کد خبر: ۳۶۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/خانه بدوشان با کرونا چه کنند؟
مدیر کل بهزیستی استان کرمان در پاسخ به سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر حضور چشم‌گیر معتادان و افراد بی‌خانمان در سطح شهر با وجود انتشار بیماری کرونا می‌گوید:ممکن است با جمع آوری این افراد ظاهراً شهر هیچ کارتن خواب و کودک خیابانی نداشته باشد، منتها این‌ها در یک جا جمع شدند و وقتی این تجمع اتفاق بیفتد هر کدام از این‌ها هر کسری که داشته باشند از یکدیگر می‌گیرند و این تجمع به یک بمبی تبدیل می‌شود که ممکن است کل شهر را آلوده کند، لذا هر نوع جمع آوری در کل کشور ممنوع شده است.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده: قرنطینه خانگی اصطلاحی که این روز‌ها به شدت باب شده، ولی این اصطلاح در بین کارگران روزمزد و خانه بدوشان بی‌جیره و مواجبی که هشتشان گروی نه شان است، معنای دیگری دارد، شاید مرگ!

کسی که دغدغه نان دارد، در خانه ماندن برای حفظ سلامتی را چه می‌فهمد. برخلاف تصورتان این افراد کم هم نیستند، کافی است تا شما هم نگاهی به گوشه و کنار شهر بیندازید، احتمالاً با صحنه‌های دلخراشی مواجه خواهید شد.
 
صحنه‌هایی هم، چون خم شدن یک پیرمرد یا حتی یک نوجوان تا کمر درون یک سطل زباله، آن هم برای پیدا کردن خرده نان و یا پسمانده‌های غذا برای گذردان یک روز دیگر از این زندگی.
 
جایگاه این افراد کجاست؟ در این شرایطی که تأکید بر خانه ماندن برای حفظ سلامتی است چه تدابیری برای تأمین معاش و نگهداری این گونه افراد اندیشیده شده است؟ حال آنکه قریب به اتفاق این افراد نیز متاسفانه در دام اعتیاد گرفتار شده و جزء گروه‌های پر خطر به حساب می‌آیند، افرادی که در صورت درگیرشدنشان به این بیماری، به یک عامل انتشارقوی  تبدیل شده جان سایر همشهریان را نیز در معرض خطر قرار می‌دهند.

گرم خانه احتمالاً یکی از اولین گزینه‌هایی است که برای اسکان کارتن‌خواب‌ها و خانه بدوشان به نظر می‌رسد، افرادی که شاید با تعطیلی مشاغل خرد و از پا درآمدن برخی از بنگاه‌های اقتصادی بیشتر هم شده باشند.

عملاً هیچ استفاده‌ای از گرمخانه‌ها نشد!

معاون خدمات شهری شهرداری کرمان در خصوص گرمخانه‌ها به گفتانو می‌گوید: در یک مقطعی در شهر کرمان شهرداری بانی ساخت گرمخانه شد و با همکاری بهزیستی فضا‌هایی که در اختیارشان بود را تبدیل به گرمخانه کرد، ولی هم اکنون شهرداری‌ها محور این کار نیستند.

مهدی نکویی با اشاره به شرایط خاص ایجاد گرمخانه و تخصصی بودن این کار، می‌گوید: در طی جلساتی که در استانداری کرمان تشکیل شد، متولیان امر به این نتیجه رسیدند که این کار بایستی تحت نظارت بهزیستی باشد؛ لذا چند ماهی است که مسئولیت صدور مجوز به بهزیستی واگذار شده است.

بنا به گفته نکویی علاوه بر مکان هایی که بهزیستی برای نگهداری کارتن خواب ها دارد، سه مرکز با عنوان گرمخانه نیز توسط شهرداری ایجاد شده که یکی از آن ها در محدوده سرآسیاب است و دوتای دیگر در محدوده پارک مطهری و پارک انقلاب دایر هستند.
او البته این را هم اضافه می کند که حتی در فصول سرد سال هم هیچ استقبالی از این مراکز نمی شود و افراد کارتن خواب تمایلی به مراجعه به این مراکز ندارند.

