کد خبر: ۳۶۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
آخرین وضعیت کرونا ویروس در استان:
سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته با انجام آزمایش بر ۲۲۷ نمونه‌ی مشکوک به کرونا در استان، ۶۴ بیمار جدید شناسایی شد، گفت: «۱۱ نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، ۳۱ نفر از حوزه‌ی دانشگاه جیرفت، ۱۵ نفر از حوزه‌ی دانشگاه بم و شش نفر از حوزه‌ی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان هستند. همچنین، یک نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان است».

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته با انجام آزمایش بر ۲۲۷ نمونه‌ی مشکوک به کرونا در استان، ۶۴ بیمار جدید شناسایی شد، گفت: «۱۱ نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، ۳۱ نفر از حوزه‌ی دانشگاه جیرفت، ۱۵ نفر از حوزه‌ی دانشگاه بم و شش نفر از حوزه‌ی دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان هستند. همچنین، یک نفر از بیماران جدید از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان است».

وی افزود: «۲۴ نفر از بیماران جدید زن و ۴۰ نفر از آن‌ها مرد هستند».

شفیعی ادامه داد: «۱۹ مورد از مبتلایان جدید بستری در بیمارستان، ۹ مورد بیمار سرپایی و ۳۵ مورد اطرافیان بیمارانی هستند که پیش از این، تست آن‌ها مثبت شده و در غربال‌گری فعال ما شناسایی شده‌اند».

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با بیان اینکه یک مورد از بیماران جدید از پرسنل بهداشتی و درمانی هستند، اظهار کرد: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، یک بیمار که مردی از حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت بود نیز جان خود را از دست داد و آمار کل جان‌باختگان به ۶۴ نفر رسید».

شفیعی گفت: «همچنین، در شبانه‌روز گذشته، پنج نفر از بیماران با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شدند و شمار کل بهبودیافتگان در استان از ابتدای اپیدمی تاکنون به ۴۴۹ نفر رسید».

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان سپس توضیح داد: «بخشی از این افزایش آمارها مربوط به بیماریابی و غربال‌گری فعال است و این، هم خوب است و هم بد و مانند یک تیغ دولبه است. در این غربال‌گری، فردی که علامت ندارد و ظاهر او کاملا سالم است و به‌راحتی می‌تواند همه‌جا تردد کند، زودهنگام شناسایی می‌شود و به او توصیه می‌کنیم در منزل تحت ایزوله قرار گیرد تا زنجیره‌ی انتقال قطع شود. اما نگرانی از این است که روز به روز آمار بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و این نشان می‌دهد مردم رعایت نمی‌کنند و باید فکری برای آن کرد».

وی افزود: «همه‌ی موارد بدون علامت را نمی‌توان در جریان غربال‌گری شناسایی کرد. بنابراین، برخی از بیماران این ویروس را می‌توانند وارد خانواده و دیگر جمع‌هایی که حضور می‌یابند بکنند و افرد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند از این طریق مبتلا شوند. در این وضعیت، طی هفته‌های بعد موارد بیماران بستری‌ افزایش می‌یابد اگرچه این افزایش ممکن است به‌کندی اتفاق بیفتد اما در پی آن، مرگ‌ومیر هم بیش‌تر می‌شود».

پروتکل‌ها به خوبی اجرا نمی‌شود

شفیعی همچنین با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان گفت: «در گام دوم مدیریت کرونا، با هدف بازگشت تدریجی جامعه به روال عادی، با حفظ شرایط بهداشتی پروتکل‌هایی تعریف می‌شود و براساس اینکه خطر انتقال در کدام‌یک از مشاغل بالاتر است، به گروه‌های با خطر بالا، متوسط و پایین طبقه‌بندی شده و بعد به‌صورت پلکانی بازگشایی می‌شوند. در مرحله‌ی اول، مشاعل کم‌خطر با شرط حفظ رعایت پروتکل‌ها بازگشایی شدند، بعد مشاغل با خطر متوسط و بعد هم مشاغل پرخطر و اماکن تجمعی مثل تالارها که ممکن است این گروه هم بازگشایی شوند ولی در همه‌ی شهرها اعم از سفید و زرد و قرمز، پروتکل‌های الحاقی باید اجرا شود و صاحب صنف، موظف به رعایت آن است».

وی افزود: «البته ناظران بهداشتی و بازرسان استانداری و صمت و اصناف و تعزیرات باید دست به دست هم بدهند و اگر صنفی تخلف کرد برخورد شدید با آن صورت گیرد و حتی تعطیل شود و تعطیلی هم طولانی‌مدت باشد و جریمه‌های سنگین هم برای آن لحاظ و حتی موضوع آن رسانه‌ای هم بشود. این، شامل ادارات هم می‌شود».

وی با بیان اینکه متاسفانه پروتکل‌ها کمرنگ اجرا می‌شود، اظهار کرد: «در جلسه‌ی روز شنبه ستاد استانی مدیریت کرونا، این موضوع را مطرح کردم. واقعا از این موضوع نگران هستیم. وزارت بهداشت هم همواره هشدار داده که بازگشایی و سفید اعلام کردن به‌معنی این نیست که اپیدمی به پایان رسیده است. اگر پروتکل‌ها با جدیت رعایت نشود احتمال بازگشت موج‌های بعدی اپیدمی وجود دارد».

