کد خبر: ۳۵۱۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف تا اینجای کار نه تنها رضایت حداکثری را در اردوگاه اصولگرایان به همراه نداشته است که حتی سبب ساز انتشار لیست‌های موازی هم شده است. لیست‌هایی که یک سر آن به قالیباف می‌رسد و سر‌های دیگر آن به مدیران دولت احمدی نژاد و برخی سنتی‌های اصولگرا.

لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف تا اینجای کار نه تنها رضایت حداکثری را در اردوگاه اصولگرایان به همراه نداشته است که حتی سبب ساز انتشار لیست های موازی هم شده است.لیست هایی که یک سر آن به قالیباف می رسد و سرهای دیگر آن به مدیران دولت احمدی نژاد و برخی سنتی های اصولگرا.

لیست ۳۰ نفره بازهم وحدت آفرین نشد، خروج از شورای ائتلاف که پیش از نهایی شدن لیست آغاز شده بود، با نهایی شدن نه تنها به وحدت منجر نشد که خروج ها یکی پس از دیگری درحال رخ دادن است.

اگر سورپرایز قبل از لیست ۳۰ نفره را پایداری ها رقم زدند و با لیست ۶۰ نفره خود رویارویی علنی با شورای ائتلاف را آغاز کردند، سورپرایز بعد از نهایی شدن لیست را قالیباف سبب شد. آنجا که بلافاصله بعد از انتشار لیست در واکنشی توئیتری از این لیست اعلام برائت کرد و به فاصله ای چندساعته از این اعلام برائت، لیست موسوم به لیست «یاران قالیباف» در فضای مجازی و رسانه ای دست به دست شد. 

گویی شورای ائتلاف نیز به مثابه سازوکارهای چند انتخابات اخیر اصولگرایان قرار نیست وحدت را به این اردوگاه بازگرداند و حالا عملا اصولگرایان نه با یک لیست که با چندین لیست وارد میدان رقابت خواهند شد.

اما و اگرها بر سر همراه شدن قالیباف با شورای ائتلاف
گلایه های قالیباف از اصولگرایان، قصه یکی دوماه اخیر نیست، او از همان روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری که برخلاف احتمالات و گمانه زنی ها نامش از کاندیداتوری نهایی خط خورد و مجبور به کناره گیری به نفع رئیسی شد از برادران اصولگرایش دلخور شد و عزمش برای جدا شدن از مسیر اصولگرایانه آنها را جزم کرد. آنچنان که بعد از شکست رئیسی در انتخابات ۹۶ در چندین اظهارنظر و سخنرانی از تصمیم آن روزهای جمنا گلایه کرد و سازوکار اصولگرایان برای رسیدن به وحدت و کاندیدای نهایی و اجبار کردنش برای انصراف را زیر سوال برد. 

دلخوری او تنها به چند اظهارنظر و نقد منتهی نشد و با انتشار یک ویدئو از ایده «نواصولگرایی» اش رونمایی کرد. ایده ای که می گفت قرار است جوانان اصولگرا را گرد آن جمع کرده و تعریفی جدید از اصولگرایی را عملیاتی کنند.

با برپا شدن خیمه شورای ائتلاف توسط رئیسی، حدادعادل، محسن رضایی و ...او نیز برای حضور در جلسات دعوت شد و کم کم به پای ثابت جلسات هم تبدیل شد، حضوری که از همان ابتدا با اما و اگر همراه بود و برخی با شک و گمان به همراه شدن قالیباف با شورای ائتلاف نگاه می کردند اما قرار گرفتن یکی از نزدیک ترین چهره های سیاسی به قالبیاف در جایگاه سخنگویی شورای ائتلاف این شک و تردیدها را کمرنگ کرد. 

