کد خبر: ۳۶۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
ماجرای ابتلای معلمان و پرسنل یکی از دبستان‌های شهر کرمان به کرونا صحت دارد؟
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره‌ صحت و سقم ماجرای ابتلای معلمان و پرسنل یکی از دبستان‌های شهر کرمان که پیش از بازگشایی مدارس، در محل مدرسه حضور یافته و مبتلا شده‌اند گفت: متاسفانه این اتفاق افتاده و صرف مدرسه بودن مطرح نیست.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره‌ صحت و سقم ماجرای ابتلای معلمان و پرسنل یکی از دبستان‌های شهر کرمان که پیش از بازگشایی مدارس، در محل مدرسه حضور یافته و مبتلا شده‌اند گفت: متاسفانه این اتفاق افتاده و صرف مدرسه بودن مطرح نیست. مدارس به‌صورت آنلاین و مجازی آموزش می‌دهند ولی معلمان و کادر اداری مدارس بعد از تعطیلات نوروز روزانه یکی، دو ساعت البته با حفظ نکات بهداشتی در مدرسه حضور داشتند. این اتفاق در پی بی‌مبالاتی در آن مدرسه اتفاق افتاده و شرایط بهداشتی را کامل رعایت نکردند.

مهدی شفیعی عصر امروز ۲۹ اردیبهشت ‌در نشست خبری با محوریت کروناویروس گفت: در گام دوم مدیریت کرونا، پروتکل‌های بهداشتی با هدف بازگشت تدریجی جامعه به روال عادی و براساس اینکه خطر انتقال در کدام‌یک از مشاغل بالاتر است، تعریف می‌شوند لذا مشاغل به گروه‌های با خطر بالا، متوسط و پایین تقسیم بندی شده و بعد به‌صورت پلکانی بازگشایی می‌شوند.  

وی با اشاره به بازگشایی‌های صنوف ادامه داد: در مرحله نخست، مشاعل کم‌خطر با شرط حفظ رعایت پروتکل‌ها بهداشتی بازگشایی شدند، سپس مشاغل با خطر متوسط و بعد هم مشاغل پرخطر و اماکن تجمعی مثل تالارها که ممکن است این گروه هم بازگشایی شوند ولی در همه‌ی شهرها اعم از سفید و زرد و قرمز، پروتکل‌های الحاقی باید اجرا شود و صاحب صنف، موظف به رعایت آن است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط صاحبان اصناف تاکید کرد و افزود: ناظران بهداشتی و بازرسان استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت، اصناف و تعزیرات باید دست به دست هم بدهند تا پروتکل‌ها به نحو احسنت اجرا شوند و با خاطیان برخورد شدید صورت گیرد و حتی تعطیل شوند ضمن آنکه تعطیلی آنها هم طولانی‌مدت باشد و جریمه‌های سنگین نیز برای آن لحاظ و حتی موضوع آن رسانه‌ای هم شود؛ این موضوع، شامل ادارات نیز می‌شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه  پروتکل‌ها کمرنگ اجرا می‌شوند، تصریح کرد: در جلسه‌ی روز شنبه ستاد مقابله با کروناویروس استان این موضوع را مطرح کردم و از این موضوع نگران هستیم. وزارت بهداشت هم همواره هشدار داده که بازگشایی و سفید اعلام کردن به‌معنی این نیست که اپیدمی به پایان رسیده است. اگر پروتکل‌ها با جدیت رعایت نشود احتمال بازگشت موج‌های بعدی اپیدمی وجود دارد.

شفیعی در مورد آمار کلی پرسنل مبتلا به کرونا در استان نیز گفت: درست است پرسنل درگیر می‌شوند ولی خیلی از آنان در بیمارستان و به‌واسطه‌ی شغل‌شان نبوده که مبتلا شده‌اند بلکه ممکن است در محیط بیرون از محل کار آلوده شده باشند و چون تفکیک این موارد کار سختی است، از طرفی، ارائه‌ی این آمار، بار حقوقی هم دارد بنابراین سعی کردیم وسواس بیش‌تری برای ارائه‌ی آمار در این گروه داشته باشیم و تنها روزهایی که مطمئن هستیم فرد در محل کار مبتلا شده آن را اعلام می‌کنیم.

وی افزود: در زیرمجموعه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، تعداد پرسنل درمانی مبتلا به کووید ۱۹ کمتر از  ۵۰ نفر است و خوشبختانه، مورد فوت و بیمار شدید در میان این قشر نداشتیم و اکثر موارد سرپایی درمان شدند و بهبود یافتند و زیر پنج نفر هم بودند که یکی، دو روز در بیمارستان بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره‌ صحت و سقم ماجرای ابتلای معلمان و پرسنل یکی از دبستان‌های شهر کرمان که پیش از بازگشایی مدارس، در محل مدرسه حضور یافته و مبتلا شده‌اند گفت: متاسفانه این اتفاق افتاده و صرف مدرسه بودن مطرح نیست. مدارس به‌صورت آنلاین و مجازی آموزش می‌دهند ولی کادر معلمان و اداری مدارس بعد از تعطیلات نوروز روزانه یکی، دو ساعت البته با حفظ نکات بهداشتی در مدرسه حضور داشتند. این اتفاق در پی بی‌مبالاتی در آن مدرسه اتفاق افتاده و شرایط  بهداشتی را کامل رعایت نکردند.

