کد خبر: ۳۶۸۹۳
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/پس از خیار و پیاز، نوبت به گوجه رسید
مقداد تکلو زاده با بیان این جمله که دلیل کاهش قیمت محصولات کشاوری تنها مربوط به کرونا نیست، اظهار داشت:حتی اگر کرونا هم وجود نداشت ما تا یک حدی به خاطر اینکه کشاورزان به الگوی کشت توجه نمی کنند و سازمان های دولتی نیز آن طور که باید و شاید الگوی کشت را ترویج نمی دهند و بر آن نظارت ندارند، کاهش قیمت محصولات کشاورزی را داشتیم.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:مرثیه کشاورزان یکی پس از دیگری شروع می شود، افت قیمت ابتدا با محصول خیار شورع شد و پس از آن به پیاز و حالا هم به گوجه رسیده است.
قیمت محصولات کشاورزی در حالی یکی پس از دیگری دچار افت شدید قیمت می شود و رنگ از رخسار کشاورز می برد که بند ناف کشاورزان منطقه خصوصا جنو ب کرمان به درآمد کشاورزی بسته است و عمده مردم این منطقه از این طریق امرار معاش می کنند.
کشاورزان هنوز کمر خود را از زیر بار زیان های کشت خیار راست نکرده بودند که حال با افت قیمت گوجه و پیاز مواجه شدند.

به گفته هادی لورگی از کشاورزان منطقه کهنوج قیمت خرید گوجه حال به کیلویی 250 تومان رسیده است، قیمتی که حتی برای کشاورز صرف نمی کند تا محصول را از زمین برداشت کند.

این کشاورز منطقه کهنوج که پیش ازاین نیز با کاشت خیار متحمل خسارت های سنگینی شده بود در خصوص ضررو زیان ناشی از کاشت گوجه می گوید: به غیر از هزینه اجاره زمین من 20 میلیون تومان به صورت ثابت برای کاشت گوجه خرج کرده بودم اما حال حتی یک میلیون تومان هم فروش نداشته ام.

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان کرمان درپاسخ به چرایی افت شدید قیمت محصولات کشاورزی استان با وجود اینکه تنها 30درصد از محصولات صادر می شده است، به گفتارنو می گوید:دوره پیک مصرف محصولات کشاورزی در ایام عید بود اما با توجه به بحث کرونا بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی نه تنها در ایران بلکه در تمام کشور ها تقاضای مصرف مواد غذایی کاهش داشته است و همین امر قیمت محصولات را کاهش داده است.

مقداد تکلو زاده با بیان این جمله که دلیل کاهش قیمت محصولات کشاوری تنها مربوط به کرونا نیست، اظهار داشت:حتی اگر کرونا هم وجود نداشت ما تا یک حدی به خاطر اینکه کشاورزان به الگوی کشت توجه نمی کنند و سازمان های دولتی نیز آن طور که باید و شاید الگوی کشت را ترویج نمی دهند و بر آن نظارت ندارند، کاهش قیمت محصولات کشاورزی را داشتیم.

تکلو زاده در ادامه می افزاید: این دو قضیه دست به دست هم داد تا به جایی برسیم که پیاز از کیلویی 12 هزار تومان به کیلویی 700 یا 800 تومان برسد.

اگر چه دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان کرمان معتقد است که کاهش قیمت محصولات کشاورزی یک پدیده جهانی است اما در بخش دیگری از صحبت هایش می گوید:اگر ما زیر ساخت های قوی تری داشتیم مثل کشور ترکیه و یا مرکز لجستیک بار داشتیم که می توانستیم محصولاتمان را با شرایط خاص و رعایت پروتکل های بهداشتی به بازار های جهانی عرضه کنیم.

تکلو زاده در ادامه با اشاره به تفاوت ها و تاثیرات نوع مدیریت صادرات در شرایط کنونی می گوید:آن کشورهایی که مدیریت یکسان و واحد در حوزه عرضه محصولات کشاورزی داشتند خیلی کمتر آسیب دیدند تا کشور ما که به صورت لوکال و منطقه ای عمل کند و هر کشاورز به صورت لوکال و منطقه ای صادراتش را انجام می دهد و محصولش را روانه بازار می کند.

