کد خبر: ۳۴۸۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
انتقاد واعظی از سیاست انتخاباتی برای کاهش مشارکت مردم؛
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر برگزاری انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثری، ادامه داد: تفکری دیگر هم هست مبنی بر اینکه مهم نیست چند درصد افراد در انتخابات شرکت می‌کنند، بلکه مهم نتیجه انتخابات است. ما می‌گوییم که اگر شما می‌خواهید مهندسی کنید که تعداد کمی در انتخابات شرکت کنند و افراد خاصی نتیجه این انتخابات باشند، این نتیجه انتخابات همه ملت ایران نیست.

طرفداری از دولت و برجام علت برخی از رد صلاحیت ها است / نمی‌شود همه ناحق باشند و فقط سخنگوی شورای نگهبان حق باشد/زیرنویس‌های پخش شده در صدا و سیما با فیلم و نوار سخنرانی‌های رئیس جمهوری مغایر است/صدا و سیما نباید توسط گروه محدود جناحی اداره شود/دولت تصمیمی برای خروج از «ان.پی.تی» نگرفته است

رئیس دفتر رئیس جمهوری از آنچه «مهندسی انتخابات با هدف کاهش مشارکت مردم» خواند، انتقاد کرد و گفت که در این صورت، این نتیجه انتخاب همه ملت نیست.

محمود واعظی روز گذشته در حاشیه نشست هیأت دولت، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره واکنش دولت نسبت به رد صلاحیت‌ها، با تأکید بر اینکه دولت نسبت به رد صلاحیت‌هایی که براساس قانون باشد، به هیچ وجه مطلبی ندارد، اظهار کرد: گزارش‌هایی از نمایندگان حاضر در مجلس یا نامزدها دریافت می‌کنیم که به آنان گفته شد شما از برجام حمایت کردید، یا از دولت طرفداری کرده‌اید و مسائلی را در پرونده آنها مطرح کرده‌اند که مربوط به مسائل تفکر و اندیشه (افراد) است.

واعظی با بیان اینکه نمی‌شود همه ناحق باشند و فقط سخنگوی شورای نگهبان حق باشد، گفت: وقتی علی لاریجانی درباره مسأله رد صلاحیت‌ها صحبت کرد، سخنگوی شورای نگهبان پاسخ وی را داد و هر کسی در هر جایی صحبتی درباره مسأله رد صلاحیت‌ها انجام داده آقای کدخدایی به وی پاسخ داده است. او اضافه کرد: برهمین اساس، ما همه آنچه در مسائل مالی اقتصادی و اخلاقی تخلف است را قبول داریم اما این طور نیست که بخواهند با فکر و اندیشه افراد این کار را انجام بدهند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر برگزاری انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثری، ادامه داد: تفکری دیگر هم هست مبنی بر اینکه مهم نیست چند درصد افراد در انتخابات شرکت می‌کنند، بلکه مهم نتیجه انتخابات است. ما می‌گوییم که اگر شما می‌خواهید مهندسی کنید که تعداد کمی در انتخابات شرکت کنند و افراد خاصی نتیجه این انتخابات باشند، این نتیجه انتخابات همه ملت ایران نیست.

واعظی که همزمان عضو مؤسس و شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه هم هست، درباره وضعیت تأیید صلاحیت نامزدهای این حزب هم گفت: اکثر نامزدهایی که از حزب اعتدال و توسعه برای انتخابات ثبت نام کرده بودند به واسطه‌ اینکه که طرفدار دولت هستند، رد صلاحیت شده‌اند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، هرگونه اختلاف دولت و صدا و سیما را رد و تأکید کرد: ما از صدا و سیما چیز زیادی نمی‌خواهیم، جز اینکه صحبت‌های رئیس جمهوری و وزرا بدون تبعیض و براساس آنچه می‌گویند را مطرح کند.

واعظی گفت: اینکه برخی از مطالب به دلیل مصلحت نبودن کار نمی‌شود یا برداشت‌های خود را از صحبت‌های رئیس جمهوری و وزرا زیرنویس می‌کنند، مورد قبول نیست، چندین بار هم تذکر داده شده که در مواردی زیرنویس‌های پخش شده با فیلم و نوار سخنرانی‌های رئیس جمهوری مغایر است.

