کد خبر: ۳۴۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
ارسال به دوستان
ذخیره
در چهل و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در چهل و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: از طریق عمان می‌توانیم به دیگر کشورها صادرات داشته باشیم، از طرفی عمانی‌ها روابط تجاری دیرینه‌ای با کشورهای آفریقایی دارند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در چهل و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: از طریق عمان می‌توانیم به دیگر کشورها صادرات داشته باشیم، از طرفی عمانی‌ها روابط تجاری دیرینه‌ای با کشورهای آفریقایی دارند.

استاندار کرمان در راستای حل مشکلات و رفع موانع تولید و صادرات محصولات کشاورزی جنوب استان، چهل و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را در شهرستان جیرفت برگزار کرد.

محسن ضرابی رییس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عمان در این نشست با بیان اینکه فعالان اقتصادی باید شناخت خوبی از ظرفیت‌ها داشته باشند اظهار داشت: با وجود اینکه روابط خوبی با کشور عمان داشته‌ایم اما در حوزه روابط اقتصادی با این کشور، وضع مطلوبی نداریم و با همکاری سازمان توسعه تجارت یک نقشه راه ایجاد شد.

وی ادامه داد: با پیگیری دولتمردان و سفرای دو کشور، سال گذشته ۷۲۸ میلیون دلار صادرات به عمان داشتیم و در واقع صادرات ما به این کشور طی پنج سال پنج برابر شده است.

ضرابی افزود: امروز خط مستقیم هوایی به عمان را در چند استان داریم در آینده نیز خط هوایی اهواز و اردبیل هم راه‌اندازی می‌شود.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان تصریح کرد: برای برقراری خط دریایی از طریق بندرعباس، خرمشهر و جاسک به عمان در حال رایزنی هستیم.

وی اضافه کرد: صادرات به عمان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و سال گذشته، مجموع واردات ما از این کشور بیش از سه درصد بوده است.

ضرابی بیان داشت: تقویت واحدهای بسته‌بندی و سورتینگ محصولات صادراتی در دستور کار است و در این زمینه شرکت گلشن‌آرا با سهام‌داران عمانی آغاز به فعالیت کرده و با راه‌اندازی پایانه صادراتی، زمینه صادرات بیشتر فراهم می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد: از طریق عمان می‌توانیم به دیگر کشورها صادرات داشته باشیم، نیازهای کشور یمن از طریق عمان تامین می‌شود و از طرفی عمانی‌ها روابط تجاری دیرینه‌ای با کشورهای آفریقایی دارند.

ضرابی با بیان اینکه عمان با ۱۶ کشور گواهی صادرات آزاد دارد گفت: از این طریق نیز می‌توانیم فعالیت صادراتی داشته باشیم و از طرفی می‌توانیم برخی محصولات کشاورزی استان کرمان همچون زعفران را از طریق عمان به آمریکا صادر کنیم.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان افزود: اگر به حجم واردات عمان نگاه کنیم می‌بینیم که بنادر این کشور می‌توانند برای ما مفید باشند.

وی همچنین اظهارداشت: سه طرح اقتصادی در شهرستانهای سیرجان، جیرفت و کرمان سرمایه‌گذار عمانی دارند و امیدواریم با حمایت استاندار کرمان، موانع پیش روی آنها رفع شود.

ضرابی گفت: در جنوب کرمان شرکت‌های مدیریت صادرات وجود ندارد در حالی که حضور در نمایشگاه‌های تخصصی عمان به تقویت صادرات این منطقه کمک می‌کند.

پیشنهاد برای حوزه حمل و نقل

حمید عزت‌آبادی‌پور رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز با اشاره به اینکه سالانه چهار و نیم میلیون تن محصول کشاورزی در جنوب کرمان تولید می‌شود گفت: تسهیل ورود کامیون‌های خارجی، ارائه طرح‌های تشویقی و رفع محدودیت‌های شرکت‌های حمل و نقل از جمله مواردی هستند که در بحث حمل و نقل جنوب کرمان باید به آنها توجه شود.

وی اضافه کرد: حذف عوارض برای ورود کامیون‌های خارجی در فصل‌ بار محصولات کشاورزی جنوب کرمان، یکی از طرح‌های تشویقی است که باید مورد توجه قرار گیرد و ارائه سوخت، لاستیک و روغن به کامیون‌ها به صورت توافقی نیز موثر واقع می‌شود.

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: رفع محدودیت برای شرکت‌های حمل و نقل سراسری یک نیاز ضروری است که نقش مهمی در انتقال محصولات کشاورزی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه شرکت‌های حمل و نقل یا سراسری و یا محلی هستند افزود: شرکت‌های حمل و نقل سراسری می‌توانند در سراسر کشور فعالیت کنند ولی شرکت‌های بومی فقط در منطقه خود فعالیت می‌کنند.

عزت‌آبادی‌پور تصریح کرد: محدود کردن شرکت‌های حمل و نقل منطقه‌ای، مشکل هفت شهرستان جنوبی استان کرمان در زمینه حمل محصولات کشاورزی است.

