کد خبر: ۳۵۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
محمد هاشمی:
محمد هاشمی گفت: در زمان حیات امام خمینی شورای نگهبان شرایط را به بن‌بست کشانده بود و این شورا مصوبات مجلس را تایید نمی‌کرد. امام رحمت‌الله مجمع تشخیص مصلحت نظام را تاسیس کردند. تا وقتی اختلاف‌نظر میان شورای نگهبان و مجلس وجود دارد مجمع تشخیص مصلحت بر اساس مصلحت، و نه شرع یا قانون اساسی تصمیم بگیرد. الان هم به نظر می‌رسد شرایط به گونه‌ای است که عملکرد شورای نگهبان اوضاع را به بن‌بست کشانده است.

محمد هاشمی معاون اجرایی دولت سازندگی در یادداشتی نوشت:

سخنان آقای رئیس‌جمهور و هشدار ایشان درباره تهدید جمهوریت نظام که در رسانه‌ها منتشر شد غالبا سخنان کلی بود؛ این سخنان نه راهبردی و نه کاربردی بودند. در این خصوص باید به چند نکته توجه کرد. اصل سوم قانون اساسی تاکید کرده است که جمهوریت و اسلامیت نظام دو رکن تفکیک‌ناپذیر از یکدیگر هستند. وقتی سخن از جمهوریت نظام مطرح می‌شود این موضوع ناظر به دو نکته است:‌ هم انتخابی بودن ارکان نظام سیاسی و هم امکان مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی خودشان و داشتن حق انتخاب‌های مختلف از سوی آنها است. 

در قانون اساسی جمهوری اسلامی نهادهای معدودی انتخابی هستند. یعنی فقط رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا و مجلس خبرگان انتخابی هستند. بقیه نهادها که در نظام ما تعریف شده از جمله ریاست قوه قضاییه، ریاست صداوسیما، فرماندهان نظامی و انتظامی، ارتش، سپاه، نهادهای عمومی مانند بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، نهاد ائمه جمعه و جماعات، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها و بسیاری از نهادها و سازمان‌هایی که در ساختار سیاسی کشور وجود دارند و پست‌های حساس و مهم و تاثیرگذاری محسوب می‌شوند هیچ کدام انتخابی نبوده و همگی انتصابی هستند. 

بنابراین نگرانی‌ای که چهره‌‌هایی مانند رئیس‌جمهور درباره جمهوریت نظام دارند معطوف به بحث فرصت مناسب و یا متوازن برای گروه‌های مختلف در انتخابات است تا مردم حق انتخاب داشته باشند. یعنی شرایط به گونه‌ای باشد که از برخی جناح‌ها و گروه‌های سیاسی حق انتخاب گرفته می‌شود و یا کسانی که به عنوان جریان و یا حزب سیاسی هستند حضور متوازنی در انتخابات ندارند. یعنی وقتی آنها کاندیدایی برای انتخابات معرفی می‌کنند شورای نگهبان شرایطی را مانند امسال به وجود می‌آورد که ترکیب کاندیداها به شدت نامتوازن است. عده‌ای به درستی از این روند انتقاد می‌کنند و ایراد می‌گیرند؛ اما با این همه راهکار نشان نمی‌دهند. 

واقعیت این است که سخنگوی شواری نگهبان اعلام کرده که این شورا وظیفه گرم کردن تنور انتخابات را ندارد. یعنی آنها وظیفه دیگری برای خودشان قائل هستند. اما از نظر سیاسیون و دست‌اندرکاران وضعیت موجود وضعیتی خطیر است. چراکه با توجه به حساسیت زمان و اینکه از یک‌سو دشمن تبلیغ می‌کند که مردم را از شرکت در انتخابات باز دارد تا مردم انگیزه برای مشارکت نداشته باشند و از طرفی دیگر انتخابات تضمینی برای نظام محسوب می‌شود. همواره انتخابات می‌تواند هم فرصت باشد و هم تهدید. فرصت به این معنا که اگر مردم مشارکت وسیعی در انتخابات داشته باشند این برای دشمن و مخاطرات آن بازدارنده است و تبلیغات آن را خنثی می‌کند. اما تهدید است وقتی که مشارکت پایین باشد و دشمن آن را به مثابه پیروزی خودش تلقی کند. 

