کد خبر: ۳۷۰۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ رئیس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه مطرح کرد:
اگر چه در یک دید سطحی شغل آرایشگری یک شعل لاکچری محسوب می‌شود، شغلی که درآمد‌های آن چنانی دارد و خانم‌ها برای تفریح و سرگرمی دنبالش می‌روند، اما آن طور که رئیس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه می‌گوید بالای ۷۰ از فعالین این حوزه از زنان سرپرست خانوار و یا حتی بد سرپرستانی هستند که عملا بار زندگی بر دوششان قرار گرفته است و حال با تعطیلی چند ماه، این بار کمرشان را خم کرده و یا بعضاً شکسته است.

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانوارند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:
تا پیش از بحرانِ منحوس کرونا، به تنهایی بار زندگی را بر دوش کشیده است و به قول خودش، از هیچکس، کم نیاورده است. الهه یکی از زنان آرایشگر کرمان است که یک آرایشگاه استیجاری در یکی از محلات پایین شهر کرمان را دارد.

خرج سه ماه بیکاری را به علاوه اجاره بهای آرایشگاهی که دو ماه درب آن بسته بوده با ته مانده حساب‌های بانکی و حتی سرکشی به قلک بچه‌ها پرداخت کرده است و حال کفگیرش حسابی به ته دیگ خورده است.

اگر چه در یک دید سطحی شغل آرایشگری یک شعل لاکچری محسوب می‌شود، شغلی که درآمد‌های آن چنانی دارد و خانم‌ها برای تفریح و سرگرمی دنبالش می‌روند، اما آن طور که رئیس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه می‌گوید بالای ۷۰ از فعالین این حوزه از زنان سرپرست خانوار و یا حتی بد سرپرستانی هستند که عملا بار زندگی بر دوششان قرار گرفته است و حال با تعطیلی چند ماه، این بار کمرشان را خم کرده و یا بعضاً شکسته است.
به گفته او به دستور اتحادیه، از ۱۵ اسفند به شکل رسمی کلیه آرایشگران فعالیت خود را متوقف کرده و تعطیل کردند.
مرآتی شغل آرایشگری یک شغل فصلی می‌داند چرا که سه ماه رمضان، محرم و صفر میزان کار این حوزه به شدت پایین می‌آید و عملا پیک فعالیت این شغل در ماه‌های رجب و شعبان است.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران تاثیرات تعطیلی این شغل در رجب و شعبان را نه تنها بر روی درآمد این دو ماه، بلکه بر کل سال می‌داند؛ چرا که به گفته او در کنار از دست رفتن فرصت مراسمات، مردم همچنان از مراجعه به آرایشگاه ترس دارند، به طوریکه در طول روز تعداد مشتریان یک آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

مرآتی در خصوص میزان خسارت اعضای این صنف می‌گوید: اگر بخواهیم کمترین خسارت را درنظر بگیریم، کرایه واحد صنفی از یک میلیون تومان تا ۱۸ میلیون تومان در منطقه هزار و یک شب است در کنار این هزینه‌های مربوط به حقوق ثابت کارمندان نیز وجود دارد که همه تین آرایشگران تمام این هزینه‌ها را برای دو ماه متحمل شدند.

رئیس صنف آرایشگران با بیان این جمله که هیچ وقت از صنف آرایشگران زنانه به شکل یک شغل حمایت نشده، می‌گوید: بسیاری از افراد این صنف از روی اجبار این کار را انجام می‌دهند و هزینه روزانه زندگیشان از این کار تامین می‌کنند، اما متاسفانه همه به صنف ارایشگری به دید یک شغل لوکس و لاکچری نگاه می‌کنند.

مراتی می‌افزاید: به دلیل همین تصور اشتباه نسبت به این َشغل، ما هیچ وقت یک بسته حمایتی دریافت نکردیم. هر زمانی که وامی برای اشتغال زایی معرفی می‌شد، همواره آرایشگاه زنانه اولین شغلی بوده که خط می‌خورده است.

حال آنکه با توجه به شرط لیست بیمه کارکنان برای دریافت تسهیلات کرونا، عملا قشر وسیعی از آرایشگران امکان استفاده از این وام را ندارند.

او در خصوص تعداد اعضای این صنف می‌گوید: جواز کسب‌هایی که صارد شده بالای ۲ هزار تااست، اما تعداد فعالین این صنف هزار و ۶۰۰ نفر است.

مراتی در پاسخ به محدودیت‌های خدماتی آرایشگران در ایام کرونا می‌گوید: هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات آرایشگری وجود ندارد و تمامی خدمات انجام می‌شود.

او در ادامه می‌افزاید: درست است که آرایشگر در فاصله نزدیکی با مشتری قرار دهد، اما به هر حال شغل آرایشگری از َشغل پرستاری خطرناک‌تر نیست و می‌توان با استفاده از دستکش و ماسک n۹۵ این مخاطرات را از آرایشگران دور کرد.
 
هیچ ممنوعیتی برای خدمات آرایشگری ابلاغ نشده است

بنا به گفته رئیس صنف آرایشگران زنانه در پروتکل‌های ابلاغ شده از سمت دانشگاه علوم پزشکی گفته شده که کلا تمام کار‌هایی که زمان بر است انجام نشود و کاشت ناخن هم صورت نگیرد.

