کد خبر: ۳۶۳۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه در بحث تعطیلی اصناف و واحد‌های تولیدی و صنعتی اصل بر جلوگیری از تجمعات است افزود: نباید به موضوع کرونا و وضع قوانین برای جلوگیری از شیوع این ویروس به صورت سفید و سیاه نگاه کرد بلکه آن چیزی که در مقابله با این ویروس امری ضروری و مهم است موضوعات «کاهش انتقال ویروس» و «کاهش ارتباطات» است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه در بحث تعطیلی اصناف و واحد‌های تولیدی و صنعتی اصل بر جلوگیری از تجمعات است افزود: نباید به موضوع کرونا و وضع قوانین برای جلوگیری از شیوع این ویروس به صورت سفید و سیاه نگاه کرد بلکه آن چیزی که در مقابله با این ویروس امری ضروری و مهم است موضوعات «کاهش انتقال ویروس» و «کاهش ارتباطات» است.

سیدوحید احمدی طباطبایی عصر امروز ۱۶ فروردین ماه در جمع خبرنگاران با موضوع کرونا ویروس درباره جزییات طرح فاصله گذاری هوشمند اظهار کرد: در شرایط کنونی، برای اینکه بتوانیم اپیدمی کرونا را کنترل کنیم باید «احتمال ابتلا در هر تماس»، «تعداد تماس ها» و «مدت زمان سرایت پذیری» این بیماری را کاهش و کوتاه کنیم.

وی با بیان اینکه برای پایین آوردن احتمال انتقال ویروس کرونا در هر تماس باید تهویه مناسب، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک برای افراد بیمار و یا کسانی که در تماس با بیماران هستند را در دستور کار قرار دهیم اظهار کرد: همچنین توصیه می‌شود مردم در مکان‌های تجمعی از ماسک استفاده کنند و رعایت فاصله بیش از ۱.۵ تا ۲ متر از یکدیگر نیز در احتمال انتقال ویروس کووید ۱۹ در تماس ها، بسیار موثر خواهد بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به موضوع «کاهش تعداد تماس‌ها» نیز اشاره کرد و گفت: گاهی اوقات ممکن است تماس‌های اجتناب ناپذیر با اعضای خانواده و یا همکارانمان در محیط کار را داشته باشیم، اما به شدت توصیه می‌کنیم می‌کنیم همچنان مردم از حضور در مهمانی‌ها و مراسمات خودداری کرده و در صورت ضرورت، ترجیحا در فضای باز و کمتر از ۱۵ دقیقه در این نوع مکان‌ها حضور داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ازدحام نباید صورت گیرد و اماکن عمومی از جمله مدارس باید تعطیل باشند اظهار کرد: کوتاهی دوره سرایت پذیری نیز از نکات بسیار مهم در امر قطع زنجیره انتقال ویروس کووید ۱۹ است.

احمدی طباطبایی با بیان اینکه ویروس کرونا در ۸۰ درصد افراد جامعه بدون علائم یا دارای علائم خفیف است افزود: این بدون علامت بودن و یا دارای علائم خفیف به معنای آن نیست که فرد قابلیت سرایت این ویروس را ندارد بلکه همچنان فرد ناقل این بیماری است به همین جهت به شدت تاکید می‌شود که مردم باید با کوچکترین علامتی همچون، تب، کوفتگی، سرفه و ... خود را در منزل قرنطینه کنند و حتی با افراد خانواده نیز در کمترین تماس ممکن باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از سخنان خود درباره گرفتن تست کرونا از افراد در سطح استان کرمان گفت: هم اکنون نمونه گیری در تمامی بیمارستان‌های سطح استان که پذیرش بیماران حاد تنفسی و مشکوک به کووید ۱۹ هستند، صورت می‌گیرد و تمامی نمونه‌ها به آزمایشگاه مرجع تشخیصی کرونا در کرمان ارسال می‌شود.

احمدی طباطبایی با اشاره به طرح نمونه گیری سرپایی برای افراد گروه‌های پرخطر گفت: در این طرح که قرار است در آینده نزدیک در استان کرمان اجرایی شود، از افراد گروه‌های پرخطر جامعه از جمله دیابتی ها، افراد فشار خونی و ... که دارای علائم مشکوک به کرونا می‌باشد، نمونه‌های گیری‌های سرپایی انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه نمونه گیری‌های صورت گرفته از ترشحات بینی و حلق بوده که در ۷۰ درصد می‌تواند مثبت و ۳۰ درصد می‌تواند به صورت کاذب منفی باشد اظهار کرد: به هیچ عنوان برای اینگونه افراد نباید جواب آزمایش‌های ملاک باشد، زیرا اگر فردی دارای علائم کرونا بوده و حتی اگر به صورت کاذب جواب آزمایش آن منفی باشد باید تمامی موارد ممکن برای جلوگیری از انتقال ویروس احتمالی را رعایت کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره ادامه وضعیت فعالیت اصناف گفت: در شرایط کنونی، همچنان پافشاری می‌کنیم که عجله‌ای نباید در بازگشایی یکسری از مشاغل که ضرروت‌های کمتری دارند، وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در بحث تعطیلی اصناف و واحد‌های تولیدی و صنعتی اصل بر جلوگیری از تجمعات است افزود: نباید به موضوع کرونا و وضع قوانین برای جلوگیری از شیوع این ویروس به صورت سفید و سیاه نگاه کرد بلکه آن چیزی که در مقابله با این ویروس امری ضروری و مهم است موضوعات «کاهش انتقال ویروس» و «کاهش ارتباطات» است.

