کد خبر: ۳۶۰۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
انتشار خبر بخشش دو ماهه‌ اجاره‌بهای واحدهای تجاری وقفی تحت تولیت آستان قدس رضوی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین موقوفات کشور، از جلوه‌های انعطاف پذیری نظام اقتصادی اسلامی است، بخشش 50 درصد از اجاره‌بهای بیش از 90 واحد تجاری موقوفه‌ گنجعلیخان در بازار کرمان در ماه پایانی سال نیز یکی دیگر از موارد حمایتی نظام اقتصادی دینی از اقتصادهای کوچک است.

کرونا، ویروس منحوسی که می‌شود اثراتش را در خلوتی خیابان‌های کرمان به خوبی دید. ویروسی که هر چند به چشم نمی‌آید، اما به سادگی توانسته مغازه‌های زیادی را تعطیل کند، صاحبان مشاغل متعددی را خانه‌نشین کند، اجناس زیادی را در انبارها نگه دارد و به تبع، دخل کاسبان، به خصوص بنگاه‌های کوچک را زیر بار مخارج سنگین تجارت، رو به نابودی بکشاند.

در این وانفسا از نظام‌های اقتصادی مادی توقعی نیست که راهی به نفع طبقات مستضعف بروند و منافع خود را به نفع انسانیت کنار بگذارند. در همین روزهای کرونایی که اخبار مرگ و میر مبتلایان به این بیماری هر ساعت به ساعت منتشر می‌شود و آمار کشته‌ها و مبتلایان بالا می‌روند، رسانه‌ ملی ایرانیان به راحتی هر چه تمام پس از انتشار اخبار و نشر چند باره‌ توصیه‌هایی از قبیل عدم حضور در اماکن عمومی و شلوغ و عدم برپایی تجمعات، تبلیغ مفصلی از فروشگاه زنجیره‌ای خاصی منتشر می‌‌نماید و مردم را دعوت می‌کند به خرید و بهره‌بردن از تخفیف‌هایی که به راحتی می‌توان مشابه و کمتر از آن را در همه جا دید و حتی پی به سفارشی بودن قیمت بسیاری از کالاهای عرضه شده در این حراجی‌ها برد. این مثال و امثال آن، نه تنها توقعات از نظام سرمایه‌داری را در همسویی با منافع مردم پایین می‌آورد، که تصور آینده‌ روشنی را با دنباله‌روی از این روند، پیش رو نخواهد آورد.

بی گمان بعد از اثبات بی فایده بودن نظام‌های اقتصادی مادی در حمایت از عموم مردم، همه‌ امیدها معطوف به نظام اقتصاد اسلامی خواهد بود و توقع از این نظام به مراتب بالاتر خواهد رفت. مردم توقع دارند اقتصادی مبتنی بر اسلام راهی برای برون رفت از این مشکل و مقابله با نابودی اقتصادهای خرد پیش پا بگذارد و البته این نظام، با انعطاف موجود در خود به راحتی موجبات سهولت کسب و کارها، به خصوص کسب و کارهای خرد را فراهم کرده است.

انتشار خبر بخشش دو ماهه‌ اجاره‌بهای واحدهای تجاری وقفی تحت تولیت آستان قدس رضوی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین موقوفات کشور، از جلوه‌های انعطاف پذیری نظام اقتصادی اسلامی و وقف به عنوان یکی از ابزار اقتصادی اسلامی است. بخشش 50 درصد از اجاره‌بهای بیش از 90 واحد تجاری موقوفه‌ گنجعلیخان در بازار کرمان در ماه پایانی سال نیز یکی دیگر از موارد حمایتی نظام اقتصادی دینی از اقتصادهای کوچک است. کار خیر بزرگی که می‌تواند به سهولت گسترش یابد و از متلاشی شدن فروشگاه‌های کوچک جلوگیری کند و اقتصاد کشور را از وابستگی به بنگاه‌های بزرگ وسرمایه‌محور برای سالیان متمادی دور نگه دارد.

ثمره‌ عطف تهیه و عرضه‌ مایحتاج مردم به فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و وابسته به سرمایه‌‌داران کلان، چیزی است که امروزه و با شیوع کرونا، در کشورهای اروپای و امریکایی مشاهده می‌شود و آن، هجوم مردم به فروشگاه‌ها، نایابی ملزومات زندگی، بازار سیاه مایحتاجی از قبیل دستمال توالت و مواد شوینده و ضدعفونی کننده می‌باشد. حال آن‌که در ایران و کشورهایی با نظام اقتصادی اسلامی تا وقتی فروشگاه‌ها و مغازهای کوچک و محلی وجود دارند و به فعالیت ادامه می‌دهند، هیچ گاه شاهد چنین صحنه‌های نخواهیم بود، به فضل خدا حفظ این نظام اقتصادی نیز میسر نمی‌شود مگر با عمل به دستورات اقتصادی دینی و بروز انعطاف نهفته در آن به نفع مردم.

جا دارد سایر موقوفات بزرگ کشور که در استان‌هایی از جمله فارس، آذربایجان، اصفهان، تهران، یزد و... قرار دارند، از این روند مطلوب و پسندیده تبعیت نموده و در جهت حمایت از عموم مردم، نقش واقعی خود را ایفا کنند.

سازمان بزرگ اوقاف و امور خیریه به راحتی می‌تواند هزاران واحد اقتصادی کوچک را مورد حمایت خود قرار دهد و از فروپاشی یکی از ارکان اقتصادی این کشور که بیشترین ارتباط با مردم را دارند، جلوگیری کند.

موقوفات متعلق به مساجد، تکایا، اماکن مذهبی و دینی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می‌توانند در این زمین بازیگر خوبی باشند که برنده‌اش در انتها مردم هستند و نظام اسلامی. این روند، همچنین می‌تواند اعتماد عمومی نسبت به ارگان‌های دینی و مذهبی را بالا برده و به سهولت مانع اثربخشی تخریب‌های رسانه‌های معارض شود.

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

انتقاد شدید استاندار کرمان از برخی اظهار نظرها در خصوص سیل در جنوب کرمان

تعداد بیکاران فعلی استان کرمان بیش از صد هزار نفر است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

کارگران ساختمانی و افراد خویش فرما مشمول بیمه بیکاری نمی شوند/مبلغ بیمه بیکاری50 تا 80 درصد حداقل حقوق پرداختی است

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان:بحران ریزگردها یک بحران خاموش است

بانک‌جهانی: انتظار رکود جهانی بزرگی به دلیل شیوع کرونا داریم

رییس اتاق اصناف جیرفت از عدم همکاری مسوولان در برخورد با قانون‌شکنان انتقاد کرد

۲۰۰ واحد مسکونی برای سیل‌زدگان جنوب کرمان احداث می‌شود/ساخت و سازها و تصرفات مسیر رودخانه‌ها از طریق ماده ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها پیگیری می شود

غلظت ریزگردها در فهرج 78 برابر حد مجاز/40 روستای ریگان در محاصره طوفان

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)