گرمخانه در سیستم بهزیستی هیچ تعریفی ندارد!

در حالی معاون خدمات شهری شهرداری کرمان، اصرار به واگذاری صدورمجوز گرمخانه به سازمان بهزیستی دارد که مدیرکل سازمان بهزیستی معتقد است اصلاً  موضوع گرمخانه در سیستم بهزیستی هیچ تعریفی ندارد.

عباس صادق زاده با بیان این جمله که اصطلاح گرمخانه ساخته خود شهرداری هست، می‌گوید: دو سال پیش شهردای چیزی به عنوان گرمخانه باب کرد و خودش هم بدون مجوز این امر را شروع کرد. ما همان موقع هم نسبت به این امر معترض بودیم، درنهایت یک مجوز نصفه و نیمه از ما گرفته شد و همان هم رها شد.

صادق زاده می‌افزاید: در واقع این کاری که شهرداری تحت عنوان گرمخانه شروع کرده بود یک مرکز بود که آن هم متاسفانه آنقدر به وضع بدی مدیریت می‌شد که رها شد.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان در پاسخ به این پرسش خبرنگار گفتارنو که با توجه به شیوع کرونا چه تدابیری برای نگهداری از کارتن خواب‌ها و افراد بی سرپناه اندیشیده شده است، می‌گوید: موضوع گرمخانه در سیستم بهزیستی هیچ تعریفی ندارد، آن چه ما به عنوان بهزیستی در ارائه خدت به افراد دارای اعتیاد و به منظور کنترل آسیب این افراد به کار می‌بریم بحث شلتر یا همان سرپناه شبانه است.

صادق زاده در خصوص حوزه کاری و خدمات شلترها، می‌گوید: شلتر‌ها به ارائه خدمات بهداشتی، تغذیه‌ای و بعضاً پزشکی به افراد کارتن‌خواب و بی سرپناه می‌پردازند.

او در این رابطه توضیح می‌دهد: این افراد شب‌ها در این محل می‌مانند و یک وعده غذای گرم دریافت می‌کنند و صبح هم صبحانه می‌خورند و وسایل بهداشتی برای استحمام اعم از حوله، دستمال و ژیلت دریافت می‌کنند. همچنین اگر این‌ها دچار بیماری پوستی و زخم‌های باز باشند به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.

صادق‌زاده البته این را هم اضافه می‌کند: متأسفانه این افراد به مراکز شبانه نمی‌روند و ممکن است در ماه تنها یک بار به این مراکز مراجعه کنند چرا که گرایش اصلی این‌ها به پاتوق‌ها و خرابه هاست.

پذیرش کمپ ماده ۱۶ به صفر رسیده است
مدیر کل بهزیستی استان کرمان در پاسخ به سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر حضور چشم‌گیر معتادان و افراد بی‌خانمان در سطح شهر با وجود انتشار بیماری کرونا می‌گوید: همیشه ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر در کمپ‌های ماده ۱۶ نگهداری می‌شدند، وقتی که افرادی که در بدترین شرایط بهداشتی هستند دور هم جمع شوند، این مرکز به یک کانون شیوع بیماری تبدیل می‌شود لذا هر نوع جمع آوری در کل کشور ممنوع شده است.

به گفته صادق‌زاده در حال حاضر به جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا پذیرش کمپ‌های ماده ۱۶ به صفر رسیده است و تنها حدود ۱۴۰ نفر در آن جا در شرایط قرنطینه نگهداری می‌شوند. این درحالی است که پیش از این در نزدیک عید حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ معتاد متجاهر در این مراکز نگهداری می‌شدند.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان با تأکید بر این جمله که راه پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، جمع آوری افراد بی خانمان و معتاد نیست، می‌گوید: ممکن است با جمع آوری این افراد ظاهراً شهر هیچ کارتن خواب و کودک خیابانی نداشته باشد، منتها این‌ها در یک جا جمع شدند و وقتی این تجمع اتفاق بیفتد هر کدام از این‌ها هر کسری که داشته باشند از یکدیگر می‌گیرند و این تجمع به یک بمبی تبدیل می‌شود که ممکن است کل شهر را آلوده کند.

