کد خبر: ۳۴۰۴۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس صنف آجیل و خشکبار کرمان:
يلدا به عنوان یکی از آيين‌های كهن ايرانيان، همیشه برای مردم خاطره‌انگیز بوده است. شب چله محفلی برای دورهمی خانواده‌های ایرانی و جمع‌شدن‌های خودمانی با دوست، فامیل و آشنایان است.

يلدا به عنوان یکی از آيين‌های كهن ايرانيان، همیشه برای مردم خاطره‌انگیز بوده است. شب چله محفلی برای دورهمی خانواده‌های ایرانی و جمع‌شدن‌های خودمانی با دوست، فامیل و آشنایان است.

طولانی‌ترین شب سال البته همیشه با رسم ‌و رسومی هم همراه است. گرفتن فال حافظ، «چهاربیتو» خوانی، فال نخود، خوردن هندوانه و انار و البته آجیل.

سال گذشته به‌دلیل افزایش قیمت بسیاری از اقلام آجیل و خشکبار، خانواده‌های زیادی یا قید آجیل شب یلدا را زدند و یا به خرید میزان اندکی از این خوراکی که پای ثابت سفره‌های یلدایی بود بسنده کردند. امسال اما به گفته‌ی رئیس صنف آجیل و خشکبار کرمان، قیمت‌ها نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته، کاهش قیمتی که با توجه به شرایط فعلی اقتصادی به‌نظر نمی‌رسد چندان در میزان و قدرت خرید مردم تاثیرگذار باشد.

مهدی کیوانی‌مقدم بیان کرد: به‌طور متوسط قیمت تمام اقلام آجیل و خشکبار ۲۰ درصد کاهش داشته است.

وی یکی از دلایل کاهش این قیمت را افزایش تولید محصول پسته دانست و افزود: سال گذشته قیمت پسته فندقی ۱۴۰ هزار تومان بود که در حال حاضر حداکثر ۱۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

رئیس صنف آجیل و خشکبار کرمان ادامه داد: قیمت برخی اقلام تغییر نکرده و برخی نیز تا ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته‌اند.

وی با اشاره به برخی قیمت‌ها توضیح داد: قیمت بادام هندی سال گذشته هر کیلو ۱۶۰ هزار تومان بود که در حال حاضر به ۱۴۰ هزار تومان رسیده و قیمت نوع درجه‌ی یک آن حدود ۱۰ روز پیش به ۱۲۵ هزار تومان هم رسید.

کیوانی‌مقدم گفت: قیمت تخمه هندوانه محبوبی سال گذشته ۴۵ هزار تومان بود که امسال ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: قیمت پسته اکبری درجه یک که سال گذشته ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بود در حال حاضر به حداکثر ۱۴۰ هزار تومان رسیده و بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

رئیس صنف آجیل و خشکبار کرمان با بیان این‌که قیمت آجیل شب یلدا از ۴۰ هزار تومان تا ۱۱۰ هزار تومان متغیر است، بیان کرد: قیمت آجیل مخصوص درجه یک ۷۶ هزار تومان و قیمت آجیل ممتاز ۱۰۸ هزار تومان است که بسته به مرغوبیت و نوع مغز و پسته‌ای که در آجیل وجود دارد متفاوت است.

وی با بیان این‌که خرید مردم معمولی است، افزود: هنوز تا شب یلدا فاصله داریم، الان وضعیت خرید معمولی است ضمن این‌که انتظار می‌رود امسال نسبت به سال گذشته، قدرت خرید مردم بیشتر و بهتر باشد.

کیوانی‌مقدم در پاسخ به این سوال که چه اقلامی از آجیل وارداتی است، گفت: بادام هندی، مقداری از بادام درختی و مغز بادام وارداتی است که نسبت به سال گذشته واردات آن کمتر است.

وی با بیان این‌که قیمت اقلام وارداتی بر اساس نرخ دلار تغییر می‌کند اضافه کرد: بادام هندی چند روز پیش هر کیلو ۱۱۰ هزار تومان بوده که الان مغازه‌داران باید آن را هر کیلو ۱۳۰ هزار تومان بخرند.

رئیس صنف آجیل و خشکبار کرمان افزود: زمانی که اقلام وارداتی افزایش قیمت داشته باشند، قیمت اقلام آجیل ایرانی نیز مقداری افزایش خواهد یافت.

وی با بیان این‌که امکان افزایش قیمت آجیل تا شب یلدا بسیار کم است، بیان کرد: ممکن است بسیار کم افزایش پیدا کند که آن هم بستگی به قیمت دلار دارد.

کیوانی‌مقدم یادآور شد: قیمت آجیل تا عید نوروز هم زیاد افزایش نخواهد داشت و شاید پنج تا ۱۰ درصد افزایش یابد.

