱۰ هزار سال گذشته، نسبت به اجدادش کوچکتر شده است و به همان نسبت مغز کوچک‌تری هم دارد. اما دلیل کوچک‌تر شدن مغز چیست؟ هرچه بدن بزرگ‌تر باشد سیستم عصبی بیشتر و بزرگ‌تری هم دارد. به همین خاطر به میزانی که بدن کوچک‌تر می‌شود حجم مغز هم کم می‌شود.

۸- تولید برق، به اندازه روشن کردن یک لامپ

سلول‌های عصبی مغز همیشه در حال تولید الکتریسیته هستند. محققان علوم رایانه‌ای نشان داده‌اند که یک ربات با یک پردازشگر مجازی که به اندازه مغز انسان باهوش باشد حداقل به ۱۰ مگاوات الکتریسیته نیاز دارد. حدود ۱۰۰ میلیارد سلول در مغز در حال تولید الکتریسیته هستند. هرچه مغز سریع‌تر کار کند تولید الکتریسیته هم بیشتر می‌شود. سرعت فعالیت مغز بسیار بیشتر از بزرگ‌ترین کامپیوترهای دنیا است. میزان پردازش مغز به دلیل فعالیت‌های الکتریش به حدی است که می‌تواند با سرعت ۲۴۰ کلیومتر بر ساعت اطلاعات را از همه نقاط بدن به مغز منتقل کند. این فعالیت‌های مغز در هنگام بیداری می‌تواند میزانی از الکتریسته را تولید کند که با آن می‌توان یک لامپ کوچک را روشن کرد.

۹- هماهنگ شدن امواج مغز آدم‌ها

محققان می‌گویند، امواج مغزی نوازندگان یک گروه موسیقی با هم هماهنگ می‌شود. آن‌ها با نصب گیرنده‌های امواج مغزی روی سر ۱۶ عضو از یک گروه موسیقی، متوجه شدند که شیوه عمل ناقل‌های عصبی و حتی ضربان قلب نوازندگانی که در یک گروه موسیقی همنوازی می‌کنند، به یکدیگر شبیه می‌شود.

۱۰- ذخیره‌ اطلاعات تا بی‌نهایت

حافظه کامپیوترها همیشه گنجایش مقدار مشخصی از اطلاعات را دارد، اما مغز می‌تواند تا بی‌نهایت اطلاعات را درون خود ذخیره کند اما کمبود خواب می‌تواند بر این توانایی اثر بگذارد و قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات را کاهش دهد.

منبع: thehealthy/ترجمه از ایرنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

سوختگی در ایران ۸ برابر میانگین جهانی است

به خاطر استخوان‌هایتان ۷ ماده غذایی را هرگز نخورید

تجمع سگ‌های ولگرد در محوطه دانشگاه علوم پزشکی کرمان / نبود دیوار دانشگاه خطری برای دانشجویان کرمان

ضربه به ۶ باند قاچاق مواد مخدر در شرق استان کرمان

دولتی‌ها اصل بی‌طرفی در سلامت انتخابات را مد نظر داشته باشند

۱۴ میلیون و ۹۴۷ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

کشف دلستر‌های تاریخ مصرف گذشته در سیرجان 

مردم به مراکز غیر مجاز تبدیل سوخت مراجعه نکنند / با مصوبه جدید دولت خودروها به طور رایگان گازسوز می‌شوند

مردم به مراکز غیر مجاز تبدیل سوخت مراجعه نکنند / با مصوبه جدید دولت خودروها به طور رایگان گازسوز می‌شوند

فعلا باید به پراید اصلاحات اکتفا کنیم/باید با مردم وارد یک گفت‌وگوی انتقادی بشویم/ اصلاح‌طلبان در مجلس دهم اکثریت نبودند/ برای حفظ ثبات کشور و خروج از شرایط موجود راهی جز مشارکت فعالانه در انتخابات نداریم/ همه کاسه و کوزه‌ها را می‌خواهند سر اصلاح‌طلبان بشکنند/ اصولگرایان وقتی نگران معیشت مردم می‌شوند که رقیب‌شان در قدرت است

پربازدید ها

افتتاح خطوط ریلی جلال آباد تا کارخانه فولاد زرند ایرانیان تا خرداد ۹۹

اصلاح نرخ عوارض شهری معطل استانداری است / اصناف عوارض نمی‌پردازند / بودجۀ سال ۹۹ باید منطقی و معتدل باشد / از هر گونه برخورد با اصناف جلوگیری شود

داخل کیک و بیسکوئیت‌ها داروی مخدر نبوده است/ وجود قرص و کپسول در فرآورده‌های غذایی برای تخریب وجهه کل صنعت غذا و شکلات کشور است / موضوع ابعاد سیاسی و امنیتی دارد

۴۱ راهدارخانه در طرح زمستانه جاده‌ای استان کرمان تجهیز و فعال شد / استان کرمان بعد از اصفهان بیشترین طول بزرگراه را در سطح کشور دارد

آماده باش ۵۰۰ نجاتگر کرمانی در رزمایش طرح ترافیکی زمستان ۹۸

پیش بینی بارش برف و باران در اواسط هفته در استان کرمان

نجات جان کودک 11 ساله از داخل چاه توسط مردم

دستگیری سارق سابقه دار طلاجات از طریق سامانه مها

مورد تازه‌ای از آلودگی کیک و بیسکوییت در استان مشاهده نشده است

گشایش نمایشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در کرمان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۲ نظر)