کد خبر: ۳۴۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ در سوگ یک واقعیت، در رثای جامع ترین سردار
چه بسیار سردارانی که ایرانیت و اسلامیت را به هم دوخته و در تلاقیِ این دو مفهوم، جانشان را فدای میهن و آرمانشان نموده و شربت شهادت نوشیدند.چمران، همت، باکری، جهان آرا، باقری، خرازی، بابایی، شیرودی، فکوری، ستاری، صیاد و ... از این جمله اند. و اینک حاج قاسم سلیمانی ...

گفتارنو/سینا خسروی:

ویل دورانت در واپسین مُجلّد از تاریخ تمدن اش در توصیف ناپلئون اینگونه قلم فرسایی می کند : "... او می دانست که چگونه با هر آب و هوا و با هر مكانی بسازد، چگونه در هر ساعت از روز و شب به طور روشن و صریح فكر كند، چگونه واقعیت را از هوس تشخیص دهد، چگونه بدون چون و چرا اطاعت كند و آن را تربیتی برای فرماندهیِ بدون چون و چرا بداند، چگونه زمین را برای حركت علنی یا مخفی توده‌ها درنظر بگیرد، چگونه حركات دشمن را پیش بینی كند و برای برابری با آنها آماده شود، چگونه منتظر حوادث غیرمنتظره باشد و بدون غافلگیر شدن، به مقابلة آنها بپردازد، چگونه افراد را برانگیزد، چگونه از شدت درد به وسیلة افتخار بكاهد و جان دادن در راه میهن را به صورتی دلپذیر و عالی درآورد ... "

آن روز که "آریو برزن" پای خیانت "لی بانیِ" چوپان زمینگیر شد و تَنگ "تک آب" را با آخرین قطره خونش تسلیم اسکندر نمود، می دانست که این سرزمین بی سردار نمی ماند : 

مبادا شوی غرّه از خویشتن    که ایران بسی پرورد همچو من

و بعدتر بود که عصر "سورنا" آغاز شد، عصر جنگهای پارتیزانی. عصر قهرمانی که با شکست رومیان، نظم و ثبات قلمرو ایران را تا آخر عهد اشکانی و چه بسا پایان ساسانی ضمان کرد. سپهبد سورنا نماد مقابله با بیگانه و پایان خواب تعرض ایشان به مرزهای ایرانشهر قلمداد می شد و عاقبت نیز جان خود را در همین مسیر و با خدعه ی شوم دشمنان رومی از دست داد. سورنایی که امنیت مرزهای ایرانی تا دل فرات را فراهم آورده بود، با نیرنگ بیگانگان رومی کشته شد، اما یاد و خاطره وی چنان ماندگار شد که کمتر ایرانی است که از شرح فداکاری های وی بر خود نبالد.

سپهبد "بهرام چوبین" را می توان در ادامه همین نسل تعریف کرد. رشادت او در جنگ ساسانیان با خاقانات تُرک، فصلی درخشان در تاریخ این مرز و بوم رقم زده، بهرامی که با کید و نیرنگ "خرّاد برزین" عاقبت از پای فتاد.

و "خان محمد استاجلو" که فرماندهیِ میمنه سپاه ایران در جنگ تراژیک چالدران را عهده دار بود، و امام قلی خان که هرمز را از لوس وجود پرتغالیها پاک نمود و یا "عباس میرزا"یی که از قاجار بود و به قاجار نمی مانست.

به توازیِ ایران، جهان اسلام هم از سرداران بزرگ و محبوب خالی نبود. از "حمزه ی سیدالشهداء" گرفته تا "مالک اشتر نخعی" و "مختار ابوعبید ثقفی". حتی "ابومسلم خراسانی". که یکی به کین "هند بنتِ عتبه" جگرپاره شد و دیگری اسیر خدعه ی "عمرو عاص". آن یکی جانش را پای نیرنگهای "مهلب ابن ابی صفره" گذاشت و آن دیگری به توطئه ی "منصور عباسی" از پای درآمد.

و چه بسیار سردارانی که ایرانیت و اسلامیت را به هم دوخته و در تلاقیِ این دو مفهوم، جانشان را فدای میهن و آرمانشان نموده و شربت شهادت نوشیدند.

چمران، همت، باکری، جهان آرا، باقری، خرازی، بابایی، شیرودی، فکوری، ستاری، صیاد و ... از این جمله اند. و اینک حاج قاسم سلیمانی ...