وی ادامه داد: این شرایط، فقط مخصوص آموزش‌وپرورش نیست و در دیگر مکان‌های اداری از جمله بانک‌ها و یکی، دو محیط کارمندی دیگر نیز مشابه آن رخ داده است.

شفیعی خطاب به مردم گفت: باید بدانید که افراد بدون علامت وجود دارند و همه جا در حال تردد هستند و اگر رعایت نکات بهداشتی صورت نگیرد، دیگران هم می‌توانند مبتلا شوند.

وی در خصوص کمبود کیت‌های تشخیصی کروناعنوان کرد: ما در مراکز کیت تشخیصی کرونا نداریم که بگوییم کیت کم شده بلکه محیط حمل نمونه و سوآپ برای نمونه‌گیری در اختیار مراکز قرار می‌دهیم. به دلیل اینکه منابع را مدیریت کنیم، تیمی موظفند که روزانه توزیع را انجام داده و بعد هم جمع‌آوری نمونه‌ را انجام می‌دهند. ما براساس افرادی که روزانه فراخوان می‌دهیم و درصدی که احتمال می‌دهیم مراجعه‌ی حضوری دارند این امکانات را توزیع می‌کنیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: تیم ۱۶ نفره‌ای در شهرستان کرمان موارد تماس با بیماران مثبت را پیگیری می‌کنند. اگر فردی فراخوان می‌شود گاهی تمام خانواده را با خود می‌برد، که نیاز نیست. اگر فرد مثبت شد اطرافیان او به هر تعداد که باشند فراخوان می‌شوند. اگر از اطرافیان کسی مثبت شد مجدد دیگر کسانی که با او در تماس بوده‌اند فراخوان می‌شوند. جای نگرانی نیست.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کرونا طی ۲۴ ساعت جان ۸ کرمانی را گرفت/۷۰ نفردیگر به جمع بستری شدگان اضافه شدند

شناسایی 6هزار و 605دانش آموز بازمنده از تحصیل در ریگان و رودبار جنوب/برخی از این دانش آموزان به دلیل نداشتن پول کتاب، ترک تحصیل کرده بودند

تعیین حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی/باید به سمت ترکیبی شدن مدارس گام برداریم

بستری بیماران کرونایی در سالن بحران صنعت مس/تالارهای پذیرایی از 17تیرماه وقت مراسم به کسی ندهند

58 درصد حوادث کار، ناشی از خطای انسانی است

ایجاد 650 پایگاه اوقات فراغت به صورت مجازی/ساختمان فعلی دانشگاه فرهنگیان کرمان جوابگوی ظرفیت پذیرشی دانشجویان نیست

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

آتش‌سوزی در 15 هکتار از مراتع راویز رفسنجان

تنها برای افراد بالای 60سال و چاق تست کرونا انجام می شود/80درصد تخت های بیمارستانی اشغال است

پربازدید ها

خبر اعمال محدودیت جدید برای استان کرمان از سوی استاندار کذب است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم

۹۶ بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند/زنجیره انتقال ویروس، مجددا برقرار شد

بیمارستان وظیفه گرفتن تست کرونا از بیماران سرپایی را ندارد

جزئیات حادثه انفجار در کلینیک سینا اطهر

شرق کرمان تا سیراب شدن 11 کیلومتر فاصله دارد!

کمبود ماسک نداریم/شاید در آینده آموزش نحوه دوخت ماسک به عموم مردم ارائه شود

شروط بازگشایی مدارس در شرایط کرونا/ حضور یک‌روز در میان دانش‌آموزان

اگر تست استاندار منفی باشد از شنبه به محل کار بر می گردد

تعطیلی صنوف غیر ضرور/دوم سوم کارکنان ادارات دور کاری خواهند کرد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)

فرماندار قلعه گنج:هیچ پولی جابه جا نشده است و کلیه حساب‌ها مسدود شده اند/هنوز منشا این پول مشخص نیست/کمیته امداد از واریز این پول ابراز بی اطلاعی کرده است   ( نظر)

واریز وجوه ۵۰ میلیون تومانی به حساب مددجویان کمیته امداد قلعه گنج   ( نظر)

تقسیم بندی منطقه‌ای باعث عقب‌ماندگی استان کرمان شده است   ( نظر)