کد خبر: ۳۴۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور:
رییس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ضمن گرامی داشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و نگاه وی به مسایل اظهار کرد: امروز سردار قاسم سلیمانی قدرتی تولید کرده است که آمریکا و قدرت‌های دیگر به این اصل رسیده‌اند که ایران به تنهایی تولید کننده قدرتی است که از عهده آنها خارج است و اینها ارزشمند هستند و کرمان از این جهت برند مقاومت است.

علی اوسط‌هاشمی امروز ۲۰ آذرماه در جلسه شورای عالی مهارت استان کرمان گفت: درک درست به اهمیت مهارت‌آموزی پشتوانه ارزشمندی برای سازمان فنی و حرفه‌ای است.

وی شورای عالی اشتغال و شورای عالی فنی و حرفه‌ای را دو شورای عالی بالاتر از شورای عالی مهارت دانست و اظهار کرد: اشتغال را به جاری کردن پول در جامعه تشریح کردیم و همیشه به توزیع خوب فکر کردیم اما به خروجی توجه نکردیم و تحت عناوین مختلف سرمایه‌های ارزشمند را تزریق کرده‌ایم که در چنین روزی با ابر چالش بیکاری و فقر روبرو نشویم.

رییس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ادامه داد: استان کرمان زیرساخت اقتصادی قوی دارد که سالانه حدود ۵ هزار میلیارد تومان آورده دارد و صنایع بزرگش در کشور زبان‌زد است بنابراین باید جهشی به بحث مهارت فکر کند.

مدرک‌گرایی، برای جامعه حقارت می‌آورد

وی با بیان این مطلب که برپایه سند مهارت استان کرمان و با عزم ملی به سمت تغییر گام بردارید، مطرح کرد: همه توجه ما به مدرک نباشد و این برای جامعه حقارت می‌آورد به‌طوریکه نوع نگاه به آرایشگر و یک کارشناس ارشد متفاوت است و امروز ارزش را خطاب به دکتر، مهندس، آیت‌الله، سردار دانسته‌ایم اما ارزش به مهارت در جامعه وزن نداده‌ایم لذا سند مهارت را باید در جامعه دید تا همه چیز به دولت انباشت نشود.

رییس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با تاکید برآنکه تا زمانی که رفاه و رضایت در جامعه موج نزند ما به مسیر خدمت و فضا سازی نرسیده‌ایم، تصریح کرد: نوع کار را لوکس تعریف کرده‌ایم و نگاه توام با لوکس بودن ما را به‌جایی نمی‌رساند.

وی با اشاره به جمعیت استان کرمان عنوان کرد: حدود ۳۰۰ هزار تبعه افغانی در استان کرمان حضور دارند که ۳۰۰ هزار فرصت شغلی این استان در دستان آنهاست.

هاشمی با بیان این مطلب که هیچ واحد صنعتی و کارآفرین نیرو جذب نمی‌کنند مگر بر این باور که گره‌ای از مشکلاتش را حل کند و در ادامه خطاب به مسئولین استان کرمان گفت: سند مهارت براساس اسناد استان به ما ارایه دهید.

وی با اشاره به ضعیف شدن برخی فرصت‌های شغلی و به‌وجود آمدن فرصت‌های شغلی جدید براساس پیشرفت‌های جهان تاکید کرد: با توجه به تحولات عظیمی که در حوزه تکنولوژی در جهان وجود دارد، اگر خودمان را آماده نکنیم همین فرصت‌های کنونی را از دست خواهیم داد.

رییس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه ۴۰ درصد متقاضیان ما را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: یک هزار و ۴۰۰ آموزشگاه آزاد در استان کرمان وجود دارد لذا برون سپاری را به سمت آموزشگاه‌های آزاد ببریم و باید سازمان دهی مهارت با محوریت سازمان فنی و حرفه‌ای باشد و بدانید که گواهی سازمان فنی و حرفه‌ای قابل ترجمه است و در همه جای دنیا دارای ارزش می‌باشد.

وی ادامه داد: با آموزش و پرورش آئین نامه مشترکی تدوین کردیم و مقرر شد از مقطع اول و دو متوسط الزاما همه دانش‌آموزان را به سمت مهارت سوق می‌دهیم و دانش‌آموزان ما همراه با فارغ‌التحصیلی یک گواهی مهارت نیز دریافت می‌کنند.

هاشمی تصریح کرد: باید پیوست مهارت در اقتصاد کشور داشته باشیم و نمی‌توان از اشتغال بدون مهارت سخن گفت و باید مدنظر داشت که اشتغال با مهارت پایدارتر خواهد بود و توصیه می‌کنم استان کرمان را عاری از نیروهای بدون مهارت کنیم و اگر مهارت را سرلوحه قرار دهیم دیگر شاهد عزاهای عمومی در کشور نخواهیم بود.

وی پیشنهاد کرد: تمام شرکت‌های بزرگ می‌توانند در تجهیز کارگاه‌های ما مشارکت داشته باشند تا به نیروهای آنها مهارت لازم را آموزش دهیم.

رییس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خطاب به مدیران استان کرمان گفت: مدیران استان کرمان یک رشته در استان شناسایی تا مسابقات ملی مهارت در آن رشته در این استان برگزار و راهیابی به المپیاد جهانی مهارت در آن رشته از استان کرمان باشد و باتوجه به ظرفیت‌های این خطه، استان کرمان می‌تواند میزبان المپیاد جهانی مهارت باشد.

وی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و نگاه وی به مسایل عنوان کرد: امروز سردار سلیمانی قدرتی تولید کرده است که آمریکا و قدرت‌های دیگر به این اصل رسیده‌اند که ایران به تنهایی تولید کننده قدرتی است که از عهده آنها خارج است و اینها ارزشمند هستند و کرمان از این جهت برند مقاومت است.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عامل قتل یک خانواده در شهرستان قلعه گنج، دستگیر شد

کرونا طی ۲۴ ساعت جان ۸ کرمانی را گرفت/۷۰ نفردیگر به جمع بستری شدگان اضافه شدند

شناسایی 6هزار و 605دانش آموز بازمنده از تحصیل در ریگان و رودبار جنوب/برخی از این دانش آموزان به دلیل نداشتن پول کتاب، ترک تحصیل کرده بودند

تعیین حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی/باید به سمت ترکیبی شدن مدارس گام برداریم

بستری بیماران کرونایی در سالن بحران صنعت مس/تالارهای پذیرایی از 17تیرماه وقت مراسم به کسی ندهند

58 درصد حوادث کار، ناشی از خطای انسانی است

ایجاد 650 پایگاه اوقات فراغت به صورت مجازی/ساختمان فعلی دانشگاه فرهنگیان کرمان جوابگوی ظرفیت پذیرشی دانشجویان نیست

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

آتش‌سوزی در 15 هکتار از مراتع راویز رفسنجان

پربازدید ها

۹۶ بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند/زنجیره انتقال ویروس، مجددا برقرار شد

بیمارستان وظیفه گرفتن تست کرونا از بیماران سرپایی را ندارد

جزئیات حادثه انفجار در کلینیک سینا اطهر

کمبود ماسک نداریم/شاید در آینده آموزش نحوه دوخت ماسک به عموم مردم ارائه شود

شروط بازگشایی مدارس در شرایط کرونا/ حضور یک‌روز در میان دانش‌آموزان

اگر تست استاندار منفی باشد از شنبه به محل کار بر می گردد

تعطیلی صنوف غیر ضرور/دوم سوم کارکنان ادارات دور کاری خواهند کرد

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد

امروز هوای کرمان برای گروه های حساس ناسالم است

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)