کد خبر: ۳۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
دست‌نيافتني‌تر از آنچه بود كه فكرش را مي‌كردند؛ حتي برنامه‌ريزي‌ها و نشست و برخاست‌هاي يك‌ ساله هم نتوانست تغييري در روند گذشته ايجاد كند و تبديل به يك برگ زرين در تاريخ فعاليت اصولگرايان شود. بحث بر سر «وحدت» و «ليست مشترك» اصولگرايان است. موضوعي كه سيدابراهيم رييسي از اواسط سال 97 در قالب شوراي وحدت آن را كليد زد؛ البته پس از چند ماه با حكم رهبري، راهي قوه قضاييه شد و ناچار سكان آن به دست غلامعلي‌ حدادعادل افتاد اما كشتي شوراي ائتلاف هم به سرنوشت «جمنا» دچار شد و آخر و عاقبتش چيزي جز به گل نشستن نبود.

دست‌نيافتني‌تر از آنچه بود كه فكرش را مي‌كردند؛ حتي برنامه‌ريزي‌ها و نشست و برخاست‌هاي يك‌ ساله هم نتوانست تغييري در روند گذشته ايجاد كند و تبديل به يك برگ زرين در تاريخ فعاليت اصولگرايان شود. بحث بر سر «وحدت» و «ليست مشترك» اصولگرايان است. موضوعي كه سيدابراهيم رييسي از اواسط سال 97 در قالب شوراي وحدت آن را كليد زد؛ البته پس از چند ماه با حكم رهبري، راهي قوه قضاييه شد و ناچار سكان آن به دست غلامعلي‌ حدادعادل افتاد اما كشتي شوراي ائتلاف هم به سرنوشت «جمنا» دچار شد و آخر و عاقبتش چيزي جز به گل نشستن نبود.

 

ليست شوراي ائتلاف و انتقاد از صدر تا ذيل

بالاخره پس از جدال‌هاي پشت پرده و گله‌هاي پنهان و عيان نهايتا دوشنبه هفته جاري ليست شوراي ائتلاف نهايي و منتشر شد. انتشار اين ليست همان و به اوج رسيدن اختلافات و انشقاق بيشتر نيز همان. ماجرا تا آنجا پيش رفت كه حتي محمدباقر قاليباف به عنوان سرليست احتمالي اصولگرايان در صفحه توييتر و اينستاگرام خود از اين ليست انتقاد كرد و رسما گفت كه اين ليست مورد تاييدش نيست.

هر چند آن ‌طور كه سيدياسر جبراييلي از كانديداهاي اصولگرايان گفته بود، اختلاف قاليباف بر سر بيرون ماندن وحيد يامين‌پور از اين ليست بود اما اختلافات تنها به پايداري و طيف قاليباف ختم نشد و كم‌كم انتقادات به اين ليست از تعداد اقتصاددانان گرفته تا تركيب حضور احزاب بيشتر شد و اين انتقادات به جايي رسيد كه غلامعلي حدادعادل، رييس شوراي ائتلاف نيروهاي انقلاب ترجيح داد، سكوتش را در اين رابطه بشكند و به انتقادات پاسخ دهد.

او گفت:«اين ليست شوراي ائتلاف نسبت به فهرست‌ دوره‌هاي گذشته يك ليست متفاوت است چراكه ما تلاش كرديم «جوانگرايي» را كه مدنظر رهبري بوده و نياز امروز انقلاب است، رعايت كنيم.»

حدادعادل ادامه مي‌دهد:«در اين دوره ما اسامي 18 نفر از جوانان را در ليست قرار داديم و در چنين شرايطي طبيعي است كه عده‌اي آنها را نشناسند يا اسامي تعدادي از اشخاصي كه به لحاظ سن و سابقه انتظار دارند در ليست حضور داشته باشند در فهرست نباشد بنابراين اينكه برخي گلايه داشته باشند براي ما تعجب‌آور نيست.»

