کد خبر: ۳۷۵۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به اینکه تا امروز ۴۳ مورد آتش‌سوزی در مراتع و جنگل های شمال استان کرمان داشته ایم افزود: متاسفانه در این دو ماه گذشته ۲۷۲ هکتار از عرصه های جنگلی و مراتع شمال استان کرمان به دلیل آتش سوزی از بین رفته اند این در حالی است که در سال گذشته و در این بازه زمانی، ۱۷۶ هکتار از مراتع و جنگل های استان در حریق از بین رفتند که ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش حریق مراتع را شاهد هستیم.

افزایش 50درصدی حریق مراتع شمال استان، در سه ماهه اول سال جاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان گفت: پوشش گیاهی انبوهی در مراتع و جنگل‌های استان کرمان وجود دارد که با فصل گرما، به یک انبار باروت تبدیل شده و در صورت کوچکترین بی احتیاطی به یک فاجعه تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، طی سه ماه ابتدایی امسال بیش از ۳۹۰ مورد آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور رخ داد. بر اساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی هر کس عمداً سبب آتش‌سوزی در جنگل‌ها شود به حبس از دو تا پنج سال محکوم می‌شود همچنین مجازات شروع به این جرم از شش ماه تا دو سال حبس است.

بررسی‌ها نشان می دهد که ۹۰ تا ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی منشاء انسانی دارد. برخی افراد با آتش روشن کردن در جنگل‌ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی که نور را منعکس می‌کند موجب آتش سوزی در سطح جنگل‌ها و مراتع می‌شوند.

در روزهای ابتدایی امسال بارش‌های گسترده باران در سراسر استان کرمان را شاهد بودیم که با سبز شدن مراتع و جنگل‌ها و پراکندگی گیاهان خودرو، در روزهای گرم سال احتمال آتش‌سوزی نیز افزایش پیدا می کند که می‌تواند موجب خسارت‌های هنگفت به منابع ملی و طبیعی استان کرمان شود و حال این روزها آتش قلب مراتع و جنگل‌های استان را را نشانه گرفته است.

۷۵ درصد حریق‌ جنگل‌ها در اواخر هفته و یا روزهای تعطیل اتفاق می‌افتد

مهدی رجبی زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها در شمال استان کرمان گفت: متاسفانه هرساله در اواخر فصل بهار بحث آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان کرمان را داریم که میزان آتش سوزی رابطه مستقیم با میزان بارش های فصل آبی دارد که هرچه قدر میزان بارش‌ها بیشتر باشد، میزان رویش های مراتع جنگلی افزایش و در نتیجه خطر آتش‌سوزی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در فصل آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد افزایش ۶۵ درصدی بارش‌ها بودیم اظهار کرد: تابستان امسال، تابستانی سخت و پرخطری خواهیم داشت و پیش بینی می کنیم با معضل آتش‌سوزی بالایی در مراتع و جنگل‌های استان روبرو باشیم.

رجبی زاده با اشاره به اینکه تا امروز ۴۳ مورد آتش‌سوزی در مراتع و جنگل های شمال استان کرمان داشته ایم افزود: متاسفانه در این دو ماه گذشته ۲۷۲ هکتار از عرصه های جنگلی و مراتع شمال استان کرمان به دلیل آتش سوزی از بین رفته اند این در حالی است که در سال گذشته و در این بازه زمانی، ۱۷۶ هکتار از مراتع و جنگل های استان در حریق از بین رفتند که ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش حریق مراتع را شاهد هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به اینکه تقریبا ۹۵ درصد عامل حریق‌های جنگل ها و مراتع در شمال استان کرمان، عامل انسانی بوده افزود: عمدتا، گردشگران عامل این حریق ها بودند که ۷۵ درصد این حریق‌ها نیز در اواخر هفته و یا روزهای تعطیل صورت گرفته است.

وی با اشاره به کمبود نیرو در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در راستای اطفای حریق مراتع و جنگل ها اظهار کرد: انتظار داریم وقتی حریقی اتفاق می افتد با وجود نیروهای کم ما و عدم امکان اطفای سطح آتش‌سوزی توسط این تعداد نیرو، نیروهای بومی و سایر دستگاه هایی که امکان اطفای حریق آتش را دارند، به کمک ما آمده و توجه به این موضوع امری الزامی و واجب برای همه مسئولین و مردم است.

تابستان پرخطری را در پیش رو خواهیم داشت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اعلام این هشدار که تابستان پرخطری را در پیش رو خواهیم داشت اظهار کرد: اگر کمک‌های مردمی و دوستداران محیط زیست نباشد، پیش بینی می کنیم امسال عرصه های وسیعی را به دلیل آتش‌سوزی از دست بدهیم.

وی با اشاره به تشکیل گروه های مردمی در برخی شهرستان ها چه به صورت سازمانی و چه به صورت خود جوش افزود: رعایت کردن اصول ساده حضور در طبیعت مهمترین عامل در جلوگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع است که انتظار می رود مردم در زمان حضور در طبیعت، تا جای ممکن آتش روشن نکنند و یا اینکه از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل پیدا کنند.

