کد خبر: ۳۶۱۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اعلام کرد:
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ در بین خانواده ها اظهار کرد: متاسفانه موارد خانوادگی ابتلا به ویروس کرونا به صورت دسته جمعی در استان کرمان در حال افزایش پیدا کردن است که به شدت نگران کننده خواهد بود.

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان به ۱۷۷ نفر رسید/مبتلایان جدید همگی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بودند/طی 24 ساعت گذشته 3 نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان آخرین وضعیت مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان را تشریح کرد.

دکتر "مهدی شفیعی" امروز دوشنبه چهارم فروردین ماه در جمع خبرنگاران در تشریح جزییات این خبر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته و براساس نتایج آزمایشگاهی، جواب ۸ مورد دیگر مبتلا به ویروس کرونا در استان کرمان مثبت اعلام شد که این اضافه شدن این ۸ مورد، جمع مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ در استان کرمان از آغاز این اپیدمی تا امروز دوشنبه چهارم فروردین ماه سال ۹۹ به ۱۷۷ نفر رسید.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در تشریح جزییات این خبر اظهار کرد: از ۴۸ مورد نمونه جدید ارسالی به آزمایشگاه تشخیصی کرونا در کرمان طی ۲۴ ساعت گذشته، جواب تست ۸ مورد جدید مثبت اعلام شد که همگی این مبتلایان در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بوده است.

وی با اشاره به اینکه میانگین سنی افراد مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته ۶۵ ساله و از این تعداد ۷ مورد آقا و یک مورد خانم بوده اند افزود: ۳ مورد فوتی نیز طی ۲۴ ساعت گذشته داشتیم که با احتساب این ۳ نفر مجموع قربانیان کووید ۱۹ در استان کرمان به ۲۰ نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه از سه مورد فوت شده طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان (یک مورد در شهرستان زرند و یک مورد در شهرستان کرمان) و دارای میانگین سنی ۷۰ سال (هر دو خانم) و یک مورد نیز مربوط به حوزه دانشکاه علوم پزشکی سیرجان بوده اند افزود: از این ۸ مورد، یک مورد ساکن شهر یزد بوده که پس از شیوع ویروس در استان یزد با علائم خفیف به خانواده خود در کرمان سر می زند که در اینجا دچار علاوئم حاد بیماری کووید ۱۹ می شود.

وی با بیان اینکه از ۸ مورد مبتلایی، یک مورد زن و شوهر و یک مورد نیز از افراد خانواده ای که قبلا یک نفر از آنها دچار ویروس کرونا در روزهای گذشته شده بود، گزارش ابتلا به کووید ۱۹ را داشته ایم اظهار کرد: این رصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نشان می دهد که ویروس به صورت خوشه در خانواده ها در حال گردش است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه از حضور در مهمانی ها و مجامع عمومی و شلوغ جدا باید پرهیز شود افزود: این حضورها زنگ خطری است که نشان می دهد اگر مراقبت از خودمان را بالا نبریم و مردم موضوع شیوع این ویروس را درک نکنند، در روزها و هفته های آینده شاهد گسترش این اپیدمی در استان کرمان خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه از آغاز این اپیدمی در استان کرمان تاکنون ۷۷ مورد بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان های استان مرخص شده اند اظهار کرد: هم اکنون در نقاهتگاه استان کرمان ۷ مورد بیمار داریم اما متاسفانه با توجه به اینکه افراد ترخیص شده آنگونه که مدنظر ما بود در منزل دوران نقاهت خود را در ایزوله کامل به سر نمی برند، احتمال افزایش مدت زمان بیماران کرونایی در بیمارستان های استان و همچنین حضور اجباری پس از ترخیص از بیمارستان در نقاهتگاه ها را خواهیم داشت.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: همچنین در جلسه امروز مقرر کردیم تا افرادی که در منازل خودشان دروان نقاهت را می گذارند مورد بررسی زنده و سرکشی چهره به چهره قرار گیرند تا از ایزوله کامل آنها مطمئن شویم.

