کد خبر: ۳۷۵۰۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از آنچه که بر بازار پسته گذشت
محمد صالحی اگر چه بر این نکته صحه می‌گذارد که بورس پسته و وعده‌های توخالی آن بزرگترین عامل عدم عرضه پسته و کاهش صادرات بوده است، اما معتقد است تاثیرگذاری آن تنها منوط بر ماه‌های مهر تا آذر ماه بوده است؛ به عبارت دیگر بورس پسته تنها جلوی صادرات ۱۰ تا ۱۵ هزار تن پسته‌ای که می‌توانست در آن ایام صادر شود گرفته است و در باقی ایام سال سایر موارد از جمله کرونا، پیمان سپاری ارزی و نوسانات ارزی بیشترین تاثیرگذاری را داشته اند.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:برای اتفاقی که بر سر صادرات پسته افتاده دلایل متعددی بیان می‌شود از پیمان سپاری ارزی و بورس پسته تا کرونا.
برخی کارشناسان علت اینکه ۱۰۲ هزار تن پسته از سال قبل در انبار‌ها مانده است را پیمان سپاری ارزی می‌دانند و کاهش روند صادرات پسته از سال ۹۷ که سال شروع پیمان سپاری ارزی است را دلیلی موجهی برای اثبات این امر می‌دانند، دبیر انجمن پسته ایران یکی از این افراد است که سر سختانه بر این عامل تاکید دارد.
در کنار آن، اما استاندار کرمان و مسئولان اجرایی، کرونا را عامل اصلی کاهش صادرات پسته می‌دانند، چرا که در این برهه از زمان به غیر از پسته سایر محصولات کشاورزی نیز به واسطه همین امر با کاهش قیمت جدی مواجه شده اند؛ کاهش قیمتی که حتی کفاف هزینه‌های کاشت را نداد.
در این میان، اما هستند کارشناسانی که تاثیر دو عامل پیمان سپاری ارزی و کرونا را کمرنگ جلوه می‌دهند و بر عامل بورس پسته تاکید دارند. همین چند وقت پیش بود که رئیس خانه کشاورز رفسنجان با انتقاد از عملکرد محمدرضا پورابراهمی در ارتباط با بورس پسته، انتظارات قیمتی و وعده‌های توخالی بورس پسته را عامل عدم عرضه پسته کشاورزان در ماه‌های مهر تا آذر ماه که اوج صاردات پسته است، دانست.
به گفته جواد نظری، مشکلات پیمان سپاری ارزی با جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات برای واردات قابل حل بوده و چندان قابل توجه نیست.
رئیس انجمن پسته ایران در گفتگو با گفتارنو تمامی این عوامل را در کاهش صادرات پسته دخیل می‌داند و معتقد است که هر یک از این عوامل در هر مقطع زمانی تاثیرات متفاوتی داشته و برجسته‌تر بوده است، به گونه‌ای که فرضا در ماه‌های مهر تا آذربورس پسته تاثیر شگرفی در کاهش صادرات پسته داشته است.
محمد صالحی اگر چه بر این نکته صحه می‌گذارد که بورس پسته و وعده‌های توخالی آن بزرگترین عامل عدم عرضه پسته و کاهش صادرات بوده است، اما معتقد است تاثیرگذاری آن تنها منوط بر ماه‌های مهر تا آذر ماه بوده است؛ به عبارت دیگر بورس پسته تنها جلوی صادرات ۱۰ تا ۱۵ هزار تن پسته‌ای که می‌توانست در آن ایام صادر شود گرفته است و در باقی ایام سال سایر موارد از جمله کرونا، پیمان سپاری ارزی و نوسانات ارزی بیشترین تاثیرگذاری را داشته اند.
صالحی همچنین در پاسخ به این گفته که انتظارات افزایش قیمتی پسته به واسطه تبلیغات و شعار‌های بورس پسته و در پی آن عدم عرضه پسته از سمت کشاورز منجر به استفاده آمریکایی‌ها و قرارداد‌های بلند مدت آن‌ها شده است، می‌گوید: واقعیت این است که خیلی نمی‌توانیم روی این مسئله تاکید کنیم چرا که قراداد‌ها در شهریور ماه بسته شده اند.
رئیس انجمن پسته ایران معتقد است عاملی که بیش از بقیه بر کاهش صادرات پسته تاثیر گذاشت، افزایش روزانه قیمت دلار است؛ چرا که با وجود تعداد بالای صادرکنندگان پسته ایرانی، رقابت بر سر قیمت منجر به کاهش پی در پی قیمت دلاری پسته در خارج از کشور و عدم تمایل خریداران خارجی شده است.
به گفته او با توجه به این کاهش پی در پی قیمت دلاری پسته خریداران ترجیح می‌دهند که پسته آمریکایی که روند با ثباتی دارد خریداری کنند وسراغ پسته ایرانی نیایند؛ چرا که بعد از هر خرید با کاهش قیمت بعد از آن متحمل زیان شده اند.
صالحی افزایش قیمت دلار را بزرگترین خیانت به صادرات پسته می‌داند و در این رابطه می‌گوید: بزرگترین ضربه‌ای که پسته خورد از ناحیه همین افزایش قیمت ارز بود. خریدار خارجی که ۸ هزار و ۵۰۰ و یا ۸ هزار و ۷۰۰ دلار پسته خریده بود، تا جنس دستش می‌رسید دوباره هزار و یا هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دلار بالاتر رفته بود وهمین امر موجب می‌شد تا صادرکننده پسته متناسب با آن درصدی در قیمت دلاری پسته به منظور رقابت با سایر صادرکنندگان کاهش دهد، فرضاً وقتی هزار و ۵۰۰ تومان دلار بالا رفته بود و دلار ۱۱ هزار تومان بود چیزی حول و هوش ده درصد دلار گران شده بود و به همین تناسب قیمت دلاری پسته نیز کاهش یافته بود و خریداری که پسته را ۸ هزا رو ۵۰۰ دلار خریده بود متضرر شده بود.
رئیس انجمن پسته ایران چاره کار را در کاهش قیمت دلار می‌داند، کاهش قیمتی که در کنار ثبات بازار منجر شود تا دیگر صادرکننده قیمت دلاری پسته را کاهش ندهد.
به گفته او دیگر مشکل پیمان سپاری ارزی سد راه صادرکنندگان نیست چرا که با نشست‌های صورت گرفته با رئیس کل بانک مرکزی کلیه ارز حاصل از صادرات به واردگنندگان اختصاص می‌یابد و دیگر مسئله نرخ ارز نیمایی و آن اختلاف ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی این نرخ با نرخ ارز آزاد مطرح نیست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ربیعی:تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم/حادثه نطنز تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد/آزمون سراسری ۴۵ روز دیگر (۳۱ مرداد) برگزار می‌شود