رجبی زاده با اشاره به شماره رایگان ۱۵۰۴ یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی به منظور گزارش آتش سوزی جنگل ها افزود: یکی از کارهایی که در این مدت از آن غافل بودیم، بحث فرهنگسازی حضور در طبیعت در بین اقشار مختلف جامعه است که در همین راستا یگان حفاطت و اداره آموزش این اداره، بروشورهای آموزشی تهیه و این اقلام اموزشی را در ایام تعطیلات بین مردم توزیع می کنند که خوشبختانه موثر نیز بوده است.

بیش از ۵۰ هکتار عرصه های منابع طبیعی جنوب کرمان طعمه حریق شد

حمزه احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه پوشش گیاهی انبوهی در مراتع و جنگل‌های استان کرمان وجود دارد که با فصل گرما، به یک انبار باروت تبدیل شده و در صورت کوچکترین بی احتیاطی به یک فاجعه تبدیل خواهد شد اظهار کرد: در جنوب استان کرمان، ۴۸۰ هزار هکتار جنگل و مراتع وجود دارد که یک ظرفیت خدادادی بسیار خوبی است که از گذشته ها در اختیار ما قرار گرفته است.

وی با تاکید بر حفاظت از مراتع و جنگل‌ها گفت: حفاطت از مراتع و جنگل ها یک وظیفه شرعی، عرفی و قانونی بوده که در این راستا تنها سازمان منابع طبیعی نمی تواند این حفاظت را انجام دهد و در این راستا نیازمند مدد مردم و گروه های دوستدار محیط زیست هستیم.

احمدی به آتش سوزی های امسال در مراتع و جنگل های جنوب استان کرمان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در جنوب استان کرمان در ۲ ماه گذشته، بیش از ۵۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی طعمه حریق شد که ۲ میلیارد تومان تاکنون خسارت وارد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد حریق های اتفاق افتاد در مراتع و جنگل های جنوب استان کرمان به دلیل عامل انسانی بوده که عمده آن نیز موارد غیرعمدی است افزود: در جنوب کرمان عمدتا مشکل در اواخر هفته است که مردم به طبیعت می روند و به دلیل بی احتیاطی هایی که انجام می دهند شاهد چنین آتش سوزی هایی می باشیم

وی با بیان اینکه حتی یک ته سیگار هم می تواند باعث ایجاد یک آتش سوزی بزرگ شود اظهار کرد: به شدت توصیه می کنیم که مردم بعد از روشن کردن آتش حتما با حساسیت تمام، نسبت به خاموش شدن آتش اطمینان پیدا کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه نیازمند فرهنگسازی، آموزش و ترویج این موضوع در جامعه هستیم افزود: این منابع طبیعی و جنگل ها یک امانت الهی در دست ما هستند و امیداواریم به گونه ای رفتار کنیم که بتوانیم این امانت الهی را بدون کمترین خسارت وارده به دست به آیندگان بسپاریم.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عامل قتل یک خانواده در شهرستان قلعه گنج، دستگیر شد

کرونا طی ۲۴ ساعت جان ۸ کرمانی را گرفت/۷۰ نفردیگر به جمع بستری شدگان اضافه شدند

شناسایی 6هزار و 605دانش آموز بازمنده از تحصیل در ریگان و رودبار جنوب/برخی از این دانش آموزان به دلیل نداشتن پول کتاب، ترک تحصیل کرده بودند

تعیین حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی/باید به سمت ترکیبی شدن مدارس گام برداریم

بستری بیماران کرونایی در سالن بحران صنعت مس/تالارهای پذیرایی از 17تیرماه وقت مراسم به کسی ندهند

58 درصد حوادث کار، ناشی از خطای انسانی است

ایجاد 650 پایگاه اوقات فراغت به صورت مجازی/ساختمان فعلی دانشگاه فرهنگیان کرمان جوابگوی ظرفیت پذیرشی دانشجویان نیست

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

آتش‌سوزی در 15 هکتار از مراتع راویز رفسنجان

پربازدید ها

۹۶ بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند/زنجیره انتقال ویروس، مجددا برقرار شد

بیمارستان وظیفه گرفتن تست کرونا از بیماران سرپایی را ندارد

جزئیات حادثه انفجار در کلینیک سینا اطهر

کمبود ماسک نداریم/شاید در آینده آموزش نحوه دوخت ماسک به عموم مردم ارائه شود

شروط بازگشایی مدارس در شرایط کرونا/ حضور یک‌روز در میان دانش‌آموزان

اگر تست استاندار منفی باشد از شنبه به محل کار بر می گردد

تعطیلی صنوف غیر ضرور/دوم سوم کارکنان ادارات دور کاری خواهند کرد

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد

امروز هوای کرمان برای گروه های حساس ناسالم است

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)