کد خبر: ۳۴۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ در سوگ یک واقعیت، در رثای جامع ترین سردار
چه بسیار سردارانی که ایرانیت و اسلامیت را به هم دوخته و در تلاقیِ این دو مفهوم، جانشان را فدای میهن و آرمانشان نموده و شربت شهادت نوشیدند.چمران، همت، باکری، جهان آرا، باقری، خرازی، بابایی، شیرودی، فکوری، ستاری، صیاد و ... از این جمله اند. و اینک حاج قاسم سلیمانی ...

گفتارنو/سینا خسروی:

ویل دورانت در واپسین مُجلّد از تاریخ تمدن اش در توصیف ناپلئون اینگونه قلم فرسایی می کند : "... او می دانست که چگونه با هر آب و هوا و با هر مكانی بسازد، چگونه در هر ساعت از روز و شب به طور روشن و صریح فكر كند، چگونه واقعیت را از هوس تشخیص دهد، چگونه بدون چون و چرا اطاعت كند و آن را تربیتی برای فرماندهیِ بدون چون و چرا بداند، چگونه زمین را برای حركت علنی یا مخفی توده‌ها درنظر بگیرد، چگونه حركات دشمن را پیش بینی كند و برای برابری با آنها آماده شود، چگونه منتظر حوادث غیرمنتظره باشد و بدون غافلگیر شدن، به مقابلة آنها بپردازد، چگونه افراد را برانگیزد، چگونه از شدت درد به وسیلة افتخار بكاهد و جان دادن در راه میهن را به صورتی دلپذیر و عالی درآورد ... "

آن روز که "آریو برزن" پای خیانت "لی بانیِ" چوپان زمینگیر شد و تَنگ "تک آب" را با آخرین قطره خونش تسلیم اسکندر نمود، می دانست که این سرزمین بی سردار نمی ماند : 

مبادا شوی غرّه از خویشتن    که ایران بسی پرورد همچو من

و بعدتر بود که عصر "سورنا" آغاز شد، عصر جنگهای پارتیزانی. عصر قهرمانی که با شکست رومیان، نظم و ثبات قلمرو ایران را تا آخر عهد اشکانی و چه بسا پایان ساسانی ضمان کرد. سپهبد سورنا نماد مقابله با بیگانه و پایان خواب تعرض ایشان به مرزهای ایرانشهر قلمداد می شد و عاقبت نیز جان خود را در همین مسیر و با خدعه ی شوم دشمنان رومی از دست داد. سورنایی که امنیت مرزهای ایرانی تا دل فرات را فراهم آورده بود، با نیرنگ بیگانگان رومی کشته شد، اما یاد و خاطره وی چنان ماندگار شد که کمتر ایرانی است که از شرح فداکاری های وی بر خود نبالد.

سپهبد "بهرام چوبین" را می توان در ادامه همین نسل تعریف کرد. رشادت او در جنگ ساسانیان با خاقانات تُرک، فصلی درخشان در تاریخ این مرز و بوم رقم زده، بهرامی که با کید و نیرنگ "خرّاد برزین" عاقبت از پای فتاد.

و "خان محمد استاجلو" که فرماندهیِ میمنه سپاه ایران در جنگ تراژیک چالدران را عهده دار بود، و امام قلی خان که هرمز را از لوس وجود پرتغالیها پاک نمود و یا "عباس میرزا"یی که از قاجار بود و به قاجار نمی مانست.

به توازیِ ایران، جهان اسلام هم از سرداران بزرگ و محبوب خالی نبود. از "حمزه ی سیدالشهداء" گرفته تا "مالک اشتر نخعی" و "مختار ابوعبید ثقفی". حتی "ابومسلم خراسانی". که یکی به کین "هند بنتِ عتبه" جگرپاره شد و دیگری اسیر خدعه ی "عمرو عاص". آن یکی جانش را پای نیرنگهای "مهلب ابن ابی صفره" گذاشت و آن دیگری به توطئه ی "منصور عباسی" از پای درآمد.

و چه بسیار سردارانی که ایرانیت و اسلامیت را به هم دوخته و در تلاقیِ این دو مفهوم، جانشان را فدای میهن و آرمانشان نموده و شربت شهادت نوشیدند.

چمران، همت، باکری، جهان آرا، باقری، خرازی، بابایی، شیرودی، فکوری، ستاری، صیاد و ... از این جمله اند. و اینک حاج قاسم سلیمانی ...

