کد خبر: ۳۵۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: همواره در این مدت وزیر کشور و رئیس‌جمهور و همه مسئولان دنبال این هستند در حوزه‌های انتخابیه کشور مردم قدرت انتخاب داشته باشند. اگر در وقت باقی مانده تلاش شود و شورای نگهبان فرصت ایجاد کند در حوزه‌ها رقابت حداکثری باشد نتیجه هم بهتر خواهد بود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: همواره در این مدت وزیر کشور و رئیس‌جمهور و همه مسئولان دنبال این هستند در حوزه‌های انتخابیه کشور مردم قدرت انتخاب داشته باشند. اگر در وقت باقی مانده تلاش شود و شورای نگهبان فرصت ایجاد کند در حوزه‌ها رقابت حداکثری باشد نتیجه هم بهتر خواهد بود.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پایان جلسه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر جوسب بوررل به ایران تاثیرش در برجام، گفت: چند روز قبل یعنی روز دوشنبه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفری به تهران داشتند و در این دیدار با ظریف و لاریجانی و رئیس‌جمهور دیدار داشت.

مکانیزم ماشه عملیاتی نمی‌شود

وی با بیان اینکه این سفر به خواست خود آقای بوررل بود، گفت: ایشان اخیرا منصوب شده و با توجه به شرایط پیش آمده و مواضع ما و تصمیم مهم گام پنجم اروپایی‌هایی علاقمند بودند عکس‌العملی نشان دهند، در مقابل واکنشی که مطرح شده بود مواضع ما محکم و قاطع بود مذاکرات در مجموع خوب بود آقای بوررل قبول کرد اروپایی‌ها به تعهداتشان با خروج آمریکا از برجام نتواستند عمل کنند و اعلام کرد اروپا می‌خواهد با ایران روابط خوبی داشته باشد.

واعظی یادآور شد: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت تلاش می‌کنیم به سهم خود در اتحادیه اروپا، برجام بماند و موافقت نامه‌ای بهتر از برجام نداریم او از ما خواست همکاری کنیم این نشان می‌دهد مکانیزم ماشه عملیاتی نمی‌شود من هم گفتم ممکن است این مکانیزم را برای افکار عمومی خودشان بخواهند که پاسخ‌هایی در واکنش به گام پنجم داشته باشند که عملا برجام به هم بخورد

رئیس دفتر رئیس‌جمهور یادآور شد: به هر حال اروپا دارد تلاش خود را می‌کند اما امکانات اقتصادی اروپا در برابر فشارهای آمریکا محدود است. امروز که ۵ گام را برداشتیم و تمام تعهداتمان را کاهش دادیم الان بدهکار نیستیم و مسیر اصلی خود را دنبال می‌کنیم.الان دست برتر را ما داریم با تصمیم گام پنجم عملا آنها دنبال ما هستند که با ما صحبت کنند.

مشارکت حداکثری سیاست دولت است

وی در پاسخ به سوالی درباره تاکید رئیس‌جمهور بر رفراندوم و همه‌پرسی و تاثیر آن بر انتخابات گفت: رفراندوم مسیر خاص خود را دارد باید اجماعی باشد که رفراندوم در کشور باشد نفس آن بد نیست از بندهایی است که در اصول قانون آمده است و در گذشته هم به آن عمل شده است.

واعظی افزود: در مورد انتخابات موضع دولت روشن است ما همواره دنبال مشارکت حداکثری هستیم و فکر می‌کنیم انتخابات با توجه به نقش مهمی که دارد اگر پرشور و با مشارکت حداکثری باشد توطئه‌های دشمن را خنثی می‌کنیم و نشانه اقتدار نظام است بر این اساس مشارکت حداکثری سیاست دولت است.

وی با طرح این پرسش که مشارکت حداکثری چه زمان بوجود می‌آید، گفت: زمانیکه انتخابات رقابتی باشد. همواره در این مدت وزیر کشور و رئیس‌جمهور و همه مسئولان دنبال این هستند در حوزه‌های انتخابیه کشور مردم قدرت انتخاب داشته باشند. اگر در وقت باقی مانده تلاش شود و شورای نگهبان فرصت ایجاد کند در حوزه‌ها رقابت حداکثری باشد نتیجه هم بهتر خواهد بود. انتخابات مسیر خاص خود را دارد و رفراندوم هم مسیر خود را دارد.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر کرونا ویروس بر اقتصاد جهانی، گفت: اقتصاد چین در جهان بسیار بزرگی است و پس از گذشت ۹ روز از شیوع کرونا در چین، آمارها افت را نشان می‌داد که این نشان می دهد این موضوع هم بر اقتصاد چین اثر گذاشته است و هم بر اقتصاد جهانی. طبیعی است که این ویروس بر روی اقتصادی که یکی از شاخص‌های آن است تاثیر مقطعی می گذارد. بهرحال هم دولت چین و مابقی کشورها به ویژه کشورهایی که درگیر این بیماری هستند همه درپی کنترل این بیماری هستند.