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمان در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی چه حمایت هایی از کشاورز خواهد شد، می گوید: ما به استاندار و نمایندگان مجلس پیشنهاد دادیم تا در کوتاه مدت وام های کشاورزان امهال شود وپرداخت اقساط به تاخیر بیفتد. همچنین بایستی وام هایی با بهره کمتر به کشاورزان جهت تامین نقدینگی پرداخت شود.
تکلو زاده راهکار سوم برای مدیریت شرایط را در احداث مراکز لجستیک بار می داند و در این رابطه تشریح می کند: بایستی در بلند مدت چند مرکز لجستیک بار در شهرستان های جنوبی کرمان احداث شود و موانع اجرایی آن ها برداشته شود.
او در ادامه می افزاید: در حوزه های دیگر هم باید یکسری کنسرسیوم های صادراتی و شرکت های توانمند مدیریت صادرات ایجاد شود تا این شرکت ها بتوانند بحث صادرات را تسهیل کنند و د راین شرایط به کشاورزان کمک کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هیچ کس نباید بدون رای دادن از شعبه خارج شود

آخرین آمار کرونا در ایران، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ / فوت ۱۲۷ نفر و شناسایی ۱۰ هزار و ۱۰۰ بیمار جدید/بستری ۱۰۶ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های کرمان

حضور پرشور مردم کرمان در انتخابات بیانگر تداوم مکتب سردار سلیمانی است

استاندار: مشارکت مردم استان کرمان در حال افزایش است

هیچ مشکل امنیتی نداشته ایم/ آماده‌باش پلیس تا اعلام نتایج انتخابات

خطاب به کسانی که برای رای دادن، «تردید» دارند

جهانگیری: امروز مردم دست به انتخابی می‌زنند که سرنوشت خود را برای به او واگذار کنند

کدخدایی: آمار مصرف تعرفه های انتخابات در حد گمانه زنی است

همتی: به انزوای خارجی پایان خواهیم داد / مردم حق دارند با رفاه و با آرامش زندگی کنند / اگر رای نیاورم باز هم پیگیر شعارهایم خواهم بود

همه جهان امروز به انتخابات ایران نگاه می‌کنند/ کاش هیچ مشکلی از روز ثبت نام نامزدها تا امروز نداشتیم

پربازدید ها

باید رأی اکثریت اعضا وجود داشته باشد تا فرد تایید شود / من هم نمی‌دانم که دلیل رد صلاحیت برخی از کاندیداها چیست / هرکس دلایل عدم احراز را بخواهد به خودش اعلام می‌کنیم

یادداشت تکاندهنده یاسر هاشمی در حمایت از عبدالناصر همتی

اجرای کامل و صحیح پروتکل های بهداشتی در روز انتخابات تضمین کننده سلامت مردم و رای دهندگان خواهد بود

مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

محسن هاشمی: امسال نخستین انتخابات بدون مشورت و نقش موثر آیت الله هاشمی است؛ ایشان حتی در دوره گذشته هم پیش از رحلت خود، بستر پیروزی جریان اصلاح طلب و میانه رو فراهم کردند / خلا انسجام در میان اصلاح طلبان و کاهش اعتماد به تاثیر صندوقهای رای بزرگترین تهدیدات جامعه است / به همتی رای دهید تا تلخی بی مهری های ردصلاحیتها به شیرینی ابطال مهندسی انتخابات تبدیل شود

انتخابات به دور دوم می‌رود/ قطعا مخاطب آقای خاتمی رای دادن به همتی است

بهزاد نبوی: ظریف قبول کرده تا به عنوان وزیر خارجه یا معاون بین الملل ریاست جمهوری در کنار دولت همتی باشد؛ این خبر خوبی است

نظام را دریابید/ در مورد شورای نگهبان باید تجدید نظر شود

۱۵ حزب اصلاح‌طلب با تشکیل "ائتلاف جمهور" از کاندیداتوری همتی حمایت کردند

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها از همتی حمایت کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)