کد خبر: ۳۴۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/گزارش گفتار نو از شورای مسکن:
از ۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر شمال استان کرمان که قریب به ۳۰ پروژه آن در قالب تفاهم‌نامه سه جانبه بوده است، ۵ پروژه فاقد متقاضی است و ۵ پروژه دیگر نیز در مرحله اجرا و خاتمه کار دچار مشکل شده و نیمه کاره رها شده‌اند.

گفتارنو/ سرویس اقتصاد: جلسه شورای مسکن با دستور کار تایید و تصویب نرخ ساخت پروژه‌های تفاهم‌نامه سه جانبه مسکن مهر تشکیل شد .

طرحی که از زمان دولت احمدی‌نژاد برای خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد با واگذاری زمین رایگان آغاز و کماکان بعد از گذشت دو دوره تبعات و مشکلات آن‌ها به قوت خود باقی است و بخش قابل ملاحظه‌ای از آن‌ها هنوز به مرحله اتمام نرسیده‌اند.

حال آنکه از ۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر شمال استان کرمان که قریب به ۳۰ پروژه آن در قالب تفاهم‌نامه سه جانبه بوده است، ۵ پروژه فاقد متقاضی است و ۵ پروژه دیگر نیز در مرحله اجرا و خاتمه کار دچار مشکل شده و نیمه کاره رها شده‌اند.

به گزارش گفتارنو، سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه در سال‌های اخیر افزایش نرخ مصالح و دستمزدها منجر به رکود در ساخت و سازها شده است‌، گفت: ابتدا برای خاتمه کار افزایش نرخ پروژه‌های مذکور در رنج ۶۵۰ هزار تومان تعیین شد که این مصوبه منوط به تصویب وزارت راه و شهرسازی شد.

علی حاجی‌زاده تشریح کرد: این مصوبه مربوط به خرداد ۹۶ است که متاسفانه بعد از ۸ ماه به تصویب نرسید و تنها با عدد ۴۵۰ هزار تومان موافقت شد که این امر سرعت عملیات اجرایی را پایین آورد.

محور اصلی سخنان حاجی‌زاده در این جلسه بر افزایش نرخ پروژه‌ها بود چرا که به گفته او با نرخ‌های موجود امکان انجام پروژه‌ها وجود ندارد.

او با بیان اینکه وزیر راه و شهرسازی در اسفند ۹۷ تصویب کردند که به اقلام مصرفی در پروژه‌های مسکن مهر مثل پمپ و درب ضد سرقت و ... مابه‌التفاوت پرداخت شود، گفت: به دلیل پیشرفت‌های متفاوت پروژه‌ها امکان دریافت مناسب مابه‌التفاوت وجود ندارد.

حاجی‌زاده در ادامه این جلسه به قرائت گزارشی از پیشرفت فیزیکی ۵ پروژه نیمه تمام مسکن مهر شمال استان پرداخت.

با توجه به گزارش ارائه شده در این جلسه از پروژه ۱۹۲ واحدی خواجوی کرمان ، ۶۴ واحد باقیمانده است و برای تکمیل پروژه به ازای هر متر مربع یک میلیون و ۱۵۰ تومان هزینه نیاز است. همچنین برای پروژه جوان سازه بافت با پیشرفت فیزیکی ۷۶ درصد ۹۴۲ هزار تومان به ازای هر متر مربع نیاز است.

این مبالغ برای سایر پروژه‌ها نیز به همین صورت بود، به طوری که برای تکمیل واحدهای نیمه تمام در پروژه آبادگران یک میلیون و ۶۵ هزار تومان و آتیه بام‌سازان نیز ۹۴۲ هزار تومان به ازای هر متر مربع تعیین شد.
این هزینه‌ها البته فارغ از هزینه‌های جانبی همچون محوطه‌سازی بود.

معاون هماهنگی عمرانی استانداری کرمان در واکنش به گزارش ارائه شده گفت: من با افزایش قیمت موافقم چرا که با این قیمت‌ها امکان ساخت وجود ندارد اما مابه‌التفاوت را باید متقاضی تامین کند و متقاضیان این پروژه‌ها مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هستند که مسلما در تامین این مبلغ به مشکل برخواهند خورد.

نگرانی اصلی سید مصطفی آیت اللهی موسوی بر بدون متقاضی شدن این پروژه‌ها بود چرا که مابه‌التفاوت در برخی از پروژه‌ها به سه برابر مبلغ اولیه می‌رسد.

