کد خبر: ۳۳۸۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
تولیدات جالیزی جنوب کرمان ۶۰ هزار هکتار بوده که از بخش عظیمی از این میزان یعنی ۲۰ درصد (۱۲ هزار هکتار) به کشت گوجه‌فرنگی اختصاص داده شده است.

تولیدات جالیزی جنوب کرمان ۶۰ هزار هکتار بوده که از بخش عظیمی از این میزان یعنی ۲۰ درصد (۱۲ هزار هکتار) به کشت گوجه‌فرنگی اختصاص داده شده است.

همواره در فصل سرد سال شاهد افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در سطح کشور هستیم که این مساله به دلیل شرایط آب و هوایی رخ می‌دهد و عملا امکان کشت گوجه وجود ندارد ولی بسیاری از کارشناسان کشاورزی بر این باورند که با توجه به رشد علم می‌توان این مشکل را به نحوی معقولانه برطرف کرد.

گوجه بهاره سهم جنوب کرمان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: طبق برنامه‌ریزی کشوری و شرایط آب و هوایی، گوجه بهاره سهم جنوب کرمان است.

فرامرز رستگاری افزود: طبق برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی، استان‌های بوشهر و هرمزگان وظیفه تولید زمستانه گوجه کشور را با توجه به شرایط آب و هوایی بر عهده دارند و پس از برداشت گوجه در این استان‌ها، جنوب کرمان در فصل بهار گوجه کشور را تامین می‌کند.

وی به افزایش قیمت گوجه در سطح کشور اشاره کرد و گفت: جنوب کرمان در این فصل هیچ گوجه‌ای برای فروش ندارد ولی عملیات کاشت گوجه نوبرانه را انجام می‌دهد.

وی از کشت ۲۰۰ هکتار گوجه فرنگی طرح استمرار در جنوب کرمان خبر داد و گفت: کشاورزان این منطقه از ۱۵ شهریور تا آخر مهرماه اقدام به کشت گوجه نوبرانه می‌کنند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان افزود: برداشت محصول گوجه از ۱۵ دی‌ماه در شهرستان منوجان شروع و تا ۱۵ اسفند ادامه دارد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود از این سطح زیرکشت، ۶ هزار تن گوجه فرنگی تولید شود.

رستگاری کاشت عمده محصول گوجه‌فرنگی منطقه جنوب کرمان را کشت بهاره برشمرد و گفت: این کشت هم اکنون شروع شده و تا اواخر دی‌ماه ادامه دارد.

اختصاص ۱۲ هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان به کشت گوجه فرنگی

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز گفت: طبق برنامه‌ریزی این سازمان ۱۲ هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان به کشت گوجه فرنگی اختصاص می‌یابد که طبق برآورد کارشناسان، از این میزان ۴۵۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی تولید می‌شود.

سعید برخوری افزود: برداشت گوجه در منطقه جنوب کرمان از ۲۵ اسفند به ترتیب از شهرستان‌های قلعه‌گنج، کهنوج، رودبار جنوب، عنبرآباد و جیرفت تا ۱۰ خردادماه انجام می‌شود.

وی پیک برداشت محصول گوجه فرنگی جنوب کرمان را ۲۵ فروردین تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه برشمرد و گفت: ۵۰ درصد گوجه جنوب کرمان در شهرستان رودبار جنوب کشت می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به افزایش هزینه‌های کشت محصول گوجه فرنگی اشاره کرد و گفت: سال گذشته قیمت هر کیلو گوجه فرنگی یک‌هزار و ۲۰۰ تومان بوده که با توجه به افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی هزینه‌های تولید، قیمت تمام شده هر کیلو برای کشاورز به طور میانگین یک‌هزار و ۴۰۰ تا یک‌هزار و ۵۰۰ تومان پیش‌بینی می‌شود.

وی تاکید کرد: جنوب کرمان از ۱۵ فروردین تا اواخر خردادماه تامین کننده گوجه کشور است و در شرایط فعلی هیچ نقشی در افزایش یا کاهش قیمت گوجه فرنگی ندارد.

کشت گلخانه‌ای راه حل کمبود گوجه در فصل سرما

کارشناس کشاورزی و عضو هیات علمی دانشگاه نیز گفت: کشت گلخانه‌ای می‌تواند گره‌گشای حباب قیمتی محصول گوجه فرنگی در فصل زمستان باشد چرا که با تولید محصول مورد نیاز کشور، قیمت هم به طور طبیعی کاهش پیدا می‌کند.