رييس شوراي ائتلاف مي‌گويد:«در اين دوره از انتخابات تعداد داوطلبان بسيار زياد بود و در نتيجه‌ آن شايد از هر 100 نفر يك نفر در ليست قرار گرفته باشد در نتيجه ممكن است در ميان 99 نفر ديگر گلايه‌هايي موجود باشد اما ما سعي مي‌كنيم ان‌شاءالله مجلس خوبي تشكيل شود. اميدوار بوديم به ليستي واحد در جريان اصولگرايي برسيم البته هنوز هم من نااميد نيستم.»

 

ماجراي اختلاف حدادعادل و آقاتهراني

پس از نامه‌نگاري‌هاي حدادعادل و آقاتهراني، دعواي اصولگرايان بيشتر از هر زمان ديگري عيان شد اما ماجراي اين جدال‌ها كجا بود؟ اين پرسش را غلامرضا مصباحي‌مقدم، سخنگوي جامعه روحانيت در نشست ‌خبري‌اش چنين توضيح مي‌دهد كه «دنبال اين بوديم كه جريان انقلابي به هم بپيوندند و از مدت‌ها پيش ۳۱ حزب در جلسات جامعه روحانيت كه با احزاب اصولگرا انجام مي‌شد، حضور داشتند و همان وقت هم از جبهه پايداري دعوت شد و حتي يك جلسه هم با حضور جبهه پايداري در خانه آقاي موحدي‌كرماني برگزار كرديم و آنان اعلام آمادگي براي وحدت كردند اما تاكنون كه به نتيجه‌اي نرسيديم.»

 

شكست وحدت

«اميدوار بوديم به ليستي واحد در جريان اصولگرايي برسيم البته هنوز هم من نااميد نيستم.» اين را مصطفي ميرسليم، رييس شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي مي‌گويد، كسي كه از همان روزهاي ابتدايي به ‌طور قطع از وحدت كامل اصولگرايان سخن مي‌گفت اما در اين واپسين لحظات آنقدر آتش اختلافات شعله‌ور شده است كه ميرسليم هم به اين وحدت با ترديد نگاه مي‌كند و مي‌گويد:«اميدوارم نفسانيات بر افراد غلبه نكند تا بتوانيم به يك جبهه اصولگرايي برسيم.» هر چند حدادعادل و ميرسليم نمي‌خواهند صراحتا به شكست ائتلاف اصولگرايان اعتراف كنند اما مرتضي آقاتهراني، دبيركل جبهه پايداري پرده از اين به «وحدت نرسيدن» برمي‌دارد.

او مي‌گويد:«جبهه پايداري بيشتر از آنكه به دنبال ارايه ليست در انتخابات پيش ‌رو باشد به دنبال وحدت در جريان انقلاب است.»

 

احتمال ائتلاف پايداري‌ها و نواصولگرايان

صحبت‌هاي ديروز مرتضي آقاتهراني، دبيركل جبهه پايداري درباره وحدت، ليست و عقايدش درباره مجلس آينده بيشتر از هر كسي به مذاق قاليباف كه به تازگي به دليل اختلاف با شوراي ائتلاف نواي جدايي سر داده است، خوش آمد؛ تا آنجا كه در توييتي نوشت:«مصاحبه آقاتهراني را ديدم، فرصت خوبي براي وحدت نيروهاي انقلاب ايجاد شده است. ليست را قطعي نكرده‌ايم تا ان‌شاءالله نتايج خوبي حاصل شود.»

همين چند خط نشان مي‌دهد، قاليباف و نواصولگرايان همراهش چندان بدشان نمي‌آيد به‌ جاي شوراي ائتلاف به جبهه پايداري بپيوندد و ليستي مشترك با آنها ارايه بدهند البته اين گمانه‌زني‌ها از چند روز پيش مطرح بود به وي‍ژه آن زمان كه قاليباف با انتشار عكسي از ليست شوراي ائتلاف در توييترش نوشت: «پاي وعده‌هايم ايستاده‌ام و اين ليست قابل تاييد نيست.»

و «وحيد يامين‌پور» كه اين روزها به خط قرمز قاليباف تبديل شده است با بازنشر اين توييت او را خطاب قرار داد و نوشت: فرصت هنوز وجود دارد؛ از آنجا كه نام يامين‌پور در ليست جبهه پايداري به چشم مي‌خورد به نظر مي‌رسيد كه منظور او از «فرصت» هم كاسه شدن با جبهه پايداري باشد و حالا اين اظهارات قاليباف اين گمانه را تقويت مي‌كند.

