کد خبر: ۳۷۰۰۹
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ در ایام کرونا چه خدماتی در کلینیک های دندان پزشکی ارائه می شود؟
بعد از شیوع کرونا در سراسر کشور و استان بود که کلیه مراکز پر خطر اعم از کلینیک ها و مطب های دندان پزشکی تعطیل شدند اما حال چند روزی است که مطب ها باز شده و خدماتی را ارائه می دهند.اگر چه پیش از این تنها خدماتی همچون عصب کشی دندان،آپسه های دندانی و کار بر روی تروما ها که در قالب خدمات اورژانسی قرار می گرفته اند، ارائه می شد؛ اما هم اکنون به گفته رئیس هیات مدیره جامعه دندان پزشکی ایران شعبه استان کرمان،ارائه کلیه خدمات دندان پزشکی مجاز شده است.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده: بعد از شیوع کرونا در سراسر کشور و استان بود که کلیه مراکز پر خطر اعم از کلینیک‌ها و مطب‌های دندان پزشکی تعطیل شدند، اما حال چند روزی است که مطب‌ها باز شده و خدماتی را ارائه می‌دهند. اگر چه پیش از این تنها خدماتی همچون عصب کشی دندان، آپسه‌های دندانی و کار بر روی تروما‌ها که در قالب خدمات اورژانسی قرار می‌گرفته اند، ارائه می‌شد؛ اما هم اکنون به گفته رئیس هیات مدیره جامعه دندان پزشکی ایران شعبه استان کرمان، ارائه کلیه خدمات دندان پزشکی مجاز شده است.

رئیس هیات مدیره جامعه دندان پزشکی ایران شعبه استان کرمان در پاسخ به این پرسش که چه خدماتی در ایام کرونا در کلینیک‌های دندان پزشکی ارائه می‌شود، گفت:خدمات دندان پزشکی در شرایط کرونا باید براساس پروتکل‌هایی که از طرف وزارت بهداشت و درمان ابلاغ شده، به انجام برسد که این خدمات منطقه به منطقه و استان به استان فرق می‌کند.

حمید رضا پو راسلامی با اشاره به آمار و ارقام کرونا در کرمان در مقایسه با سایر استان ها، اظهار داشت: در استان کرمان وضعیت کرونا نسبت به بسیاری از استان مطلوب‌تر هست، بنابراین از ۱۵ اردیبهشت کلینیک‌های دندان پزشکی و مطب‌های دندان پزشکی مجاز شدند که خدمات غیرالکتیو (اورژانسی) را ارائه دهند، اما هم اکنون دندان پزشکان مجاز شدند تا کلیه خدمات دندان پزشکی را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام دهند.

عصب کشی به صورت کامل انجام می‌شود

پوراسلامی در تشریح خدمات مجاز در کلینیک‌ها و مطب‌های دندان پزشکی، می‌گوید: پیش از این خدماتی که ارائه می‌شد  تنها در قالب تسکین درد‌های دندانی بود؛ یعنی در خصوص بیمارانی که دندانشان نیاز به عصب کشی داشت، عصب کشی نه به صورت کامل بلکه به صورت موقت انجام می‌شود تا درد تسکین پیدا کند.

او در این رابطه می‌افزاید: عصب تاج دندان قطع می‌شد و ماده پانسمان روی آن گذاشته می‌شود تا درد کاهش پیدا کند تا یک الی دو ماه بعد که شرایط بهتر شود و به طور کامل کار انجام شود، اما هم اکنون کار عصب کشی به طور کامل انجام می‌شود.

این متخصص دندان پزشکی کودکان، آپسه‌های دندانی را از دیگر خدمات مجاز در مطب‌ها می‌داند و در این رابطه می‌گوید: در این موارد کاملا صورت بیمار ورم کرده و چند روز درد می‌کشد، بعد از درد کشیدن معمولا آپسه ایجاد می‌شود که این آپسه هم در دهان علائم دارد و هم در صورت متظاهر است.

پور اسلامی در خصوص پروسه انجام کار در شرایط اپیدمی کرونا می‌گوید: این دندان‌ها عکس برداری می‌شوند، البته در این شرایط ترجیح بر این است که عکس برداری و رادیوگرافی خارج دهانی انجام شود و فیلم یا "پری اپیکال" داخل دهان بیمار نرود.