تجسمی از مذهب و ملیت که انگار مولانا جلال الدین، هشت سده پیش از این، از اعماق وجود او را فریاد می زده است:شیرخدا و رستم دستانم آرزوست

تا پیش از حاج قاسم، کمتر می توان به نمونه ای عینی اشاره داشت، که توانسته باشد اینگونه نماد مذهب و ملیت باشد. اینگونه خیل عظیمی از تفکرات متکثر را دوشادوش به خیابان بکشاند. از ملّیونِ دوآتشه تا مذهبیونِ سفت و سخت. او مالک است و سهراب. بازوی علی و زاده ی تهمتن. چقدر کم داریم از این نمادها، چقدر کم داریم از این انسان های جامعی که اذهان تنبل را وا نهاده و از قید و بندِ دو قطبی سفید و سیاه اندیشیِ محض خود را رهایی بخشیده اند.

سلیمانی فراتر از نقطه چینِ مرزیِ این دیار هم هست و اگر او را فرا مرزی ترین سردار تاریخ ایران بدانیم سخنی به گزافه نگفته ایم. توصیفات ویل دورانت در مورد ناپلئون، این نابغه ی نظامی دنیا را که مرور می کنیم، ناخودآگاه می گوییم نکند حاج قاسم خودمان را می گوید! آن کسی که نیک می دانست "چگونه واقعیت را از هوس تشخیص دهد" و به منتهای درجه بلد بود که از چه طریق "جان دادن در راه میهن را به صورتی دلپذیر و عالی درآورد" ، نه بناپارت فرانسوی، که سلیمانیِ ایرانی است. دلپذیرتر از جان دادن این "شهید زنده" دیده ایم؟ خیل عظیم لشکریان عزادار که سردارشان را بر خاک می بینند:

مهان جهان جامه کردند چاک    به ابر اندر آمد سر گرد و خاک

او اما بر خاک نیست. پیش از این ها کالبدش را وا نهاده بود. سیمرغی که هماره فراتر از خاکیان کُنام می جست و عافیت اندیشی را از همان روزهای مقدس دفاع، به کناری وا نهاده بود و همین فرار از عافیت بود، که او، نام و یادش را تا همیشه ی تاریخ، بر الواح قلوب ایرانیان مسلمان حک نمود.

رفتی ولی کجا که به دل جا گرفته ای       دل جای توست گرچه دل از ما گرفته ای

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قائم مقام جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان: کاش رهبری و تریبون های رسمی را خرج رای آوردن جوانان انقلابی نمی کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی: ملت ایران نشان داد از هر حزب و قوم طرفدار انقلاب و مقاومت است+تصاویر و فایل صوتی

مقصر مشخص نشده است/قصور، عمدی نبوده است

بازار طلا در رکود شدید و بی سابقه فرو رفت/ قیمت طلا بالاتر از این نمی رود/اخبار سیاسی تاثیری در قیمت طلا ندارد

کاش پنبه‌ها از برخی گوش‌ها بیرون بیفتد

آزادسازی معبر16 کیلومتری شهید سردار سلیمانی به عنوان کارنامه شورای پنجم مد نظر قرار گیرد/آسفالت معابر هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول می‌خواهد/ قبرهای ده میلیونی در کرمان

در حادثه ازدحام جمعیت، شورا و شهرداری هیچ قصوری نداشتند/شورا تصمیم گیرنده و طرف مشورت نبود/حضور سه میلیون نفر در کرمان با جمعیت 700 هزار نفری غیرقابل پیش بینی بود

می توانیم بازار پرندگان را جمع کنیم اما درگیری ها و بقیه مسائل را چه کنیم؟/حکم قضایی بیاورند ما اقدام کنیم/ جمعشان کنیم کجا ببریمشان؟

بورس پسته را دیر شروع کردند/ باید انبارهای بورس را مجزا کنیم/ 80درصد دلالان پسته افغان هستند/ اگر انباردار خرده شیشه‌ نداشته باشد، دلالان به بورس پسته نمی آیند/ بورس نمی‌تواند پسته همه مردم را بخرد؛ لذا تاجر هم کار خودش را می‌کند

پس از اعلام نتایج صلاحیت ها، یحیی کمالی پور از ادامه شرکت در انتخابات انصراف داد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۸۳ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)