کد خبر: ۳۴۸۸۴
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان:
نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با انتقاد از اینکه چرا در استان کرمان موزه فرشی وجود ندارد تصریح کرد: جهل بسیار بزرگی در سیاست‌گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد و جاهلانه کسانی برای فرش کرمان در گذشته برنامه‌ریزی کرده بودند.

نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با انتقاد از اینکه چرا در استان کرمان موزه فرشی وجود ندارد تصریح کرد: جهل بسیار بزرگی در سیاست‌گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد و جاهلانه کسانی برای فرش کرمان در گذشته برنامه‌ریزی کرده بودند.

عقیل سیستانی، با بیان اینکه می‌توان عنوان کرد فرش کرمان جایگاه خودش را تا حدودی از دست داده اما همچنان اعتبار خودش را در دنیا دارد اظهار کرد: متاسفانه فرش کرمان در داخل جایگاه خودش را تا حدودی از دست داده است اما همین فرش در خارج از کشور همچنان سرآمد است.

وی با بیان اینکه خیلی سخت است که بتوان حال فرش کرمان را دوباره خوب کرد، گفت: مثل صنایع دستی در فرش نیز با غفلتی بزرگ روبرو شده‌ایم. چرا در موزه‌های فرش کشور، فرش کرمان آنچنان که ارزش و قدمتی دارد، دیده نمی‌شود.

این فعال حوزه فرش با تاکید بر اینکه متنوع‌ترین و مرکز بافندگی کل دنیا به لحاظ تنوع طرح و نقش، استان کرمان است، اظهار کرد: در استان کرمان ۳۱ ایل و ۵۸ طایفه مستقل وجود دارد که این تنوع ایل‌ها به معنای تنوع آداب، رویکرد، نقش و سنن است که خود در زمینه تولید فرش عشایری نمونه و خاص در کشور و دنیا است.

نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با اشاره به وجود فرش‌های روستایی‌باف و شهری‌باف در استان کرمان گفت: کمتر استانی را در کشور شاهد هستیم که دارای چنین تنوعی در حوزه فرش است به طوری که اعتبار فرش کرمان هم به عشایری بافت و هم به شهری بافت در نوع خاص و ویژه است.

سیستانی با انتقاد از اینکه چرا در استان کرمان موزه فرشی وجود ندارد تصریح کرد: جهل بسیار بزرگی در سیاست‌گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد و جاهلانه کسانی برای فرش کرمان در گذشته برنامه‌ریزی کرده بودند.

این فعال حوزه فرش با انتقاد از نبود مستندات در حوزه فرش در استان کرمان گفت: چرا نباید در استان کرمان از محمد ارجمند کرمانی به عنوان سلطان فرش دنیا، مستندی داشته باشیم و این نداشتن تاریخ و مستندات، خود عاملی است که نشان می‌دهد حال فرش کرمان خوب نیست.

نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با بیان اینکه در گذشته به فرش‌بافان کرمانی ظلم‌های بزرگی شد افزود: هم اکنون کمتر جایی در استان کرمان شاهد هستید که فرش‌بافی را به عنوانی شغل آبرومند بدانند و دلیل این مهم نیز به این است که دولت به این حوزه ارزآور کشور در استان کرمان نگاه مناسبی نداشته و ادعای این جمله نیز در این است که شما در استانی همچون کرمان موزه فرشی را نمی‌بینید.

وی با بیان اینکه عدم نگارش مستندات و تاریخ این صنعت، عدم تجلیل مناسب از بافندگان و صادرکنندگان، عدم حفظ این اثر گرانبها و ... سبب شده که در نهایت فرش کرمان به داستان امروز خودش برسد، گفت: یکی دیگر از آسیب‌های حوزه فرش کرمان در این بود که دانش تجارت در فرش از بزرگان این حوزه به نسل‌های بعدی آنها منتقل نشد و این انقطاع آسیب بسیار بزرگی به تولید فرش کرمان وارد کرد.

این نویسنده کتاب دایره‌المعارف دستبافته داری استان کرمان با بیان اینکه با این اوضاع، خیلی خوشبین به بهبود حال و روز فرش کرمان نیستم تصریح کرد: اگر برنامه‌ای مشخص برای فرش کرمان داشته باشیم، قطعا حال فرش کرمان خوب خواهد شد زیرافراد بسیار زیادی در استان کرمان هستند که دانش این حوزه را دارند و فرش را می‌شناسند که می‌توان از وجود چنین افرادی در برنامه‌ریزی‌های صنعت فرش استفاده کرد.

نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با تاکید بر اینکه باید کار را به اهل آن سپرد افزود: بزرگترین ضربه‌ای که دولت به فرش وارد کرده این بود که فرش را به حوزه صنعتی انتقال دادند و متولی آن امروز وزارت صنعت، معدن و تجارت است این در حالی است که جایگاه فرش باید در حوزه صنایع دستی قرار بگیرد.

سیستانی با تاکید بر اینکه دولت باید کار را به کار دانش واگذار کند، افزود: در استان کرمان با فاصله ۱۶۰ کیلیومتر از مرکز استان، شهر جهانی گلیم را داریم اما چرا شهرستان راور به عنوان قطب فرش کرمان، نباید ثبت جهانی شود.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند با برنامه‌ریزی درست، وضعیت فرش کرمان را از حالت کنونی خود خارج کند ادامه داد: در حوزه گلیم با وجود اینکه دولت (سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی) به این حوزه ورود پیدا کرده است اما چون این سازمان تخصصی بوده، به خوبی توانسته با کمک بخش خصوصی جایگاه گلیم را در استان و کشور نمایان کند و این کار در ۱۰ سال گذشته در حوزه گلیم سیرجان صورت گرفته است.

این فعال حوزه فرش با بیان اینکه مخالف ورود دولت به حوزه فرش نیستیم تصریح کرد: متاسفانه ورود نهادهای غیرتخصصی به حوزه هنری که هزاران سال پیشینه داشته و به شدت تخصصی است، قطعا به حوزه فرش آسیب خواهند رساند.

نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با اشاره به اینکه در حوزه فرش استان کرمان، خانه از پای بس ویران است تصریح کرد: کاری که اصولی نباشد، قطعا همه چیز آن غیراصولی خواهد بود. مشکلات فرش کرمان در تولید، صادرات و ... است که به صورت زنجیره‌آور ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه استان باید توجه ویژه‌ای به حوزه گردشگری، فرش و صنایع دستی داشته باشد زیرا این مشاغل، مشاغلی پایدار هستند افزود: دلیل اینکه حال خیلی از صنایع دستی استان کرمان همچون فرش و مس خوب نیست این است که نسبت به فرش و صنایع دستی استان غفلت بسیار بزرگ جبران ناپذیری صورت گرفته و دولت نیز عامل این آسیب‌ها بوده است.

این فعال حوزه صنایع دستی استان کرمان با تاکید مجدد بر اینکه در بخش هنر در دهه‌های اخیر کار را جدی نگرفته و معنای کار را نفهمیده‌ایم خاطرنشان کرد: اگر امروز هم نسبت به این هنرها غفلت کنیم، در ۱۰ سال آینده وضعیت بدتری را تجربه خواهیم کرد. اما متاسفانه همچنان شاهد هستیم که فرش در اولویت‌های دولت وجود ندارد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدارس استان کرمان در حال ضدعفونی شدن هستند / تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس به عهده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس است / هر تصمیم جدیدی گرفته شود به اطلاع مردم خواهیم رساند

اتوبوس‌های شهری در کرمان ضد عفونی می‌شوند / راننده‌های تاکسی خودروی خود را به‌صورت نیم‌بها ضدعفونی کنند

آمادگی مهار ویروس کرونا را داریم / همکاری مردم نقش سازنده‌ای در پیشگیری از کرونا دارد / مردم از شرایط تعطیلی مدارس برای مسافرت استفاده نکنند / اجناس نمایشگاه بهاره در سایر مراکز عرضه می‌شود

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

تعداد مراجعین به باشگاه‌های ورزشی کاهش داشته است / از ورود افرادی که دارای علایم بیماری هستند به استخرها جلوگیری می‌شود / کلیه مسابقات غیر ضروری لغو شدند

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

هنوز جواب آزمایشات افراد مشکوک به کرونا ویروس اعلام نشده/کیت های اولیه آزمایشات کرونا به کرمان می آید/کرمان جزء مناطق کم خطر کرونا ویروس است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

دستگاه قضایی با محتکران اقلام بهداشتی و پیشگیرانه برخورد می‌کند / فعالیت واحد‌های عرضه اقلام بهداشتی و درمانی از سوی ضابطان دستگاه قضایی رصد می‌شود / تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها اندیشیده شده است

پربازدید ها

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)