با توجه به توضیحات حاجی‌زاده در این جلسه سه راهکار برای تامین منابع این پروژه وجود دارد که راهکار اول دریافت مابقی مبلغ از متقاضیان و دو راهکار بعدی شامل افزایش مبلغ وام از ۳۵ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان و فروش عرصه بخشی از پروژه‌های مسکن مهر به جهت تکمیل پروژه‌های مسکن مهر.

در این جلسه حتی بر روی مبالغ فهرست بها نیز بحث شد و برخی از اعضا تاکید کردند که شرکت‌های سازنده با این نرخ‌ها موافق نیستند و حاضر به ادامه کار نخواهند بود. البته نماینده راه و شهرسازی بر موافقت شرکت‌ها پافشاری کرد و مشکل اصلی نحوه تامین منابع برای پرداخت مابه‌التفاوت عنوان شد.

با توجه به بحث‌های صورت گرفته در این جلسه مبنی بر ناکافی بودن مبلغ وام برای پوشش این هزینه‌ها و عدم استقبال برای واگذاری واحدها پیشنهاداتی مطرح شد که بارزترین آن‌ها پیشنهاد واگذاری یک یا چند ملک از مسکن مهر به پیمانکار بابت طلب بود که با توجه به اظهارات حاجی‌زاده مبنی بر منع قانونی آن، از اساس رد شد.

این جلسه البته با حواشی نیز همراه بود به طوری که علی بهرامی، نماینده متقاضیان مسکن مهر در بافت به عملکرد شرکت پیمانکاری جوان سازه اقطاع در بافت معترض شد.

به گفته او هیچ یک از اعضا و نمایندگان اطلاعی از این شرکت و هیات مدیره آن ندارند و علی‌رغم پرداخت مبلغ اولیه توسط اعضا چند سال این شرکت تعطیل بوده و هیچ کاری انجام نداده است.

این ادعا همراه با بحث‌هایی از سمت راه و شهرسازی همراه شد که در نهایت منجر به اخطار معاون هماهنگی عمرانی استانداری کرمان مبنی بر خاتمه بحث شد .

موسوی با بیان اینکه اصل موضوع نحوه تامین مابه‌التفاوت است، گفت: موضوع شرکت جوان سازه اقطاع در بافت باید رسیدگی شود ولی موضوع این جلسه چیز دیگری است.

مدیر کل بهزیستی استان نیز در این جلسه با بیان اینکه مشکل از مشارکت ما نیست، ما سهم مشارکت خود را دادیم، گفت: بخشی مربوط به تسهیلات بوده که خود عضو، کوتاهی کرده و موارد بعدی نیز مربوط به عملکرد سایر سازمان‌ها من‌جمله راه و شهرسازی است.

این گفته عباس صادق‌زاده البته با صحبت‌های یکی از پیمانکاران تایید شد. به گفته مومنی از ۱۸۲ واحد تعهد شده این شرکت ۱۲۸ واحد تحویل متقاضی شده است اما مابقی به جهت تاخیر در پرداخت به مرحله اتمام نرسیده است.

در این جلسه با افزایش مبلغ تمام شده موافقت شد و مقرر شد تا راه‌های تامین مابه‌التفاوت از جانب راه و شهرسازی بررسی شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

40 درصد اختلالات ناباروری از سوی مردان و 18 درصد مشترک بین زوجین است/عوامل ناشناخته، شایع ترین علت ناباروری در افراد / میزان ناباروری در ایران بالاتراز نرم جهانی است/ محیط های گرم اختلالات ناباروری را تشدید می کند/سن زنان در درمان ناباروری تاثیر دارد

مدارس استان کرمان از فردا تا پایان هفته تعطیل اعلام شد

استفاده ماسک برای مردم عادی اثر ندارد و صرفا هدر دادن پول است/دلیلی منطقی برای تعطیلی نداریم/مرگ و میر در مبتلایان به کرونا زیر دو درصد است/ همایش و تجمع غیر ضروری تشکیل نشود/ کرونا نسبت به سارس و مرس، درصد مرگ و میر کمتری دارد

یک روز پس از ورود به لیست سیاه: یورو در استانه کانال ۱۶ هزار تومان/ دلار ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان

ثبت‌نام اعتکاف در کرمان از پنجم اسفند ماه آغاز می‌شود

حضور همایون شجریان در جمع دوستداران استاد در مقابل بیمارستان جم+ویدئو

حوزه انتخابیه جیرفت و عنبرآباد تنها کرسی اصلاح طلبان استان کرمان در مجلس یازدهم

دقایق آخر رای ندهید تا نتایج را زودتر اعلام کنیم

  آخرین آمار مشارکت مردم شهرستان کرمان از زبان فرماندار کرمان

انگشت زدن هنگام رای دادن اختیاری شد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)