مشوق‌های حمل و نقل محصولات کشاورزی در دستور کار است

منوچهر سلمان‌زاده مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری هم اظهارداشت: مشوق‌های سوخت و تامین لاستیک در کشور حل شده و تامین روغن نیز در دستور کار است.

وی افزود: در حوزه حمل و نقل بین‌المللی، موافقت‌نامه‌هایی با ۱۹ کشور داریم ولی اگر استاندار درخواست دهد می‌توانیم از ناوگان خارجی هم استفاده کنیم.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی گفت: عوارض حمل و نقل کامیون‌های خارجی برای هیچ کشوری حذف نمی‌شود و هیچ محدودیتی برای شرکت‌های سراسری نداریم لذا مشکل استان کرمان، کمبود ناوگان است.

وی تصریح کرد: مجوز ورود ناوگان خالی خارجی تا جیرفت و مجوز بارگیری و تغییر مسیر برای بارگیری کامیون‌های خارجی در جیرفت صادر می‌شود تا شاهد برطرف شدن مشکلات صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان باشیم.

سیدحمید حسینی دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق گفت: طی یک سال گذشته مجوز صادرات چین و ترکیه را گرفتیم که این عملکرد بسیار خوبی برای ما بوده است.

وی عنوان کرد: سال گذشته ۲۰ درصد بازار عراق از صادرات ایران بوده و ۱۹ میلیون تن صادرات به این کشور داشته‌ایم.

حسینی با بیان اینکه سال گذشته ۳۶ درصد صادرات ما به عراق بود گفت: امسال در بحث صادرات کالا به خارج کشور با کاهش مواجه بودیم اما هنوز آمار ۹ ماهه کامل بررسی نشده است.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق اضافه کرد: امسال بیش از یک میلیارد دلار صادرات انواع مواد غذایی داشتیم که ۹۰۰ میلیارد آن فقط به کشور عراق بوده است.

در این نشست مهدی طبیب‌زاده رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز گفت: با توجه به ظرفیت‌های کشاورزی جنوب کرمان برگزاری این شورا برای ساماندهی بخش تولید و صادرات برنامه‌ریزی شده و همچنین بررسی مشکلات حوزه حمل و نقل، گمرک و استاندارد در دستور کار است.

وی تصریح کرد: جنوب کرمان ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های گردشگری و کشاورزی دارد و محصولات این منطقه زبانزد خاص و عام است.

عباس جبالبارزی رییس اتاق بازرگانی در جنوب کرمان نیز گفت: اتاق بازرگانی استان معین اقتصاد مقاومتی جیرفت و عنبرآباد است لذا این اتاق تسهیل‌گری، کمک به توسعه و آموزش را بر عهده دارد.

وی افزود: آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای به بازاریابی و تسهیل صادرات و همچنین تشکیل تشکل‌ها کمک می‌کند.

وی با اشاره به برخورداری مردم جیرفت از نعمت گاز تصریح کرد: هم اکنون ۸۰ درصد افرادی که آموزش‌های مهارتی لوله‌کشی گاز را دیده‌اند، مشغول به کار هستند.

جبالبارزی ادامه داد: دفتر استاندارد و گمرک در جیرفت مستقر شده و تمامی فعالیت‌های صادراتی منطقه در این شهرستان انجام می‌شود.

وی بیان داشت: در حوزه آموزش گازکشی، ۴۰ نفر دوره‌های مربوطه فنی و حرفه‌ای را گذرانده‌اند.
رییس اتاق بازرگانی جنوب کرمان گفت: ایجاد معاونت استاندارد، راه‌اندازی تشکیلات اداری گمرک و احداث فضای اداری و آموزشی برای این ۲ مجموعه ازجمله نیازهای منطقه جنوب کرمان است.

گفتنی عصر امروز نیز جشنواره ملی مرکبات جنوب با حضور دکتر فدائی استاندار کرمان و سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای آسیایی، آفریقایی و اروپایی در دانشگاه جیرفت برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدارس استان کرمان در حال ضدعفونی شدن هستند / تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس به عهده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس است / هر تصمیم جدیدی گرفته شود به اطلاع مردم خواهیم رساند

اتوبوس‌های شهری در کرمان ضد عفونی می‌شوند / راننده‌های تاکسی خودروی خود را به‌صورت نیم‌بها ضدعفونی کنند

آمادگی مهار ویروس کرونا را داریم / همکاری مردم نقش سازنده‌ای در پیشگیری از کرونا دارد / مردم از شرایط تعطیلی مدارس برای مسافرت استفاده نکنند / اجناس نمایشگاه بهاره در سایر مراکز عرضه می‌شود

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

تعداد مراجعین به باشگاه‌های ورزشی کاهش داشته است / از ورود افرادی که دارای علایم بیماری هستند به استخرها جلوگیری می‌شود / کلیه مسابقات غیر ضروری لغو شدند

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

دستگاه قضایی با محتکران اقلام بهداشتی و پیشگیرانه برخورد می‌کند / فعالیت واحد‌های عرضه اقلام بهداشتی و درمانی از سوی ضابطان دستگاه قضایی رصد می‌شود / تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها اندیشیده شده است

پربازدید ها

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)