او در ادامه می‌افزاید: با توجه به رادیو گرافی خارج دهانی، دندان پزشک تشخیص می‌دهد که دندانی که آپسه کرده است را بکشد و یا اینکه آن را حفظ کند که معمولاً با توجه به هزینه‌ها، بیماران ترجیحشان بر کشیدن دندان است. بیمارانی هم که میزان آپسه کم است و شرایط شان حاد نیست، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابتدا عصب کشی موقت دندان انجام و دارو درمانی انجام می‌شود و بعد‌ها درمان به طور کامل صورت می‌گیرد.

رئیس هیات مدیره جامعه دندان پزشکی ایران شعبه استان کرمان کار بر روی تروما را از دیگر خدمات ارائه شده در کلینیک‌های دندان پزشکی می‌داند و در این رابطه تشریح می‌کند: در اثر وارد شدن ضربه به سر و صورت ممکن است دندان‌ها و یا لثه‌های فرد دچار آسیب شود که با توجه به شرایط حاد آن‌ها باید فوراً مورد رسیدگی قرار گیرند. دراین حالت اگر دندان آسیب دیده باشد به طور موقت کار ترمیم بر روی آن انجام می‌شود و اگر هم لق شده باشد به دندان‌های دیگر فیکس می‌شود.

پور اسلامی در ادامه خاطر نشان می‌کند که کلیه خدمات قابل ارائه دندان پزشکانن در شرایط فعلی در حیطه خدمات اورژانسی است.

توصیه شده دندان پزشکان بالای ۶۰ سال کار نکنند

اگرچه رئیس هیات مدیره جامعه دندان پزشکی ایران شعبه استان کرمان از فعالیت کلینیک‌های دندان پزشکی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر می‌دهد، اما در ادامه می‌گوید: خیلی از همکاران دندان پزشک با وجود اینکه مجازبه ارائه خدمات تحت پروتکل‌های بهداشتی شدند، اما حاضر به بازگشت به محل کار خود نشدند.

پوراسلامی، سلامت کادر درمانی اعم از پرستار دندان پزشک، منشی مطب و... را عامل عدم بازگشایی برخی از کلینیک‌ها می‌داند و در این رابطه می‌افزاید: این دسته از پزشکان که مطب خود را باز نکردند و ترجیح دادند که در خانه بنشینند، معمولا از همکارانی هستند که سن و سال بالاتری دارند.

او در ادامه خاطر نشان می‌کند: به طور کلی توصیه شده که همکاران بالای ۶۰ سال سن حتی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم کار نکنند؛ بنابراین همکاران مسن‌تر کمتر کار می‌کنند و همکاران جوان‌تر تحت پروتکل‌ها کار می‌کنند.

بنا به گفته پور اسلامی حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد کلینیک‌ها و مطب‌های دندان پزشکی  نه به طور کامل و درتمام ایام هفته، اما باز هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

بی‌ارتباطی معنادار دروس دانشگاهی با نیاز واقعی بازار کار نگران کننده است

کارگزاران ‌از ‌ لاریجانی حمایت نمی‌کند/مهم‌ترین اولویت کشور، توسعه اقتصادی است/طبقه متوسط در حال نابودی و متلاشی‌شدن است/حتی کسانی که جمهوری اسلامی را قبول ندارند باید سعی کنند برای ایران از مشکلات موجود بکاهند

کاهش چشم گیر صادرات و واردات استان در سه ماهه اول امسال/خودروسازان استان کرمان نتوانستند واردات خود را انجام دهند/ از اول تیر سه نمایشگاه برگزار کردیم

جفا به بازرگان

مواجهه پارلمان اصولگرایان با مسئله‌ای به‌نام شفافیت/‌مدعیان شفافیت در جلسه غیرعلنی

واکسن آنفلوانزا هفته آینده در داروخانه‌های استان کرمان توزیع می‌شود

پربازدید ها

نه گل‌گهر و نه هیچ شرکت دیگری یک ریال به شهرداری کرمان کمک نکرده است/استفاده از برخی واژگان باعث خدشه‌دار شدن وحدت جامعه می‌شود

واکسن آنفلوانزا هفته آینده در داروخانه‌های استان کرمان توزیع می‌شود

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)