او که بعد از چندین دوره ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری مسیر بهارستان را در پیش گرفته بود حتی گزینه اصلی سرلیستی لیست شورای ائتلاف هم بود و پالس های ارسال شده از سوی چهره های حاضر در این ائتلاف حکایت از آن داشت که آن اتفاقات جمنا دیگر برای قالیباف تکرار نخواهد شد و اینبار قرار است با سرلیست کردن او، آن دلخوری ها را جبران کنند، مشابه آن اتفاقی که برای عارف اصلاح طلبان افتاد

اشتراکات حداقلی لیست شورای ائتلاف با لیست یاران قالیباف
لیست نهایی شورای ائتلاف منتشر شد، لیستی که رسانه های اصولگرای نزدیک به این شورا آن را علنی و حتی سوابق کاندیداها را هم به سرعت منتشر کردند. لیستی که از مدت ها قبل وعده جوانگرا و اقتصادی بودن آن داده می شد و قرار بود وحدت را بعد از سال ها به اردوگاه اصولگرایان بازگرداند. اما انتشار لیست به سرعت با انتقادات، اعلام برائت ها و حتی خروج از شورای ائتلاف همراه شد. آنچنان که حتی قالیباف که از قضا رفاقت های دیرینه با حداد دارد هم تن به لیست ائتلاف نداد و در توئیتی نوشت:«من به شما وعده داده بودم که دغدغه مجلس آینده همان دغدغه مردم یعنی اقتصاد است. لیستی که به نام بنده اعلام شده است مورد تایید نیست.»

سید محمود رضوی چهره نزدیک به قالیباف نیز در توئیتر خود نوشت: «آقایان محترم شورای ائتلاف،اگر آخرت برایتان معنا دارد، وجدان دارید و هنوز انقلابی هستید فقط به برخی از این اسامی بیرون مانده نگاه کنید: وحید یامین پور،احسان خاندوزی،سید امیر سیاح،ابوالفضل عموئی،فرشاد مهدی‌پور،مصطفی زمانیان؛جوابی برای شب اول قبر خود دارید؟»

به فاصله چند ساعت از این توئیت ها، لیست موسوم به لیست «یاران قالیباف» رسانه ای شد. لیستی که در اسامی محدودی چون پیرهادی، نبویان، نادران، سید رضا تقوی، سوده نجفی و آقامیری با لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف مشترک بود و نام چهره های نزدیک به او چون محسن مهدیان، مجتبی توانگر، محمدسعید احدیان و سعید آجرلو و برخی وزرای و مدیران دولت احمدی نژاد چون محمدحسینی و رضا تقی پور و سیدمهدی هاشمی به چشم می خورند.

حضور یامین پور و امیر سیاح از چهره های رسانه ای تندرو در لیست یاران قالیباف هم جالب توجه بود. لیستی که با شعار «برای نجات اقتصاد ایران» منتشر شد اما بیش از آنکه وجهه اقتصادی داشته باشد، اطرافیان رسانه ای قالیباف را گردهم آورده است.

بازی قالیباف در دو زمین

اما همراه نشدن قالیباف با شورای ائتلاف امر غریبی نبود و نیست، از همان روزی که او با انتشار ویدئو خود را پرچم دار نواصولگرایی معرفی کرد  مشخص بود که علنا مسیر خود از برادران اصولگرا و رفقای دیروزش جدا کرده است، او اما آنقدر سیاست را در پیچ و خم های سالهای حضورش در سیاست آموخته بود که بداند بهتر است بازی را در دو زمین دنبال کند، هم زمین شورای ائتلاف هم زمین خود و یارانش. او گرچه توانست حتی تا پای گرفتن کرسی سخنگویی شورای ائتلاف برای نزدیک ترین چهره به خود پیش برود اما در نهایت گویا بازی اصلی را در زمین نواصولگرایی مدنظر خود تعریف کرده بود و قرارش را بر همراهی با شورای ائتلاف نذاشته است.

