کد خبر: ۳۶۰۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو از وضعیت صادرات محصول خرما گزارش می دهد:
رئیس انجمن ملی خرمای ایران در خصوص احتمال ریزش قیمت خرما با وجود عدم صادرات آن در ماه مبارک رمضان می گوید: انجمن در این رابطه تدابیری اندیشیده است و ما سعی می کنیم که این قضیه را به نحوی مدیریت کنیم که خرما آن چنان ریزشی نداشته باشد.

صادرات خرما به کما رفت!/ریزش قیمت حتمی است

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:قریب به ۴۰ درصد از حجم صادرات خرمای کشور مختص ماه رمضان است، البته به جهت فاصله نسبتا زیاد بازار‌های صادراتی هدف، صادرت آن تقریبا دو ماه قبل از شروع این ماه مبارک صورت می‌گیرد، حدوداً از اواخر بهمن ماه.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران در پاسخ به تأثیرات شیوع کرونا در روند خصوص صادرات خرما به گفتارنو می‌گوید: قبل ازاینکه بیماری کرونا گریبان گیر مملکت و اقتصاد شود هم صادرات حال خوشی نداشت. متاسفانه به خاطر کم تجربگی‌هایی که بخش دولتی در سال‌های گذشته در بخش صادرات انجام دادند، ما امسال دچار ضرر و زیان و خسارت شدیم.

محسن رشید فرخی در ادامه اظهار می‌کند:قبل از اینکه این بیماری بیاید ما کاهش صادرات داشتیم و با وجود کرونا هم تقریباً مرز‌های کشور بسته شد و روند صادرات مختل شد.

رشید فرخی با اشاره به ضربه وارد شده به کلیه محصولات صادراتی ایران می‌گوید:در حال حاضر شاید یک الی دو کشور از طریق مرز‌های زمینی و آن هم به صورت موقت باز هستند؛ در نتیجه من فکر نمی‌کنم که بتوانیم ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشیم وما امسال خواهی ویا نخواهی کاهش صادرات را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.

او در خصوص محصول تولیدی خرما در سال گذشته می‌گوید: ما حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش محصول در سال زراعی ۹۶-۹۷ داشتیم، اما در سال ۹۷-۹۸ این کاهش جبران شد و ما مشکلی در بحث تولید نداشتیم ونزدیک به یک میلیون و دویست هزار تن تولید محصول خرما داشتیم لذا حتماً موجودی‌های انبار ما نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد بود.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با اشاره به فرصت محدود باقی مانده تا ماه مبارک رمضان، میگوید: درست است که ما اوایل اردیبهشت ماه وارد ماه مبارک رمضان می‌شویم، اما طول سفر برای نزدیک‌ترین کشور‌های صادراتی ۲۰ تا ۲۵ روز است، لذا برای صادرات خرما تا ۷ الی ۸ فروردین ماه بیشتر فرصت نداریم.

بنا به گفته رشید فرخی پیک صادراتی خرما مربوط به اسفند ماه است چرا که تجار به جهت کاهش هزینه‌های انبارداری صادرات خرما را به نحوی انجام می‌دهند که بار نزدیک ماه مبارک به مقصد برسد.

او در این رابطه می‌افزاید: ما دیگر فرصتی برای صادرات ماه مبارک نخوهیم داشت، مگر اینکه مرز‌های کشور‌های مسلمان اطرافمان باز شود و ما بتوانیم مقداری محصول خرما به این کشور‌ها صادرکنیم.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران البته امید چندانی به صادرات خرما حتی برای کشور‌های مسلمان همسایه نیز ندارد چرا که به گفته اوحتی تجار افغانی نیز نتوانستند محصولات نمونه برای نمایشگاه را وارد افغانستان کنند و به مشکل خوردند.

رشید فرخی در خصوص احتمال ریزش قیمت خرما با وجود عدم صادرات آن در ماه مبارک رمضان می‌گوید: انجمن در این رابطه تدابیری اندیشیده است و ما سعی می‌کنیم که این قضیه را به نحوی مدیریت کنیم که خرما آن چنان ریزشی نداشته باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

انتقاد شدید استاندار کرمان از برخی اظهار نظرها در خصوص سیل در جنوب کرمان

تعداد بیکاران فعلی استان کرمان بیش از صد هزار نفر است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

کارگران ساختمانی و افراد خویش فرما مشمول بیمه بیکاری نمی شوند/مبلغ بیمه بیکاری50 تا 80 درصد حداقل حقوق پرداختی است

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان:بحران ریزگردها یک بحران خاموش است

بانک‌جهانی: انتظار رکود جهانی بزرگی به دلیل شیوع کرونا داریم

رییس اتاق اصناف جیرفت از عدم همکاری مسوولان در برخورد با قانون‌شکنان انتقاد کرد

۲۰۰ واحد مسکونی برای سیل‌زدگان جنوب کرمان احداث می‌شود/ساخت و سازها و تصرفات مسیر رودخانه‌ها از طریق ماده ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها پیگیری می شود

غلظت ریزگردها در فهرج 78 برابر حد مجاز/40 روستای ریگان در محاصره طوفان

پربازدید ها

نحوه حضور کارمندان در ادارات و بانک‌ها تا ۲۰ فروردین تمدید شد

جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

کرونا به حوزه گردشگری استان کرمان 218میلیارد تومان خسارت وارد کرد

کارگران ساختمانی و افراد خویش فرما مشمول بیمه بیکاری نمی شوند/مبلغ بیمه بیکاری50 تا 80 درصد حداقل حقوق پرداختی است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)