کد خبر: ۳۴۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی مطرح کرد:
قائم مقام وزیر صنعت و معدن و تجارت در امور بازرگانی صبح امروز در همایش بزرگداشت روز صادرات و انتخاب صادرکنندگان نمونه استان،روز ملی امسال روزی دانست که رنگ و بوی دیگری دارد و دلیل آن را هم بودجه سال ۹۹ عنوان کردو گفت: صادرات غیر نفتی ما جایگاهی خاص پیدا کرده و تا پیش از این دستمان در جیب صادرات نفتی بود و صادرکنندگان غیر نفتی را نمی دیدیم، اما امروز امورات کشور با ارزی تامین می شود که حاصل تلاش صادرکنندگان غیرنفتی است.

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

قائم مقام وزیر صنعت و معدن و تجارت در امور بازرگانی صبح امروز در همایش بزرگداشت روز صادرات و انتخاب صادرکنندگان نمونه استان،روز ملی امسال روزی دانست که رنگ و بوی دیگری دارد و دلیل آن را هم بودجه سال ۹۹ عنوان کردو گفت: صادرات غیر نفتی ما جایگاهی خاص پیدا کرده و تا پیش از این دستمان در جیب صادرات نفتی بود و صادرکنندگان غیر نفتی را نمی دیدیم، اما امروز امورات کشور با ارزی تامین می شود که حاصل تلاش صادرکنندگان غیرنفتی است.

به گزارش گفتارنو، حسین مدرس خیابانی در پاسخ به صحبت های گفته شده از سوی استاندار و رییس اتاق بازرگانی کرمان پیرامون تحریم های داخلی گفت: اگر منشاء تحریم های داخلی، تحریم های خارجی است، باید با آن مقابله کنیم، و اقای استاندار درست می گویند گاهی مشکلات به دلیل کج سلیقگی ها و کج فهمی ها است و مسوولان دولتی با بخشنامه ها مانع کار صادرات می شوند و این تحریم داخلی است و باید رفع شود.

او همچنین برصحبتهای طبیب زاده صحه گذاشت و گفت: حرفای ایشان بی راه نیست ، کرمان استانی فوق العاده و با پتانسیل بالا در حوزه صادرات به کشورهای همسایه دارد و باید این پتانسیل دیده شود.

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه ما اگر رونق تولید می خواهیم باید مسیر صادرات حتما باز شود،گفت: فعالان حوزه صادرات با همه سختی ها که در بازارهای بین اللملی وجود دارد توانستند کالای ایرانی را در بازار دنیا عرضه کنند ، به طوریکه بیش از ۲۷ میلیارد دلار کالای ایرانی در سال جاری صادر شده که نسبت به سال قبل نیز از نظر ارزشی افزایش پیدا کرده است و ما در ۸ ماهه سال جاری ۸۸ میلیون تن صادرات داشتیم و به لحاظ وزنی نیز هفده درصد رشد داشتیم.

اواظهارداشت : ما بلد نیستیم کالا بفروشیم و ارز جابجا کنیم این بخش خصوصی است که می تواند این کار را انجام دهد بنابراین بخش خصوصی باید در جریان تفاهم نامه های ما باشد .

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه امروز هدف ما صادرات به ۱۵ کشور است، گفت: براساس برآوردها، این کشورها یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار کالا از دنیا می گیرند اما ما در حالی ۲۴ میلیارد دلار کالا به آنها می دهیم که توانایی داریم این میزان را تا ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش دهیم.

مدرس خیابانی یک مورد که دست یافتنی بود را اعلام کرد و گفت: طبق هدفگذاری ها ما می توانیم تا سال ۱۴۰۰ عدد صادرات به ۱۵ کشور طرف تجارت را دو برابر یعنی ۴۸ میلیارد دلاربرسانیم.

او در ادامه صحبتهایش به توافقنامه اوراسیا اشاره کردو گفت: با این توافقنامه تعرفه ۵۲۰ کالا برای ما صفر شده است و این کالاها شامل خرما، مس و برخی کالاهای معدنی و صنعتی هستند.

مدرس خیابانی به حجم تجارت پنج کشور عضو توافقنامه تجاری اوراسیا نیز اشاره کرد و اعلام کرد: این پنج کشور با دنیا ۹۰۰ میلیارد دلار مبادله تجاری دارند این در حالی است که ما تنها ۲.۷ میلیارد دلار مبادله داریم.

قائم مقام وزیر صمت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در بازرگانی داخلی همه مسائل به صورت هفتگی در ستاد تنظیم بازار رسیدگی می شود و به دلیل اینکه صادرات موضوع فرابخشی است، همه باید به میدان بیایند.

مدرس خیابانی با بیان اینکه امروز اولویت اول کشور تولید و صادرات است گفت: ما یک شورای عالی صادرات به ریاست رییس جمهور داریم اما جلسات شورای عالی صادرات با تاخیر برگزار می شود و موضوعات کلان مطرح می شوند. حتما نیاز داریم یک ساز و کار و ابزاری برای مشکلات جزئی و خرد صادرکنندگان داشته باشیم.

پیشنهاد او این بود مشابه ستاد تنظیم بازار کارگروه توسعه صادرات در سطح ملی و با مسوولیت وزیر صمت تشکیل شود و به صورت هفتگی جلسات برگزار و مسائل استانی و ملی این حوزه حل شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فیلم/دیدار سید حسن نصرالله با دختر شهید سلیمانی

فیلم/ آیت الله مایک؛ طراح ترور سردارشهید حاج قاسم سلیمانی به هلاکت رسید

احتمال مکاتبه روحانی و رهبری درباره ردصلاحیت‌شدگان

هرشورایی استمرار یک شورای گذشته است، یک باره به وجود نمی آید/سیستم شورایی تا رسیدن به بلوغ کامل فاصله دارد/ باید جایگاه و قانون شوراها اصلاح شود/ در زمان بحث کارشناسی خویشتن داری بکنیم/مردم ما را قضاوت می کنند

امیدبخشی به جامعه، مشارکت و حضور مردم در صحنه انتخابات را افزایش می‌دهد / در جامعه کنونی هنوز جو انتخاباتی به صورت مطلوب شکل نگرفته است/ بهترین راه اطلاع‌رسانی از بینش شهید سلیمانی و دیگر شهدا فضای مجازی است

خسارت محصول پسته استان کرمان در سال گذشته بی‌سابقه بود / استان کرمان در پوشش بیمه باغات رتبه اول کشور را دارد

سه چهارم حوزه‌ها در بحث رقابتی نیاز به تجدیدنظر دارد

تخلفات انتخاباتی بدون اغماض رسیدگی می‌شود / داوطلبان باید تمام ابعاد فعالیت‌های انتخاباتی خود را مدیریت کنند / رقابت‌های انتخاباتی باید آمیخته به رفاقت باشد

شما‌ها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی ۱۰۰درصد مال ماست؛ اگر مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ / بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی آن روزی است که انتخابات بشود تشریفات / نمی‌شود لایحه دولت و مصوبه مجلس بین زمین و آسمان بماند و روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شود / چه کسی در این کشور تصمیم‌گیر است؟ دولت و مجلس که تصویب کرده اند؛ رهبری هم به صراحت گفته‌اند که با لوایح دولت مشکلی ندارند

فیلم/ خروج هواپیمای مسافربری تهران - ماهشهر از باند

پربازدید ها

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

خسارت محصول پسته استان کرمان در سال گذشته بی‌سابقه بود / استان کرمان در پوشش بیمه باغات رتبه اول کشور را دارد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)