بنابراین شرایط حساس است و ضرورت دارد که انتخابات را تبدیل به فرصت کنیم. لذا با توجه به اینکه شورای نگهبان چنین وظیفه‌ای برای خودش قائل نیست که شرایط متوازن برای همه جریان‌های سیاسی به وجود بیاورد تا همه آنها انگیزه لازم برای شرکت در انتخابات را داشته باشند. من پیشنهاد می‌کنم نهادی به جز شورای نگهبان برای حل و فصل این موضوع تشکیل شود. ما این تجربه را پیش روی خودمان داریم که در زمان حیات امام خمینی شورای نگهبان شرایط را به بن‌بست کشانده بود و این شورا مصوبات مجلس را تایید نمی‌کرد. امام رحمت‌الله مجمع تشخیص مصلحت نظام را تاسیس کردند. تا وقتی اختلاف‌نظر میان شورای نگهبان و مجلس وجود دارد مجمع تشخیص مصلحت بر اساس مصلحت، و نه شرع یا قانون اساسی تصمیم بگیرد. الان هم به نظر می‌رسد شرایط به گونه‌ای است که عملکرد شورای نگهبان اوضاع را به بن‌بست کشانده است. در حالی که ما باید انتخابات را به فرصت تبدیل کنیم. راهکار آن هم این است که نظیر امام که دست به بن‌بست‌شکنی زدند مقام معظم رهبری هم جمعی امین از کسانی که مورد نظرشان است دور هم جمع کرده و به آنها ماموریت بدهند که نسبت به بررسی شورای نگهبان و ردصلاحیت‌ها تصمیم بگیرند. تا انتخابات را صحنه متوازن و رقابتی کنند تا اکثریت قوی در انتخابات حاضر شوند و این صحنه تبدیل به فرصتی برای نظام شود. 

اما در هر حال به اعتقاد من هیچ کسی نباید از صندوق رای قهر کند. باید همه تبلیغ کنند و تشویق کنند تا همه در انتخابات شرکت کنند. چراکه دشمن مترصد این است که مردم حضور کمرنگی در انتخابات داشته باشند تا انتخابات به تهدید بدل شود. این هم وظیفه دولت و هم وظیفه قوه قضاییه، مجلس، شورای نگهبان و نهادهای عمومی است. حتی اگر جریانی کاندیدای مورد نظر خودش را هم در انتخابات نداشت باز هم از آنجا که نفس حضور در انتخابات مهم است باید در انتخابات حاضر شوند و رای بدهند. البته رئیس‌جمهور هم باید در حد اختیارات قانونی خود تلاش کند تا شرایط مناسبی برای برگزاری انتخابات رقابتی فراهم شود. به هرحال شورای نگهبان از رئیس‌جمهور حرف‌شنوی ندارد. بنابراین رئیس‌جمهور می‌تواند درخواست کند و به آنها تذکر قانون اساسی بدهد و در عین حال از مردم بخواهد در انتخابات حضور پررنگی داشته باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

محموله اول ماسک و مواد بهداشتی درمانی به کرمان رسید/ محموله ارسالی در بیمارستان‌ها توزیع می‌شود

مصرف زیاد ویتامین c آسیب زا است/ نان سنتی نخرید/مواد غذایی بسته بندی شده و دارای لیبل بهداشتی استفاده کنید

سیستم بانکی کشور کمکی به وضعیت تولید در کشور نکرد/ یکسال است شرایط کرونایی بر واحدهای تولیدی کشور حاکم است/ ۳۶ درصد واحدهای استان کرمان نیمه فعال هستند

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند

مسئولان صدای کسانی که رأی ندادند را بشنوند

این سطح از استرس و اضطراب طبیعی و بهینه است/ افکار ضد و نقیض را حذف کنید/ افراد خودگویی های مثبت داشته باشند

مشکلی برای برگزاری مراسم در تالارها وجود ندارد / با توجه به شیوع ویروس کرونا همه تورها کنسل شده است / واحدهای اقامتی و رستوران‌ها دچار آسیب شدیدی شده‌اند

از شنبه کشور در حالت عادی خواهد بود/کسی نباید از شرایط سوء استفاده کند/واقعیت ها را به مردم بگویید

محور ارتباطی کرمان – یزد به دلیل توفان شن بسته شد / نیروهای راهداری به حالت آماده‌باش درآمدند

استخر دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعطیل است/ با تعطیلی استخرها موافقت نکردند/توصیه کلی این است که مردم در مراکز تجمعی وارد نشوند/ استخرها ظرفیتش را به نصف برسانند/ کلر آب استخر، ویروس کرونا را از بین می برد!

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   ( نظر)

این سطح از استرس و اضطراب طبیعی و بهینه است/ افکار ضد و نقیض را حذف کنید/ افراد خودگویی های مثبت داشته باشند   ( نظر)