کد خبر: ۳۷۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
در ستاد تنظیم بازار استان مطرح شد:
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درچهارمین جلسه ستاد تنظیم بازار، کرمان در حوزه ۱۳ قلم کالای اساسی تورم ۲۱ درصد را داشته که در قیاس با تورم کشور، در میانه جدول قرار دارد.

گفتارنو/گوه اقتصاد:به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درچهارمین جلسه ستاد تنظیم بازار، کرمان در حوزه ۱۳ قلم کالای اساسی تورم ۲۱ درصد را داشته که در قیاس با تورم کشور، در میانه جدول قرار دارد.

آنچه مهدی حسینی نژاد در این جلسه به دنبال ان بود رصد مصرف سرانه کالا‌های اساسی در استان به منظور برنامه ریزی‌های داخلی برای واردات کالا‌ها از طریق تهاتر کالا‌های صادراتی و وارداتی بود.

بنا به گزارش سازمان صمت مصرف سرانه گوشت قرمز در استان ۲۲ هزار تن، مرغ ۷۳ هزار تن، خرما ۳۸ هزار تن، گندم ۲۷۵ هزار تن و شکر ۹۶ هزار تن است که با توجه به برداشته شدن ارز ۴ هزار و ۲۰۰ برای واردات کالا‌های اساسی بایستی هر چه سریعتر نسبت به تامین ان‌ها اقدام کرد.
طرحی که رئیس سازمان صمت برای تامین کالا‌های اساسی ارائه کرده بود، همان طرح سال گذشته بود، استفاده از ارز کالا‌های صادراتی برای واردات کالا‌های اساسی مورد نیاز استان، با این تفاوت که این بار با توجه به عدم اختصاص ارز یارانه‌ای برای کالا‌های اساسی، استقبال از این طرح با توجه به صرفه اقتصادی بیشتر خواهد بود.

در بخش دیگری از این جلسه معاون بازرگانی سازمان صمت به ارائه گزارشی از تخلفات واحد‌های صنفی در سال گذشته پرداخت و در این رابطه اظهار داشت: ۱۰۳ هزار بازرسی در سال ۹۸ صورت گرفته و ۸ هزار و ۱۷۵ پرونده تشکیل شده که حاکی از افزایش دو درصدی تعداد پرونده‌ها و رشد ۱۴۵ درصدی ارزش ریالی پرونده هاست.

بنا به گفته سینا خسروی، بیشترین تخلف مربوط به گران فروشی و بعد از آن عدم درج قیمت بوده است.

خسروری در ادامه افزود: پرونده‌های گشت‌های مشترک نیز در سال ۹۸ حدود ۱۰ درصد رشد داشته و در بحث کشف کالا‌های قاچاق نیز در سال ۹۸ بازرسی‌های بیشتری انجام شده و ارزش ریالی پرونده‌ها نیز به ۳ میلیارد و ۹۱۴ میلیون تومان رسیده است.

رییس اتاق اصناف کرمان نیز در خصوص میزان شکایت‌های واصله به این نهاد در سال جدید گفت:شکایت شفاهی ما ۱۲۱ مورد و شکایت کتبی ۷۱ مورد بوده است و در این دو ماهه۴۶۷ پلمبصورت گرفته است.

تمامی این گزارش هاحاکی از رشد شکایت‌ها و خصوصا افزایش چند برابری ارزش ریالی خسارت‌ها بود. به طوری که مدیر کل سازمان تعزیرات استان نیز در این جلسه، ضمن تایید افزایش میزان شکایت‌ها و پرونده‌های شاکیان گفت: بعضا تصور این است تخلف برای اصناف است، اما در مواردی شرکت‌های تعاونی نیز مرتکب تخلف می‌شوند.
به گفته ارسلان میری ۳۰ هزار پرونده در سال ۹۸ به این سازمان آمده است. میری در ادامه افزود: بیشترین تخلفات دو ماهه گذشته در خصوص گران فروشی ماسک و مواد ضدعفونی کننده بوده است.

مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیرات این نظارت بر جلوگیری از گران فروشی‌ها و تخلفات گفت: بازرسی‌ها حالت ارشادی دارد یعنی اگر طرف فاقد نرخ نامه است تذکراتی داده می‌شود که نصب شود و اولویت رسیدگی با گزارش‌های مردمی است
میری در ادامه افزود: شواهد حاکی از این امر است که مغازه‌هایی که تخلفشان محرز شده است، در رسیدگی بعدی تخلفات کمتری داشتند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

علت سکوت چین درخصوص قرارداد 25ساله ایران و چین چیست؟

استاندار کرمان: بیانات رهبری در جمع نمایندگان موجب ایجاد آرامش و بهبود روابط شد

مقام مسئول: کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف شود

گلایه رئیس دادگستری از عدم تعیین تکلیف اماکن مخروبه: شهردار گزارش دهد

آب شهرکرمان سالم است/۱۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند/تاثیر حاشیه نشینان در هدر رفت و کم آبی کرمان تنها ۲ درصد است

عارف: نه از اصلاح‌طلبی عبور می‌کنیم، نه از آن عقب می‌نشینیم

درحال فراهم‌سازی مقدمات انتخابات ۱۴۰۰ هستیم

محققان آلمانی: کودکان کرونا را منتقل نمی‌کنند

فعالیت‌های اداری مدارس تعطیل نیست

یک پنجم فوتی‎‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است

پربازدید ها

اختصاصی/کشاورزی قراردادی؛ نسخه نجات بخش کشاورزان

بهره مندی کسب و کارهای فاقد بیمه از تسهیلات حمایتی

تنها 10هزار تن از70هزار تن شکر مورد نیاز استان با ارز یارانه ای تامین می شود/ اختلاف قیمت کالاها در بازار، بدبینی در جامعه را گسترش می‌دهد

رویکرد استان کرمان از کشاورزی در حال تبدیل شدن به صنعتی است

آب شهرکرمان سالم است/۱۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند/تاثیر حاشیه نشینان در هدر رفت و کم آبی کرمان تنها ۲ درصد است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)