کد خبر: ۳۴۳۴۴
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: پنج عنوان کتاب مفاخر کرمان در همایش ناظم‌الاطبا رونمایی می‌شود و از مولفان و گردآوران این کتاب‌ها نیز تجلیل به عمل می‌آید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: پنج عنوان کتاب مفاخر کرمان در همایش ناظم‌الاطبا رونمایی می‌شود و از مولفان و گردآوران این کتاب‌ها نیز تجلیل به عمل می‌آید.

محمدصادق بصیری روز دوشنبه در نشست خبری همایش ناظم الاطبا کرمانی افزود: هدف از برگزاری این همایش فقط معرفی یک شخصیت برجسته و حکیم نیست بلکه نشان دادن ۵۰۰ سال خدمت، تعهد و حکمت در دیار کریمان است.

وی با بیان اینکه اقدام پسندیده تجلیل از مفاخر استان کرمان چندین سال است آغاز شده و فارغ از هرگونه حاشیه و با در نظر گرفتن صرفه‌جویی‌ها، نقطه تمرکز آن روی کارهای ماندگار و آثاری بوده که تاکنون به چاپ رسیده است.

وی با بیان اینکه میرزا علی‌خان نفیسی ملقب به ناظم‌الاطبا از خاندان بزرگی است و بیش از ۵۰۰ سال این خاندان دانشمندان زیادی را به دنیا عرضه داشته‌اند تصریح کرد: وی در خانواده‌ای اهل حکمت و علم دیده به جهان گشود و تحصیلات خود را در کرمان به پایان رساند و مقدمات علم طب را فرا گرفت، اما مایل بود به حکمت و فلسفه روی بیاورد از این رو در سن ۱۹ سالگی با جدیت به تحصیل علم فقه در دارالفنون تهران پرداخت.

بصیری افزود: در سال ۱۲۸۸ زمانی که قحطی و امراض فراوانی ایران را فرا گرفته بود وی بیمارستانی را در تهران تاسیس و مردم به ویژه اقشار ضعیف را رایگان مداوا می‌کرد و این بیمارستان سنگ بنایی بود برای درمان بیماری‌های سخت درمان که بعدها این بیمارستان به دستور ناصرالدین شاه توسط میرزا علی‌اکبرخان نفیسی تبدیل به مریض‌خانه دولتی شد که امروز به نام بیمارستان سینا در تهران است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان در ادامه با اشاره به ساخت نخستین بیمارستان مشهد توسط میرزا علی‌اکبرخان نفیسی افزود: وی در سن ۷۷ سالگی و در سال ۱۳۴۲ دار فانی را وداع گفت.

وی همچنین گفت: میرزا علی‌اکبرخان نفیسی رساله‌های پزشکی زیادی دارد و کتاب‌هایی را نیز ترجمه کرده و به نوعی پل ارتباط طب سنتی با طب نوین را آفریده و در کنار آن دانشگاه شهید باهنر کرمان آثار ادبی ناظم‌الاطبای کرمانی را شناسایی کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه کتاب فرهنگ نفیسی در سال ۴۳ توسط انتشارات خیام در پنج جلد چاپ شده است و نسخه اصلی آن به خط مولف است افزود: "نامه زبان‌آموز" نیز یکی دیگر از عناوین کتاب‌های میرزا علی‌اکبرخان نفیسی است که اولین کتاب غیرپزشکی او به شمار می‌رود.

وی از آماده چاپ بودن "دیوان میرزا کاظم طبیب" نیز که از شجره ناظم‌الاطبای کرمانی است خبر داد و اظهار داشت: وی طبیبی دانشمند و فرد بسیار خیری بود که موقوفات بسیار زیادی داشته است.

بصیری با عنوان اینکه این همایش در ۲ بخش افتتاحیه و نشست‌های تخصصی برگزار می‌شود افزود: سخنران اصلی همایش ناظم‌الاطبای کرمانی دکتر بلخاری است که ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور را به‌ عهده دارد و در بخش دوم همایش نیز بعد از افتتاحیه سه استاد مشهور کشوری صحبت می‌کنند و پشتوانه علمی زیادی پشت این همایش است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ مرحوم نفیسی بر فرهنگ دهخدا و معین و عمید مقدم است بیان داشت: این کتاب خود ماخذ عمده فرهنگ‌های بعدی است.

این همایش ۱۴ دی ماه ۱۳۹۸ در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر با ارائه سخنرانی توسط دکتر شمس اردکانی و دکتر تاج الدینی و علی اشرف صادقی برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

احمد یوسف زاده چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان کرمان معرفی شد

آسیب‌شناسی صادرات کشور در شرایط امروز

بخور جوش شیرین و گلاب عوارض دارد/هرگونه علائم سرماخوردگی را در فصل پاییز، کرونا فرض کنید

رزم حسنی ناگزیر به ترک مجلس شد

قیمت و ویژگی های اولین پیکاپ کرمان موتور مشخص شد

از گذشته خود پشیمان نیستم/ از جمع ۲۵ نفره ما ۱۹ نفر شهید شدند/ در صورت بروز اختلاف حاج قاسم فصل الخطاب بود/ شهید مغفوری الگویم است

هراس از ليدربودنِ رئيس دولت اصلاحات

تحریم‌ها در دراز مدت نمی‌تواند ادامه پیدا کند

معاون اول رئیس جمهور بعدی زن باشد

روحانی اصولگرا: اصلاح‌طلبان بیایند اصولگریان هم به سمت گزینه پخته بروند

پربازدید ها

جایگاه سینما و فیلمسازی در استان کرمان با توجه به ظرفیت ها، ارتقا پیدا می کند/ کشف استعدادهای نوین از اهداف جشنواره فیلم کرمان است

سینما به معرفی جذابیت های استان کمک کند/ استان کرمان رتبه خوبی در کسب و کار ندارد/ فرار سرمایه گذاری از کرمان داریم

احمد یوسف زاده چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان کرمان معرفی شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)