مجلس شمشیرش را تیز کرده که به جنگ چه کسی برود؟

نقاط کلیدی خروج گندم از کرمان شناسایی شد/پرداخت مطالبات کشاورزان تا 11 تیرماه

شهریه مدارس غیر دولتی کرمان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

7فوتی و 94مورد بستری جدید کرونا

چاقو خوردن تکنسین اورژانس بم درطی یک ماموریت کاذب/ضارب تعادل روحی نداشت

در وضعیت هشدار قرار داریم/۶۰ درصد موارد کشف شده مبتلا به کرونا طی یک ماه اخیر بوده

تعریف ۴۸ میلیارد تومان پروژه عمرانی در سفر حجت الاسلام رییسی به کرمان

دلیل استعفای شهردار رفسنجان چه بود؟

همه مشکل گلخانه داران از کرونا نیست/دو سوم گلخانه داران حتی هزینه های تولیدشان را هم به دست نیاوردند

پربازدید ها

در این شرایط به دنبال مچ گیری نیستیم/بازرسان سازمان صمت در مرغدارای ها مستقر هستند تا مرغ تولیدی از استان خارج نشود

همه مشکل گلخانه داران از کرونا نیست/دو سوم گلخانه داران حتی هزینه های تولیدشان را هم به دست نیاوردند

از لحاظ نیرو و تجهیزات در مضیقه هستیم

نقاط کلیدی خروج گندم از کرمان شناسایی شد/پرداخت مطالبات کشاورزان تا 11 تیرماه

لوازم خانگی، مرغ و تخم‌مرغ از اولویت‌های ستاد تنظیم بازار است/مسئول کشتارگاه‌ها و متولی فرایند بعد از کشتار مرغ، سازمان صمت است

26هزار تن از برنامه خرید تضمینی گندم عقب هستیم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)