کد خبر: ۳۷۰۲۰
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور و تغییرات آن در سال ۹۹ خبر داد و گفت: تصمیمی برای حذف المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال ۱۳۹۹ نداریم.

معاون سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور و تغییرات آن در سال ۹۹ خبر داد و گفت: تصمیمی برای حذف المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال ۱۳۹۹ نداریم.

دکتر احسان جمالی درباره وضعیت برگزاری المپیاد علمی دانشجویی کشور با توجه به شیوع کروناویروس گفت: آزمون المپیاد علمی دانشجویی کشور تاکنون در ۲۴ دوره برگزار شده است و امسال بیست و پنجمین دوره آن برگزار می‌شود. با توجه به مشکلاتی که بیماری کرونا در کشور ایجاد کرده است المپیاد با تغییرات جزئی نسبت به دوره‌های گذشته برگزار می‌شود.

وی گفت: تا چندین سال قبل برگزیدگان و نفرات برتر آزمون کارشناسی ارشد هر سال در رشته‌های المپیاد انتخاب می‌شدند و به مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی راه می‌یافتند و آزمون را به صورت تشریحی در تهران به صورت متمرکز برگزار می‌کردند.

جمالی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل توسعه المپیاد علمی دانشجویی، مقرر شد که برگزیدگان از دو طریق معرفی شوند. یک راه شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و نفرات برتر بود و یک راه هم برگزاری آزمون به صورت غیرمتمرکز در مناطق ۱۰ گانه بود که هر منطقه شامل چند استان است.

دبیر المپیاد علمی دانشجویی کشور گفت: در سال ۱۳۹۹ برای برگزاری بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور با توجه به وضعیت کشور و مشکلات ناشی از شیوع کروناویروس و همچنین مشکلات دانشگاه‌ها برنامه جدیدی تنظیم شد.

معاون فنی سازمان سنجش یادآور شد: اگر بخواهیم علاوه بر آزمون کارشناسی ارشد، آزمون غیرمتمرکز را در مناطق ۱۰ گانه برگزار کنیم برای دانشگاه‌ها و داوطلبان مشکلات و معضلات زیادی را ایجاد می‌کند. نکته اول این است که موجب سفر دانشجویان می‌شود و باید از یک استان به استان دیگر یا از یک شهر به شهر دیگر سفر کنند. دیگر اینکه خوابگاه و امکانات و تغذیه دانشجویان شرکت کننده در آزمون باید از سوی دانشگاه میزبان تامین شود و در حال حاضر با توجه به مشکلات ناشی از بحران کرونا این امکان برای دانشگاه‌ها وجود ندارد.

وی تاکید کرد: تصمیمی برای حذف المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال ۱۳۹۹ اتخاذ نشده است و تصمیم بر این شد که تغییرات جزئی در مسیر انتخاب نفرات برتر برای آزمون نهایی المپیاد انجام شود.

دبیر المپیاد علمی دانشجویی کشور اظهار داشت: تصمیم بر این شد که در آزمون کارشناسی ارشد نفرات برگزیده بیشتری نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند. به دانشگاه‌ها گفته شده است با توجه به اینکه آزمون غیرمتمرکز مناطق ۱۰ گانه برگزار نمی‌شود، اگر دانشجویانی وجود دارند که واجد شرایط بوده و سال سوم هستند به آنها توصیه شود که در آزمون کارشناسی ارشد امسال شرکت کنند.

وی گفت: بنابراین پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ نفرات برگزیده بیشتری نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند و ما اکنون در حال طراحی مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی با توجه به وضعیت بیماری کرونا در کشور هستیم. پیش بینی ما این است که امسال با توجه به حذف مرحله غیرمتمرکز بتوانیم تسهیلات بیشتری برای دانشجویان ایجاد کنیم و به جای برگزاری مرحله نهایی در تهران، این مرحله در قطب‌های آموزشی برگزار شود.

معاون فنی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: این سناریو برای این مرحله در حال طراحی است اما به هر حال بسیاری از موارد منوط به شرایط بیماری کرونا در کشور است.

جمالی گفت: آزمون نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و مشخص شدن نفرات برتر در رشته‌های المپیاد برگزار خواهد شد. آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ هفته اول مردادماه برگزار می‌شود و نتایج اولیه نیز در اوایل شهریورماه مشخص می‌شود. انتظار ما این است که مرحله نهایی المپیاد را با تغییر در مکان برگزاری، برگزار کنیم.

