کد خبر: ۳۴۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
نایب رییس حزب اتحاد ملت منطقه کرمان در گفت‌وگو با گفتارنو مطرح کرد:
پس از پایان ثبت نام انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی موضوعی که در بین اصلاح طلبان نگرانی ایجاد کرده است بحث تایید صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان است.نایب رییس حزب اتحاد ملت منطقه کرمان از یک سو بعید می داند سیاست شورای نگهبان در قبال اصلاح طلبان تغییر کند و از سوی دیگر اما امیدوار است شورای نگهبان کمی در سیاست هایش تغییر ایجاد کند و سیاست انقباضی خودش را کمتر کند.

امیدواریم شورای نگهبان سیاست انقباضی خودش را کمتر کند/چهره ها می گویند ما اگر بیاییم رد صلاحیتمان می کنند پس چرا بیاییم!؟ /یک عده می گویند ما با عدم حضورمان می خواهیم یک پیامی را به حاکمیت بفرستیم ما با این دسته از افراد مخالفیم/ین دوره صرفا گزینه های که اصلاح طلب باشند مورد حمایت قرار می گیرند

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

پس از پایان ثبت نام انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی موضوعی که در بین اصلاح طلبان نگرانی ایجاد کرده است بحث تایید صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان است.

نایب رییس حزب اتحاد ملت منطقه کرمان از یک سو بعید می‌داند سیاست شورای نگهبان در قبال اصلاح طلبان تغییر کند و از سوی دیگر اما امیدوار است شورای نگهبان کمی در سیاست‌هایش تغییر ایجاد کند و سیاست انقباضی خودش را کمتر کند.

گپ و گفت من با محمد مهدی عرب نژاد، دکترای جامعه شناسی، عضو شورای اصلاح‌طلبان استان و نایب رییس حزب اتحاد ملت منطقه کرمان در ادامه آمده است که می خوانید.

ظاهرا این روزها اصلاح طلبان در خصوص شرکت در انتخابات حداقل تا پایان بررسی صلاحیت‌ها به جمع بندی رسیده‌اند در همین چارچوب فکر می‌کنید سیاست شورای نگهبان در این دوره از انتخابات مانند دوره قبل است یا به قول معاون وزیر کشور سیاست انبساطی دارد؟

من بعید می‌دانم سیاست شورای نگهبان تغییر کند، اما ممکن است به دلیل وضعیت کشور، فشارهای خارجی و مذاکره با طرف‌های خارجی مقدار کمی در سیاست‌هایش تغییر ایجاد کند. چرا که کشور نیاز دارد مردم حضور پررنگی در انتخابات داشته باشند به همین دلیل ممکن است شورای نگهبان سیاست انقباضی خودش را کم تر کند.

آیا امکان دارد کسانی که در دوره قبل صلاحیتشان احراز نشده است در این دوره تایید صلاحیت شوند؟

نمی‌دانم، این را نمی‌توانیم تشخیص دهیم، ما فقط امیدواریم. شورای نگهبان در دوره قبل خیلی سخت‌گیری کرد به‌طوریکه در بعضی از حوزه‌ها نفرات پنجم تا دهم ما را تایید کرد.

این درحالی است که جریان رقیب از ماه ها قبل کاندیداهای خود را می‌شناسد و فعالیت‌شان را گروه به گروه و هیات به هیات انجام می‌دهند اما تکلیف اصلاح طلبان معمولا تا آخرین لحظه مشخص نیست و منتظرند تا شاید شورای نگهبان یک نفر را تایید کند.

عملا حضور سیاسی اصلاح طلبان صرفا جهت وظیفه و دینی است که در جمهوری اسلامی به عهده دارند و گرنه دلیلی ندارد وقتی می‌دانند رقیب از سه ماه پیش کارهایش را انجام می‌دهد و بدون شک تایید شده نیز هست اما تمام مهره‌های خودشان رد می‌شوند در انتخابات شرکت کنند.

در دوره قبل یکی از کاندیداهای اصلی ما را در زمان شروع انتخابات تایید کردند درحالیکه حتی برای خود اصلاح طلبان هم ناشناخته بود. خوب این شرایط آدم را خسته می‌کند و ما عملا در این دوره اثرات آن را دیدیم که حضورچهره‌های اصلاح‌طلب بسیار کم بود.

چهره‌ها می‌گویند ما اگر بیاییم رد صلاحیت‌مان می‌کنند پس چرا بیاییم!؟ و چهره‌هایی هم که حضور می‌یابند شناخته شده نیستند.

