کد خبر: ۳۳۸۵۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی
ماجرای افزایش قیمت بنزین و حوادث پس از آن نشان داد جامعه و کسر بزرگی از آن در این زمینه همچنان قانع نشده‌اند.

گفتارنو-علی کاظمی‌تبار:

ماجرای افزایش قیمت بنزین و حوادث پس از آن نشان داد جامعه و کسر بزرگی از آن در این زمینه همچنان قانع نشده‌اند.

عدم اقناع جامعه، این ظرفیت را دارد که شکاف دولت و ملت را تعمیق ببخشد. در این مدت بسیاری از فعالان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه‌ها درباره تبعات مترتب بر این موضوع اظهار نظرهای فراوانی کرده‌اند. از بی‌تدبیری در زمان اجرای طرح تا عدم پیش‌بینی بسته‌های تبلیغاتی، امنیتی و ... از جمله مواردی است که در خصوص این طرح به میان آمده است. در زمینه رویدادهای پس از افزایش نرخ بنزین و عدم پیش‌بینی محل‌هایی برای طرح مسالمت‌آمیز اعتراض‌ها نیز نقدها و سخنان فراوانی مطرح شده است.

اما مهمترین مساله در روزهای پس از افزایش قیمت بنزین، پرسش‌های بی‌شماری است که در این زمینه وجود دارد. این پرسش‌ها در صورت عدم یافتن پاسخی صحیح می‌تواند در آینده به صورت چالش‌های سیاسی خود را نشان دهد.

گام نخست برای حل این مساله را دولت و شبکه وسیع مدیران آن باید بردارند؛ مدیرانی که تا این لحظه نشان داده‌اند برای روزهای سختی و تنگنا ظرفیتی برای بروز ندارند. شاید یکی از دلایل این امر این بوده که بدنه مدیران دولتی اعم از فرمانداران و بخشداران و مدیران بیش از آنکه از میان نیروهای موثر و دارای جهت‌گیری روشن باشند از میان بروکرات‌هایی انتخاب شده‌اند؛ که سطح دغدغه آنها بیش از کارهای معمول اداری و امضای چند نامه و برگزاری چند جلسه بدون نتیجه و حفظ میز نیست.

مرور خبرهای استان کرمان نشان می‌دهد که از میان 23 فرماندار، 23 معاون سیاسی فرماندار، بیش از بیست و چند مدیرکل اجرایی و ستادی استانداری هیچ کدام در جهت تبیین این اقدام نظام سیاسی کشور اقدامی روشنگرانه صورت نداده‌اند. البته شاید پاسخ آنها این باشد که حوزه کاری ما محدود است و وظیفه‌ای در این زمینه برعهده نداریم؛ شاید این پاسخ برای دوره‌های عادی اداره کشور پاسخ درستی باشد اما در شرایط بحرانی همه مسئول هستند. مانند وزرا که در برابر کلیه تصمیم‌های دولت دارای مسئولیت هستند. البته این رویکرد مسبوق به سابقه است و مربوط به دیروز و امروز نیست.

تصمیم سران قوا که به تایید مقام معظم رهبری رسیده از پشتوانه کارشناسی محکمی برخوردار است. تصمیم دولت برای اجرای این طرح نیز اگر چه انتقاداتی به آن وارد است لابد از یک منطق حداقلی برخوردار بوده است. با این توضیح مشخص نیست چرا مدیران دستگاه‌های دولتی روزه سکوت گرفته‌اند.

در این زمینه پیشنهاد می‌شود این موارد حداقل در سطح استان و حتی در سطح کشور عملیاتی شود تا حداقل برای اقناع‌سازی بخشی از جامعه اقدامی صورت گرفته باشد.