فاطمه‌سادات موسوی افزود: در کشت گلخانه‌ای گوجه فرنگی باید به ارتفاع و نوع گلخانه، انتخاب رقم مناسب برای کشت، تاریخ کشت، تهیه بستر کشت، نحوه کاشت، دما، آبیاری، نور و دی‌اکسیدکربن توجه شود.

وی اظهار داشت: گوجه فرنگی از جمله صیفی‌جاتی است که به دلایل فراوان کشت آن توجیه دارد زیرا این محصول در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید گوجه گلخانه‌ای ارز آوری زیادی دارد

صادر کننده گوجه‌فرنگی هم گفت: تولید گوجه گلخانه‌ای در فصل زمستان ارز آوری زیادی دارد چرا که در این فصل از سال، بیشتر نقاط دنیا یخبندان است.

اکبر اسفندیاری افزود: همانطور که در فصل سرما استقبال زیادی از این محصول در داخل کشور وجود دارد در خارج از کشور نیز همین گونه بوده ولی گوجه در این فصل با کمبود مواجه است.

بنا به اعلام مرکز آمار کشور، متوسط قیمت «گوجه فرنگی» در آبان‌ماه امسال نسبت به مهرماه ۵۵.۵ درصد رشد داشت.

سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در هفت شهرستان جنوبی کرمان تولید و روانه بازار می‌شود.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جز انتخابات پیش رو فرصت دیگری نداریم/ نیروهای ارزشی می‌خواهند اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را کنار بزنند/ حتما هستیم و از انتخابات عقب نمی کشیم/ منتقد تصمیمات غلط دولت در مورد بنزین هستیم/ از روز اول گفتم ما بین منتخبان مردم و مردم، مردم را انتخاب می‌کنیم

بلیت سینماها در ۱۶ آذر نیم بها می شود

طرح همراه با مردم در شرکت توزیع برق کرمان اجرا شد

بهره‌برداری فاز اول انتقال آب از خلیج‌فارس به گل‌گهر سیرجان

شورای شهر از عملکرد شهردار کنونی راضی است / خلاءهای قانونی با تعامل شوراها و دستگاه های نظارتی و استانداری رفع می شود

حاشیه‌نشینی باید در نطفه خفه شود / پلیس‌های ساختمان شهرداری باید فعال شوند / شهرداری ها امکانات خود را در اختیار نامزدهای انتخابات قرار ندهند

در شهرداری‌ها ارتشاء بیش از اختلاس است / 25 نفر در یکی از شهرداری‌های کشور دستگیر شدند / ایام انتخابات از امکانات شهرداری له یا علیه کاندیدای خاصی استفاده نشود

5 بازیکن کرمانی در اردوی تیم ملی فوتسال بانوان

تاکید استاندار کرمان بر حل مشکلات شرکت‌های خودروسازی بم و معادن ذغال‌سنگ

۵ بازیکن از تیم گل گهر سیرجان کنار گذاشته شدند

پربازدید ها

نقدینگی خودروسازان کرمان با فروش اوراق سهام تامین می‌شود / سیستم بانکی از خودروسازان استان حمایت کند / سود حاصل از فروش خودرو مستقیم به استان برمی‌گردد

تاکید استاندار کرمان بر حل مشکلات شرکت‌های خودروسازی بم و معادن ذغال‌سنگ

تعاملات استان کرمان با سفارتخانه های خارجی ارتقاء می یابد / نمایشگاه دائمی محصولات و تولیدات صادراتی استان راه اندازی می شود

باید به زنجیره‌های اصلی خرده فروشی روسیه وصل شویم / مشکلات ساختاری صادرات کشورمان باید شود / ایران اجازه ورود رقبای دیگر را ندهد

باور جدی برای صادرات در کشور وجود ندارد / تلاش می‌کنیم مسیر صادرات تسهیل شود / کالا‌های صادراتی با کیفیت را وارد بازار جهانی می‌کنیم

حمایت از هنرمندان صنایع دستی تولید ملی را رونق می‌دهد / هنرهای دستی کرمان شناخته شده نیست / نبود پوشش بیمه ‌ای مناسب دغدغه اصلی هنرمندان است

از ایده‌های دانشجویی برای افزایش ایمنی حمایت می کنیم / نقاط ضعف باید شناسایی شود / اگر از تولید درست استفاده نشود ضعف مدیریتی است

بهره‌برداری فاز اول انتقال آب از خلیج‌فارس به گل‌گهر سیرجان

صدور ۵۲ درصدی صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق، افغانستان و امارات / واردات محصولات کشاورزی به ثبات رسیده است

۱۵۰۰ میلیارد تومان وام مسکن میان فرهنگیان توزیع شده است / در صورت تامین اعتبار میزان وام مسکن فرهنگیان افزایش می یابد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)