وی درباره اهمیت حضور مردم در راهپیمایی روز بیست و دوم بهمن ماه نیز گفت: این راهپیمایی نماد قدرت ملی ماست و همه مسولان کشور از ارگان‌ها و نهادهای مختلف در تلاش هستند که در شرایط خاص کشور از مردم برای حضور گسترده دعوت کنند و امروز و گذشته هم رییس جمهوری، مردم را دعوت کردند. فکر می کنم امسال باتوجه به شرایطی که داریم و باوجه به چهلمین روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، باعث می شود که مردم به وظیفه و اسلامی ملی خودشان عمل کنند و حضور گسترده ای را در سراسر خواهیم داشت.

دولت ضمن حمایت کامل از رییس انرژی هسته ای اقدام آمریکا را محکوم می کند

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره تحریم علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و موضع دولت در این خصوص، گفت: تصمیمات این دولت آمریکا با هیچ منطقی سازوگار نیست. صالحی دانشمندی است که هم به لحاظ علمی و هم رویکرد اعتدالی در کار، برای مردم و افردی که با وی در تعامل بودند، جایگاه روشنی دارد. این رفتار در روند برنامه هسته ای هیچ تاثیری نمی گذارد و حتی عزم دکتر صالحی و دولت را برای هدف‌گذاری برنامه هسته ای ایران بیشتر جزم می کند. دولت ضمن حمایت کامل از رییس انرژی هسته ای اقدام آمریکا را محکوم می کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات خاطرنشان کرد: قطعا سیاست دولت این است که از هر تسهیلاتی به شرطی که حالت قاچاق نداشته باشد در گمرکات استفاده کند. برای اینکه در این شرایط خودرو، کالای اساسی و هر مواد اولیه‌ای در گمرک نماند تلاش بسیار گسترده ای شده است امروز هم مصوبه ای در این زمینه داشته باشیم.

هیچ جای این فایل نمی گوید که موشک زده شده است

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در مورد فایل صوتی منتشر شده در مورد هواپیمای اوکراین مسوولی می بایست استعفا می داد؟ گفت: این فایل صوتی تخصصی بود، ما روز گذشته جلسه‌ای با متخصصین و سازمان هوایی کشور داشتیم آنان گفتند هواپیمای آسمان می خواسته در آن ساعت در فرودگاه مهرآباد بنشیند و در زمان حادثه در کرج بوده است از آن جا نوری را نوری را می بیند و حدس می زند به برج مراقبت اطلاع می دهد، من نوری را می بینم، برج همان موقع از پدافند سوال می کند و پدافند می گوید مشکلی نیست و شلیکی نشده است ، لذا آنجا سوال می کند که من برگردم یا بنشینم که اجازه داده می شود که در فرودگاه مهرآباد بنشیند.

وی افزود: آقای عابدزاده که خبر را روز چهارشنبه بهش گفتند آن را به مردم منتقل می کند، خود مسوولان ما که با اوکراینی ها در تماس بودند این فایل را در اختیار آنان می گذارند و این چیز پنهانی نیست، خلبانان هر چیزی را می بینند با برج در میان می گذارند

وی تصریح کرد: هیچ جای این فایل نمی گوید که موشک زده شده است می گوید من از کرج تهران را می‌بینم که یک نقطه نورانی در حرکت است که از برج می پرسد چیست که برج می گوید مشکلی نیست آن چیزی که الان در حال مطرح شدن است و بیشتر رسانه های خارجی از ایران آن را مطرح می کنند این است که مسوولان مطلع بودند قطعا دولت مطلع نبود، رییس جمهوری جمعه بعدازظهر مطلع شد.

وی افزود: اولین مطلع شد آقای عابدزاده بود که تا آن اطلاعی نداشت واگرنه برای حیثت خودش هم که شده بود روز پنج شنبه شب با مردم طوری دیگر صحبت می کرد در آن روز هم گفت همزمان به ما اطلاع دادند که نوری دیده شده است دولت با مردم صادق بوده و معترض بودیم که چرا به دولت اطلاع ندادند.

خبرنگاری از واعظی پرسید که آیا سردار سلامی از این موضوع خبر دار بوده که واعظی پاسخ داد: مثل این که خودشان هم همین را در مجلس گفتند، ستاد مشترک و گروهی از سپاه همان موقع که مطلع شدند تیمی را درست کردند که تحقیق و بررسی کند و آن تیم حق نداشته اطلاعی را بیرون دهد مگر این که به جمع بندی برسد به دولت هم اطلاعی نداده است.

وی در این باره که آیا دولت برنامه ای برای سهمیه بندی ویژه بنزین برای عید ندارد گفت: هنوز این موضوع در دولت بررسی نشده است.

با پیشنهاد مجلس درباره یارانه ها مخالفیم

واعظی در پاسخ به سوالی در مورد نحوه پرداخت یارانه ها گفت: این موضوع مهمی است مساله یارانه این طور است که ما تلاشمان این دوره بر این بود که اگر بنزین افزایش می یابد هر چه قدر افزایش یابد منابعی که می ماند بیشتر بین نیازمندان توزیع شود.

