کد خبر: ۳۷۰۹۳
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو شایعه بسته شدن یک بانک به دلیل ابتلای 7 نفر از کارمندان به کرونا را بررسی می‌کند:
این روز‌ها خبری غیر رسمی مبنی بر ابتلای ۷ نفر از کارمندان یک بانک در خیابان شهید چمران به کرونا در برخی از محافل شنیده می‌شود، در متن این خبر آمده است که این بانک به جهت درگیری کارمندانش با کرونا بسته بوده وبا دادن یک فراخوان از مراجعان به این بانک خواسته است تا هر چه زوتر نسبت به انجام تست کرونا اقدام کنند.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:این روز‌ها خبری غیر رسمی مبنی بر ابتلای ۷ نفر از کارمندان یک بانک در خیابان شهید چمران به کرونا در برخی از محافل شنیده می‌شود، در متن این خبر آمده است که این بانک به جهت درگیری کارمندانش با کرونا بسته بوده و با دادن یک فراخوان از مراجعان به این بانک خواسته است تا هر چه زوتر نسبت به انجام تست کرونا اقدام کنند.
دامنه انتشار این خبر تنها محدود به محافل غیر رسمی نمی‌شود، بلکه پای این خبر به برخی از شبکه‌های اجتماعی نیز باز شده و کاربران با تکیه بر این موضوع و آمار صعودی تعداد مبتلایان به کرونا شهر کرمان، از پیک جدید کرونا خبر می‌دهند.
آنچه باعث نگرانی مردم شده است رشد بی سابقه تعداد مبتلایان در استان است، به گونه‌ای که در روز گذشته از بین ۶۰ مورد جدید مبتلا به کرونا در استان ۵۵ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بودند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص صحت و سقم این موضوع به گفتارنو می‌گوید: این مورد بایستی بررسی شود، اما تاکنون ما موردی که شعبه‌ای از بانک و یا اداره به جهت ابتلای کارمندان به کرونا بسته شود و یا فراخوان داده شود، نداشتیم.
مهدی شفیعی دراین رابطه اظهار می‌کند: ممکن است این بانک دو الی سه کارمند این بانک درگیر کرونا شده باشند، اما اینکه شعبه تعطیل شود و برای ارباب رجوع‌ها فراخوان کنند و یا برچسب بزنند که تست کرونا بدهند، غیر قابل قبول است و ما اصلاً چنین چیزی در دستورالعمل‌های خود نداریم.
شفیعی در خصوص روند انجام آزمایش در اطرافیان افراد مبتلا شده به کرونا در یک اداره یا بانک می‌گوید: طبق پروتکل‌ها از کسانی که در تماس نزدیک با فرد بودند تست کرونا گرفته می‌شود. به عنوان مثال در خصوص فردی که کارمند اداره‌ای باشد، از دو الی سه همکارش تست کرونا گرفته می‌شود؛ به این صورت که شماره تماس‌ها گرفته می‌شود و به آن‌ها مشاوره داده می‌شود که به کدام مرکز برای انجام تست بروند.
او در ادامه می‌افزاید: چون اکثر مبتلایان به کرونا به صورت سرپایی هستند، به کارمندان بانک و یا اداره‌ای که به کرونا مبتلا شده باشند، مرخصی ۱۰ الی ۱۴ روزه برای ماندن در خانه داده می‌شود و پس از این مدت فرد به محیط کار خود بر می‌گردد.

تنها یک الی دو شعبه بانک به طور محدود درگیر کرونا شدند
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که تاکنون چند بانک و اداره درگیر بیماری کرونا شده‌اند، می‌گوید: تعداد اداراتی که یک الی دو نفر از کارمندانشان درگیر کرونا باشند، خیلی زیاد است چرا که به هر حال این افراد نیز جزء افراد عادی جامعه اند. اما در پاسخ به اینکه آیا دربرگیری بزرگی در اداره و یا موسسه‌ای داشته‌ایم؛ باید بگویم که این مسئله بسیار محدود بوده است، در حد سه الی ۴ اداره در کل استان.
شفیعی در پاسخ به تعداد شعب بانک‌های درگیر کرونا نیز می‌گوید: در بانک‌ها یک الی دو شعبه به طور محدود درگیر شدند و این مسئله چندان وسیع نبوده است.
او با اشاره به این نکته که بانک‌ها جزء مشاغل در معرض خطر بالا هستند، در خصوص اقدامات بهداشتی بانک‌ها برای جلوگیری از انتشار ویروس می‌گوید: اینکه گیشه‌ها را نایلون کشیدند و شیشه‌ها را بلند کردند تا به نحوی فاصله نزدیک ارباب رجوع با کارمد را قطع کردند کار خوبی است، ولی نکته مهم جابه جایی پول، کاغذ‌های بانکی و اوراق است که بایستی به آن‌ها اهمیت داده شود و توصیه‌های بهداشتی در این خصوص رعایت شود.

