کد خبر: ۳۴۷۲۹
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ معاون روابط کار، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص ریزش معدن همکار مطرح کرد:
معاون روابط کار، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش خبرنگار گفتارنو که آیا کارفرما به جهت عدم انجام مطالعات زمین شناسی، قصوری مرتکب نشده است؟ می‌گوید: درست است که کارفرما باید این مسئله را حدس می‌زده و انجام می‌داده است، اما در مواردی خیلی سخت است که کارفرما بتواند لایه سنگ را در زیر لایه‌های ذغال و یا نحوه ایستایی سنگ را حدس بزند. به عبارت دیگر عمدی در بروز حادثه نبوده است.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:ظهر روز پنج شنبه ۱۹ دی ماه خبر ریزش معدن همکار درشهرستان راو منتشر شد، این حادثه منجر به کشته شدن مجتبی تقی زاده، یکی از کارگران این معدن و مسدوم شدن ۴ کارگر دیگر شد.

معاون روابط کار، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص ابعاد این حادثه به گفتارنو می‌گوید: این حادثه ساعت ۱۱ در یکی از کارگاه‌های استخراج معدن همکار اتفاق افتاد که در واقع کارگران در این کارگاه وسایل نگهداری را نصب کرده بودند و برای نصب استحکامات نگهداری به قسمت پایین کارگاه آمده بودند.

مریم آبشاهی با بیان این جمله که یک لایه سنگی بین لایه‌های ذغال بوده که دیده نشده بوده است، می‌گوید: این لایه سنگی با عرض ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر در قسمت وسط کارگاه ادامه داشته و در محل ریزش، این لایه به صورت یک قبه معکوس درآمده که البته کارگران از وجود این مسئله اطلاعی نداشتند. در این منطقه سنگ مادر ایستایی کامل نداشته و این حالت قبه معکوس لایه سنگی، به همراه افزایش لایه ذغال منجر به ریزش معدن شده است.

آبشاهی، نقص سیستم نگهداری، کنترل نا مناسب سقف و کمر کارگاه را از عوامل ریزش می‌داند و ادامه می‌دهد: به هر حال در کارگاه‌های ذغال در خیلی از موارد سیستم زمین شناسی و ساختار زمین شناسی باید به گونه‌ای باشد که قبل از هر کند و کار پیگیری شود و کارشناسان زمین شناسی لایه سنگ را شناسایی کنند و براساس آن نحوه استخراج رامشخص کنند و طبق همان برنامه استخراجی که مورد تأیید مسئول فنی معدن قرار می‌گیرد کار انجام شود؛ به هر حال در برنامه استخراجی معدن این موارد تحت عنوان پاسپورت کار معروف است و باید تمامی موارد دیده شود.
 
عمدی در بروز حادثه نبوده است
معاون روابط کار، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش خبرنگار گفتارنو که آیا کارفرما نباید مطالعه زمین شناسی انجام می‌داده و آیا قصوری مرتکب نشده است؟ می‌گوید: کار در کارگاه‌های ذغال و معادن ذغال سنگ در زیر زمین هست و کار در زیر زمین مشکلات خاص خودش را دارد.

آبشاهی می‌افزاید: درست است که کارفرما باید این مسئله را حدس می‌زده و انجام می‌داده، اما در مواردی خیلی سخت است که کارفرما بتواند لایه سنگ را در زیر لایه‌های ذغال و یا نحوه ایستایی سنگ را حدس بزند.

او در ادامه تأکید می‌کند: قصور به صورت عمدی نبوده است، به عبارت دیگر عمدی در بروز حادثه نبوده است.

آبشاهی ضمن ابراز بی اطلاعی از میزان خسارات احتمالی معدن، مواردی همچون تعطیلی کارگاه، هزینه‌های روانی فوت یک کارگر و بی سرپرست شدن خانواده و فرزندان و سایر موارد را از هزینه‌های ناشی از ریزش معدن می‌داند.

