کد خبر: ۳۶۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
آخرین وضعیت کرونا ویروس در استان:
سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته با انجام آزمایش بر ۲۲۷ نمونه‌ی مشکوک به کرونا در استان، ۶۴ بیمار جدید شناسایی شد، گفت: «۱۱ نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، ۳۱ نفر از حوزه‌ی دانشگاه جیرفت، ۱۵ نفر از حوزه‌ی دانشگاه بم و شش نفر از حوزه‌ی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان هستند. همچنین، یک نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان است».

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته با انجام آزمایش بر ۲۲۷ نمونه‌ی مشکوک به کرونا در استان، ۶۴ بیمار جدید شناسایی شد، گفت: «۱۱ نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، ۳۱ نفر از حوزه‌ی دانشگاه جیرفت، ۱۵ نفر از حوزه‌ی دانشگاه بم و شش نفر از حوزه‌ی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان هستند. همچنین، یک نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان است».

وی افزود: «۲۴ نفر از بیماران جدید زن و ۴۰ نفر از آن‌ها مرد هستند».

شفیعی ادامه داد: «۱۹ مورد از مبتلایان جدید بستری در بیمارستان، ۹ مورد بیمار سرپایی و ۳۵ مورد اطرافیان بیمارانی هستند که پیش از این، تست آن‌ها مثبت شده و در غربال‌گری فعال ما شناسایی شده‌اند».

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با بیان اینکه یک مورد از بیماران جدید از پرسنل بهداشتی و درمانی هستند، اظهار کرد: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، یک بیمار که مردی از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت بود نیز جان خود را از دست داد و آمار کل جان‌باختگان به ۶۴ نفر رسید».

شفیعی گفت: «همچنین، در شبانه‌روز گذشته، پنج نفر از بیماران با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شدند و شمار کل بهبودیافتگان در استان از ابتدای اپیدمی تاکنون به ۴۴۹ نفر رسید».

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان سپس توضیح داد: «بخشی از این افزایش آمارها مربوط به بیماریابی و غربال‌گری فعال است و این، هم خوب است و هم بد و مانند یک تیغ دولبه است. در این غربال‌گری، فردی که علامت ندارد و ظاهر او کاملا سالم است و به‌راحتی می‌تواند همه‌جا تردد کند، زودهنگام شناسایی می‌شود و به او توصیه می‌کنیم در منزل تحت ایزوله قرار گیرد تا زنجیره‌ی انتقال قطع شود. اما نگرانی از این است که روز به روز آمار بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و این نشان می‌دهد مردم رعایت نمی‌کنند و باید فکری برای آن کرد».

وی افزود: «همه‌ی موارد بدون علامت را نمی‌توان در جریان غربال‌گری شناسایی کرد. بنابراین، برخی از بیماران این ویروس را می‌توانند وارد خانواده و دیگر جمع‌هایی که حضور می‌یابند بکنند و افرد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند از این طریق مبتلا شوند. در این وضعیت، طی هفته‌های بعد موارد بیماران بستری‌ افزایش می‌یابد اگرچه این افزایش ممکن است به‌کندی اتفاق بیفتد اما در پی آن، مرگ‌ومیر هم بیش‌تر می‌شود».

پروتکل‌ها به خوبی اجرا نمی‌شود

شفیعی همچنین با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان گفت: «در گام دوم مدیریت کرونا، با هدف بازگشت تدریجی جامعه به روال عادی، با حفظ شرایط بهداشتی پروتکل‌هایی تعریف می‌شود و براساس اینکه خطر انتقال در کدام‌یک از مشاغل بالاتر است، به گروه‌های با خطر بالا، متوسط و پایین طبقه‌بندی شده و بعد به‌صورت پلکانی بازگشایی می‌شوند. در مرحله‌ی اول، مشاعل کم‌خطر با شرط حفظ رعایت پروتکل‌ها بازگشایی شدند، بعد مشاغل با خطر متوسط و بعد هم مشاغل پرخطر و اماکن تجمعی مثل تالارها که ممکن است این گروه هم بازگشایی شوند ولی در همه‌ی شهرها اعم از سفید و زرد و قرمز، پروتکل‌های الحاقی باید اجرا شود و صاحب صنف، موظف به رعایت آن است».

وی افزود: «البته ناظران بهداشتی و بازرسان استانداری و صمت و اصناف و تعزیرات باید دست به دست هم بدهند و اگر صنفی تخلف کرد برخورد شدید با آن صورت گیرد و حتی تعطیل شود و تعطیلی هم طولانی‌مدت باشد و جریمه‌های سنگین هم برای آن لحاظ و حتی موضوع آن رسانه‌ای هم بشود. این، شامل ادارات هم می‌شود».

وی با بیان اینکه متاسفانه پروتکل‌ها کمرنگ اجرا می‌شود، اظهار کرد: «در جلسه‌ی روز شنبه ستاد استانی مدیریت کرونا، این موضوع را مطرح کردم. واقعا از این موضوع نگران هستیم. وزارت بهداشت هم همواره هشدار داده که بازگشایی و سفید اعلام کردن به‌معنی این نیست که اپیدمی به پایان رسیده است. اگر پروتکل‌ها با جدیت رعایت نشود احتمال بازگشت موج‌های بعدی اپیدمی وجود دارد».