 

چند ليست در 3 روز

از شنبه تا امروز كه ديگر رسما تبليغات انتخاباتي آغاز شده، زمزمه‌هاي چند ليست از درون اردوگاه اصولگرايي به گوش مي‌رسد كه حداقل 3 ليست آن قطعي شده است.

اولين ليست همان ليست پر حرف و حديث شوراي ائتلاف است كه قرار بود، ليست اصلي اين جريان باشد اما وقتي اختلافات به ميان آمد در اين عزم وحدت نيز مشكل‌ها افتاد و جبهه پايداري نيز اعلام كرد كه ليست جداگانه‌اي ارايه خواهد كرد.

در اين ميان ليستي موسوم به «ياس» نيز كه مخفف(ياران انقلاب، سلام) است، اعلام موجوديت كرده است؛ ليستي كه البته اصولگراست اما معلوم نيست، كدام طيف از جناح راست آن را ساماندهي كرده باشند. البته در اين ميان برخي احزاب اصولگرا مانند مستقلين و اعتدالگرايان نيز اعلام كردند در انتخابات ليستي معرفي نمي‌كنند.

هر چند اين تعدد ليست‌ها در جريان اصولگرايي يك نشان از تفرقه و اختلاف است اما يك احتمال ديگر هم وجود دارد و آن اينكه در غياب حضور پرقدرت اصلاح‌طلبان جناح راست، نياز به يك رقيب دارد تا مشاركت در انتخابات را افزايش دهد و در چنين فضايي راهي جز ايجاد يك رقابت درون‌جناحي باقي نمي‌ماند؛ موضوعي كه جواد آرين‌منش از فعالان سياسي اصولگرا نيز آن را تاييد مي‌كند.

او رقابت‌هاي انتخاباتي در مشهد با توجه به عدم ارايه ليست از سوي اصلاح‌طلبان را درون‌اصولگرايي مي‌داند و مي‌گويد:«علاوه بر ليست شوراي ائتلاف ليست‌هاي خوبي در حال شكل‌گيري است و اتفاقا تعدد ليست‌ها در شرايط كنوني كه اصلاحات در صحنه حضور ندارد نه‌ تنها مغاير با وحدت نيست بلكه براي ايجاد فضاي رقابتي و افزايش مشاركت مردم لازم هم هست.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

محموله اول ماسک و مواد بهداشتی درمانی به کرمان رسید/ محموله ارسالی در بیمارستان‌ها توزیع می‌شود

مصرف زیاد ویتامین c آسیب زا است/ نان سنتی نخرید/مواد غذایی بسته بندی شده و دارای لیبل بهداشتی استفاده کنید

سیستم بانکی کشور کمکی به وضعیت تولید در کشور نکرد/ یکسال است شرایط کرونایی بر واحدهای تولیدی کشور حاکم است/ ۳۶ درصد واحدهای استان کرمان نیمه فعال هستند

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند

مسئولان صدای کسانی که رأی ندادند را بشنوند

این سطح از استرس و اضطراب طبیعی و بهینه است/ افکار ضد و نقیض را حذف کنید/ افراد خودگویی های مثبت داشته باشند

مشکلی برای برگزاری مراسم در تالارها وجود ندارد / با توجه به شیوع ویروس کرونا همه تورها کنسل شده است / واحدهای اقامتی و رستوران‌ها دچار آسیب شدیدی شده‌اند

از شنبه کشور در حالت عادی خواهد بود/کسی نباید از شرایط سوء استفاده کند/واقعیت ها را به مردم بگویید

محور ارتباطی کرمان – یزد به دلیل توفان شن بسته شد / نیروهای راهداری به حالت آماده‌باش درآمدند

استخر دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعطیل است/ با تعطیلی استخرها موافقت نکردند/توصیه کلی این است که مردم در مراکز تجمعی وارد نشوند/ استخرها ظرفیتش را به نصف برسانند/ کلر آب استخر، ویروس کرونا را از بین می برد!

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)