شما به نیاز کشور به حضورپرشور مردم اشاره کردید؛ با اتفاقات پیش آمده و اصلاح قیمت بنزین چقدر به حضور مردم پای صندوق رای خوش بین هستید؟

قطعا حضور مردم کم خواهد شد. مردم هم از اصلاح طلبان و هم اصولگرایان ناراضی هستند و از اصلاح طلبان دل خورند و این موضوع در سبد رای هر دو طیف تاثیر می‌گذارد.

این دو جریان سیاسی هر کدام یک رای ثابت دارند که با اتفاقات پیش آمده ممکن است این رای نیز با تغییراتی روبه رو شود. اما آنچه که سرنوشت را تعیین می‌کند رای طیف خاکستری است که گاهی به جریان اصولگرایی و گاهی به جریان اصلاح طلبی نزدیک می‌شوند و اکنون این طیف به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

یعنی فکر می‌کنید طیف خاکستری پای صندوق رای نمی‌آید؟

خیر، بخشی از آنها شرکت می‌کنند. مسائل اجتماعی مسائلی نیستند که ما بتوانیم به صورت مطلق تعریفشان کنیم. یک عده می‌آیند که فقط یک رای داده باشند و یک عده هم تحت تاثیر نیروهای فشار شرکت می‌کنند یک عده هم می‌گویند ما با عدم حضورمان می‌خواهیم یک پیامی را به حاکمیت بفرستیم. ما با رویکرد این دسته از افراد مخالفیم چرا که این کارشان هیچ تاثیری ندارد.

با توجه به انتقاداتی که بدنه اصلاح طلبان در خصوص لیست امید در دوره گذشته داشتند فکر می‌کنید در صورت رد صلاحیت گسترده آیا سیاست اصلاح طلبان شرکت به هر قیمت است یا در هر حوزه‌ای که نامزد شاخص نداشته باشند از ارائه لیست خودداری می‌کنند؟

خیر، این دوره دیگر به این شکل نیست و اشتباه دوره قبل دوباره تکرار نمی‌شود. دوره قبل لیست را به هر قیمتی بستند و بعد فهمیدند اشتباه کردند. در دور قبلی افرادی وارد لیست شدند و با فشار اصلاح طلبی بالا رفتند و کاری نتوانسته بکنند به همین دلیل این دوره صرفا گزینه‌های که اصلاح طلب باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند و و مانیز از آنها حمایت می‌کنیم.

وضعیت کلی اصلاح طلبان را در شرایط کنونی چگونه ارزیابی می کنید؟

از سال84 و به دنبال آن 88 ضربات متعددی به اصلاح طلبی وارد شد بخشی از ضربات به دلیل سیاست‌های اشتباه درونی خود اصلاح طلبان بود و بخشی هم استفاده رقیب از برخی وقایع که توانست به اصلاح طلبان ضربه بزند.

جریان اصلاح طلبی امروز بسیار ناامید و خسته است و تنها مسئله‌ای که جریان اصلاح طلبی را نگه می دارد احساس انقلابی بودن و احساس وظیفه است به هرحال بخشی از بدنه انقلاب جریان اصلاح طلبی است و گرنه خستگی بسیار زیاد است. حتی رهبر معظم انقلاب هم به تفکر اصلاح طلبی اعتقاد دارند منتها مشکل در بدنه است که این تفکر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

برخی به عملکرد دولت یازدهم انتقاد دارند و همین بر ناامیدی شان دامن زده است. نظر شما چیست؟

در زمان آقای خاتمی توجه ایشان صرفا به مسائل سیاسی بود و تنها دولتی بود که از اقتصاد هیچ حرفی نزد و نتیجه آن کمترین میزان فساد در دولت خاتمی بود به جهت اینکه به توسعه سیاسی و فرهنگی تاکید داشت.

بهترین دوره طلائی اقتصادی در دوره خاتمی بود که تورم و گران شدن بنزین تدریجی بود. اما شوک اقتصادی و نوسان قیمت نداشتیم.

اصلاح‌طلبی خاتمی که تمام دولت دستش بود این نتایج را داشت اما نگرش روحانی با خاتمی فرق می‌کند در دوره روحانی تمام تاکید بر اقتصاد بود و در دولت احمدی نژاد تاکید بر عدالت اجتماعی بود که نتیجه آن‌ها را دیدیم.

در دوره خاتمی به توسعه طبقه متوسط جامعه توجه می‌شد اما در دولت احمدی نژاد به طبقه پایین نگاه شد و نتیجه نداد و در دولت روحانی هم به طبقه بالا که این هم بی نتیجه ماند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)