تجسمی از مذهب و ملیت که انگار مولانا جلال الدین، هشت سده پیش از این، از اعماق وجود او را فریاد می زده است:شیرخدا و رستم دستانم آرزوست

تا پیش از حاج قاسم، کمتر می توان به نمونه ای عینی اشاره داشت، که توانسته باشد اینگونه نماد مذهب و ملیت باشد. اینگونه خیل عظیمی از تفکرات متکثر را دوشادوش به خیابان بکشاند. از ملّیونِ دوآتشه تا مذهبیونِ سفت و سخت. او مالک است و سهراب. بازوی علی و زاده ی تهمتن. چقدر کم داریم از این نمادها، چقدر کم داریم از این انسان های جامعی که اذهان تنبل را وا نهاده و از قید و بندِ دو قطبی سفید و سیاه اندیشیِ محض خود را رهایی بخشیده اند.

سلیمانی فراتر از نقطه چینِ مرزیِ این دیار هم هست و اگر او را فرا مرزی ترین سردار تاریخ ایران بدانیم سخنی به گزافه نگفته ایم. توصیفات ویل دورانت در مورد ناپلئون، این نابغه ی نظامی دنیا را که مرور می کنیم، ناخودآگاه می گوییم نکند حاج قاسم خودمان را می گوید! آن کسی که نیک می دانست "چگونه واقعیت را از هوس تشخیص دهد" و به منتهای درجه بلد بود که از چه طریق "جان دادن در راه میهن را به صورتی دلپذیر و عالی درآورد" ، نه بناپارت فرانسوی، که سلیمانیِ ایرانی است. دلپذیرتر از جان دادن این "شهید زنده" دیده ایم؟ خیل عظیم لشکریان عزادار که سردارشان را بر خاک می بینند:

مهان جهان جامه کردند چاک    به ابر اندر آمد سر گرد و خاک

او اما بر خاک نیست. پیش از این ها کالبدش را وا نهاده بود. سیمرغی که هماره فراتر از خاکیان کُنام می جست و عافیت اندیشی را از همان روزهای مقدس دفاع، به کناری وا نهاده بود و همین فرار از عافیت بود، که او، نام و یادش را تا همیشه ی تاریخ، بر الواح قلوب ایرانیان مسلمان حک نمود.

رفتی ولی کجا که به دل جا گرفته ای       دل جای توست گرچه دل از ما گرفته ای

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آیت‌الله مکارم شیرازی:مجلسیان جز انتقاد، هیچ راهکار عملی برای گرانی ارائه نداده اند

کرمان در وضعیت هشدار قرار گرفت

در شبانه روز گذشته 13نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند/شمار بستری شدگان به 334نفر رسید

سارق قطعات خودرو در کرمان دستگیر شد / اعتراف به ۱۸ فقره سرقت

کاهش مواجه چهره به چهره افراد در محیط‌های کاری/عدم استفاده از لوازم التحریر مشترک

دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرمان

تنها 10هزار تن از70هزار تن شکر مورد نیاز استان با ارز یارانه ای تامین می شود/ اختلاف قیمت کالاها در بازار، بدبینی در جامعه را گسترش می‌دهد

تایید انتقال ویروس کرونا از طریق هوا/10تا 15درصد جمعیت استان کرونا دارند

سیدجلال طباطبایی بازیگر شب‌های برره درگذشت

اعتراض ارگان قالیباف به رفتار نمایندگان: حتما باید رهبرانقلاب تذکر دهند؟

پربازدید ها

انتقاد نماینده مجلس از هزینه های 700هزار تومانی تست تشخیص کرونا

آقای احمدی نژاد، فشارهای اقتصادی حافظه مردم را مختل نکرده است

سیاست اسلام در تقابل با جبهه کفر تبعیت از کلام ولی فقیه است/میز مذاکره تضمین کننده امنیت نیست/تورم، فساد و گرانی اولویت های اصلی مجلس جدید باشند/ وجود نیروهای نفوذی در بدنه دستگاه ها شرایط اقتصادی را وخیم کرده است/ بی تدبیری مدیران دولت تدبیر و امید گرانی مسکن را به ارمغان آورد/بد حجابی در خانواده های مذهبی هم ورود پیدا کرده است

نماینده سیرجان خبرداد: عطاپور به عنوان فرماندار سیرجان انتخاب شد

رهبر انقلاب: دولت باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهد/ توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است/نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود

آیت‌الله مکارم شیرازی:مجلسیان جز انتقاد، هیچ راهکار عملی برای گرانی ارائه نداده اند

اعتراض ارگان قالیباف به رفتار نمایندگان: حتما باید رهبرانقلاب تذکر دهند؟

رسانه های حرفه ای از رسانه های غیر حرفه ای وافراد غیر متخص تفکیک شوند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)