 • استاندار کرمان به عنوان مقام عالی دولت در جمع‌هایی که توان اثرگذاری بر جامعه را دارند حاضر شود و تصمیم سران نظام را تبیین کنند. روحانیون، ائمه جمعه و جماعات، اساتید دانشگاه و فرهنگیان، فعالان سیاسی و مدنی، دانشجویان فعال در امور سیاسی و صنفی، نمایندگان تشکل‌های کارگری، فعالان فرهنگی – هنری، می‌توانند در صدر این لیست قرار گیرند.
 •  استاندار کرمان می‌تواند به منظور برنامه‌ریزی دقیق و منضبط این امر مسئول مشخصی برای این کار برگزیند.
 •  فرمانداران و بخشداران نیز نباید با این بهانه که استاندار در حال انجام چنین وظیفه‌ای است از این امر شانه خالی کنند. لازم است آنان هم علاوه با گروه‌های فوق‌الاشاره با سران طوایف، گروه‌های صنفی و محلی و با حضور در مساجد، مراکز آموزشی و دانشگاهی به گفت‌و گو با مردم بپردازند.
 •  مدیران کل دستگاه‌های اجرایی نیز بایستی در این چرخه اطلاع‌رسانی سهم مناسبی داشته باشند. هر دستگاه اجرایی شبکه وسیعی از نیروی انسانی را دارا می‌باشد. گام اول توجیه و تبیین مساله برای پرسنل آن دستگاه است. گام دوم ارتباط با بخش‌های غیردولتی مرتبط با هر دستگاه است. به عنوان مثال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اداره کل ورزش و جوانان با انبوهی از تشکل‌ها و چهره‌های ورزشی فرهنگی و هنری درگیر هستند که می‌توان با آن‌ها گفت‌وگو کرد.

  اما برای این گفت‌وگوها چه نکاتی را باید مد نظر داشت:
 • مدیران حاضر در چنین جمع‌هایی به دنبال مهندسی حاضران نباشند. سعی شود حاضران به صورت طبیعی از میان موافقان و مخالفان باشند. مهندسی کردن این جمع سالبه بانتفاء موضوع است.
 • مدیران حاضر در این جمع‌ها بایستی حداکثر سعه‌صدر را دار باشند و سخنان تند و حتی آنچه را که بدون منطق می‌دانند بشنوند. ضمن آمادگی برای ارائه پاسخ دقیق به انتقادات، در صورت لزوم با این دست افراد که ممکن است تحت تاثیر فشارهای اقتصادی باشند ابراز همدردی کنند.
 • قرار نیست گفت‌وگو میان دولت و مخالفان احتمالی یک گفت‌وگوی دو قطبی باشد که یک طرف آن حق مطلق و طرف دیگر باطل است. هر گونه نتیجه‌گیری و تلاش برای اینکه منتقدان فی‌المجلس متقاعد شوند، بیهوده است لذا باید ضمن بیان واقعیت‌های قابل بیان نتیجه‌گیری را به مخاطبان وا بگذاریم.
 • مدیران و سخنگویان این نشست‌ها از نقش تحریم‌های ظالمانه آمریکا و سکوت و انفعال طرف‌های غربی برجام و تاثیر آن بر تصمیم‌های اقتصادی غافل نشوند و سعی شود بدون بهره‌گیری از روش‌های تکراری به نقش ترامپ و ترامپیست‌های ضدایران اشاره شود.
 • طرح وعده‌های گزاف غیرقابل دسترس از سوی مدیران دولتی در چنین جلساتی تتمه‌ی اعتماد بین مردم و دولت را به باد فنا خواهد داد. ضمن احترام به شعور مخاطبان، نباید وعده سر خرمن به مخاطبان داد.
 • این دست جلسات نباید جنبه‌ امنیتی به خود نگیرند و تمام تلاش برای افزایش ضریب امنیت ذهنی حاضران فراهم شود.
  افزایش قیمت بنزین در آستانه انتخابات آن هم پس از تکذیب‌های مکرر بسیاری از مسئولان سرمایه ناچیز اجتماعی را مستهلک کرده است. در فضای بی‌اعتمادی امکان هیچ گونه فعالیت موثری وجود ندارد. مدیران دستگاه‌های اجرایی چنانچه امروز برای بهبود و افزایش اعتماد عمومی دست به اقدام موثر نزنند و به رفتارهای کلیشه‌ای بسنده کننده، جامعه ذره‌ذره شده را نمی‌توان حول ارزش‌های اجتماعی بسیج کرد و این رفتار به مرور خسارت‌های بزرگی در پی دارد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

۸۰ کیلوگرم تریاک در یک منزل مسکونی

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)