مرآتی البته متذکر می‌شود که تمامی این موارد در حد توصیه بوده و هیچ ممنوعیتی ابلاغ نشده است.

او با تاکید بر زمان بر بودن کلیه خدمات آرایشگری از کاشت ناخن تا رنگ مو، اصلاح صورت و ... می‌گوید: در تمامی خدمات آرایشگری نمی‌توان فاصله اجتماعی دو متر را اجرایی کرد.

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه با اشاره به هزینه‌های بالای خدمات آرایشگری با وجود تحمیل شدن هزینه‌های مواد ضدعفونی کننده ک ماسک و دستکش می‌گوید: دستکش‌های لاتکس از ۲۵ هزار تومان به ۱۳۰ هزار تومان رسیده است قیمت ماسک و مواد ضد عفونی کننده هم افزایش داشته است، در کنار این موضوع پیدا کردن ماسک n۹۵ سخت است و ما هنوز نتوانستیم این ماسک را برای اعضای اتحادیه تهیه کنیم.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۵
زهرا مختاري باسابقه بيش از چهل سال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
0
0
واقعا حقيقت محض استاين قشر زحمتكش وبي پناه كه به اجبار دولت تعطيل ماندند الان هم صاحب ملكشان از پول پيش كه اكثريت وام گرفتند داره كم ميكنند چكار بايد بكنند چردولت ايت قشر را ناديده مي گيرد شوخي نيست يك ارايشگر بي سرپرست دوتا پول اب ودوتا پول برق دوتا پول گاز وپول موبايل خود وچه هاش لباس وخوراك خرج تحصيلپول كرايه محل كسب و كرايه خانه. ماليات حق شهرداري حق صنف ببينيد چه بلايي سر اين قشر زحمت كش كه كارشان هم بامواد شيميايي پر خطر واكثريت به علت ايستادن سرپا ساعتها كمر درد وگردن درد واريز وريه داغون بعلت غبار مواد شيميايي چه امده واقعا جاي تعجب است اين همه انسانهاي زحمتكش را كاملا رها كرديد دولت اقاي روحاني حق همه را لطفا تا فاجعه ببار نيامده بپردازيد. حتي وام بلا عوض بهشان تعلق مي گيرد ستاد بحران كرونا شما ها كه به اجبار اين شغل را تعطيل فرموديد لطفا رسيدگي فوري بفرماييد. باتشكر. مختاري
شفیعیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
0
0
خدا می‌دونه سه ماه اجاره مغازمون ندادیم وکلی چک برگشتی مونده رودستمون که قبل عید بابت خرید وسایل آرایشگاه داده بودیم کاش یه وام برای ما آرایشگران درنظر گرفته میشد که حداقل بدهی هامون رو بتونیم پرداخت کنیم
مریم الهی چترودی
|
United States
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
0
0
سلام دقیقا حرفهای خانم مراتی صحیح میبباشد ومن خودم واقعا برام سخت شده از طرفی قسط واجاره مغازه وهمچنین سرپرست خانوار میباشم خواهشا پیگیری بفرمایید
مریم الهی چترودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
0
0
سلام واقعا سخنان خانم مراتی صحیح میباشد ومن خودم بشخصه خلیل ضربه خوردم وسرپرست خانوار میباشم خواهشتا پیگیری بفرمایید ...من الله التویق
عفت نژادمحمودی
|
United Arab Emirates
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
0
0
سلام توروخدابرای ماکاری کنین خودم بایه فرزند سرپرست خانواده هستم تمام درامدم ازآرایشگاه بود الان هبچی صفر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کنسرت رایگان همایون شجریان همزمان با عید سعید فطر/کنسرت به صورت آنلاین برگزار شده و 10دوربین آن را تصویر برداری می کنند

ابتلای ۱۷ دانشجوی علوم پزشکی کرمان به کرونا

کدام تحریف؟ کدام تاریخ؟

مراسم‌های عروسی در باغ‌های خصوصی برگزار می‌شود/تالار‌ها بازگشایی نشوند، تالارداران ورشکست می‌شوند

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 6 و 7

کرونا چقدر به ثروت ثروتمندان آمریکا اضافه کرد؟

جزئیات روند فروش سهام عدالت

ترامپ یک سلاح فوق پیشرفته رو کرد/کری سندرز:با این برتری و توان جدید، تعریف دوباره‌ای از جنگ دریایی خواهیم داشت

اماکن مقدس از فردا باز می‌شوند /از ۱۰ خرداد همه کارمندان سرکار خواهند رفت

اسامی مساجد برگزار کننده نماز عید فطر در کرمان اعلام شد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۹۴ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

فیلم: پیشنهاد اقتصادی مرعشی، توصیه نبوی و تحلیل انصاری و جلائی پور   ( نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

افشاگری آقاتهرانی علیه قالیباف:گفتیم شرط جلسات وفاق کاندیدا نشدن در ۱۴۰۰ است،دیگر نیامد   ( نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 4   ( نظر)

واکنش رهبر انقلاب به انتقاد صریح یک دانشجو درباره پاسخگو نبودن منصوبان رهبری و عدم شفافیت اوقاف   ( نظر)