وی گفت: به دلیل این‌که سال گذشته از نظر کشاورزی وضعیت خوبی حاکم بوده احتمال کمی وجود دارد که افزایش قیمت داشته باشیم و قیمت اقلام وارداتی نیز بین پنج تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس صنف آجیل و خشکبار کرمان با اشاره به فعالیت ۷۰ واحد صنفی آجیل‌فروشی در کرمان افزود: از مردم تقاضا داریم مایحتاج خود را از کسانی که مجوز آجیل و خشکبار دارند خرید کنند، زیرا هم کیفیت اجناس بالاتر است و هم قیمت آن‌ها مناسب‌تر است، ضمن این‌که اتحادیه، اتاق اصناف و بازرسان صمت نیز از این واحدها بازرسی می‌کنند.

وی درباره‌ی سرمایه‌ی مورد نیاز برای راه‌اندازی یک مغازه‌ی آجیل‌فروشی در کرمان، توضیح داد: این مساله بستگی به مغازه و لوکس بودنش دارد، سال‌های گذشته با ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان امکان راه‌اندازی یک مغازه‌ی آجیل‌فروشی معمولی وجود داشت اما الان این کار به ۵۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.

کیوانی‌مقدم ادامه داد: مغازه‌هایی وجود دارد که ۲۰۰ میلیون تومان هم هزینه می‌کنند که این به خرید آن‌ها بستگی دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بیش از ۱۸ درصد شهدای استان کرمان از خانواده عشایر هستند / عشایر در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارند / شهادت برای جاری شدن حق و عدالت است

بیمه‌ها آموزش بیماران دیابتی را پوشش دهند / قیمت انسولین در کشور مناسب است / ۸۰ درصد بیماران دیابتی از کنترل مطلوبی برخوردار نیستند

اثر شهادت سردار سلیمانی، از سلیمانی میدان‌های نبرد، بیشتر خواهد بود /دشمن بر روی جنگ روانی و تبلیغی در کنار جنگ‌های اقتصادی علیه ما سرمایه‌گذاری کرده

شرق استان کرمان پیشگاه در صلح و سازش / مختومه شدن بیش از ۶ هزار پرونده در شرق کرمان با صلح و سازش

گرانی‌های اخیر به رسانه‌های محلی کرمان فشار آورده است/ غیرفعال شدن رسانه‌های محلی، موجب تک صدایی شدن جامعه می‌شود

نباید دیگر شاهد چنین مصیبت هایی باشیم/ما با شرمندگی نتوانستیم آنچنان که باید بر توان و قدرت مردم اضافه کنیم/مردم از پوست و استخوان خود برای نظام و کشور مایه می گذارند

روابط‌عمومی‌ها به درستی زیست بوم جدید روزنامه نگاری را درک نکردند / رسانه و روابط عمومی باید اعتماد و سرمایه اجتماعی را ترمیم کند

بخش عمده اختلافات حوزه کارگری، طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل است / هر چه در راستای معیشت کارگران کمک کنیم به تولید و زیربنای ملی کمک کرده‌ایم / کارفرما و کارگر متعهد در کشور کم نداریم

منصور ایرانمنش: شورا در خصوص لوایح امسال تدابیر خوبی اندیشیده است/مشرفی:آقای شهردار شما مردم را بدبخت کردید/مویدی:تمام افراد متخصص را بیرون کردید/شهردار: با تخلف محوری مخالفیم/خدادادی: تخلفات شهرداری را گزارش ندهید شرعا مسئول هستید/شما در سال ۹۶ نامه اداره امور مالیاتی را اجرا نکردید

تسهیلات ویژه‌ای در شهرک‌های صنعتی جنوب کرمان ارائه می‌شود / مشکلی در تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی جنوب کرمان وجود ندارد

پربازدید ها

گرانی‌های اخیر به رسانه‌های محلی کرمان فشار آورده است/ غیرفعال شدن رسانه‌های محلی، موجب تک صدایی شدن جامعه می‌شود

تسهیلات ویژه‌ای در شهرک‌های صنعتی جنوب کرمان ارائه می‌شود / مشکلی در تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی جنوب کرمان وجود ندارد

رفع مشکل کم‌آبی با بهره‌برداری از آب‌های ژرف / به شهرت رسیدن خرمای کرمان در بازارهای جهانی با حمایت از این محصول

فروش اقساطی برای ۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر انجام نشده است / دادستانی ورود کند

مسکن مهر در گلوگاه نقدینگی گیر افتاد/ هزینه ساخت هر متر مربع مسکن مهر تا سه برابر افزایش یافت

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۹۲ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)