وی با اشاره به آمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ در بین خانواده ها اظهار کرد: متاسفانه موارد خانوادگی ابتلا به ویروس کرونا به صورت دسته جمعی در استان کرمان در حال افزایش پیدا کردن است که به شدت نگران کننده خواهد بود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: درست است که در ظاهر و با توجه به آمار پایین مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان نسبت به سایر استان های کشور وضعیت آرامی را در استان تجربه می کنیم اما این هشدار را می دهیم که اگر مردم موضوعات فاصله گذاری اجتماعی (ماندن در خانه و نرفتن به سفر) را رعایت نکنند در روزهای و هفته های آینده شاهد افزایش انفجاری تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان باشیم.

شفیعی با اشاره به تعطیل صنوف غیرضروری در کشور تا ۱۵ فروردین ماه گفت: متاسفانه شاهد هستیم برخی اصناف غیرضروری در سطح شهر همچنان باز هستند که انتظار داریم اهرم های نظارتی استان پای کار بیایند و دیگر مماشات معنا ندارد زیرا سلامت مردم در حال به خطر افتادن است و به شدت از این ناحیه احساس خطر می کنیم.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره تعداد بستری های صورت گرفته طی ۲۴ ساعت گذشته در استان نیز گفت: از دیروز تا امروز، در سطح استان ۴۶ موردبیمار حاد تنفسی بستری شده اند که از این تعداد ۴۰ مورد شک بیماری کرونا بوده که از مجموع ۴۸ تست انجام شده جواب آزمایش ۸ مورد مثبت اعلام شده است.

شفیعی با بیان اینکهاز ابتدای اسفند ماه ۹۸ تا امروز، ۱۳۸۳ بیمار شبه تنفسی داشته ایم افزود: این تعداد بیمار حاد تنفسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این فصل که با آنفلوآنزی فصلی مواجهه بودیم، رشد ۳ تا ۴ برابری را داشته است که از این تعداد ۸۴۴ مورد محتمل به ویروس کرونا بوده  که تاکنون از تعداد کل نمونه های آزمایش شده، جواب ۱۷۷ مورد قطعی به کووید ۱۹ گزارش شده که نشان می دهد این اپیدمی در سطح استان کرمان دیگر گسترده شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص افراد بستری شده در ICU بیمارستان های استان نیز گفت: تا روز گذشته ۴ نفر بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش ICU بستری بودند که متاسفانه یک نفر از آنها روز گذشته فوت و هم اکنون ۳ نفر در این بخش بستری هستند ضمن آنکه مابقی بیماران کرونایی نیز در بخش ایزوله معمولی بستری و حال عمومی آنها مساعد است.

وی درباره برخی نگرانی ها از حضور افراد مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان ها به دلیل آلودگی بالای این مکان ها بیان کرد: الزامی ندارد که مردم در وهله اول به بیمارستان‌ها مراجعه کنند بلکه می‌توانند به پایگاه‌های ۱۶ ساعته یا مراکز بهداشتی و درمانی تعیین شده در سطح شهر مراجعه یا در سامانه سلامت وضعیت خود را اعلام کنند.

وی در رابطه با تعداد افراد بستری شده مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان نیز اظهار کرد: درحال حاضر ۴۵ نفر بیمار کرونایی در بیمارستان‌های سطح استان بستری هستند ضمن آنکه باید عنوان کرد که از ابتدا این اپیدمی تا کنون ۱۴۱ مورد بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری شده اند که تعدادی از آنها بهبود یافته و تعدادی نیز متاسفانه فوت شده‌اند.

شفیعی از طرح ملی بسیج غربالگری در استان کرمان سخن به میان آورد و بیان کرد: در استان کرمان از دو مسیر سامانه سلامت و مراقب سلامت، غربالگری انجام می‌شود که خوشبختانه با استقبال نسبی مردم استان مواجهه و از روز گذشته تا امروز مشارکت مردم استان خوب گزارش شده به طوری که تا کنون حدود ۳۰ درصد جمعیت استان غربالگری شده‌اند و انتظار داریم این غربالگری تا پایان فروردین‌ماه در استان کرمان به ۱۰۰ درصد جمعیتی برسد.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره پیاده روی و میزان خطرپذیری آن نیز گفت: مردم در ساعات خلوت می‌توانند پیاده‌روی کنند اما می خواهیم که به هیچ عنوان در پارک‌ها دست به سطوح نزده و تنها قدم بزنند ضمن آنکه از پیاده‌روی دست جمعی نیز جدا خودداری کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مراکز درمانی استان با کمبود اقلام بهداشتی روبرو هستند؟ گفت: مقداری در وسایل محافظت فردی از جمله ماسک و مواد ضد عفونی کننده با کمبود روبرو هستیم که با اقدامات سازمان صمت استان در روزهای آینده این مشکل رفع خواهد شد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره ضرورت قرنطینه کردن شهرها گفت: قرنطینه باید در سطح منزل باشد و قرنطینه شهرها دیگر فایده‌ای ندارد زیرا تردد در سطح شهرهای قرنطینه شده نیز خود باعث انتقال ویروس بین افراد آن جامعه خواهد شد.

