کد خبر: ۳۴۳۶۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری جنوب کرمان:
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری جنوب کرمان، تالاب جازموریان را یکی از مناطق بحرانی صعود ریزگردها عنوان کرد و گفت: احیای مناطق بیابانی با استفاده از روش نهال‌کاری، احداث بادشکن بیولوژیک در اطراف مزارع، مدیریت روان آبها و مالچ پاشی همراه با نهال‌کاری از مهمترین اقدامات انجام شده هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری جنوب کرمان، تالاب جازموریان را یکی از مناطق بحرانی صعود ریزگردها عنوان کرد.

حمزه احمدی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش عوامل تاثیرگذار در ایجاد ریزگردها و آلودگی هوا افزود: احیای مناطق بیابانی با استفاده از روش نهال‌کاری، احداث بادشکن بیولوژیک در اطراف مزارع، مدیریت روان آبها و مالچ پاشی همراه با نهال‌کاری از مهمترین اقدامات انجام شده هستند.

وی با بیان اینکه منطقه جنوب کرمان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه بیابانی دارد بیان کرد: بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از این میزان کانون بحرانی فرسایشی بادی می‌باشند.

احمدی با بیان بخشی از خسارات ناشی از فرسایش بادی اظهار کرد: صعود ریزگردها از سطح مناطق فاقد پوشش گیاهی به صورت محلی، منطقه‌ای و ملی موجب آلودگی هوا، بیماریهای تنفسی و بر هم زدن نظم طبیعی اکوسیستم می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری جنوب کرمان؛ مهاجرت روستائیان و عشایر، مشکلات امنیتی، کاهش سرانه فضای سبز، فقر و بیکاری و افزایش حاشیه‌نشینی را از دیگر تبعات ناشی از ریزگردها به صورت بلند مدت دانست و افزود: مدفون شدن اراضی، تاسیسات، خطوط و راههای مواصلاتی، سکونتگاه‌های انسانی، کاهش حاصلخیزی اراضی کشاورزی از دیگر خسارات پدیده گرد و غبار و فرسایش بادی هستند.

وی جازموریان را یکی از مهمترین اکوسیستم‌هایی عنوان کرد که در گذشته دارای پوشش طبیعی از نباتات خودرو بوده که در حال حاضر با توجه به خشکسالی‌های اخیر به یکی از مناطق بحرانی صعود ریزگردها تبدیل شده است.

این مقام مسئول با ابراز خرسندی از تخصیص اعتبارات لازم برای مقابله با پدیده گرد و غبار از محل صندوق توسعه ملی به دستور رهبر معظم انقلاب افزود: احیای مناطق بیابانی با نهال‌کاری همراه با آبیاری و مراقبت به میزان ۳ هزار و ۷۳۰ هکتار، اجرای پروژه مدیریت روان آب‌ها به میزان ۵۰۰ هکتار، احداث بادشکن اطراف مزارع به طول ۳۰۰ کیلومتر، اجرای پروژه مدیریت چرا و قُرق در سطح ۱۵ هزار هکتار و ایجاد تله رسوب‌گیر به طول ۱۰۰ کیلومتر از جمله اقداماتی هستند که از محل اعتبارات صندوق توسعه پیش‌بینی و در حال اجرا می‌باشند.

احمدی مالچ پاشی را بی خطر برسلامت جامعه و اکوسیستم دانست و افزود: مالچ نفتی یکی از مواد نفتی بی اثر و خنثی است که با آزمایشات متعدد نشان داده است که بر سلامت جامعه و اکوسیستم اثر منفی ندارد.

وی بر لزوم انجام کار پژوهشی و تحقیقاتی به منظور میزان اثر بخشی پروژه‌های منابع طبیعی بر روی اکوسیستم تالاب جازموریان توسط واحدهای تخصصی تاکید کرد و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان و دانشگاه جیرفت را دو ظرفیت بسیار خوب در منطقه دانست و گفت: با توجه به پدیده گرد و غبار و فرسایش بادی که در منطقه وجود دارد انتظار می‌رود تا پژوهش‌ها به سمت مشکلات و چالش‌های حوزه منابع طبیعی با رویکرد قابلیت اجرایی متمرکز شود.

احمدی با بیان اینکه مساحت تالاب جازموریان در جنوب کرمان بیش از ۵۰ درصد است بیان کرد: وسعت حوزه هامون و جازموریان ۶۹۶۰۰ کیلومتر مربع است که نیمه غربی آن با وسعت ۳۵۶۰۰ کیلومتر مربع در جنوب استان کرمان و نیمه شرقی آن به وسعت ۳۴۰۰۰ کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این طرح با روح قانون اساسی مغایرت دارد/ سقف سنی برای نامزدهای ریاست جمهوری حتی در کشورهای پیشرفته وجود ندارد /چرا در طرح اصلاحیه تاکید شده نامزد ریاست جمهوری باید حتما باید وزیر یا استاندار باشد

آیا موسوی خوئینی ها به سیاست باز می گردد

شهادت رئیس سابق دفتر حاج قاسم سلیمانی در هفته دفاع مقدس

برگزیدگان اولین جشنواره فیلم کرمان معرفی شدند

بخش وسيعي از درآمدهاي حاصله در کشور وارد خزانه نمي‌شود

14 محدوده جدید اکتشافی داریم/ با تکنولوژی 55 سال گذشته در معادن کار می‌کنیم/حمل و نقل ریلی استان برای جابه‌جایی مواد معدنی باید توسعه پیدا کند

انتظار حمایت از معادن داخل کشور منطقی نیست/زغال سنگ کرمان باید کیفیت را افزایش دهد/ ذغال سنگ کرمان باید به‌موقع به سمت اصفهان منتقل شود

رای می‌آورد/ رزم‌حسینی برنامه ده ساله بنویسد

سید حسین مرعشی: این ها از خدا نمی‌ترسند/محمد هاشمی:عملکرد هرکسي در تاريخ ثبت و ضبط است

مجلس یازدهم به جای ارائه طرح جدید، لایحه جامع انتخابات را بررسی کند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)