کد خبر: ۳۳۹۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان درگفت‌و‌گو با گفتارنو مطرح کرد:
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان می گوید:ما ۵ سال رکود داشتیم و حتی شاهدکاهش قیمت بودیم. از سال ۹۶ به یک باره قیمت‌ها افزایش یافت که آن هم یک نیاز انباشته بود که بعد از ۵ سال خود را نشان داد؛ به هر حال بالارفتن قیمت ارز و مصالح دست به دست هم داد و کمک کرد تا قیمت مسکن به این وضعیت برسد.

قیمت مسکن نسبت به ۶ ماه پیش تغییری نکرده است/کشش ناقص بازار مسکن در کرمان/ قیمت مسکن رو به عقب نمی‌رود/ عقربه‌های گرانی مسکن در کرمان رو به عقب بر نمی‌گردد / توقف بازار مسکن بر روی موج گرانی

گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده: جهش شدید قیمت مسکن در سال گذشته که در پی افزایش قیمت ارز و بی‌ثباتی در بازار‌ها رخ داد، بنا به اعلام بانک مرکزی در نیمه‌های سال جاری مسیر خود را در جهت معکوس ادامه داد و به یک کاهش قیمت شگفت در تهران تبدیل شد.

بنا به اعلام بانک مرکزی در شهریورماه ۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معادل ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل ۲.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۶.۶ درصد کاهش یافته است.

حال آنکه براساس شواهد موجود و اعلام نظر کارشناسان و معاملین بازار مسکن، قیمت ملک در کرمان کاهشی نداشته و بر روی موج گرانی مانده است.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان در خصوص قیمت مسکن در کرمان می‌گوید: قیمت ساختمان نسبت به ۶ ماه پیش تغییری نکرده است، ولی در بازار شاهد رکود هستیم و آمار معاملات پایین آمده است.

محسن شهریاری ادامه می‌دهد: رشد قیمت در تهران بیشتر از کرمان بود و قیمت ساختمان در تهران غیر منطقی بالا رفته بود، ولی در کرمان بدین شکل نبود و برای همین هم ما کاهش قیمتی نداشتیم.

شهریاری در پاسخ به این سوال که چرا به هنگام کاهش سراسری قیمت ملک، قیمت ساختمان در کرمان کاهش نداشته است؛ می‌گوید: بار روانی بر این مسئله تاثیر گذار است. هنگامی که مردم ملکی را به یک قیمت فروختند دیگر حاضر نیستند تا آن ملک یا ملک مشابه آن را به قیمت ارزان‌تر بفروشند.

او در خصوص میزان افزایش قیمت مسکن در ۴ سال گذشته می‌گوید: در این ۴ سال قیمت مسکن در کرمان بین ۷۰ تا 80 درصد افزایش قیمت داشته است.

بنا به گفته‌های او قیمت زمین نیز همانند قیمت ساختمان ۷۰ درصد رشد داشته است و حال در آستانه رکود قرار دارد.

او در این رابطه می‌افزاید: ما ۵ سال رکود داشتیم و حتی شاهدکاهش قیمت بودیم. از سال ۹۶ به یک باره قیمت‌ها افزایش یافت که آن هم یک نیاز انباشته بود که بعد از ۵ سال خود را نشان داد؛ به هر حال بالارفتن قیمت ارز و مصالح دست به دست هم داد و کمک کرد تا قیمت مسکن به این وضعیت برسد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان البته معتقد است که افزایش قمیت مصالح تاثیری بر گرانی قیمت ساختمان در سال گذشته نداشته است چرا که هنوز ساختمان‌هایی که با مصالح گران ساخته شده اند وارد بازار نشده اند.

شهریاری با بیان اینکه تمام این افزایش قیمت‌ها از اواخر سال ۹۶ یا اوایل سال ۹۷ شروع شد، تصریح می‌کند:این ساختمان‌های تولید شده در آن زمان برای قبل از گرانی زمین و مصالح بودند، ولی بالطبع فروشنده‌ها می‌خواستند تا ملک خود را به قیمت روز بفروشند؛ لذا هر یک براساس تخمین خود از اثرات افزایش قیمت ساختمان برای ملک خود قیمت گذاشتند.

او در ادامه می‌افزاید: فروشنده‌ها صرفاً براساس حالت روانی بازار و قیمت مصالح یک محاسبه‌ای کردند و ملکشان را فروختند. فرضاً درخیابان هزار و یک شب یک ملک با ملک دیگر ۲۰ الی ۳۰ درصد اختلاف قیمت داشت.

شهریاری در واکنش به اظهارنظر برخی از کارشناسان مبنی بر عدم هوشیاری و آگاهی مردم در خرید مسکن واقدام به خرید در زمان افزایش قیمت می‌گوید: مسئله هشیار بودن خریدار نیست. وقتی قیمت ارز بالا رفت مردم برای این که ارزش پولشان را حفظ کنند شروع کردند به خرید ارز، مسکن و ...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

پربازدید ها

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بی‌ارتباطی معنادار دروس دانشگاهی با نیاز واقعی بازار کار نگران کننده است

کاهش چشم گیر صادرات و واردات استان در سه ماهه اول امسال/خودروسازان استان کرمان نتوانستند واردات خود را انجام دهند/ از اول تیر سه نمایشگاه برگزار کردیم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)