کد خبر: ۳۳۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
به گفته هنرمند و مدرس صنایع دستی کرمان عمده مواد اولیه صنایع دستی، بومی و در داخل کشور موجود است و اگر بخواهیم تولید ملی رونق بگیرد باید از هنرمندان این حوزه حمایت کافی انجام شود.

ه گفته هنرمند و مدرس صنایع دستی کرمان عمده مواد اولیه صنایع دستی، بومی و در داخل کشور موجود است و اگر بخواهیم تولید ملی رونق بگیرد باید از هنرمندان این حوزه حمایت کافی انجام شود.

ثنا انجم شعاع افزود: هر چقدر ما بتوانیم در زمینه صنایع دستی تولیدات فاخری داشته باشیم، جایگاه صنایع دستی ساخت ایران و کرمان در جهان بالاتر خواهد رفت و ارزش بیشتری پیدا می کند.

وی با اشاره به محصولات صنایع دستی مانند فرش و گلیم استان کرمان تصریح کرد: این محصولات در سالهای گذشته توانسته اند به بازارهای جهانی راه پیدا کنند و فرش و قالی کرمان در تمام دنیا معروف و مشتریان زیادی دارد و این مسئله در مورد سایر صنایع دستی استان هم می تواند تکرار شود.

هنرمند صنایع دستی کرمان اظهار داشت: ابزار و مواد اولیه برای تولید یک محصول صنایع دستی بسیار ساده و ارزان است که با آموزش های کوتاه مدت منبع درآمد خوب و مطمئنی برای خانوارها می شود.

وی ادامه داد: محصولات صنایع دستی برای کشور نیز ارزآوری خوبی دارد و در حال حاضر بسیاری از کشورهایی نظیر هند، مالزی، چین، ترکیه و غیره سرمایه گذاری بسیار زیادی در این بخش داشته اند و کالاهای ساخت دست در صادارت این کشورها جایگاه خوبی دارد.

انجم شعاع اظهار داشت: گردشگرانی که به کشوری سفر می کنند، به دنبال تهیه و خرید محصولات صنایع دستی محل سفر خود هستند که باید در کنار جذب گردشگر به رونق صنایع دستی هم بها بدهیم و بازدید گردشگران از کارگاه ها و بازارچه های صنایع دستی در اولویت برنامه های تورهای گردشگری قرارداشته باشد.

وی با بیان اینکه هنرمندان کرمانی از داشتن بازارچه دائمی صنایع دستی محروم هستند تاکید کرد: تعداد نمایشگاه های صنایع دستی که برای هنرمندان استان کرمان برگزار می شود کافی نیست که اثرگذاری خیلی کمی برای بخش صنایع دستی این استان دارد.

این هنرمند صنایع دستی کرمان افزود: خوشبختانه مسئولان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و استان نگاه خوبی به این بخش دارند و قرار است بازارچه دائمی صنایع دستی در محل خانه اوشیدری کرمان پس از مرمت برپا شود، همچنین پیشنهاد می کنم در مکان های تاریخی و گردشگری کرمان نیز نمایشگاه و غرفه صنایع دستی راه‌اندازی شود.

مدرس صنایع دستی کرمان با بیان اینکه حدود ۱۰ سال سابقه کار در هنرهای صنایع دستی دارم افزود: آموزش مهمترین رکن هنرهای دستی است و در حال حاضر ۱۲ نفر در کارگاهم مشغول به یادگیری کار بر روی مس و ساخت زیورآلات هستند.

انجم شعاع تصریح کرد: امروز صنایع دستی در حالی که ریشه سنتی خود را حفظ کند باید با نوآوری همراه باشد و سعی کردیم با تلفیق هنر پته دوزی و فلز محصولات کاربردی برای مشتریان عرضه کنم.

وی با اشاره به اینکه صنایع دستی استان کرمان تنوع بسیار زیادی دارد گفت: هنرهای دست کرمان به اندازه صنایع دستی شهرهایی مثل اصفهان، شیراز و سایر نقاط کشور شناخته شده نیست و باید در این زمینه تبلیغات بیشتری شود.

انجم شعاع ادامه داد: نکته دیگری که در صنایع دستی کرمان وجود دارد، فعالیت افرادی است که کار بدون کیفیت تولید می کنند و مسئولان باید با برند سازی و ثبت محصولات صنایع دستی را به سمت کیفیت بخشی ببرند.