صادق زاده با اشاره به حضور ۱۵ تیم سیار برای ارائه خدمات به افراد بی خانمان در پاتوق‌ها می‌گوید: این تیم‌های سیار در مناطق پرخطر و پاتوق‌ها سرویس می‌دهند و به این افراد دستکش، ماسک، ژل ضد عفونی کننده می‌دهند حتی در طی این چند روز چند آرایشگر هم به این پاتوق‌ها رفته و مو‌های سرشان را کوتاه کرده‌اند.

او در ادامه تشریح می‌کند: این سرویس‌هایی که این‌ها می‌دهند همان سرویس‌های DIC‌ها یا کاهش آسیب هاست چرا که این سرویس‌ها وابسته به مراکز کاهش آسیب هستند. با این کار این افراد کاملاً شناسایی شده و آمار، مشخصات و اسامی آن‌ها مشخص است.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان خاطر نشان می‌کند: از نظر علمی با همین شرایط بهتر می‌توان این‌ها را کنترل کرد تا این‌ها را در یک مرکز جمع آوری کرد.

اگر چه صادق‌زاده از رعایت موازین بهداشتی و اختصاص ماسک و ژل برای کارت‌خواب‌ها و کمپ ماده ۱۶ خبر می‌دهد، اما در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به کمبود‌های ماسک و مواد ضد عفونی کننده این مراکز می‌گوید: ماسک وسیله‌ای است که باید ۴ ساعتی یک بار تغییر کند بنابراین علی رغم اینکه ماسک زیادی تأمین و ارائه شده باز هم کمبود وجود دارد؛ اما خوشبختانه با توجه به کارگاه‌های تولیدی زیادی که دراستان آماده شده من فکر می‌کنم به زودی این مشکل برطرف خواهد شد.

او در خصوص مواد ضد عفونی کننده نیز می‌گوید: فعلاً مشکل آن چنانی در بحث مواد ضد عفونی کننده نداریم چرا که ارتش، سپاه، دانشگاه علوم پزشکی و واحد‌های غیردولتی به کمک ما آمده‌اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

انتقاد شدید استاندار کرمان از برخی اظهار نظرها در خصوص سیل در جنوب کرمان

تعداد بیکاران فعلی استان کرمان بیش از صد هزار نفر است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

کارگران ساختمانی و افراد خویش فرما مشمول بیمه بیکاری نمی شوند/مبلغ بیمه بیکاری50 تا 80 درصد حداقل حقوق پرداختی است

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان:بحران ریزگردها یک بحران خاموش است

بانک‌جهانی: انتظار رکود جهانی بزرگی به دلیل شیوع کرونا داریم

رییس اتاق اصناف جیرفت از عدم همکاری مسوولان در برخورد با قانون‌شکنان انتقاد کرد

۲۰۰ واحد مسکونی برای سیل‌زدگان جنوب کرمان احداث می‌شود/ساخت و سازها و تصرفات مسیر رودخانه‌ها از طریق ماده ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها پیگیری می شود

غلظت ریزگردها در فهرج 78 برابر حد مجاز/40 روستای ریگان در محاصره طوفان

پربازدید ها

217مورد از 285 مورد مثبت کرونا مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان است

کارشناس فناوری اطلاعات: این اطلاعات در کنار دیتابیس اپراتور تلفن همراه که مدتی پیش لو رفته بود، می‌تواند آدرس و کد پستی را بدهد

شناسایی بانک‌های اطلاعاتی حفاظت‌نشده و معرفی به مراجع قضایی

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان:بحران ریزگردها یک بحران خاموش است

زلزله 4 ریشتری «کهنوج» کرمان را لرزاند/خسارتی گزارش نشده است

غلظت ریزگردها در فهرج 78 برابر حد مجاز/40 روستای ریگان در محاصره طوفان

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)