وی افزود: ما هم اکنون حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه بگیر داریم ولی ما می خواهیم به حدود ۶۰ میلیون نفر یارانه دهیم اگر قرار باشد به همه افراد ۵۰ هزار تومان بدهیم نمی توانیم این رقم را پرداخت کنیم، ما با این کار مخالفیم و معتقدیم که کسانی که نیازمند نیستند نبایند یارانه بگیرند و نیازمندان باید بیشتر بگیرند، از این رو با پیشنهاد مجلس مخالفیم و معتقدیم روش فعلی برای کمک به نیازمندان بهتر است.

 

کانال دارویی، کانال بیهوده‌ای است

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره نامه سال گذشته در باره گم شدن یک میلیارد یورو و به دارو و پیگیری وزیران دراین خصوص اظهار داشت: کانال دارویی، کانال بیهوده‌ای است. ما در سال گذشته ۴ میلیارد دلار دارو وارد کردیم، که آنها در این خصوص تبلیغات بسیار انجام دادند. من درخصوص این نامه چیزی به یاد ندارم.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره عدم اعلام اسامی کشته‌شدگان آبان ماه با گذشت حدود ۴ ماه از صحبت‌های فرماندار تهران اظهار داشت: دولت مسئول انتشار این آمار نیست. آمار برای دولت ارسال شده. اما صحبت‌هایی که درباره ارقام این آمار می‌شود به هیچ وجه صحت ندارد. الان هم پزشکی قانونی و هم ستاد مشترک در حال بررسی دقیق این مساله هستند چرا که باید به مردم آمار دقیقی اعلام شود که به طور مثال این تعداد مردم عادی بودند و این تعداد مرد یا زن بوده‌اند. این آمار ان‌شاءالله منتشر خواهد شد.

وی افزود: دولت به‌هیچ وجه مسوول این کار نیست. در بیشتر کشورهای دنیا آمار را معمولا پزشک قانونی اعلام می‌کند. در کشور ما نیز قرار گذاشته‌اند که پزشکی قانون و ستاد مشترک یک بررسی جامع انجام داده و آماری را اعلام کنند که برای مردم کاملا شفاف باشد.

منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این طرح با روح قانون اساسی مغایرت دارد/ سقف سنی برای نامزدهای ریاست جمهوری حتی در کشورهای پیشرفته وجود ندارد /چرا در طرح اصلاحیه تاکید شده نامزد ریاست جمهوری باید حتما باید وزیر یا استاندار باشد

آیا موسوی خوئینی ها به سیاست باز می گردد

شهادت رئیس سابق دفتر حاج قاسم سلیمانی در هفته دفاع مقدس

برگزیدگان اولین جشنواره فیلم کرمان معرفی شدند

بخش وسيعي از درآمدهاي حاصله در کشور وارد خزانه نمي‌شود

14 محدوده جدید اکتشافی داریم/ با تکنولوژی 55 سال گذشته در معادن کار می‌کنیم/حمل و نقل ریلی استان برای جابه‌جایی مواد معدنی باید توسعه پیدا کند

انتظار حمایت از معادن داخل کشور منطقی نیست/زغال سنگ کرمان باید کیفیت را افزایش دهد/ ذغال سنگ کرمان باید به‌موقع به سمت اصفهان منتقل شود

رای می‌آورد/ رزم‌حسینی برنامه ده ساله بنویسد

سید حسین مرعشی: این ها از خدا نمی‌ترسند/محمد هاشمی:عملکرد هرکسي در تاريخ ثبت و ضبط است

مجلس یازدهم به جای ارائه طرح جدید، لایحه جامع انتخابات را بررسی کند

پربازدید ها

آسوشیتدپرس:سخنرانی روحانی آتشین بود،آمریکا تسلیم ایران خواهدشد

مجلس یازدهم به جای ارائه طرح جدید، لایحه جامع انتخابات را بررسی کند

وزارت کشور موانع اداری فعالیت احزاب را برطرف کند/ طرح مجلس برای تغییر نوع نظارت انتخابات شوراها باعث ایجاد نگرانی شده است؛ دولت با این طرح مخالفت کند/ سخنان مدافعان این طرح که می‌گویند شوراها تحت نظارت نیستند درست نیست

رای می‌آورد/ رزم‌حسینی برنامه ده ساله بنویسد

سید حسین مرعشی: این ها از خدا نمی‌ترسند/محمد هاشمی:عملکرد هرکسي در تاريخ ثبت و ضبط است

بخش وسيعي از درآمدهاي حاصله در کشور وارد خزانه نمي‌شود

آیا موسوی خوئینی ها به سیاست باز می گردد

شهادت رئیس سابق دفتر حاج قاسم سلیمانی در هفته دفاع مقدس

این طرح با روح قانون اساسی مغایرت دارد/ سقف سنی برای نامزدهای ریاست جمهوری حتی در کشورهای پیشرفته وجود ندارد /چرا در طرح اصلاحیه تاکید شده نامزد ریاست جمهوری باید حتما باید وزیر یا استاندار باشد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)