کد خبر: ۳۷۳۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/قانون چه تدابیری برای افرادی که از سمت خانواده مورد تهدید قرار می گیرند، اتخاذ کرده است؟ / سرنوشت دختران فراری بعد از دستگیری چه خواهد بود؟
یکی توسط پدرش در حمام حبس و مورد آزار قرار گرفته، دیگری را فروخته اند، یکی مجبور به ازدواج در سن کودکی شده؛ یکی همچون رومینا در ۱۳ سالگی توسط پدرش به قتل رسیده و یا سوگند و فاطمه‌ای که توسط مادرشان با متادون در ساعات پایانی شب به کام مرگ کشانده شده اند، این‌ها قصه نیست، واقعیت زندگی دختران و پسرانی همین سرزمین است.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:یکی توسط پدرش در حمام حبس و مورد آزار قرار گرفته، دیگری را فروخته اند، یکی مجبور به ازدواج در سن کودکی شده؛ یکی همچون رومینا اشرافی در ۱۳ سالگی توسط پدرش به قتل رسیده و یا سوگند و فاطمه‌ای که توسط مادرشان با متادون در ساعات پایانی شب به کام مرگ کشانده شده اند، این‌ها قصه نیست، واقعیت زندگی دختران و پسرانی همین سرزمین است.

پس از قتل رومینا اشرفی به وسیله پدرش بود که حسایت‌های از سمت رسانه ها، فضای مجازی و مجامع عمومی پیرامون این مسأله ایجاد شد.
پدری که به جرم ارتباط با یک پسر تک فرزند دختر خود را با یک داس به فجیع‌ترین شیوه ممکن به قتل رساند، اما نکته‌ای که همواره مورد توجه کابران فضای مجازی قرارگرفت این سوال است که قانون برای دختران و یا پسرانی که از طرف خانواه زندگیشان تهدید می‌شود، چه تدابیری را در نظر گرفته است؟
بار‌ها واژه فرار را شنیده ایم، چه در مورد دختران و چه درمورد پسران، اما سوال اینجا است که به چه دلیلی یک دختر خانه و کاشانه خود را ترک می‌کند، ایا هیچ ماده قانونی و یاتبصره‌ای برای این افراد دیده نشده که این کودکان و نوجوانان به جای پناه بردن به مراجع قضایی به کوچه و بازار پناه می‌برند. پناهگاهی که هیج چیزش شبیه یک مامن امن نیست و احتمالا مخاطرات بیشتری را هم خصوصا برای دختران به ارمغان می‌آورد.

یک وکیل دادگستری با اعلام خبر ابلاغ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در ۲۰ اردیبهشت ماه به گفتارنو می‌گوید: بنا به این قانون، شعبی از دادگاه‌ها به این امر اختصاص داده شده و دفتری به نام حمایت از اطفال و نوجوانان در قوه قضاییه دایر شده که در هر حوزه قضایی تحت نظر رئیس کل آن حوزه قضایی است و براساس گزارش‌های طفل، رابطان قضایی، همسایه‌ها و اقوام آن حوزه قضاییه ملزم به ورود به این مسائل و مشکلات افراد است.

اگر چه وحید قرایی این قانون را به مثابه یک پیشرفت در سیستم قانونی کشور می‌داند، اما معتقد است که اتفاقی که برای رومینا افتاد، یک اتفاق قابل پیشگیری با همان قوانین قبلی کشور بوده است، چرا که به محض اینکه دختر اعلام کند که در معرض خطر قرار دارد بهزیستی وارد عمل شده و این کودک و یا نوجوان تا زمانی که این خطر برطرف شود مورد حمایت‌های این سازمان قرار می‌گیرد؛ اتفاقی که به هر دلیلی برای رومینا صورن نگرفته است.


بنا به گفته قرایی این قانون خیلی از مواردی که تا کنون نادیده گرفته می‌شد را در بند‌های جداگانه پوشش می‌دهد، به طوریکه در این قانون بحث‌های مختلفی اعم از اینکه خانواده‌ها مانع مدرسه رفتن بچه ها، ابتلای والدین به بیماری‌های روانی، زندانی شدن والدین، اعتیاد‌های زیان اور والدین، خشونت والدین و یا ابتلای طفل به اختلال هویت جنسی و ... را پیش بینی کرده و اطفال و نوجوانان را تا سن زیر ۱۸ سال مورد حمایت قانونی قرار داده است.
این وکیل دادگستری در پاسخ به این پرسش که تا پیش از این قانون، حمایت از این افراد به چه شکل بوده است و آیا یک خلأ قانونی در رابطه با مشکلات کودکان وجود داشته است، می گوید: ما قبلا هم قوانین جزایی را داشتیم، اما نه به این صورت تخصصی و تفکیک شده.
قرایی در این رابطه می‌افزاید:مادادگاه اطفال را داریم که به جرایم اطفال رسیدگی می‌کند و حمایت‌های بیشتری از اطفال دراین دادگاه‌ها می‌شود. اما در این قانون جدید، قانون گذار خیلی تخصصی وارد عمل شده و موارد را تفکیک کرده است.