او با اشاره به اینکه دولت مجموعه عظیم کارکنان این سازمان در سراسر کشور را از خود می‌داند، اضافه کرد: اما متأسفانه تعداد اندکی از افراد سیاسی در ۱۵ سال گذشته پست‌های کلیدی را در اختیار گرفته و با این جایگاه به عنوان یک حزب برخورد می‌کنند و دولت معتقد است نباید صدا و سیما از سوی آن گروه محدود جناحی اداره شود.

واعظی، صدا و سیما را یک رسانه ملی و متعلق به کل کشور و نظام دانست و افزود: همان گونه که برای قوا و نهادهای دیگر بسته خبری تدارک می‌بینند، در مورد دولت هم همان گونه عمل کنند. برای مثال پوشش خبری وزیر دولت که دو روز در هرمزگان از تمام جاهای سیلزده بازدید کرده در مقایسه با نهادها و افراد دیگری که مثلاً در حال غذا دادن به سیلزده‌ها هستند یکسان نیست، برای دومی ۳ دقیقه زمان اختصاص داده می‌شود، در حالی که برای اولی تنها ۱۰ ثانیه!

تصمیمی برای خروج از «ان.پی.تی» گرفته نشد

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره مسأله خروج از «ان.پی.تی» که اخیراً از سوی وزیر خارجه مطرح شد نیز گفت: در دولت بحثی درباره تصویب خروج ایران از «ان پی تی» نداشتیم و طبیعی است که این موضوع از اختیارات خود دولت است و تصمیم آن باید جای دیگری گرفته شود.

او با اشاره به نامه رئیس جمهوری به سران کشورهای ۴+۱ که اردیبهشت‌ ماه امسال نوشته شد، ادامه داد: رئیس جمهوری در این نامه اعلام کرده بود اگر امریکا یا هر یک از طرفین تلاش کنند تا پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع داده شود، در آن صورت ایران تصمیم به اقدامات سخت‌تری خواهد گرفت، که خروج از «ان پی تی» یکی از آن‌ها خواهد بود.

واعظی درباره ابهامات انتخاب رئیس سازمان هلال احمر هم گفت: شورای عالی تشکیل شده در آن زمان بسیار با عجله بود و استعفایی که «پیوندی» به رئیس جمهوری داد، هنوز پذیرفته نشده بود. لذا مشکلاتی هم در رأی‌گیری و انتخابات به وجود آمد. در این انتخابات ۹ نفر شرکت کرده بودند دو نفر از داخل همان شورا [عالی هلال احمر] و هفت نفر از بیرون. ۷ نفر از بیرون زمان محدودی برای ارائه برنامه و حرف زدن در اختیار داشتند در حالی که بقیه عضو شورا بودند. اتفاقاً همان دو نفر هم انتخاب شدند و ۷ نفر درباره موضوعات مختلف اعتراض کردند و به رئیس جمهوری نامه نوشتند.

وی اضافه کرد: رئیس جمهوری دستور پیگیری و بررسی بی‌طرفانه در معاونت حقوقی را داد و معاونت حقوقی به انتخابات اشکال گرفت و پیشنهاد داد این انتخابات تجدید شود و این دست خود شورای عالی است که انتخابات را تجدید کنند. اگر انتخابات درست انجام شود رئیس جمهوری هم یکی از دو نفر را انتخاب خواهد کرد. رئیس جمهوری تا زمانی که اختلاف درونی گروه‌ها حل نشود، حکم فردی را امضا نمی‌کند.

منبع: ایران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدارس استان کرمان در حال ضدعفونی شدن هستند / تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس به عهده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس است / هر تصمیم جدیدی گرفته شود به اطلاع مردم خواهیم رساند

اتوبوس‌های شهری در کرمان ضد عفونی می‌شوند / راننده‌های تاکسی خودروی خود را به‌صورت نیم‌بها ضدعفونی کنند

آمادگی مهار ویروس کرونا را داریم / همکاری مردم نقش سازنده‌ای در پیشگیری از کرونا دارد / مردم از شرایط تعطیلی مدارس برای مسافرت استفاده نکنند / اجناس نمایشگاه بهاره در سایر مراکز عرضه می‌شود

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

تعداد مراجعین به باشگاه‌های ورزشی کاهش داشته است / از ورود افرادی که دارای علایم بیماری هستند به استخرها جلوگیری می‌شود / کلیه مسابقات غیر ضروری لغو شدند

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

دستگاه قضایی با محتکران اقلام بهداشتی و پیشگیرانه برخورد می‌کند / فعالیت واحد‌های عرضه اقلام بهداشتی و درمانی از سوی ضابطان دستگاه قضایی رصد می‌شود / تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها اندیشیده شده است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)