کد خبر: ۳۳۹۰۸
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
برخی نیروها تمایل ندارند که در انتخابات مجلس مشارکت حداکثری رخ دهد، زیرا با پایین‌آمدن مشارکت، خودشان روی کار می‌آیند. اصولگرایان تندرو به دلیل پایین‌بودن سرمایه ‌اجتماعی‌شان در شرایطی پیروز می‌شوند که مشارکت کم باشد. گاهی هم برخی برای تأمین این هدف موانع متعددی برابر انتخابات آزاد قرار می‌دهند و نمی‌گذارند همه صداها در انتخابات حاضر باشند. موضوع دیگر به نهادهایی بازمی‌گردد که در جایگاه مجلس تصمیم‌ می‌گیرند و موازی‌کاری‌ها باعث تحدید نهاد انتخاباتی و مشخصا مجلس می‌شود.

روزنامه شرق با محمدعلی ابطحی در باره انتخابات آتی مجلس، نقد به اصلاح طلبان، نقش مجلس و... مصاحبه ای انجام داده است.

بخشهایی از اظهارات او را می خوانید:
درپی اعتراض‌های اخیر بسیاری گفتند که مجلس هم نقش خود را به‌درستی ایفا نکرد یا در اجرای طرح افزایش قیمت بنزین شأن مجلس رعایت نشد. از سوی دیگر، در چهار سال اخیر انتقادهای زیادی به عملکرد کلی مجلس وارد بود. قوه مقننه تا چه حد در صیانت از «انتخاب» تأثیرگذار است؟
برخی نیروها تمایل ندارند که در انتخابات مجلس مشارکت حداکثری رخ دهد، زیرا با پایین‌آمدن مشارکت، خودشان روی کار می‌آیند. اصولگرایان تندرو به دلیل پایین‌بودن سرمایه ‌اجتماعی‌شان در شرایطی پیروز می‌شوند که مشارکت کم باشد. گاهی هم برخی برای تأمین این هدف موانع متعددی برابر انتخابات آزاد قرار می‌دهند و نمی‌گذارند همه صداها در انتخابات حاضر باشند. موضوع دیگر به نهادهایی بازمی‌گردد که در جایگاه مجلس تصمیم‌ می‌گیرند و موازی‌کاری‌ها باعث تحدید نهاد انتخاباتی و مشخصا مجلس می‌شود. با ذکر تمام این موارد، واقعیت این است که اکنون دیگر بحثی بر سر اینکه مجلس در رأس امور قرار دارد یا نه، وجود ندارد و مشخص است که در رأس امور نیست. در رأس امور نیست، زیرا نه آنهایی که نماینده بودند از جایگاه خود دفاع کردند و نه حتی مردم مهم قلمداد شدند و تصور هم نمی‌کنم که دیگر مجلس به جایگاه اصلی خود بازگردد.

احزاب موجود در ایران هم اهتمام ویژه‌ای برای تقویت نهاد انتخابی در ایران ندارند و فعالیت‌های نامنظم و لحظه‌آخری آنها در هر انتخابات باعث می‌شود که مردم نه به برنامه‌های آنها بلکه براساس یک تصمیم جمعی و مقطعی رأی بدهند. این موضوع را چگونه می‌بینید؟
از سال‌ها پیش ما حزب مهمی در کشور نداریم. اگر حزبی هم مهم می‌شد با آن برخورد می‌کردند. بعد از مدتی هم که تکثر احزاب بی‌ثمر باعث شد که با پراکندگی در نیروهای سیاسی یک جبهه ایجاد شود و احزابی شکل گرفت که شاید به تعداد انگشتان دو دست هم مخاطب نداشتند و در سال‌های اخیر تنها کارکردی که داشته‌اند این بوده است که در لیست‌های ائتلافی نامی از آنها برده شود. بسیاری از احزاب دکورند و اصلا نقشی در مناسبات سیاسی ندارند که بگوییم آیا آنها می‌توانستند باعث تقویت نهاد انتخابی بشوند یا خیر؟

جبهه اصلاحات هم هیچ‌گاه مانیفست روشنی ارائه نداد تا سرمایه‌ اجتماعی‌اش نیروهای اصلاح‌طلب را از غیراصلاح‌طلب بازشناسد.
بحث‌های تئوریک زیاد مطرح شده است، اما اتفاقا تکثر همین احزاب بدلی باعث شد هویت اصلاح‌طلبی معلوم نباشد.

با توجه به موضوعات فوق، آیا شاهد مشارکت بالایی در انتخابات اسفندماه خواهیم بود؟
فکر نمی‌کنم شاهد مشارکت پایینی باشیم، زیرا مفهوم مشارکت در انتخابات برای بسیاری از شهرها و استان‌ها با تهران تفاوت دارد. در بسیاری از مناطق ایران براساس قومیت‌ها رأی داده می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان لزوما گفت که فضای کلی حاکم بر کشور بر میزان مشارکت تأثیرگذار است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جز انتخابات پیش رو فرصت دیگری نداریم/ نیروهای ارزشی می‌خواهند اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را کنار بزنند/ حتما هستیم و از انتخابات عقب نمی کشیم/ منتقد تصمیمات غلط دولت در مورد بنزین هستیم/ از روز اول گفتم ما بین منتخبان مردم و مردم، مردم را انتخاب می‌کنیم

بلیت سینماها در ۱۶ آذر نیم بها می شود

طرح همراه با مردم در شرکت توزیع برق کرمان اجرا شد

بهره‌برداری فاز اول انتقال آب از خلیج‌فارس به گل‌گهر سیرجان

شورای شهر از عملکرد شهردار کنونی راضی است / خلاءهای قانونی با تعامل شوراها و دستگاه های نظارتی و استانداری رفع می شود

حاشیه‌نشینی باید در نطفه خفه شود / پلیس‌های ساختمان شهرداری باید فعال شوند / شهرداری ها امکانات خود را در اختیار نامزدهای انتخابات قرار ندهند

در شهرداری‌ها ارتشاء بیش از اختلاس است / 25 نفر در یکی از شهرداری‌های کشور دستگیر شدند / ایام انتخابات از امکانات شهرداری له یا علیه کاندیدای خاصی استفاده نشود

5 بازیکن کرمانی در اردوی تیم ملی فوتسال بانوان

تاکید استاندار کرمان بر حل مشکلات شرکت‌های خودروسازی بم و معادن ذغال‌سنگ

۵ بازیکن از تیم گل گهر سیرجان کنار گذاشته شدند

پربازدید ها

جز انتخابات پیش رو فرصت دیگری نداریم/ نیروهای ارزشی می‌خواهند اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را کنار بزنند/ حتما هستیم و از انتخابات عقب نمی کشیم/ منتقد تصمیمات غلط دولت در مورد بنزین هستیم/ از روز اول گفتم ما بین منتخبان مردم و مردم، مردم را انتخاب می‌کنیم

استفاده از امکانات دولتی برای داوطلبین انتخاباتی جرم محسوب می شود

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)