سرنوشت دختران فراری بعد از دستگیری چه خواهد بود؟
او در پاسخ به روال قانونی رسیدگی به مشکلات دختران و پسران فراری بعد از دستگیری، می‌گوید:براساس قانون جدید، دلیل فرار کودک و یا نوجوان ریشه یابی می‌شود و ریشه یابی این موضوع هم به عهده دفتر حمایت است و شعبی از دادسراها، دادگاه‌های خانواده و دادگاه‌های کیفری به این امر اختصاص داده شده است و این افراد تحت حمایت قانون قرار می‌گیرند، در این مرحله نقش بهزیستی پررنگ‌تر است و بایستی با مشاوره‌های صورت گرفته با نوجوان این دلیل به صورت تخصصی بررسی و مشخص شود.
این وکیل دادگستری با بیان اینکه نوجوان فی نفسه تا آسیبی در خانواده اش نباشد، دست به خیلی از تخلفات و جرایم نمی‌زند، می‌گوید: تا پیش از این دادگاه اطفال وجود داشته و الان هم وجود دارد؛ اما ریشه یابی مسائل بحثی است که در قانون جدید دیده شده و شاید تا قبل از آن چندان به این مسائل توجه نمی‌شد.
قرایی با اشاره به ماجرای رومینا، اظهار می‌کند:وقتی یک دختری بازداشت می‌شود و آن دختر اعلام می‌کند که در معرض خطراست، چرا باید به خانواده تحویل داده شود که این بلا سرش بیاید، در قانون جدید اعلام این دختر خود به منزله یک گزارش محسوب می‌شود و قابل پیگیری است.
او با اشاره نقش آگاهی و اطلاع رسانی در موراد قانونی، می‌گوید: ما خیلی وقت‌ها نمی‌دانیم که چنین قوانینی وجود دارد چرا که اطلاع رسانی‌های گسترده‌ای در حوزه مواد قانونی صورت نمی‌گیرد و مردم از حقوق خود اطلاعی ندارند، ما حتی در این مورد قانونی داریم که اگر کسی از آسیب رسانی به کودکی اطلاع داشته باشد و آن را گزارش ندهد یک جرم مرتکب شده و برایش جریمه در نظر گرفته می‌شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
1
امیدوارم این اتفاقات دیگه در کشورمون تکرار نشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ربیعی: تصمیم درباره برجام و برنامه هسته‌ای فراقوه‌ای است/ وزارت اطلاعات وظیفه خود را در زمینه اطلاع‌رسانی و هشدار قبل از حادثه انجام داده است

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟

تاکید رهبران سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر بازگشت بایدن به برجام

روحانی: شهرهای قرمز با همکاری مردم وارد شرایط مناسب‌تری می‌شوند

نماینده سابق مجلس: مصوبه مجلس موجب رشد قیمت‌ها می‌شود

ظریف و اقتضای دولتمردی

به صادرکنندگان اطمینان داده شود که با تصمیمات لحظه ای ، خللی در برنامه ریزی های صادراتی آنها ایجاد نمی شود

ساده‌انگاری است که تصور کنیم آمران و عاملان این جنایت برای مراحل بعد از انجام ترور برنامه‌ریزی نکرده باشند

پیام اینستاگرامی ظریف درباره ضداطلاعاتی که درباره ترور شهید فخری زاده منتشر شد

مردانی: اعمال محدودیت های کرونایی نتایج مثبتی داشته است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۹ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

ظریف و اقتضای دولتمردی   ( نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

سرنخ‌های وزارت اطلاعات از عوامل ترور شهید فخری‌زاده   ( نظر)

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله جعفری به صورت محدود   ( نظر)

وزیر بهداشت: سخنان احمدی نژاد درست نیست؛ هیچ وجهی برای استفاده از داروهای کرونا در ایران دریافت نشده است   ( نظر)

شناسایی و دستگیری سارق کنتورهای آب در کرمان   ( نظر)