با این وجود اما به نظر نمی رسد انتشار لیست یاران قالیباف پایان کار او با شورای ائتلاف باشد، چه آنکه بعید به نظر نمی رسد قالیباف نیز به سبک پایداری ها به دنبال فشار آوردن بر شورای ائتلاف برای گرفتن سهم بیشتر برای یارانش باشد. این احتمال آنجا قوی تر می شود که روزنامه نزدیک به او مدعی می شود لیست منتشر شده لیست نهایی شورای ائتلاف نیست و قرار است لیستی دیگر از سوی شورای ائتلاف منتشر می شود.همراهان او نیز جنگ توئیتری را به راه می اندازند و یکی بعد از دیگری شورای ائتلاف را برای بستن چنین لیستی زیرسوال می برند.

شاید از همین روست که نمی توان فرضیه سهم خواهی قالیباف از شورای ائتلاف را کنار گذاشت، انتشار لیست یاران قالیباف مشابه همان لیست ۶۰ نفره پایداری ها که در ۲۴ نفر با شورای ائتلاف اشتراک داشت هر دو در یک مسیر سهم خواهی و فشار بر شورای ائتلاف تعریف می شود.

خروج از شورای ائتلاف یکی پس از دیگری
اما این تنها قالیبافی ها نیستند که بعد از پایداری ها رویارویی علنی با شورای ائتلاف را در پیش گرفته اند، وحید یامین پور از کاندیداهایی که نزدیکی به جبهه پایداری دارد و در لیست ۹۰ نفره هم حضور داشت از عدم انصرافش بعد از قرار نگرفتن در لیست شورای ائتلاف خبر داد. محمدعباسی وزیر دولت احمدی نژاد هم از لیست نهایی شده ابراز دلخوری کرد و حتی وعده داد مدیران دولت احمدی نژاد خود با لیستی مستقل وارد انتخابات شوند. جبهه پیشرفت و عدالت هم که در همان ماه های اخر فعالیت شورای ائتلاف به واسطه محوریت قرار گرفتن جامعه روحانیت گاه و بیگاه در جلسات شورای ائتلاف حضور داشت نیز اعلام کرد که لیستی مستقل از شورای ائتلاف را منتشر خواهد کرد و حتی مصباحی مقدم که از حضور در لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف بازمانده بود عنوان کرد مخالفتی برای حضور در آن لیست ندارد.

واکنش هایی که به نظر می رسد اردوگاه اصولگرایی در فاصله باقیمانده تا انتخابات دوم اسفندماه روزهای آرام و همراه با وحدتی را پشت سر نخواهد گذاشت و جنگ لیست ها آغاز شده است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

محموله اول ماسک و مواد بهداشتی درمانی به کرمان رسید/ محموله ارسالی در بیمارستان‌ها توزیع می‌شود

مصرف زیاد ویتامین c آسیب زا است/ نان سنتی نخرید/مواد غذایی بسته بندی شده و دارای لیبل بهداشتی استفاده کنید

سیستم بانکی کشور کمکی به وضعیت تولید در کشور نکرد/ یکسال است شرایط کرونایی بر واحدهای تولیدی کشور حاکم است/ ۳۶ درصد واحدهای استان کرمان نیمه فعال هستند

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند

مسئولان صدای کسانی که رأی ندادند را بشنوند

این سطح از استرس و اضطراب طبیعی و بهینه است/ افکار ضد و نقیض را حذف کنید/ افراد خودگویی های مثبت داشته باشند

مشکلی برای برگزاری مراسم در تالارها وجود ندارد / با توجه به شیوع ویروس کرونا همه تورها کنسل شده است / واحدهای اقامتی و رستوران‌ها دچار آسیب شدیدی شده‌اند

از شنبه کشور در حالت عادی خواهد بود/کسی نباید از شرایط سوء استفاده کند/واقعیت ها را به مردم بگویید

محور ارتباطی کرمان – یزد به دلیل توفان شن بسته شد / نیروهای راهداری به حالت آماده‌باش درآمدند

استخر دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعطیل است/ با تعطیلی استخرها موافقت نکردند/توصیه کلی این است که مردم در مراکز تجمعی وارد نشوند/ استخرها ظرفیتش را به نصف برسانند/ کلر آب استخر، ویروس کرونا را از بین می برد!

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)