وی اظهار داشت: با وجود اینکه استان کرمان معادن و کارخانه های مس بزرگی دارد، مواد اولیه محصولات ساخته شده از مس از خارج از استان وارد می شود که جای تاسف دارد.

این هنرمند صنایع دستی کرمان افزود: قیمت مواد اولیه و ابزار بالا رفته است و اگر هنرمندان و فعالان صنایع دستی حمایت نشوند، شاهد تعطیلی کارگاه ها خواهیم بود.

وی با اشاره به مشکلات فعالان و هنرمندان صنایع دستی استان کرمان افزود: دغدغه ی اصلی هنرمندان نبود پوشش بیمه ای مناسب است و در مدت فعالیت نگران بیمه هستند که امیدوارم به این بخش مهم رسیدگی بیشتری شود.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جز انتخابات پیش رو فرصت دیگری نداریم/ نیروهای ارزشی می‌خواهند اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را کنار بزنند/ حتما هستیم و از انتخابات عقب نمی کشیم/ منتقد تصمیمات غلط دولت در مورد بنزین هستیم/ از روز اول گفتم ما بین منتخبان مردم و مردم، مردم را انتخاب می‌کنیم

بلیت سینماها در ۱۶ آذر نیم بها می شود

طرح همراه با مردم در شرکت توزیع برق کرمان اجرا شد

بهره‌برداری فاز اول انتقال آب از خلیج‌فارس به گل‌گهر سیرجان

شورای شهر از عملکرد شهردار کنونی راضی است / خلاءهای قانونی با تعامل شوراها و دستگاه های نظارتی و استانداری رفع می شود

حاشیه‌نشینی باید در نطفه خفه شود / پلیس‌های ساختمان شهرداری باید فعال شوند / شهرداری ها امکانات خود را در اختیار نامزدهای انتخابات قرار ندهند

در شهرداری‌ها ارتشاء بیش از اختلاس است / 25 نفر در یکی از شهرداری‌های کشور دستگیر شدند / ایام انتخابات از امکانات شهرداری له یا علیه کاندیدای خاصی استفاده نشود

5 بازیکن کرمانی در اردوی تیم ملی فوتسال بانوان

تاکید استاندار کرمان بر حل مشکلات شرکت‌های خودروسازی بم و معادن ذغال‌سنگ

۵ بازیکن از تیم گل گهر سیرجان کنار گذاشته شدند

پربازدید ها

نقدینگی خودروسازان کرمان با فروش اوراق سهام تامین می‌شود / سیستم بانکی از خودروسازان استان حمایت کند / سود حاصل از فروش خودرو مستقیم به استان برمی‌گردد

تاکید استاندار کرمان بر حل مشکلات شرکت‌های خودروسازی بم و معادن ذغال‌سنگ

تعاملات استان کرمان با سفارتخانه های خارجی ارتقاء می یابد / نمایشگاه دائمی محصولات و تولیدات صادراتی استان راه اندازی می شود

باید به زنجیره‌های اصلی خرده فروشی روسیه وصل شویم / مشکلات ساختاری صادرات کشورمان باید شود / ایران اجازه ورود رقبای دیگر را ندهد

باور جدی برای صادرات در کشور وجود ندارد / تلاش می‌کنیم مسیر صادرات تسهیل شود / کالا‌های صادراتی با کیفیت را وارد بازار جهانی می‌کنیم

حمایت از هنرمندان صنایع دستی تولید ملی را رونق می‌دهد / هنرهای دستی کرمان شناخته شده نیست / نبود پوشش بیمه ‌ای مناسب دغدغه اصلی هنرمندان است

از ایده‌های دانشجویی برای افزایش ایمنی حمایت می کنیم / نقاط ضعف باید شناسایی شود / اگر از تولید درست استفاده نشود ضعف مدیریتی است

بهره‌برداری فاز اول انتقال آب از خلیج‌فارس به گل‌گهر سیرجان

صدور ۵۲ درصدی صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق، افغانستان و امارات / واردات محصولات کشاورزی به ثبات رسیده است

۱۵۰۰ میلیارد تومان وام مسکن میان فرهنگیان توزیع شده است / در صورت تامین اعتبار میزان وام مسکن فرهنگیان افزایش می یابد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)