پیک جدی کرونا و یا موج دوم کرونا را در استان نداریم
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص آمار صعودی مبتلایان به کرونا در استان و احتمال پیک جدید این بیماری، می‌گوید: هیچ پیک جدیدی نیست و موج دومی هم هنوز رصد نشده است.
شفیعی در ادامه در خصوص دلیل افزایش آمار تعداد مبتلایان می‌گوید: به این دلیل که ما اطرافیان بیماران اعم از بیماران بستری و سرپایی را غربالگری می‌کنیم این آمار افزایش یافته است؛ لذا بسته به حجم غربالگری که در استان اتفاق می‌افتد و مراجعانی که در طول روز برای تست کرونا مراجعه می‌کنند این آمار متفاوت خواهد بود و بسیار مواج است.

تعداد موارد مثبت بستری شده در بیمارستان، روند ثابتی داشته است
آنچه که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی بر آن تاکید دارد و آن را قابل اتکا ارزیابی می‌کند، تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان هاست. شفیعی در این رابطه می‌گوید: آماری که مهم است، تعداد موارد مثبت بستری شده در بیمارستان‌هاست که این آمار تقریباً ثابت است و این نشان دهنده وضعیت اپیدمی جامعه است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به این نکته که ممکن است ۵ الی ۱۰ درصد از افراد جامعه درگیر کرونا باشند، اما هیچ علائمی نداشته باشند، می‌گوید: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که ناقلان سالم را پیدا کنیم، دلیل این افزایش آمار هم عمدتاً این‌ها هستند و به این جهت نیست که اپیدمی افزایش پیدا کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

علت سکوت چین درخصوص قرارداد 25ساله ایران و چین چیست؟

استاندار کرمان: بیانات رهبری در جمع نمایندگان موجب ایجاد آرامش و بهبود روابط شد

مقام مسئول: کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف شود

گلایه رئیس دادگستری از عدم تعیین تکلیف اماکن مخروبه: شهردار گزارش دهد

آب شهرکرمان سالم است/۱۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند/تاثیر حاشیه نشینان در هدر رفت و کم آبی کرمان تنها ۲ درصد است

عارف: نه از اصلاح‌طلبی عبور می‌کنیم، نه از آن عقب می‌نشینیم

درحال فراهم‌سازی مقدمات انتخابات ۱۴۰۰ هستیم

محققان آلمانی: کودکان کرونا را منتقل نمی‌کنند

فعالیت‌های اداری مدارس تعطیل نیست

یک پنجم فوتی‎‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است

پربازدید ها

کشف 26 تن آرد قاچاق در بم

وجود ۱۸۹ زندانی جرائم غیرعمد در کرمان/ افزایش ورودی به زندان ها

یک پنجم فوتی‎‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است

ماسک را صرفا از داروخانه و لوازم پزشکی خریداری کنید

کرمان غبارخیزترین استان کشور است/ هیچ نقطه بحرانی به لحاظ آلودگی صنایع در سطح استان نداریم

دو سوم تخت های بیمارستان افضلی‌پور به بیماری کرونایی اختصاص یافت

۲ نفر از برگزار کنندگان مراسم‌های جشن در جیرفت بازداشت شدند

رشد ۵۳ درصدی کشف مواد مخدر در شهربابک

حداقل حقوق تامین اجتماعی به 2میلیون و 750هزار تومان رسید

تایید انتقال ویروس کرونا از طریق هوا/10تا 15درصد جمعیت استان کرونا دارند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)