به گزارش مهر، بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۲۴ رشته برگزار می‌شود.

رشته‌های این دوره از المپیاد شامل زبان و ادبیات فارسی، مجموعه علوم جغرافیایی، علوم اقتصادی، مجموعه الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآنی، مجموعه علوم تربیتی، مجموعه حقوق، مجموعه روانشناسی، علوم زمین، شیمی، مجموعه فیزیک، مجموعه زیست شناسی سلولی و مولکولی، آمار، مجموعه ریاضی، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری، مجموعه مهندسی برق، مجموعه مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مجموعه مهندسی عمران، مجموعه مهندسی مکانیک، مجموعه مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی کامپیوتر، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات و طراحی صنعتی است.

در سال ۹۹ همانند سال ۹۸ علاوه بر این رشته‌ها، المپیاد بین رشته‌ای «سلول های بنیادی و مهندسی بافت» نیز برگزار می‌شود. پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، نفرات برگزیده در رشته‌های شیمی، مجموعه زیست شناسی، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی کشاورزی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی توسط شورای مربوطه در سازمان سنجش تعیین و در صورت علاقمندی امکان شرکت در المپیاد سلول‌های بنیادی را دارند.

همچنین مناطق ۱۰ گانه المپیاد دانشجویی طبق اعلام مرکز المپیاد علمی دانشجویی کشور شامل مناطق زیر است:

منطقه ۱: دانشگاه‌های استان تهران و البرز به مرکزیت دانشگاه تربیت مدرس.

منطقه ۲: دانشگاه های استان‌های گیلان، مازندران و گلستان به مرکزیت دانشگاه مازندران.

منطقه ۳: دانشگاه‌های استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان به مرکزیت دانشگاه تبریز.

منطقه ۴: دانشگاه‌های استان‌های همدان، مرکزی، قزوین و قم به مرکزیت دانشگاه بوعلی سینا همدان.

منطقه ۵: دانشگاه‌های استان‌های کردستان، کرمانشاه، لرستان و ایلام به مرکزیت دانشگاه رازی کرمانشاه.

منطقه ۶: دانشگاه‌های استان‌های یزد، چهارمحال بختیاری و اصفهان به مرکزیت دانشگاه اصفهان.

منطقه ۷: دانشگاه‌های استان‌های بوشهر، فارس و کهکیلویه و بویراحمد به مرکزیت دانشگاه شیراز.

منطقه ۸: دانشگاه‌های استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان به مرکزیت دانشگاه شهید باهنر کرمان.

منطقه ۹: دانشگاه‌های استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سمنان به مرکزیت دانشگاه فردوسی مشهد.

منطقه ۱۰: دانشگاه‌های استان‌های خوزستان به مرکزیت دانشگاه شهید چمران اهواز.

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کنسرت رایگان همایون شجریان همزمان با عید سعید فطر/کنسرت به صورت آنلاین برگزار شده و 10دوربین آن را تصویر برداری می کنند

ابتلای ۱۷ دانشجوی علوم پزشکی کرمان به کرونا

کدام تحریف؟ کدام تاریخ؟

مراسم‌های عروسی در باغ‌های خصوصی برگزار می‌شود/تالار‌ها بازگشایی نشوند، تالارداران ورشکست می‌شوند

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 6 و 7

کرونا چقدر به ثروت ثروتمندان آمریکا اضافه کرد؟

جزئیات روند فروش سهام عدالت

ترامپ یک سلاح فوق پیشرفته رو کرد/کری سندرز:با این برتری و توان جدید، تعریف دوباره‌ای از جنگ دریایی خواهیم داشت

اماکن مقدس از فردا باز می‌شوند /از ۱۰ خرداد همه کارمندان سرکار خواهند رفت

اسامی مساجد برگزار کننده نماز عید فطر در کرمان اعلام شد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۹۴ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

فیلم: پیشنهاد اقتصادی مرعشی، توصیه نبوی و تحلیل انصاری و جلائی پور   ( نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

افشاگری آقاتهرانی علیه قالیباف:گفتیم شرط جلسات وفاق کاندیدا نشدن در ۱۴۰۰ است،دیگر نیامد   ( نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 4   ( نظر)

واکنش رهبر انقلاب به انتقاد صریح یک دانشجو درباره پاسخگو نبودن منصوبان رهبری و عدم شفافیت اوقاف   ( نظر)