احمدی طباطبایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره کارایی استفاده از ماسک گفت: براساس نظریه‌های سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه برای افراد بیمار نیز ماسک‌های جراحی توصیه می‌شود نه N ۹۵ گفت: ماسک‌ها پارچه‌ای قطعا اثربخشی پایین تری نسبت به ماسک‌های جراحی دارند، اما در شرایط کنونی که با کمبود ماسک‌های جراحی روبرو هستیم استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای در راستای سیاست کاهش خطر نیز موثر خواهد بود، اما قطعا ایده ال نیست.

وی درباره برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی و این ادعا که این مطلب از سوی سازمان بهداشت جهانی عنوان شده است افزود: به هیچ عنوان سازمان بهداشت جهانی چنین موضوعی را تایید نکرده است. انتشار این اخبار یک نوع شیطنت ژورنالیستی توسط رسانه‌های خارجی بود.

احمدی طباطبایی افزود: ویروس کرونا تنها از قطرات تنفسی انتقال پیدا می‌کند ضمن آنکه باید عنوان کرد که ذرات این ویروس می‌تواند از عطسه و سرفه فرد بیمار نهایتا تا ۲ متر جلوتر انتقال پیدا کند و به دلیل آنکه ذرات این ویروس بالاتر از ۵ میکرون قطر دارند، به هیچ عنوان از طریق هوا منتقل نخواهند شد و تنها در مراکز درمانی و بهداشتی که در آن‌ها ساکشن‌های ترشحاتی صورت می‌گیرد، ممکن است تا حدود ۴ متر نیز پراکنده باشد، اما موضوع انتقال این ویروس در هوا در شعاع ۸ متری به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی به موضوع طرح فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه اشاره کرد و گفت: انصافا باید عنوان کرد که از ۳۰ بهمن ماه سال ۹۸ مردم همکاری بسیار خوبی در راستای مقابله با این ویروس داشتند و از سوی دیگر نیز باید بپذیریم که نگاه داشتن افراد در منزل و تعطیلی اصناف و واحد‌های تولیدی نیز تا حدی امکان پذیر خواهد بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه باید همه مسائل را در کنار هم دید افزود: سلامت افراد مهم است، اما در کنارش مسائل اقتصادی نیز از اهمیت خاص خودش برخوردار است و در تصمیم گیری‌ها باید خیرالعموم را مدنظر قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه باید در کنار فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تماس ها، صنایع و واحد‌های تولیدی را نیز باز کنیم افزود: نمی‌توان قوانین و اقدامات کشور‌ها در راستای مبارزه با ویروس کرونا را با یکدیگر مقایسه کرد، زیرا شرایط اقتصادی، فرهنگی و ... کشور‌ها نیز با هم متفاوت است.

احمدی طباطبایی به قیاس شرایط اقتصادی کشور‌های ایتالیا و کره جنوبی با جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: باید با توجه به شرایط اقتصادی خودمان تصمیم گیری کنیم و در این راستا نیز هر کشوری باید به صورت بومی و با توجه به شرایط خودش تصمیم گیری کند که به نظر می‌رسد در کشور نیز تاکنون بهترین تصمیمات در راستای کاهش شیوع این ویروس گرفته شده که خوشبختانه شاهد همکاری بسیار خوب مردم نیز در این راستا بوده ایم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور:انعطاف های لازم برای رفع نگرانی دانش آموزان و والدین از برگزاری حضوری امتحانات صورت گیرد/آموزش و پرورش برای فعالیت های آموزشی همراه با کرونا برنامه ریزی کند

محاکمه مردی که خانه دکتر مصدق را با جعل سند فروخت

از کتاب «ناگفته‌های احمدی‌نژاد» تا پاراف‌های پوپولیستی/احمدی نژاد هنوز باور نکرده که نقش اجرایی و نفوذی در دولت ندارد

تعجب احسان علیخانی از اسم و فامیل جالب شرکت کننده «عصر جدید»

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند

زیر ساخت های بهداشتی باغ شاهزاده ماهان تکمیل شد

سارقان منازل بردسیر دستگیر شدند

مراکز علمی آزاد و زبان بازگشایی می‌شود

نهاد‌های نظارتی و رسانه‌ها در تمامی مراحل قرعه‌کشی خودرو، حضور خواهند داشت/امکان فروش وکالتی خودرو‌های ثبت‌نامی از سوی متقاضیان وجود ندارد

میراث فرهنگی مالک بسیاری از بناهای تاریخی نیست / ما فقط آنها را مدیریت می‌کنیم

پربازدید ها

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند

دیگر نمی‌توانیم ادارات، مغازه‌ها و صنوف را تعطیل کنیم/اگر تعداد افراد بستری شده افزایش یابد، ادارات را تعطیل می کنیم

تست ۱۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته از نظر کرونا مثبت شد

گل های مهریه برای اسانس گیری به کارخانجات گلاب گیری بردسیر ارسال شدند/ درآمد گل ها صرف آزادی زندانیان دیه و مهریه خواهد شد

اختیارات لازم به فرمانداران برای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا داده شد/۳۵ درصد مبتلایان به کووید ۱۹ در جیرفت مربوط به کارمندان است/ادارات شهرستان‌های جنوبی ،می‌توانندبا یک سوم نیروهای خود فعالیت کنند

آتش ۴۵ هکتار از منطقه جنگلی، نخیلات و مراتع کوشِ کَلَجَک عنبرآباد را سوزاند

انهدام باند سرقت به عنف در کرمان

سارقان منازل بردسیر دستگیر شدند

گروگان گیری در رودبار جنوب/سه متهم دستگیر شدند

از مس برای عدم انشار کرونا استفاده کنید

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   ( نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)

کشف 4خودروی احتکار شده در کرمان   (۱ نظر)