شفیعی در خصوص پروتکل‌های درمانی برای درمان بیماران کرونایی گفت: هر کشوری برای خودش پروتکل درمانی خاصی را تعریف می‌کند ضمن آنکه یک پروتکل درمانی نیز از سوی سازمان‌ بهداشت جهانی براساس تجربیات کشورهای مختلف ارائه می شود. اما در مجموع هر پزشکی داروی ضد التهاب ریه خاصی را برای درمان بیماری کووید ۱۹ براساس تجربیات خود تجویز می کند که شاید ما نیز براساس تجربیات جهانی در هفته آینده پروتکل درمانی را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه سعی داریم اپیدمی را محدود کنیم، اظهار کرد: توصیه‌های بهداشتی توسط مردم و همچنین فاصله گذاری اجتماعی دو مبحث خیلی مهم در کنترل و محدود کردن زنجیره کووید ۱۹ است و قطعا با این اقدامات نه تنها فشار زیادی به کادر درمانی کشور وارد نخواهیم کرد بلکه بیمارستان‌ها نیز توان وظرفیت پذیرش بیماران را خواهند داشت که در این راستا رفتارها و اقدامات مردم بسیار مهم است.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طرح سوال از رییس جمهوری به صلاح نظام نیست/ضعیف کردن دولت در شرایط فعلی هیچ نتیجه‌ای ندارد

رئیس اتاق کرمان: چه اتفاقی در توسعه اقتصادی و افزایش درآمد‌ها افتاده که هر سال میزان درآمد‌های مالیاتی استان رشد دارد؟

سال آینده ۲۸ درصد مالیات افزایش می‌یابد/ چنانچه استانی وصول مالیاتی اش از ۹۵ درصد کمتر باشد به ازای هر یک درصد، دو درصد از بودجه‌اش کسر می‌شود

جزییات دریافت وام ودیعه مستاجران

بیکاری 5هزار نفری فعالین گردشگری پس از کرونا/خسارت 28میلیارد تومانی هنر بافندگی طی سه ماه

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: قیمت لوازم خانگی ۳۲ تا ۵۰ درصد رشد داشته است/الکترو استیل و پاکشوما فروششان را بسته اند/فروش ۵۰ درصد کاهش داشته است

رییس شورای شهر رفسنجان: شورا با استعفای شهردار مخالف است/ سیاسی کاری از سوی شورا نبوده

تردد در خیابان‌های منتهی به بهشت زهرای جیرفت ممنوع است

دستور بازداشت برگزارکنندگان جشن ها و تجمعات در جیرفت صادر شد

رد اعتبار نامه تاجگردون خلاف قانون بود/رای نمایندگان براساس شنیده‌ها بود نه واقعیت امر

پربازدید ها

چاقو خوردن تکنسین اورژانس بم درطی یک ماموریت کاذب/ضارب تعادل روحی نداشت

رییس شورای شهر رفسنجان: شورا با استعفای شهردار مخالف است/ سیاسی کاری از سوی شورا نبوده

تردد در خیابان‌های منتهی به بهشت زهرای جیرفت ممنوع است

۱۲ شهرستان استان با تنش آبی شدید روبرو هستند

تعریف ۴۸ میلیارد تومان پروژه عمرانی در سفر حجت الاسلام رییسی به کرمان

در وضعیت هشدار قرار داریم/۶۰ درصد موارد کشف شده مبتلا به کرونا طی یک ماه اخیر بوده

شهریه مدارس غیر دولتی کرمان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

7فوتی و 94مورد بستری جدید کرونا

دستور بازداشت برگزارکنندگان جشن ها و تجمعات در جیرفت صادر شد

62بیمار جدید کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)