کد خبر: ۳۷۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس شورای ملی زعفران گفت: افزایش هزینه‌های حمل و نقل موجب ایجاد مشکلات جدیدی برای این صنعت شده و موجب افزایش هزینه‌های تمام شده در این محصول است و قیمت حمل و نقل هر کیلو زعفران تا حدود 7 یورو رسیده است که این میزان با توجه به شرایط فعلی برای صادرکنندگان رقم بسیار زیادی است.

رئیس شورای ملی زعفران گفت: افزایش هزینه‌های حمل و نقل موجب ایجاد مشکلات جدیدی برای این صنعت شده و موجب افزایش هزینه‌های تمام شده در این محصول است و قیمت حمل و نقل هر کیلو زعفران تا حدود 7 یورو رسیده است که این میزان با توجه به شرایط فعلی برای صادرکنندگان رقم بسیار زیادی است.

محسن احتشام با بیان اینکه متاسفانه بازار زعفران نیز مانند بسیاری از بازارهای دیگر به دلیل مشکلات حاصل از کرونا با رکود بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است، گفت: حدود 85 درصد زعفران تولید شده کشور صادر می‌شود که در چند ماه اخیر به دلیل محدودیت در حمل و نقل هوایی، درگیری بسیاری از بازارهای هدف صادراتی با کرونا، تمایل به خرید بسیاری از بازارها کاهش یافته و به همین دلیل از اسفند ماه در بازار زعفران رکود بسیار شدیدی حاکم شده است.

وی ادامه داد: در بازارهای داخلی نیز به دلیل تعطیلی بزرگترین بازارهای فروش سوغات مانند مشهد مقدس فروش رضایت‌بخشی را نداشتیم.

احتشام با بیان اینکه حدود 99 درصد صادرات زعفران از طریق حمل و نقل هوایی صورت می‌گیرد، افزود: از طرف دیگر منتظر شروع فعالیت شرکت‌های هواپیمایی هستیم تا ارسال کالا تسهیل شده تا صادرکنندگان بتوانند به راحتی صادرات خود را انجام بدهند.

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به افزایش هزینه‌های حمل و نقل نیز گفت: افزایش هزینه‌های حمل و نقل موجب ایجاد مشکلات جدیدی برای این صنعت شده و موجب افزایش هزینه‌های تمام شده در این محصول است و قیمت حمل و نقل هر کیلو زعفران تا حدود 7 یورو رسیده است که این میزان با توجه به شرایط فعلی برای صادرکنندگان رقم بسیار زیادی است.

احتشام عدم وجود پرواز به بازارهای هدف را از دیگر مشکلات بیان کرد و گفت: امیدواریم در خرداد ماه با راه‌اندازی حمل و نقل هوایی، صادرات زعفران بتواند روند نسبی خود را در پیش بگیرد.

وی تاکید کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل برداشت زعفران نمی‌توانیم وضعیت مطلوبی را برای این محصول تصور کنیم مگر اینکه مشکلات و معضلات فراروی این صنعت رفع شده و صادرکنندگان بتوانند میزان صادراتی عقب‌افتاده خود را جبران کنند تا با برداشت محصول جدید با انبوه زعفران در کشور مواجه نشویم.

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به محدودیت تبادلات ارزی گفت: نیاز است که حتما تبادلات ارزی روان‌تر شود تا موجب ایجاد انگیزه‌های بیشتر برای صادرکنندگان باشد.

احتشام در خصوص بازارهای هدف صادراتی این محصول نیز گفت: کشور چین در حال حاضر بزرگترین بازار هدف صادراتی فعلی ما است و این به دلیل باورهای خاص دارویی برای زعفران توسط چینی‌ها است. بعد از کشور چین، هند، امارات به عنوان چهارراهی برای صادرات و بعد نیز کشور اسپانیا است.

وی در خصوص میزان صادرات زعفران در سال گذشته نیز گفت: آمارهای صادراتی سال 98 تفاوت چندانی با سال 97 نداشته و کل میزان صادرات آن حدود 275 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال 97 افزایش بسیار جزئی داشته است. در سال جاری نیز در سه ماهه ابتدای سال احتمالا میزان کل زعفران صادر شده به 30 تن نیز نرسد.

رئیس شورای ملی زعفران در خصوص قیمت این محصول نیز گفت: به طور کلی قیمت محصولات تابع بازار و عرضه و تقاضا است که به دلیل کرونا، تقاضا در بازارهای جهانی کاهش یافته و در بازارهای داخلی نیز با کاهش مصرف مواجه هستیم که این مسئله موجب ثبات قیمت زعفران شده و قیمت هر کیلو از آن در حال حاضر بین 6 تا 10 میلیون تومان بسته به نوع و کیفیت آن است.

احتشام در مورد قاچاق پیاز زعفران نیز گفت: این مسئله کاملا بدیهی است و به دلیل هم‌مرز بودن با کشور افغانستان که به شدت در پی این نوع محصول است، این اتفاق رخ می‌دهد بنابراین نیاز است تا تدابیری اندیشیده شود تا به وسیله آن مانع قاچاق این محصول به سایر کشورها باشیم.

وی ادامه داد: بر همین اساس به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم تا مازاد پیاز کشاورزان را مستقیما خریداری کند و این وزارت اجازه داد و ستد این محصول را به هر شخصی واگذار نکند و آن را در اختیار کشاورزان سایر استانها که نیاز به توسعه سطح زیر کشت خود دارند، قرار دهند. بنابراین اگر این مسئله پیگیری شود قطعا از قاچاق این محصول خودداری خواهد شد.

رئیس شورای ملی زعفران در پایان تاکید کرد: پیاز زعفران به عنوان میراث کهن اقتصادی در کشاورزی ما است و کشاورزان نباید این محصول را در اختیار افراد سودجو قرار دهند.

منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

علت سکوت چین درخصوص قرارداد 25ساله ایران و چین چیست؟

استاندار کرمان: بیانات رهبری در جمع نمایندگان موجب ایجاد آرامش و بهبود روابط شد

مقام مسئول: کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف شود

گلایه رئیس دادگستری از عدم تعیین تکلیف اماکن مخروبه: شهردار گزارش دهد

آب شهرکرمان سالم است/۱۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند/تاثیر حاشیه نشینان در هدر رفت و کم آبی کرمان تنها ۲ درصد است

عارف: نه از اصلاح‌طلبی عبور می‌کنیم، نه از آن عقب می‌نشینیم

درحال فراهم‌سازی مقدمات انتخابات ۱۴۰۰ هستیم

محققان آلمانی: کودکان کرونا را منتقل نمی‌کنند

فعالیت‌های اداری مدارس تعطیل نیست

یک پنجم فوتی‎‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است

پربازدید ها

اختصاصی/کشاورزی قراردادی؛ نسخه نجات بخش کشاورزان

بهره مندی کسب و کارهای فاقد بیمه از تسهیلات حمایتی

تنها 10هزار تن از70هزار تن شکر مورد نیاز استان با ارز یارانه ای تامین می شود/ اختلاف قیمت کالاها در بازار، بدبینی در جامعه را گسترش می‌دهد

رویکرد استان کرمان از کشاورزی در حال تبدیل شدن به صنعتی است

آب شهرکرمان سالم است/۱۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند/تاثیر حاشیه نشینان در هدر رفت و کم آبی کرمان تنها ۲ درصد است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)