همۀ پرسنل بهداشتی و درمانی در محل کار بیمار نشده‌اند

شفیعی همچنین درباره‌ی آمار کلی پرسنل بهداشتی و درمانی مبتلا به کرونا در استان گفت: «درست است پرسنل درگیر می‌شوند ولی خیلی از آنان در بیمارستان و به‌واسطه‌ی شغل‌شان نبوده که مبتلا شده‌اند بلکه ممکن است در محیط بیرون از محل کار آلوده شده باشند و چون تفکیک این موارد کار سختی است، از طرفی، ارائه‌ی این آمار، بار حقوقی هم دارد بنابراین سعی کردیم وسواس بیش‌تری برای ارائه‌ی آمار  در این گروه داشته باشیم و تنها روزهایی که مطمئن هستیم فرد در محل کار مبتلا شده آن را اعلام می‌کنیم».

وی افزود: «در کل استان آمار پرسنل را ندارم اما در زیرمجموعه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، آمار کمتر از  ۵۰ نفر است و خوشبختانه، مورد فوت و بیمار شدید هم تاکنون در این گروه نداشتیم و اکثر موارد سرپایی درمان شدند و بهبود یافتند. در حد انگشتان دست هم بودند که یکی، دو روز در بیمارستان بستری شدند و بهبود یافتند».

 به نقل از ایسنا سراسری، سخنگوی وزارت بهداشت امروز دوشنبه گفت: «کماکان استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارد و حدود ۲۵ درصد (یک چهارم) موارد تشخیص‌های جدید این بیماری چه در بخش سرپایی و چه در بخش بستری را به خود اختصاص می‌دهد و باید منتظر بمانیم تا در روزهای آتی آثار محدودیت‌ها و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی که در روزهای اخیر در این استان اعمال شده را مشاهده کنیم».

کیانوش جهانپور افزود: «در استان‌های لرستان، خراسان شمالی، کرمان به‌ویژه جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان به‌ویژه جنوب این استان و همچنین استان کرمانشاه وضعیت را به صورت هشدار قلمداد می‌کنیم. بنابراین در این استان ها و همچنین سراسر کشور، رعایت بیش‌تر نکات بهداشت فردی و عمومی و مراعات فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در تجمعات غیر ضرور در دستور کار است»

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کرونا طی ۲۴ ساعت جان ۸ کرمانی را گرفت/۷۰ نفردیگر به جمع بستری شدگان اضافه شدند

شناسایی 6هزار و 605دانش آموز بازمنده از تحصیل در ریگان و رودبار جنوب/برخی از این دانش آموزان به دلیل نداشتن پول کتاب، ترک تحصیل کرده بودند

تعیین حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی/باید به سمت ترکیبی شدن مدارس گام برداریم

بستری بیماران کرونایی در سالن بحران صنعت مس/تالارهای پذیرایی از 17تیرماه وقت مراسم به کسی ندهند

58 درصد حوادث کار، ناشی از خطای انسانی است

ایجاد 650 پایگاه اوقات فراغت به صورت مجازی/ساختمان فعلی دانشگاه فرهنگیان کرمان جوابگوی ظرفیت پذیرشی دانشجویان نیست

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

آتش‌سوزی در 15 هکتار از مراتع راویز رفسنجان

تنها برای افراد بالای 60سال و چاق تست کرونا انجام می شود/80درصد تخت های بیمارستانی اشغال است

پربازدید ها

خبر اعمال محدودیت جدید برای استان کرمان از سوی استاندار کذب است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم

۹۶ بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند/زنجیره انتقال ویروس، مجددا برقرار شد

بیمارستان وظیفه گرفتن تست کرونا از بیماران سرپایی را ندارد

جزئیات حادثه انفجار در کلینیک سینا اطهر

شرق کرمان تا سیراب شدن 11 کیلومتر فاصله دارد!

کمبود ماسک نداریم/شاید در آینده آموزش نحوه دوخت ماسک به عموم مردم ارائه شود

شروط بازگشایی مدارس در شرایط کرونا/ حضور یک‌روز در میان دانش‌آموزان

اگر تست استاندار منفی باشد از شنبه به محل کار بر می گردد

تعطیلی صنوف غیر ضرور/دوم سوم کارکنان ادارات دور کاری خواهند کرد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)

فرماندار قلعه گنج:هیچ پولی جابه جا نشده است و کلیه حساب‌ها مسدود شده اند/هنوز منشا این پول مشخص نیست/کمیته امداد از واریز این پول ابراز بی اطلاعی کرده است   ( نظر)

واریز وجوه ۵۰ میلیون تومانی به حساب مددجویان کمیته امداد قلعه گنج   ( نظر)

تقسیم بندی منطقه‌ای باعث عقب‌ماندگی استان کرمان شده است   ( نظر)