معاون روابط کار، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که پرداخت خسارات این معدن بر عهده چه کسی است، می‌گوید: کارفرما موظف است کارگران را به استناد ماده ۱۴۸ قانون کار بیمه کند و در این موارد کارگر آسیب دیده از غرامت‌های سازمان تأمین اجتماعی استفاده می‌کند که این‌ها شامل مواردی، چون غرامت دستمزد، نقص غضو و پرداخت مستمری برای بازماندگان افراد فوت شده است.

آبشاهی در ادامه صحبت هایش در خصوص پرداخت دیه می‌گوید: طبق ماده ۱۲ قانون مسئولیت معدنی کارفرما موظف است که بیمه مسئولیت داشته باشد و خسارت دیه نیز در قالب این مورد پرداخت خواهد شد.

او در ادامه تشریح می‌کند: کارفرما می‌تواند ریسک پرداخت را به یک سازمان بیمه گر منتقل کند و این سازمان دیه فرد را بدهد، البته من نمی‌دانم که آیا شرکت ذغال سنگ بیمه مسئولیت دارد یا نه؟ ولی به هر حال پرداخت دیه طبق قانون به عهده مقصر حادثه است.

این پاسخ او منجر به این پرسش شد که در حادثه ریزش معدن همکار، مقصر حادثه چه کسی بوده است.

آبشاهی با بیان این جمله که هنوز کاملاً مشخص نشده که چه فرد و یا افرادی مقصر حادثه اند تاکید می‌کند: در حوادث کار، مجموعه از عوامل در کنار هم قرار می‌گیرند و زنجیره وار باعث فرایندی میشوند که این فرایند منجر به بروز حادثه می‌شود.

او در ادامه می‌افزاید: هر کدام از این عوامل براساس میزان تأثیری که در این حادثه دارند، امتیاز می‌گیرند و براساس آن درصد قصور مشخص و هر کسی که مقصر حادثه است خسارت را پرداخت می‌کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طرح سوال از رییس جمهوری به صلاح نظام نیست/ضعیف کردن دولت در شرایط فعلی هیچ نتیجه‌ای ندارد

رئیس اتاق کرمان: چه اتفاقی در توسعه اقتصادی و افزایش درآمد‌ها افتاده که هر سال میزان درآمد‌های مالیاتی استان رشد دارد؟

سال آینده ۲۸ درصد مالیات افزایش می‌یابد/ چنانچه استانی وصول مالیاتی اش از ۹۵ درصد کمتر باشد به ازای هر یک درصد، دو درصد از بودجه‌اش کسر می‌شود

جزییات دریافت وام ودیعه مستاجران

بیکاری 5هزار نفری فعالین گردشگری پس از کرونا/خسارت 28میلیارد تومانی هنر بافندگی طی سه ماه

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: قیمت لوازم خانگی ۳۲ تا ۵۰ درصد رشد داشته است/الکترو استیل و پاکشوما فروششان را بسته اند/فروش ۵۰ درصد کاهش داشته است

رییس شورای شهر رفسنجان: شورا با استعفای شهردار مخالف است/ سیاسی کاری از سوی شورا نبوده

تردد در خیابان‌های منتهی به بهشت زهرای جیرفت ممنوع است

دستور بازداشت برگزارکنندگان جشن ها و تجمعات در جیرفت صادر شد

رد اعتبار نامه تاجگردون خلاف قانون بود/رای نمایندگان براساس شنیده‌ها بود نه واقعیت امر

پربازدید ها

رییس شورای شهر رفسنجان: شورا با استعفای شهردار مخالف است/ سیاسی کاری از سوی شورا نبوده

تردد در خیابان‌های منتهی به بهشت زهرای جیرفت ممنوع است

۱۲ شهرستان استان با تنش آبی شدید روبرو هستند

شهریه مدارس غیر دولتی کرمان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

دستور بازداشت برگزارکنندگان جشن ها و تجمعات در جیرفت صادر شد

62بیمار جدید کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند

افزایش صعودی تعداد مبتلایان بستری بیماری کرونا در سیرجان/هشتمین فوتی کرونا در سیرجان

در حال آماده کردن یک طرح برای تأمین آب طولانی مدت در کهنوج هستیم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)