کد خبر: ۳۳۹۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان درگفت‌و‌گو با گفتارنو مطرح کرد:
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان می گوید:ما ۵ سال رکود داشتیم و حتی شاهدکاهش قیمت بودیم. از سال ۹۶ به یک باره قیمت‌ها افزایش یافت که آن هم یک نیاز انباشته بود که بعد از ۵ سال خود را نشان داد؛ به هر حال بالارفتن قیمت ارز و مصالح دست به دست هم داد و کمک کرد تا قیمت مسکن به این وضعیت برسد.

قیمت مسکن نسبت به ۶ ماه پیش تغییری نکرده است/کشش ناقص بازار مسکن در کرمان/ قیمت مسکن رو به عقب نمی‌رود/ عقربه‌های گرانی مسکن در کرمان رو به عقب بر نمی‌گردد / توقف بازار مسکن بر روی موج گرانی

گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده: جهش شدید قیمت مسکن در سال گذشته که در پی افزایش قیمت ارز و بی‌ثباتی در بازار‌ها رخ داد، بنا به اعلام بانک مرکزی در نیمه‌های سال جاری مسیر خود را در جهت معکوس ادامه داد و به یک کاهش قیمت شگفت در تهران تبدیل شد.

بنا به اعلام بانک مرکزی در شهریورماه ۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معادل ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل ۲.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۶.۶ درصد کاهش یافته است.

حال آنکه براساس شواهد موجود و اعلام نظر کارشناسان و معاملین بازار مسکن، قیمت ملک در کرمان کاهشی نداشته و بر روی موج گرانی مانده است.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان در خصوص قیمت مسکن در کرمان می‌گوید: قیمت ساختمان نسبت به ۶ ماه پیش تغییری نکرده است، ولی در بازار شاهد رکود هستیم و آمار معاملات پایین آمده است.

محسن شهریاری ادامه می‌دهد: رشد قیمت در تهران بیشتر از کرمان بود و قیمت ساختمان در تهران غیر منطقی بالا رفته بود، ولی در کرمان بدین شکل نبود و برای همین هم ما کاهش قیمتی نداشتیم.

شهریاری در پاسخ به این سوال که چرا به هنگام کاهش سراسری قیمت ملک، قیمت ساختمان در کرمان کاهش نداشته است؛ می‌گوید: بار روانی بر این مسئله تاثیر گذار است. هنگامی که مردم ملکی را به یک قیمت فروختند دیگر حاضر نیستند تا آن ملک یا ملک مشابه آن را به قیمت ارزان‌تر بفروشند.

او در خصوص میزان افزایش قیمت مسکن در ۴ سال گذشته می‌گوید: در این ۴ سال قیمت مسکن در کرمان بین ۷۰ تا 80 درصد افزایش قیمت داشته است.

بنا به گفته‌های او قیمت زمین نیز همانند قیمت ساختمان ۷۰ درصد رشد داشته است و حال در آستانه رکود قرار دارد.

او در این رابطه می‌افزاید: ما ۵ سال رکود داشتیم و حتی شاهدکاهش قیمت بودیم. از سال ۹۶ به یک باره قیمت‌ها افزایش یافت که آن هم یک نیاز انباشته بود که بعد از ۵ سال خود را نشان داد؛ به هر حال بالارفتن قیمت ارز و مصالح دست به دست هم داد و کمک کرد تا قیمت مسکن به این وضعیت برسد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان البته معتقد است که افزایش قمیت مصالح تاثیری بر گرانی قیمت ساختمان در سال گذشته نداشته است چرا که هنوز ساختمان‌هایی که با مصالح گران ساخته شده اند وارد بازار نشده اند.

شهریاری با بیان اینکه تمام این افزایش قیمت‌ها از اواخر سال ۹۶ یا اوایل سال ۹۷ شروع شد، تصریح می‌کند:این ساختمان‌های تولید شده در آن زمان برای قبل از گرانی زمین و مصالح بودند، ولی بالطبع فروشنده‌ها می‌خواستند تا ملک خود را به قیمت روز بفروشند؛ لذا هر یک براساس تخمین خود از اثرات افزایش قیمت ساختمان برای ملک خود قیمت گذاشتند.

او در ادامه می‌افزاید: فروشنده‌ها صرفاً براساس حالت روانی بازار و قیمت مصالح یک محاسبه‌ای کردند و ملکشان را فروختند. فرضاً درخیابان هزار و یک شب یک ملک با ملک دیگر ۲۰ الی ۳۰ درصد اختلاف قیمت داشت.

شهریاری در واکنش به اظهارنظر برخی از کارشناسان مبنی بر عدم هوشیاری و آگاهی مردم در خرید مسکن واقدام به خرید در زمان افزایش قیمت می‌گوید: مسئله هشیار بودن خریدار نیست. وقتی قیمت ارز بالا رفت مردم برای این که ارزش پولشان را حفظ کنند شروع کردند به خرید ارز، مسکن و ...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فیلم/دیدار سید حسن نصرالله با دختر شهید سلیمانی

فیلم/ آیت الله مایک؛ طراح ترور سردارشهید حاج قاسم سلیمانی به هلاکت رسید

احتمال مکاتبه روحانی و رهبری درباره ردصلاحیت‌شدگان

هرشورایی استمرار یک شورای گذشته است، یک باره به وجود نمی آید/سیستم شورایی تا رسیدن به بلوغ کامل فاصله دارد/ باید جایگاه و قانون شوراها اصلاح شود/ در زمان بحث کارشناسی خویشتن داری بکنیم/مردم ما را قضاوت می کنند

امیدبخشی به جامعه، مشارکت و حضور مردم در صحنه انتخابات را افزایش می‌دهد / در جامعه کنونی هنوز جو انتخاباتی به صورت مطلوب شکل نگرفته است/ بهترین راه اطلاع‌رسانی از بینش شهید سلیمانی و دیگر شهدا فضای مجازی است

خسارت محصول پسته استان کرمان در سال گذشته بی‌سابقه بود / استان کرمان در پوشش بیمه باغات رتبه اول کشور را دارد

سه چهارم حوزه‌ها در بحث رقابتی نیاز به تجدیدنظر دارد

تخلفات انتخاباتی بدون اغماض رسیدگی می‌شود / داوطلبان باید تمام ابعاد فعالیت‌های انتخاباتی خود را مدیریت کنند / رقابت‌های انتخاباتی باید آمیخته به رفاقت باشد

شما‌ها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی ۱۰۰درصد مال ماست؛ اگر مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ / بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی آن روزی است که انتخابات بشود تشریفات / نمی‌شود لایحه دولت و مصوبه مجلس بین زمین و آسمان بماند و روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شود / چه کسی در این کشور تصمیم‌گیر است؟ دولت و مجلس که تصویب کرده اند؛ رهبری هم به صراحت گفته‌اند که با لوایح دولت مشکلی ندارند

فیلم/ خروج هواپیمای مسافربری تهران - ماهشهر از باند

پربازدید ها

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

خسارت محصول پسته استان کرمان در سال گذشته بی‌سابقه بود / استان کرمان در پوشش بیمه باغات رتبه اول کشور را دارد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)