کد خبر: ۳۳۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ در ستاد مدیریت بحران استان کرمان مطرح شد
چندی پیش بود که فائو در خصوص موج جدید حمله ملخ ها به ایران هشدار داد، از این میان استان کرمان به جهت منطقه جازموریان شرایط ویژه ای برای استقرار ملخ ها دارد.

گفتارنو/ مرضیه قاضی‌زاده: چندی پیش بود که فائو در خصوص موج جدید حمله ملخ ها به ایران هشدار داد، از این میان استان کرمان به جهت منطقه جازموریان شرایط ویژه ای برای استقرار ملخ ها دارد.

علی رغم تمامی هشدارهای داده شده به نظر می رسد که این استان آمادگی لازم را برای مواجهه با هجوم ملخ ها ندارد.
به گزارش گفتارنو، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در ستاد مدیریت بحران ضمن تاکید بر هشدار فائو نسبت به هجوم ملخ ها از سمت پاکستان و هند، گفت: ما امسال تقریبا سه برابر سال گذشته ملخ داریم چون علاوه بر تخم های سال گذشته، ملخ های هند و پاکستان برای زمستان گذرانی به منطقه جازموریان استان می آیند که باید این ها را در کنار ملخ هایی گذاشت که از سمت شبه جزیره عربستان به استان می آیند.

سعید برخوری با بیان این جمله که من به شدت احساس خطر می کنم و ما نمی توانیم این ملخ را مهار کنیم، گفت: سال گذشته سازمان حفظ نباتات اعلام کرد که ما موفق‌ترین استان در مبارزه با ملخ بودیم حتی به ما لوح داده شد اما امسال شرایط فرق می کند .

برخوری در ادامه تصریح کرد: پارسال هیچ خسارتی به محصولات وارد نشد چرا که سال گذشته علاوه بر کمک های ملی، حدود یک میلیارد و هفتصد تومان از استان به جهاد کشاورزی تزریق شد.

آنچه رئیس سازمان جهاد کشاورزی بر آن تاکید داشت کمبود بودجه بود چرا که به گفته او سرجمع اعتبارات مبارزه با آفات ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که در سال جاری ۲ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان پرداخت شده است که البته یک میلیارد و هفتصد تومان آن هم کسر شده است.

او در ادامه افزود: ما پارسال حق الزحمه و اضافه کار نیروهایمان را پرداخت نکردیم چرا که اعتبارات هزینه ای ما کم شده است، به عبارت دیگر کل اعتبارات هزینه تخصیص داده شده به ما ۲۰ درصد است .

برخوری بار دیگر با تاکید بر کمبود بودجه جهاد کشاورزی، گفت: ما آفت کرم خراط و ‌غیره را هم داریم اما الان آن بحث ها به دلیل کمبود بودجه و اهمیت ویژه ملخ، در نظر گرفته نمی شود.

در این جلسه روسای سازمان جهاد کشاورزی جنوب و شمال از بحرانی بودن وضعیت مبارزه با ملخ خبر دادند و مشکلاتی از جمله نبود بودجه، نبود ناوگان حمل و نقل و امکانات مبارزه بر ملخ در شمار مشکلات اصلی جهاد کشاورزی برای مبارزه با ملخ شناخته شد.

علاوه بر جهاد کشاورزی جنوب، جهاد کشاورزی شمال نیز بر زمین‌گیر شدن ناوگان حمل و نقل این سازمان تاکید کرد و گفت: هیچ خودرویی در تشکیلات ما نیست.

با توجه به اعلام بحران روسای سازمان جهاد کشاورزی، معاون هماهنگی عمرانی استانداری کرمان از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خواست تا بخشی از اعتبارات را جابه جا کند و به این سازمان اختصاص دهد.

سید مصطفی آیت اللهی موسوی در ادامه پیشنهاد داد تا با توجه به مشکلات حمل و نقل، بخشی از فرایند سم پاشی به کشاورزان واگذار شود که با مخالفت رئیس سازمان جهاد کشاورزی مواجه شد.

بنا به گفته برخوری توزیع سم به کشاورز تجربه موفقی نبوده است چرا که منجر به ازدحام کشاورزان شده و در کنار آن بهره‌وری کشاورزان کمتر از نیروهای متخصص است.

او در ادامه پیشنهاد داد که دهیاری ها به این عرصه ورود کنند که با موافقت اعضا و معاون هماهنگی عمرانی استانداری کرمان مواجه شد.

موسوی همچنین در ادامه از سازمان صنعت و معدن خواست تا از ظرفیت بخش خصوصی در راستای تهیه سم و ماشین آلات جهت ساماندهی این امر استفاده شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فیلم/دیدار سید حسن نصرالله با دختر شهید سلیمانی

فیلم/ آیت الله مایک؛ طراح ترور سردارشهید حاج قاسم سلیمانی به هلاکت رسید

احتمال مکاتبه روحانی و رهبری درباره ردصلاحیت‌شدگان

هرشورایی استمرار یک شورای گذشته است، یک باره به وجود نمی آید/سیستم شورایی تا رسیدن به بلوغ کامل فاصله دارد/ باید جایگاه و قانون شوراها اصلاح شود/ در زمان بحث کارشناسی خویشتن داری بکنیم/مردم ما را قضاوت می کنند

امیدبخشی به جامعه، مشارکت و حضور مردم در صحنه انتخابات را افزایش می‌دهد / در جامعه کنونی هنوز جو انتخاباتی به صورت مطلوب شکل نگرفته است/ بهترین راه اطلاع‌رسانی از بینش شهید سلیمانی و دیگر شهدا فضای مجازی است

خسارت محصول پسته استان کرمان در سال گذشته بی‌سابقه بود / استان کرمان در پوشش بیمه باغات رتبه اول کشور را دارد

سه چهارم حوزه‌ها در بحث رقابتی نیاز به تجدیدنظر دارد

تخلفات انتخاباتی بدون اغماض رسیدگی می‌شود / داوطلبان باید تمام ابعاد فعالیت‌های انتخاباتی خود را مدیریت کنند / رقابت‌های انتخاباتی باید آمیخته به رفاقت باشد

شما‌ها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی ۱۰۰درصد مال ماست؛ اگر مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ / بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی آن روزی است که انتخابات بشود تشریفات / نمی‌شود لایحه دولت و مصوبه مجلس بین زمین و آسمان بماند و روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شود / چه کسی در این کشور تصمیم‌گیر است؟ دولت و مجلس که تصویب کرده اند؛ رهبری هم به صراحت گفته‌اند که با لوایح دولت مشکلی ندارند

فیلم/ خروج هواپیمای مسافربری تهران - ماهشهر از باند

پربازدید ها

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

خسارت محصول پسته استان کرمان در سال گذشته بی‌سابقه بود / استان کرمان در پوشش بیمه باغات رتبه اول کشور را دارد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)