کد خبر: ۳۷۴۵۴
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو هیات‌ مدیره تعاونی تولیدکنندگان قارچ‌های خوراکی اظهار داشت: بر اساس توافق ایجاد شده قیمت کمپوست به ۱۴۲۰ تومان افزایش یافت که براین اساس قیمت هر کیلو قارچ می‌بایست ۱۸ تومان باشد اما به دلیل شرایط کشور و کاهش قدرت خرید مردم ما حاضر به افزایش این مقدار نیستیم.

محمدحسن افشار  در مورد آخرین وضعیت تولید و بازار قارچ خوراکی اظهار داشت: به دنبال شیوع بیماری کرونا از اوایل اسفندماه و اعمال محدودیت‌های ناشی از آن، تقاضا برای قارچ با افت شدیدی روبرو شد بطوریکه قیمت آن را به نصف کاهش یافت. این شرایط باعث متضرر شدن تولیدکنندگان و فروش در نقطه سر به سر ۱۲ هزار تومان شد. البته این کاهش فروش به تولیدکنندگان کامپوست هم منتقل شد و آنها نتوانستند کمپوست خود را بفروشند. بنابراین در حجم تولیدی خود تجدیدنظر کرده و ۳۰ تا ۵۰ درصد تولید کامپوس خود را کاهش دادند.

وی ادامه داد: اما پس از اواخر فروردین ماه به نوعی الگوی مصرف قارچ تغییر کرد و گرایش به مصرف آن افزایش یافت که در نتیجه موجب افزایش قیمت شد اما به دلایلی که عرض کردم تولید کمپوس کاهش یافته بود. بنابراین ما در شرایطی هستیم که تولیدکنندگان قارچ و کمپوست با ظرفیت کامل خود فعالیت نمی‌کنند، در حال حاضر تقریباً تولید کمپوست با ۳۰ درصد کاهش به ۵۰۰ هزار تن رسیده است البته در مورد قارچ این کاهش اندکی بیشتر است.

عضو هیات‌ مدیره تعاونی تولیدکنندگان قارچ‌های خوراکی گفت: در هفته‌های اخیر تولیدکنندگان کمپوست اعتراض داشتند که قیمت مواد اولیه افزایش داشته و در نتیجه باید قیمت نهایی کمپوست هم افزایش یابد. بنابراین بر اساس توافق ایجاد شده قیمت کمپوست به ۱۴۲۰ تومان افزایش یافت که براین اساس قیمت هر کیلو قارچ می‌بایست ۱۸ تومان باشد اما به دلیل شرایط کشور و کاهش قدرت خرید مردم ما حاضر به افزایش این مقدار نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر مصرف‌کنندگان قارچ جزء طبقه کارمند و حقوق بگیر جامعه هستند از همین روی در اوایل هر ماه که حقوق آنها واریز می‌شود بدنبال آن تقاضا برای قارچ هم افزایش می‌یابد اما به تدریج که به اواخر ماه نزدیک می‌شویم از تقاضای آن کاسته می‌شود. متاسفانه مردم ما هنوز قارچ را به عنوان کالای ضروری نمی‌شناسند.

افشار در مورد صادرات قارچ گفت:خوشبختانه قارچ یک محصول ارزآور است و ما همیشه به کشورهای همسایه به جز عربستان و ترکیه صادرات داشتیم. اما شرایط تحریم، جابه‌جایی ارز حاصل از آن و مسائل حمل و نقل باعث شده که این موضوع تحت تاثیر قرار بگیرد و همچنین شرایط کرونا باعث شده تا صادرات قارچ کشور تقریباً ۲۰ درصد کاهش یابد. اما امیدواریم با بهبود شرایط و بازگشایی دوباره تمامی مرزها رونق صادرات از سرگرفته شود.

منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ربیعی:تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم/حادثه نطنز تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد/آزمون سراسری ۴۵ روز دیگر (۳۱ مرداد) برگزار می‌شود

مجلس شمشیرش را تیز کرده که به جنگ چه کسی برود؟

نقاط کلیدی خروج گندم از کرمان شناسایی شد/پرداخت مطالبات کشاورزان تا 11 تیرماه

شهریه مدارس غیر دولتی کرمان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

7فوتی و 94مورد بستری جدید کرونا

چاقو خوردن تکنسین اورژانس بم درطی یک ماموریت کاذب/ضارب تعادل روحی نداشت

در وضعیت هشدار قرار داریم/۶۰ درصد موارد کشف شده مبتلا به کرونا طی یک ماه اخیر بوده

تعریف ۴۸ میلیارد تومان پروژه عمرانی در سفر حجت الاسلام رییسی به کرمان

دلیل استعفای شهردار رفسنجان چه بود؟

همه مشکل گلخانه داران از کرونا نیست/دو سوم گلخانه داران حتی هزینه های تولیدشان را هم به دست نیاوردند

پربازدید ها

در این شرایط به دنبال مچ گیری نیستیم/بازرسان سازمان صمت در مرغدارای ها مستقر هستند تا مرغ تولیدی از استان خارج نشود

همه مشکل گلخانه داران از کرونا نیست/دو سوم گلخانه داران حتی هزینه های تولیدشان را هم به دست نیاوردند

از لحاظ نیرو و تجهیزات در مضیقه هستیم

نقاط کلیدی خروج گندم از کرمان شناسایی شد/پرداخت مطالبات کشاورزان تا 11 تیرماه

لوازم خانگی، مرغ و تخم‌مرغ از اولویت‌های ستاد تنظیم بازار است/مسئول کشتارگاه‌ها و متولی فرایند بعد از کشتار مرغ، سازمان صمت است

26هزار تن از برنامه خرید تضمینی گندم عقب هستیم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هشدار زرد هواشناسی/ وقوع رگبار باران در ۸ استان ،من جمله کرمان   ( نظر)

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)