کد خبر: ۳۳۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ در ستاد مدیریت بحران استان کرمان مطرح شد
چندی پیش بود که فائو در خصوص موج جدید حمله ملخ ها به ایران هشدار داد، از این میان استان کرمان به جهت منطقه جازموریان شرایط ویژه ای برای استقرار ملخ ها دارد.

گفتارنو/ مرضیه قاضی‌زاده: چندی پیش بود که فائو در خصوص موج جدید حمله ملخ ها به ایران هشدار داد، از این میان استان کرمان به جهت منطقه جازموریان شرایط ویژه ای برای استقرار ملخ ها دارد.

علی رغم تمامی هشدارهای داده شده به نظر می رسد که این استان آمادگی لازم را برای مواجهه با هجوم ملخ ها ندارد.
به گزارش گفتارنو، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در ستاد مدیریت بحران ضمن تاکید بر هشدار فائو نسبت به هجوم ملخ ها از سمت پاکستان و هند، گفت: ما امسال تقریبا سه برابر سال گذشته ملخ داریم چون علاوه بر تخم های سال گذشته، ملخ های هند و پاکستان برای زمستان گذرانی به منطقه جازموریان استان می آیند که باید این ها را در کنار ملخ هایی گذاشت که از سمت شبه جزیره عربستان به استان می آیند.

سعید برخوری با بیان این جمله که من به شدت احساس خطر می کنم و ما نمی توانیم این ملخ را مهار کنیم، گفت: سال گذشته سازمان حفظ نباتات اعلام کرد که ما موفق‌ترین استان در مبارزه با ملخ بودیم حتی به ما لوح داده شد اما امسال شرایط فرق می کند .

برخوری در ادامه تصریح کرد: پارسال هیچ خسارتی به محصولات وارد نشد چرا که سال گذشته علاوه بر کمک های ملی، حدود یک میلیارد و هفتصد تومان از استان به جهاد کشاورزی تزریق شد.

آنچه رئیس سازمان جهاد کشاورزی بر آن تاکید داشت کمبود بودجه بود چرا که به گفته او سرجمع اعتبارات مبارزه با آفات ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که در سال جاری ۲ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان پرداخت شده است که البته یک میلیارد و هفتصد تومان آن هم کسر شده است.

او در ادامه افزود: ما پارسال حق الزحمه و اضافه کار نیروهایمان را پرداخت نکردیم چرا که اعتبارات هزینه ای ما کم شده است، به عبارت دیگر کل اعتبارات هزینه تخصیص داده شده به ما ۲۰ درصد است .

برخوری بار دیگر با تاکید بر کمبود بودجه جهاد کشاورزی، گفت: ما آفت کرم خراط و ‌غیره را هم داریم اما الان آن بحث ها به دلیل کمبود بودجه و اهمیت ویژه ملخ، در نظر گرفته نمی شود.

در این جلسه روسای سازمان جهاد کشاورزی جنوب و شمال از بحرانی بودن وضعیت مبارزه با ملخ خبر دادند و مشکلاتی از جمله نبود بودجه، نبود ناوگان حمل و نقل و امکانات مبارزه بر ملخ در شمار مشکلات اصلی جهاد کشاورزی برای مبارزه با ملخ شناخته شد.

علاوه بر جهاد کشاورزی جنوب، جهاد کشاورزی شمال نیز بر زمین‌گیر شدن ناوگان حمل و نقل این سازمان تاکید کرد و گفت: هیچ خودرویی در تشکیلات ما نیست.

با توجه به اعلام بحران روسای سازمان جهاد کشاورزی، معاون هماهنگی عمرانی استانداری کرمان از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خواست تا بخشی از اعتبارات را جابه جا کند و به این سازمان اختصاص دهد.

سید مصطفی آیت اللهی موسوی در ادامه پیشنهاد داد تا با توجه به مشکلات حمل و نقل، بخشی از فرایند سم پاشی به کشاورزان واگذار شود که با مخالفت رئیس سازمان جهاد کشاورزی مواجه شد.

بنا به گفته برخوری توزیع سم به کشاورز تجربه موفقی نبوده است چرا که منجر به ازدحام کشاورزان شده و در کنار آن بهره‌وری کشاورزان کمتر از نیروهای متخصص است.

او در ادامه پیشنهاد داد که دهیاری ها به این عرصه ورود کنند که با موافقت اعضا و معاون هماهنگی عمرانی استانداری کرمان مواجه شد.

موسوی همچنین در ادامه از سازمان صنعت و معدن خواست تا از ظرفیت بخش خصوصی در راستای تهیه سم و ماشین آلات جهت ساماندهی این امر استفاده شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

پربازدید ها

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بی‌ارتباطی معنادار دروس دانشگاهی با نیاز واقعی بازار کار نگران کننده است

کاهش چشم گیر صادرات و واردات استان در سه ماهه اول امسال/خودروسازان استان کرمان نتوانستند واردات خود را انجام دهند/ از اول تیر سه نمایشگاه برگزار کردیم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)