همۀ پرسنل بهداشتی و درمانی در محل کار بیمار نشده‌اند

شفیعی همچنین درباره‌ی آمار کلی پرسنل بهداشتی و درمانی مبتلا به کرونا در استان گفت: «درست است پرسنل درگیر می‌شوند ولی خیلی از آنان در بیمارستان و به‌واسطه‌ی شغل‌شان نبوده که مبتلا شده‌اند بلکه ممکن است در محیط بیرون از محل کار آلوده شده باشند و چون تفکیک این موارد کار سختی است، از طرفی، ارائه‌ی این آمار، بار حقوقی هم دارد بنابراین سعی کردیم وسواس بیش‌تری برای ارائه‌ی آمار  در این گروه داشته باشیم و تنها روزهایی که مطمئن هستیم فرد در محل کار مبتلا شده آن را اعلام می‌کنیم».

وی افزود: «در کل استان آمار پرسنل را ندارم اما در زیرمجموعه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، آمار کمتر از  ۵۰ نفر است و خوشبختانه، مورد فوت و بیمار شدید هم تاکنون در این گروه نداشتیم و اکثر موارد سرپایی درمان شدند و بهبود یافتند. در حد انگشتان دست هم بودند که یکی، دو روز در بیمارستان بستری شدند و بهبود یافتند».

 به نقل از ایسنا سراسری، سخنگوی وزارت بهداشت امروز دوشنبه گفت: «کماکان استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارد و حدود ۲۵ درصد (یک چهارم) موارد تشخیص‌های جدید این بیماری چه در بخش سرپایی و چه در بخش بستری را به خود اختصاص می‌دهد و باید منتظر بمانیم تا در روزهای آتی آثار محدودیت‌ها و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی که در روزهای اخیر در این استان اعمال شده را مشاهده کنیم».

کیانوش جهانپور افزود: «در استان‌های لرستان، خراسان شمالی، کرمان به‌ویژه جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان به‌ویژه جنوب این استان و همچنین استان کرمانشاه وضعیت را به صورت هشدار قلمداد می‌کنیم. بنابراین در این استان ها و همچنین سراسر کشور، رعایت بیش‌تر نکات بهداشت فردی و عمومی و مراعات فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در تجمعات غیر ضرور در دستور کار است»

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بازداشت 2 تن از کارکنان پزشکی قانونی سیرجان به اتهام دریافت رشوه

هشدار کشاورزی سطح نارنجی سازمان مدیریت بحران در خصوص بروز سرما در استان کرمان

طرح حذف صنوف مزاحم و آلاینده در حال انجام است

تازه‌ترین وضعیت شیوع کووید ۱۹ در استان کرمان+ جدول

کلاهبرداری سایبری با پیامک جعلی توقیف خودرو

سارقان درب بازکن های تصویری در کرمان دستگیر شدند/ متهمین دو برادر هستند/ مالخر هم دستگیر شد

سرما بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد/کمبود بارندگی و کاهش دمای خاک از دلایل شدت سرمازدگی بود/ فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در جامعه نهادینه شود

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو

عباس عبدی: اگر نظام سلطه می خواهد با آزاد کردن ارز قیمت سکه را پائین ببرد، پس چرا وقتی قیمت آن بالا رفت اصولگرایان در برابر نظام سلطه از دولت دفاع نکردند!

ابطحی: اصلاح‌طلبان همچنان مانند 10 سال گذشته زير فشارهای مختلف خواهند بود/ مردم بايد بدانند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلات کشور حل نمی‌شود/اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند براي انتخابات 1400 کانديدای اجاره‌اي معرفی کنند/ رئيس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هيچ نقشي در پيروزي روحانی در انتخابات نداشته‌اند/ دليل اصلی سخت شدن شرايط کشور حضور دونالد ترامپ در قدرت بوده است

پربازدید ها

قتل جوان کهنوجی با شلیک چند گلوله

آمار آسیب‌های اجتماعی ازجمله کودک آزاری در رفسنجان بالاست/ رفسنجان مرکز نگهداری بیماران روانی، سرای سالمندان و مرکز توانبخشی ندارد

مینو محرز: هر نوع واکسن کرونا تایید شده را باید تزریق کرد

۶ روش اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی

یک محکوم به قصاص در رفسنجان به زندگی بازگشت

حدود 2500 مدرسه زیر 50 نفر در استان کرمان داریم/ممکن است در مقاطع تحصیلی مختلف کلاس های غیرحضوری جواب ندهد

از ۱۲ پرونده مرتبط با تولید واکسن ایرانی کرونا یکی از آنها به مرحله فاز اول کارآزمایی بالینی رسیده است

شاهد ترک تحصیل پنهان در جنوب استان هستیم/3677 دانش آموز پایه اول ابتدائی از تحصیل بازماندند/ باید آموزش پایه های اول و دوم ابتدائی را حضوری دنبال کنیم

مهمترین نگرانی‌ها درباره جهش‌های اخیر کروناویروس و پاسخ‌ها

سارقان درب بازکن های تصویری در کرمان دستگیر شدند/ متهمین دو برادر هستند/ مالخر هم دستگیر شد

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)